Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφος για γαμο - Καλοκαιρι 2019


AggTs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι τιμές που λέτε και που αναφέρει ο φίλος μας ειναι σίγουρα χωρίς ΦΠΑ! Αν ζητήσεις απόδειξη σου λένε θα πληρώσεις ΦΠΑ. Οπότε χωρίς την αποδειξούλα ο φωτογράφος εκτός ΦΠΑ, γλιτώνει, φόρο εισοδήματος καθώς και αναλογία ΕΦΚΑ! Οπότε μην ακούω για μεροκάματα 150 ευρω (τόσο θα έπρεπε να ειναι άν έδινε αποδειξη φιαφορετικά το κέρδος του ειναι διπλάσιο) !  Απλά υπάρχουν κάποιοι φωτογράφοι που κάνουν τους μεγάλους καλλιτέχνες, και άλλοι που βάζουν παιδάκια να βγάζουν φωτογραφίες. Πχ μου έχει ζητήσει φωτογράφος με "όνομα" 2500 ευρω μόνο για φωτογράφιση χωρίς άλμπουμ και μόνος του.  Απλα να ξέρετε οτι τις φωτογραφίες και το video γάμου θα τα δείτε μερικές φορές και θα μείνουν στο ράφι. Ολα αυτά ειναι υπερτιμημένα γιατί ξέρουν οτι θα τα σκάσεις πχ για το γάμο...βάπτιση κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω πιστευω οτι πήρες εναν κακο φωτογράφο στον γάμο σου με ένα πολυ κακής ποιότητας άλμπουμ που δεν θέλεις να το βλέπεις και τώρα βγάζεις χολή για το συγκεκριμένο επάγγελμα. 

Σε όλα τα επαγγελματα υπάρχουν καλοι και κακοί επαγγελματίες , γενικά κανέναν δεν συμφέρει να βγάζει μαυρα γιατι δεν μπορεί να αγοράσει τιποτα αξίας cash με το υπάρχων σύστημα
Tα καλλιτεχνιλίκια σπάνια σου αποφέρουν μεγάλο εισόδημα , περισσότερα χρήματα θα πάρει ο φωτογράφος που κάνει 100 γάμους τον χρόνο αξίας 1500 ευρώ παρά αυτός που θα κάνει 25 αξίας 2500 ευρώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2018 στις 12:12 ΠΜ, AggTs είπε

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις και τις γνωμες σας.

Εκλεισα φωτογραφο πριν 2 μερες, φουλ εξτρα με 5 ατομα συνολικα και εξαιρετικη δουλεια απο οσα ειδα και μου εδειξε ο ιδιος αλλα και αλλα ατομα!!

Δεν νομίζεις οτι ωφειλεις τουλαχιστον να μας ενημερωσεις για την τιμη που τον εκλεισες και για ποιες παροχες;

Νομιζω οτι αποτελει στοιχειωδη υποχρεωση σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2018 στις 1:16 ΜΜ, AggTs είπε

Δεν θα κατσω να αναφερω μεσα στο φορουμ τιμες και υπηρεσιες. Εγω ρωτησα αν γνωριζετε καποιον φωτογραφο που να κανει καλη δουλεια και να μην χτυπαει πολυ.

ευχαριστω και παλι

Ο ts ήδη από το 2ο του post έκανε φανερές τις προθέσεις του.

Θέλει απλά να λάβει πληροφορίες μονόπλευρα.

Δεν νομίζω να αλλάξει τώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, turbat0s είπε

Ο ts ήδη από το 2ο του post έκανε φανερές τις προθέσεις του.

Θέλει απλά να λάβει πληροφορίες μονόπλευρα.

Δεν νομίζω να αλλάξει τώρα.

Απλα μην ξαναποσταρει για οτιδηποτε εδω μεσα. Ειναι απλο. Σεβεσαι για να σε σεβονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Rush13 είπε

Εγω πιστευω οτι πήρες εναν κακο φωτογράφο στον γάμο σου με ένα πολυ κακής ποιότητας άλμπουμ που δεν θέλεις να το βλέπεις και τώρα βγάζεις χολή για το συγκεκριμένο επάγγελμα. 

Σε όλα τα επαγγελματα υπάρχουν καλοι και κακοί επαγγελματίες , γενικά κανέναν δεν συμφέρει να βγάζει μαυρα γιατι δεν μπορεί να αγοράσει τιποτα αξίας cash με το υπάρχων σύστημα
Tα καλλιτεχνιλίκια σπάνια σου αποφέρουν μεγάλο εισόδημα , περισσότερα χρήματα θα πάρει ο φωτογράφος που κάνει 100 γάμους τον χρόνο αξίας 1500 ευρώ παρά αυτός που θα κάνει 25 αξίας 2500 ευρώ

Μπορει, αλλα ετσι θα εχει λιγοτερη δουλεια, λιγοτερη κουραση και λιγοτερο αγχος.

Μπορει αυτο να κυνηγανε μερικοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λιγότερη δουλεια σίγουρα έχουν, αυτό ειναι αντίκτυπο της υψηλής τιμής. Το θετικό σε αυτό ειναι οτι δεν θα δουλευουν καθε ΣΚ

Λιγότερη κούραση εξαρτάται, οι φτηνοι γάμοι ειναι ξεπέτες συνήθως και ένα φωτογραφείο στέλνει όποιον να ναι να τραβήξει. Θεωρητικά μπορείς να μην πάς ποτέ εσυ και να στέλνεις άλλους χωρις να πει κανείς τίποτα. 

Λιγότερο άγχος δεν νομίζω, ένας ακριβός φωτογράφος απευθύνεται στο 10% της πίτας . Απο τα 100 ζευγάρια που θα ενδιαφερθούν θα κλείσουν τα 10 ,  το να βλέπεις τους πελάτες να φευγουν ο ένας μετά τον άλλον πάντα προκαλεί ανασφάλεια. 

Εξαιρούνται βέβαια αυτοι που δουλευουν με wedding planners. Στο εξωτερικό όλοι οι ακριβοί γάμοι οργανώνονται απο wedding planners, στην Ελλάδα μόνο σε νησιά Σαντορίνη - Μύκονο κτλπ. 

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν σας προλαβαινω. Υποχρεωση σου λεει ο ενας. Κοιταει μονοπλευρα λεει ο αλλος. Εχω και δουλειες και απλα δεν προλαβα να αναφερω τις υπηρεσιες

Λοιπον παραθετω:

•Pre-wedding φωτογραφιση+βιντεο με δημιουργια ψηφιακου ευχολογιου και θεματικου video-clip που θα παιξει στο κεντρο.

•Φωτογραφιση+βιντεοσκοπιση προετοιμασιας γαμπρου και νυφης για δυο ωρες. (1 φωτογραφος + 1 καμεραμαν/σπιτι)

•Φωτογραφιση + βιντεοσκοπιση μυστηριου (2 φωτογραφοι + 2 καμεραμαν) + ενα επιπλεον ατομο που θα εχει drone. Και φωτογραφιση μετα το μυστηριο

•Φωτογραφιση + Βιντεοσκοπιση στο κεντρο (2 φωτογραφοι + 2 καμεραμαν + 1 ατομο με drone) για 4-5 ωρες απο την ωρα εισοδου του ζευγαριου.

•Next day φωτογραφιση+βιντεοσκοπιση + Drone σε οποιο μερος επιθυμουμε, ακομα και εκτος Αθηνας

 

Επισης δινει:

•ενα video με τα highlights απο ολα τα σταδια του γαμου με μουσικη επενδυση (10-15 λεπτα)

•ενα video 1,5 ωρα με σχεδον ολο το υλικο βιντεο απο ολα τα σταδια.(τα βιντεο τα δινει σε στικακι και σε dvd αν θελουμε)

•Ολες τις φωτο σε υψηλη αναλυση

•100 εκτυπωμενες φωτογραφιες σε κλασσικο μεγεθος

•Ενα μεγαλο αλμπουμ 40χ30 με 25 σαλονια + 3 μικρα αλμπουμ με 25 σαλονια (για γονεις και κουμπαρους) με διαφορετικες φωτο απο το μεγαλο αλμπουμ και οχι απλη αντιγραφη. Το μεγαλο αλμπουμ θα ειναι μεσα σε κουτι αποθηκευσης.

•φωτογραφιες μικρες διαφημιστικες που θα απεικονιζουν μια φωτο μας απο το pre-wedding και θα τις μοιρασουμε σε ολα τα τραπεζια στο κεντρο.

Νομιζω οτι δεν ξεχασα κατι.

Επεξ/σία από AggTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απαραίτητο κακό,το οποίο  παραμένει  σε κάποια περίοπτη θέση συνήθως σκονισμένο και χρησιμοποιούμε κατά κανόνα  όταν έχουμε κάποιο ανεπιθύμητο επισκέπτη και θέλουμε να βαρεθεί και να φύγει.:lol:

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2018 στις 11:21 ΠΜ, Rush13 είπε

Εγω πιστευω οτι πήρες εναν κακο φωτογράφο στον γάμο σου με ένα πολυ κακής ποιότητας άλμπουμ που δεν θέλεις να το βλέπεις και τώρα βγάζεις χολή για το συγκεκριμένο επάγγελμα. 

 Σε όλα τα επαγγελματα υπάρχουν καλοι και κακοί επαγγελματίες , γενικά κανέναν δεν συμφέρει να βγάζει μαυρα γιατι δεν μπορεί να αγοράσει τιποτα αξίας cash με το υπάρχων σύστημα
Tα καλλιτεχνιλίκια σπάνια σου αποφέρουν μεγάλο εισόδημα , περισσότερα χρήματα θα πάρει ο φωτογράφος που κάνει 100 γάμους τον χρόνο αξίας 1500 ευρώ παρά αυτός που θα κάνει 25 αξίας 2500 ευρώ

Οχι δε πηρα κακό φωτογράφο! Αντίθετα ειναι διαφημισμένος αρκετά και φωτογραφίζει ο ίδιος (με συγκεκριμένο team, κατι που ειναι βασικό)! Πήγα και σε άλλο με "ονομα" και θα φωτογράφιζαν συνεργάτες (τρεχα γύρευε). Επίσης επειδή ειμαι και ερασιτέχνης φωτογράφος (με σεμινάρια κλπ), γνωρίζω αρκετά πράγματα! Σε πληροφορώ επίσης οτι κανένας δε μίλησε για απόδειξη! Αντίθετα σου λένε άν θες επιβαρύνεσαι με ΦΠΑ. Οι τιμές πάνω κάτω ειναι ίδιες "φασον", και σύμφωνα με τα παραπάνω που αναφέρει ο φίλος. Απλά υπάρχουν κάποιες τιμές που ξεφεύγουν πολύ. Δε βρήκα κάποιον φθηνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2018 στις 11:07 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Ίσως το κόστος. Είδα που το ρώτησαν κάποιοι.

το γράφει ....  

Αναφορά σε κείμενο

Και σαν υλικο θα θελαμε σιγουρα περα απο το ευχολογιο και 1+3 αλμπουμ. Οι τιμες που βρισκω εινει περιπου στα 2500€.

Βρηκα και μια ομαδα ατομων (ειχαν φωτογραφισει συγγενη μου και ειχαν μεινει υπερ-ευχαριστημενοι) που με βασει τα παραπανω ζητουσαν 1700€ αλλα εχουν κλεισει για την ημερομηνια που ηθελα

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickarmy είπε

το γράφει ....  

 
 

Δε ρωτήθηκε σε τι τιμή έβρισκε πριν κλείσει αλλά σε τι τιμή έκλεισε τελικά. Αυτό τον ρώτησε ο Senninha ο οποίος παρακολούθησε και συμμετείχε στο νήμα από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2018 στις 6:33 ΜΜ, nickarmy είπε

δεν εχω καταλαβει οτι εχει κλεισει...

"Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις και τις γνωμες σας. Εκλεισα φωτογραφο πριν 2 μερες, φουλ εξτρα με 5 ατομα συνολικα και εξαιρετικη δουλεια απο οσα ειδα και μου εδειξε ο ιδιος αλλα και αλλα ατομα!!"

Αυτό έγραψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...