Προς το περιεχόμενο

Tο Home Hub είναι η νέα έξυπνη οθόνη της Google


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Home Hub είναι μία «έξυπνη οθόνη» ή αν θέλετε ένα έξυπνο ηχείο Google Home με… ενσωματωμένη οθόνη, στα πρότυπα του Echo Show.

Όπως συμβαίνει και με την αντίστοιχη συσκευή «Echo» της Amazon, η προσθήκη της οθόνης αφής δίνει τη δυνατότητα στον χρήστη να αλληλοεπιδρά περισσότερο με τον Google Assistant, ενώ βεβαίως είναι σε θέση να απεικονίζει τα αποτελέσματα αναζήτησης και όχι απλώς να τα απαγγέλει.  Αν κάποιος χτυπήσει το κουδούνι Nest Hello επίσης στο σπίτι, τότε το Home Hub θα σας δείξει ποιος βρίσκεται πίσω από την πόρτα.

Με το Home Hub ο χρήστης μπορεί να χρησιμοποιεί διάφορες υπηρεσίες της Google όπως είναι οι Photos, Maps, Calendar και YouTube καθώς επίσης και διάφορες υπηρεσίες music streaming όπως είναι οι Spotify, Pandora και iHeartRadio. Το Live Albums ενημερώνεται διαρκώς και αυτομάτως για να σας δείχνει τις πιο πρόσφατες φωτογραφίες από τα κατοικίδια σας και τους αγαπημένους σας.

Η συσκευή εξοπλίζεται με ambient light sensor που εργάζεται παράλληλα με τη τεχνητή νοημοσύνη της Google για την ενεργοποίηση ενός χαρακτηριστικού που η εταιρεία ονομάζει Ambient EQ, ώστε να προσαρμόζει την φωτεινότητα της οθόνης στις συνθήκες που επικρατούν γύρω της. Όταν επίσης πέσετε για ύπνο, η οθόνη 7 ιντσών θα απενεργοποιηθεί από μόνη της.

868848422_homehub1.jpg.bae51b5d29696979e55e7f3ce7b9d3cc.jpg

Σε αντίθεση με άλλες «έξυπνες οθόνες» στην αγορά, το Home Hub δεν διαθέτει κάμερα. Ήταν μία ηθελημένη απόφαση της Google ώστε να κάνει τον χρήστη να νιώσει ποιο άνετα με την σκέψη να εγκαταστήσει την συσκευή στην κρεβατοκάμαρά του.

To Google Home Hub θα κυκλοφορήσει σε Chalk, Aqua, Sand και Charcoal με τιμή $149 στις 22 Οκτωβρίου στις ΗΠΑ, στην Μ. Βρετανία και στην Αυστραλία, και προσφέρεται με έξι μήνες δωρεάν συνδρομή στην υπηρεσία YouTube Premium.

 

 

 

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίθεση με άλλες «έξυπνες οθόνες» στην αγορά, το Home Hub δεν διαθέτει κάμερα. Ήταν μία ηθελημένη απόφαση της Google ώστε να κάνει τον χρήστη να νιώσει ποιο άνετα με την σκέψη να εγκαταστήσει την συσκευή στην κρεβατοκάμαρά του.

 

Ναι αλλά έχει μικρόφωνο.... 😛

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fwtonio είπε

Σε αντίθεση με άλλες «έξυπνες οθόνες» στην αγορά, το Home Hub δεν διαθέτει κάμερα. Ήταν μία ηθελημένη απόφαση της Google ώστε να κάνει τον χρήστη να νιώσει ποιο άνετα με την σκέψη να εγκαταστήσει την συσκευή στην κρεβατοκάμαρά του.

Ναι αλλά έχει μικρόφωνο.... 😛

Και καλα εκαναν εδω ο ιδιος ο Μαρκος ο Ζακενμπεργκ βαζει μονωτική ταινια στην καμερα του laptop του.

Καλυτερα να σε ακουν να βογκάς, παρα να....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Έξυπνες συσκευές, ηλίθιοι χρήστες!

Οπότε τι κάνεις εδώ εσύ; Πούλησε τον υπολογιστή σου, το κινητό σου, την TV σου, την παιχνιδοκονσόλα σου και όλες τις υπόλοιπες "έξυπνες" συσκευές σου για να μην είσαι ηλίθιος.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που με χαλάει είναι ότι θα καίει πολύ ρεύμα με μια τόσο φωτεινή οθόνη αναμένει όλη την μέρα . Ακόμη και όταν λείπω από το σπιτι και δεν το χρειάζομαι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Your butt was now wiped properly last time you laid a brick. Please use the closest bidet in order to avoid butt rash!"
Νομίζω έχει αρχίσει και γίνεται υπερβολικό το θέμα...

28 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Οπότε τι κάνεις εδώ εσύ; Πούλησε τον υπολογιστή σου, το κινητό σου, την TV σου, την παιχνιδοκονσόλα σου και όλες τις υπόλοιπες "έξυπνες" συσκευές σου για να μην είσαι ηλίθιος.

Μέτρον άριστον αδερφέ...
Δηλαδή, αν θέλω να έχω παιχνιδομηχανή, τηλεόραση, κινητο κλπ, πρέπει να έχω αναγκαστικά και αυτό το πράμα; Δεν νομίζω. Μερικές "ευκολίες" τις παραβλέπει όποιος κρίνει ότι δεν του χρειάζονται.
Έχει αρχίσει και γίνεται υπερβολικό το θέμα. Και πολλά κολλητιλίκια με την Google (και την κάθε google) δεν είναι και ότι καλύτερο.

Επεξ/σία από kostas12ldb
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kostas12ldb είπε

"Your butt was now wiped properly last time you laid a brick. Please use the closest bidet in order to avoid butt rash!"
Νομίζω έχει αρχίσει και γίνεται υπερβολικό το θέμα...

Μέτρον άριστον αδερφέ...
Δηλαδή, αν θέλω να έχω παιχνιδομηχανή, τηλεόραση, κινητο κλπ, πρέπει να έχω αναγκαστικά και αυτό το πράμα; Δεν νομίζω. Μερικές "ευκολίες" τις παραβλέπει όποιος κρίνει ότι δεν του χρειάζονται.
Έχει αρχίσει και γίνεται υπερβολικό το θέμα. Και πολλά κολλητιλίκια με την Google (και την κάθε google) δεν είναι και ότι καλύτερο.

Δεν σου είπα ότι το χρειάζεσαι αλλά όταν το γενικεύεις, θα σου απαντήσω ανάλογα. ;) Εμένα πχ με βολεύει αφάνταστα το Echo της Amazon.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για την κάμερα θα μπορούσαν να βάλουν και να έχει ένα φυσικό κουμπί (πχ κόκκινο) για on off + led ένδειξης (πχ κόκκινο ότι η κάμερα είναι ανοιχτή!) Η επίσης όταν ανοίγει με το φυσικό κουμπί σε 5 λεπτά να απενεργοποιειται από μόνη της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Αυτό για την κάμερα θα μπορούσαν να βάλουν και να έχει ένα φυσικό κουμπί (πχ κόκκινο) για on off + led ένδειξης (πχ κόκκινο ότι η κάμερα είναι ανοιχτή!) Η επίσης όταν ανοίγει με το φυσικό κουμπί σε 5 λεπτά να απενεργοποιειται από μόνη της. 

Και ποιος σου λέει ότι δεν θα μπορεί να γίνει bypass αυτός ο μηχανισμός;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Οπότε τι κάνεις εδώ εσύ; Πούλησε τον υπολογιστή σου, το κινητό σου, την TV σου, την παιχνιδοκονσόλα σου και όλες τις υπόλοιπες "έξυπνες" συσκευές σου για να μην είσαι ηλίθιος.

Όσα πιάνει το νιονιό σου τόσα λες! Άστο καλύτερα γιατί δεν σε πολυ-παίρνει!

(μάθε πρώτα τι σημαίνει έξυπνη συσκευή και μετά πιάσε όλα τ' άλλα)

15 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Δεν σου είπα ότι το χρειάζεσαι αλλά όταν το γενικεύεις, θα σου απαντήσω ανάλογα. ;) Εμένα πχ με βολεύει αφάνταστα το Echo της Amazon.

Πόσο είναι δηλαδή αυτό το αφάνταστα; Σε τι σε βολεύει δηλαδή;

Όχι τίποτ' άλλο να καταλάβω σε τι είναι απαραίτητες αυτές οι συσκευές σε έναν κανονικό μέσο άνθρωπο.

Υπάρχει και η άλλη φράση, χρήσιμες συσκευές - άχρηστοι χρήστες. Κι αυτό δεν είναι δικό μου αμπελούργημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, christos4 είπε

Και ποιος σου λέει ότι δεν θα μπορεί να γίνει bypass αυτός ο μηχανισμός;; 

Φυσικό κουμπί εννοώ μηχανικό κουμπί (όπως τα πορτατίφ)!!!,😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...