Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφος για γαμο - Καλοκαιρι 2019


AggTs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, george kesoglu είπε

τι μου θυμησες βρε Dr73 το 1990 που το εκανα και εγω για φιλους με μια minolta dynax + fuji film 200

Οφφτοπικ και εγω αλλα χτες αγορασα μια Dynax 5 (εχω ηδη μια Minolta Dynax 7000 αλλα εχει προβλημα στο διαφραγμα με AF φακους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ότι έχει σχέση με γάμους βαφτίσεις κηδείες γιατρούς συνεργεία βλάβες..... δηλαδή πράγματα που δεν μπορείς να αναβάλεις σου πιάνουν τον λοκω και λες κι ευχαριστώ. 

Ειχα μιλήσει με επαγγελματίες όλων των ειδικοτήτων για συνεργασία και από όλους μόνο οι φωτογράφοι δεν ήθελαν γιατί μου έλεγαν ότι δεν έχουν ανάγκη προβολής και ότι χρεώνουν ανάλογα με το πορτοφόλι που καταλαβαίνουν ότι έχει ο πελάτης 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/10/2018 στις 8:59 ΜΜ, AggTs είπε

Για να διευκρινησω το τι υπηρεσιες χρειαζομαι, χρειαζομαι σχεδον τα παντα.

-Pre-wedding φωτογραφιση με αν ειναι δυνατον τη δημιουργια καποιου ευχολογιου με φωτο μας και καποιου clip ή slideshow για να παιξει στο προτζεκτορα του κεντρου

-Προετοιμασια γαμπρου και νυφης. Ο καθενας να εχει απο εναν φωτογραφο και εναν οπερατερ.

-Μυστηριο με δυο φωτογραφους και δυο οπερατερ

-Δεξιωση με επιθυμητο εκ νεου 2 ατομα για φωτογραφιση και 2 οπερατερ

-Next day 

Στα παραπανω το drone ειναι προαιρετικο. Δηλαδη θα μας ενδιεφερε αλλα δεν καιγομαστε κιολας.

Και σαν υλικο θα θελαμε σιγουρα περα απο το ευχολογιο και 1+3 αλμπουμ. Οι τιμες που βρισκω εινει περιπου στα 2500€.

Βρηκα και μια ομαδα ατομων (ειχαν φωτογραφισει συγγενη μου και ειχαν μεινει υπερ-ευχαριστημενοι) που με βασει τα παραπανω ζητουσαν 1700€ αλλα εχουν κλεισει για την ημερομηνια που ηθελα.

Οποτε θελεις 2 ατομα για prewedding και 2 ατομα για next day καθως επίσης και minimum 4 ατομα για τον κυριο γαμο για ολη την ημερα και το βραδυ συν τις εργατοώρες επεξεργασιας φωτο και βιντεο συν το κοστος των αλμπουμ κλπ.

Συνολο στα χαλαρα λοιπον 2+2+4= 8 μεροκάμματα που κοστιζουν μινιμουμ 150€ το καθενα (μισθος και ασφαλιση). Κοστος 1200€. Βαλε εκτυπωσεις αλμπουμ και εκτυπωσεις φωτογραφιων και ενα φυσιολογικο ελχιστο κερδος του φωτογραφου και εξοδα του και θα δεις οτι ειναι πολυ φυσιολογικες οι τιμες που σου δινουν για αυτο που θελεις.

Κοψε απο απαιτησεις και η τιμη πεφτει αντιστοιχα.

Και τα λεω αυτα χωρις να εχω καμια απολυτως σχεση με επαγγελματικη φωτογραφιση. Αλλα ως ελευθερος επαγγελματιας μπορω να καταλαβω απολυτως την κοστολογηση μιας υπηρεσιας.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Όλα έχουν μειωθεί με την κρίση . Μόνο ο αριθμός των κηδειών δεν είναι δυνατόν να μειωθεί . Αλλά και εκεί οι προϋπολογισμοί , επίσης έχουν μειωθεί .

Και όλοι οι επαγγελματίες αντίστοιχα έχουν μειώσει τις χρεώσεις τους , πλην φανοποιών και φωτογράφων  .

Δε ξερω για τους φανοποιους, αλλα για τους φωτογραφους ξερω να σου πω γιατι δεν εχουν ριξει τις τιμες.

Γιατι πολυ απλα οι τιμες του εξοπλισμου εχουν αυξηθει. Οπως και επισης η ποιοτητα φωτογραφιας στον ανταγωνισμο.

Παλια ειχαμε τον μπαρμπαμητσο να πηγαινει με μια απλη dslr και να βγαζει με ενα φλας πανω και ο,τι βγει. Πλεον εχει γινει ολοκληρη τεχνη το θεμα. 

Οσοι θελουν φτηνοτερες τιμες να πανε στον μπαρμπα μητσο, αλλα βεβαια μετα πως θα ανεβαζουν τις φωτο του μπαρμπα μητσου στο instagram και στο facebook?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Δε ξερω για τους φανοποιους, αλλα για τους φωτογραφους ξερω να σου πω γιατι δεν εχουν ριξει τις τιμες.

Γιατι πολυ απλα οι τιμες του εξοπλισμου εχουν αυξηθει. Οπως και επισης η ποιοτητα φωτογραφιας στον ανταγωνισμο.

Παλια ειχαμε τον μπαρμπαμητσο να πηγαινει με μια απλη dslr και να βγαζει με ενα φλας πανω και ο,τι βγει. Πλεον εχει γινει ολοκληρη τεχνη το θεμα. 

Οσοι θελουν φτηνοτερες τιμες να πανε στον μπαρμπα μητσο, αλλα βεβαια μετα πως θα ανεβαζουν τις φωτο του μπαρμπα μητσου στο instagram και στο facebook?...

Δεν είναι ακριβότερες οι dslr σήμερα από τις πρώτες πριν 15 χρόνια. Το αντίθετο . Και πριν 15 χρόνια, δεν ψώνιζαν οι φωτογράφοι από e-infin και e-globalcentral ...

Επίσης τότε για ποιότητα , χρησιμοποιούσαν αποκλειστικά φακούς του κατασκευαστή , δεν είχα βγει ποιοτικοί tamron . Το κόστος μηχανών-φακών , χαλαρά διπλάσιο λοιπόν ήταν.

Ένα pc για επεξεργασία φωτογραφίας πριν 10+  χρόνια με καλή CRT οθόνη, ΚΟΣΤΙΖΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ, αφού 2 χιλιάρικα είχε σκέτη η οθόνη.

Δεν στέκει λοιπόν τίποτε από αυτά που λες.

 

Το ότι το κόστος καταστήματος, δεη , εισφορές κτλ είναι υψηλότατο , ισχύει , αλλά αυτά είναι κοινά για όλους τους επαγγελματίες και οι περισσότεροι έχουν ρίξει τις τιμές τους.

3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Οποτε θελεις 2 ατομα για rewedding και 2 ατομα για next day καθως επίσης και minimum 4 ατομα για τον κυριο γαμο για ολη την ημερα και το βραδυ συν τις εργατοώρες επεξεργασιας φωτο και βιντεο συν το κοστος των αλμπουμ κλπ.

Αυτά (κόκκινα) δεν είναι στα τυπικά πακέτα. Αν μπουν και τέτοια στο πακέτο , μιλάς για 5000+ ευρώ. Συνήθως μιλάμε για κάλυψη μέχρι και τις πρώτες ώρες της δεξίωσης, το πολυ μέχρι τα μεσάνυχτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δεν είναι ακριβότερες οι dslr σήμερα από τις πρώτες πριν 15 χρόνια. Το αντίθετο . Και πριν 15 χρόνια, δεν ψώνιζαν οι φωτογράφοι από e-infin και e-globalcentral ...

Επίσης τότε για ποιότητα , χρησιμοποιούσαν αποκλειστικά φακούς του κατασκευαστή , δεν είχα βγει ποιοτικοί tamron . Το κόστος μηχανών-φακών , χαλαρά διπλάσιο λοιπόν ήταν.

Ένα pc για επεξεργασία φωτογραφίας πριν 10+  χρόνια με καλή CRT οθόνη, ΚΟΣΤΙΖΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ, αφού 2 χιλιάρικα είχε σκέτη η οθόνη.

Δεν στέκει λοιπόν τίποτε από αυτά που λες.

Το ότι το κόστος καταστήματος, δεη , εισφορές κτλ είναι υψηλότατο , ισχύει , αλλά αυτά είναι κοινά για όλους τους επαγγελματίες και οι περισσότεροι έχουν ρίξει τις τιμές τους.

Αυτά (κόκκινα) δεν είναι στα τυπικά πακέτα. Αν μπουν και τέτοια στο πακέτο , μιλάς για 5000+ ευρώ. Συνήθως μιλάμε για κάλυψη μέχρι και τις πρώτες ώρες της δεξίωσης, το πολυ μέχρι τα μεσάνυχτα .

Τοτε ειχαν μια Dslr και την κρατουσαν 10 χρονια. Μεχρι να πεθανει δηλαδη.

Τωρα εχουν 2-3 σωματα ο καθενας, με 5-6 φακους.

Βρες μου φωτογραφιες πριν το 2005 με φωτογραφισεις γαμου που να περιεχουν next day, macro φωτογραφιες απο δαχτυλιδια, αυθορμητες απο τηλεφακους και αφλασες με σταθερα φωτα μεσα στην εκκλησια.

Τοτε τραβαγαν ενα Jpeg και ο,τι γινει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αυτά (κόκκινα) δεν είναι στα τυπικά πακέτα. Αν μπουν και τέτοια στο πακέτο , μιλάς για 5000+ ευρώ. Συνήθως μιλάμε για κάλυψη μέχρι και τις πρώτες ώρες της δεξίωσης, το πολυ μέχρι τα μεσάνυχτα .

Δεν ειπα οτι ειναι στα τυπικα πακετα. Αλλα ειναι αυτα που ζηταει ο φιλος και πηρε τιμες 2.500€ και του φανηκαν πολλα. Εγω παλι λεω οτι και παλι καλα ειναι σαν κοστος αναλογικα με την δουλεια που πρεπει να γινει και τις εργατοωρες που πρεπει να ξοδευτουν κατα την ληψη αλλα και κατα την επεξεργασια (το τελευταιο ολοι το ξεχνανε κι ας ειναι εξισου σημαντικο για το αποτελεσμα). Αυτα για οποιον εχει απαιτησεις οπως φαινεται για το τελικο αποτελεσμα. Αλλιως και τα RAW να παρεις και παλι αποτελεσμα δεν θα εχεις. Το βασικο ειναι να ξερει ο φωτογραφος την δουλεια του σωστα. Εχω φιλο φωτογραφο που και μονος του να ειναι και 100 φωτογραφιες μονο να σου τραβηξει, θα θελεις να κρατησεις τις 90! Αυτο δεν κοστολογειται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Τοτε ειχαν μια Dslr και την κρατουσαν 10 χρονια. Μεχρι να πεθανει δηλαδη.

Τωρα εχουν 2-3 σωματα ο καθενας, με 5-6 φακους.

Βρες μου φωτογραφιες πριν το 2005 με φωτογραφισεις γαμου που να περιεχουν next day, macro φωτογραφιες απο δαχτυλιδια, αυθορμητες απο τηλεφακους και αφλασες με σταθερα φωτα μεσα στην εκκλησια.

Τοτε τραβαγαν ενα Jpeg και ο,τι γινει.

Και τότε είχαν περισσότερες μηχανές. Και φακούς . Και μάκρο και τηλεφακούς. Και  άφλασες , αλλά αυτές βέβαια αυξήθηκαν όταν ανέβηκαν τα iso  , ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΙΜΕΣ. Σε φιλμάτες εποχές , θυμάμαι φωτογράφους που είχαν 2 σώματα F4 (ή F5).  Μάλλον δεν ειχες δει ακριβούς γάμους τότε . Επειδή με ενδιέφεραν τα μηχανήματα από μικρός , τα πρόσεχα πάντα. Έχω γνωστούς που είχαν τραβήξει σε γάμους και βαπτίσεις στις οικογένειές τους, ταινία, σε 35mm FILM . ΑΥΤΟ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΣΤΟΣ. Καμία σχέση με τις dslr & mirrorless σήμερα , που τραβάνε τα πάντα. Έχοντες πάντα υπήρχαν και έπαιρναν το ακριβότερο . Πάντα ήταν λίγοι όμως και ποτέ μία συντεχνία δεν συντηρείται μόνο από αυτούς. Αν το καταλάβουν , θα μείνουν κάποιοι όρθιοι . Αλλά πρέπει να έχουν και πιο προσιτά πακέτα , για τους πολλούς.  Διαφορετικά θα αφανιστούν σαν τους δεινόσαυρους. I rest my case .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2018 στις 8:59 ΜΜ, AggTs είπε

Για να διευκρινησω το τι υπηρεσιες χρειαζομαι, χρειαζομαι σχεδον τα παντα.

-Pre-wedding φωτογραφιση με αν ειναι δυνατον τη δημιουργια καποιου ευχολογιου με φωτο μας και καποιου clip ή slideshow για να παιξει στο προτζεκτορα του κεντρου

-Προετοιμασια γαμπρου και νυφης. Ο καθενας να εχει απο εναν φωτογραφο και εναν οπερατερ.

-Μυστηριο με δυο φωτογραφους και δυο οπερατερ

-Δεξιωση με επιθυμητο εκ νεου 2 ατομα για φωτογραφιση και 2 οπερατερ

-Next day 

Στα παραπανω το drone ειναι προαιρετικο. Δηλαδη θα μας ενδιεφερε αλλα δεν καιγομαστε κιολας.

Και σαν υλικο θα θελαμε σιγουρα περα απο το ευχολογιο και 1+3 αλμπουμ. Οι τιμες που βρισκω εινει περιπου στα 2500€.

Βρηκα και μια ομαδα ατομων (ειχαν φωτογραφισει συγγενη μου και ειχαν μεινει υπερ-ευχαριστημενοι) που με βασει τα παραπανω ζητουσαν 1700€ αλλα εχουν κλεισει για την ημερομηνια που ηθελα.

 

8 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Οποτε θελεις 2 ατομα για prewedding και 2 ατομα για next day καθως επίσης και minimum 4 ατομα για τον κυριο γαμο για ολη την ημερα και το βραδυ συν τις εργατοώρες επεξεργασιας φωτο και βιντεο συν το κοστος των αλμπουμ κλπ.

Συνολο στα χαλαρα λοιπον 2+2+4= 8 μεροκάμματα που κοστιζουν μινιμουμ 150€ το καθενα (μισθος και ασφαλιση). Κοστος 1200€. Βαλε εκτυπωσεις αλμπουμ και εκτυπωσεις φωτογραφιων και ενα φυσιολογικο ελχιστο κερδος του φωτογραφου και εξοδα του και θα δεις οτι ειναι πολυ φυσιολογικες οι τιμες που σου δινουν για αυτο που θελεις.

Κοψε απο απαιτησεις και η τιμη πεφτει αντιστοιχα.

Και τα λεω αυτα χωρις να εχω καμια απολυτως σχεση με επαγγελματικη φωτογραφιση. Αλλα ως ελευθερος επαγγελματιας μπορω να καταλαβω απολυτως την κοστολογηση μιας υπηρεσιας.

Δηλαδή μιλωντας για το συγκεκριμενο γαμο με τις συγκεκριμενες απαιτήσεις πιστευεις οτι τα 2.500€ ειναι πολλα?

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

...... Αλλά πρέπει να έχουν και πιο προσιτά πακέτα , για τους πολλούς.  Διαφορετικά θα αφανιστούν σαν τους δεινόσαυρους. I rest my case.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Δηλαδή μιλωντας για το συγκεκριμενο γαμο με τις συγκεκριμενες απαιτήσεις πιστευεις οτι τα 2.500€ ειναι πολλα?

Όχι . Ζητάει πάρα πολλά. Για αυτά που ζητάει , πιστεύω ότι οι προσφορές θα ξεκινούν από 4000 ευρώ. Δεν είναι ο κανόνας.

Στους περισσότερους γάμους έχουν 1 φωτογράφο και 1 οπερατέρ. Τόσο στο μυστήριο , όσο και στη δεξίωση  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Και τότε είχαν περισσότερες μηχανές. Και φακούς . Και μάκρο και τηλεφακούς. Και  άφλασες , αλλά αυτές βέβαια αυξήθηκαν όταν ανέβηκαν τα iso  , ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΙΜΕΣ. Σε φιλμάτες εποχές , θυμάμαι φωτογράφους που είχαν 2 σώματα F4 (ή F5).  Μάλλον δεν ειχες δει ακριβούς γάμους τότε . Επειδή με ενδιέφεραν τα μηχανήματα από μικρός , τα πρόσεχα πάντα. Έχω γνωστούς που είχαν τραβήξει σε γάμους και βαπτίσεις στις οικογένειές τους, ταινία, σε 35mm FILM . ΑΥΤΟ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΣΤΟΣ. Καμία σχέση με τις dslr & mirrorless σήμερα , που τραβάνε τα πάντα. Έχοντες πάντα υπήρχαν και έπαιρναν το ακριβότερο . Πάντα ήταν λίγοι όμως και ποτέ μία συντεχνία δεν συντηρείται μόνο από αυτούς. Αν το καταλάβουν , θα μείνουν κάποιοι όρθιοι . Αλλά πρέπει να έχουν και πιο προσιτά πακέτα , για τους πολλούς.  Διαφορετικά θα αφανιστούν σαν τους δεινόσαυρους. I rest my case .

Φυσικα και τοτε υπηρχαν καλοι και ακριβοι φωτογραφοι. Απλα επειδη τοτε δεν υπηρχαν social media και γενικα τιποτα ψηφιακο, ο ψωνισμενος δεν ειχε λογο να πληρωσει ακριβο φωτογραφο για να κοκορευεται στο facebook και ετσι την εβγαζε με φτηνα πραγματα. Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω. Τα τελευταια χρονια ακουω για ακριβες και καλες δουλειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις και τις γνωμες σας.

Εκλεισα φωτογραφο πριν 2 μερες, φουλ εξτρα με 5 ατομα συνολικα και εξαιρετικη δουλεια απο οσα ειδα και μου εδειξε ο ιδιος αλλα και αλλα ατομα!!

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AggTs είπε

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις και τις γνωμες σας.

Εκλεισα φωτογραφο πριν 2 μερες, φουλ εξτρα με 5 ατομα συνολικα και εξαιρετικη δουλεια απο οσα ειδα και μου εδειξε ο ιδιος αλλα και αλλα ατομα!!

αντε και καλους απογονους.τουλαχιστον να σας μεινει και κανa ευρω να πατε μαλδιβες που χει ζεστη χαχα

Επεξ/σία από star12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AggTs είπε

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις και τις γνωμες σας.

Εκλεισα φωτογραφο πριν 2 μερες, φουλ εξτρα με 5 ατομα συνολικα και εξαιρετικη δουλεια απο οσα ειδα και μου εδειξε ο ιδιος αλλα και αλλα ατομα!!

Τελικα σε ποια τιμη και για ποιες παροχες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δουλεψει τη δεκαετια του 70 βοηθος και σε εκτυπωσεις ασπρομαυρο...δεν ηταν τοσο απλα αλλα εκαναν και ποιοτικη δουλεια

το μυστικο σε μια φωτογραφιση ηταν και ειναι να γνωριζεις τις κομβικες στιγμες του μυστηριου ....τοτε βεβαια με τα φιλμ ηταν αγγουρι γιατι τελειωνε και επρεπενα το αλλαξεις σε χρονο μηδεν

οι μηχανες που ηταν δημοφιλεις ηταν οι FM2 νικον και 3 μαγαζια ου ηξερα ειχαν απο 2.....τιμη τοτε χωρις φακο αγορα απο Σιγκαπουρη 15.000 δραχμες και οι

βιντεοκαμερες οι σονυ αρχιζαν απο 250.000 εξωτερικο

τωρα μπαινει και τραβαει συνεχεια και μετα καθεται και επιλεγει ,εχει ολους τους αυτοματισμους και τα προγραματα επεξεργασιας.....το μονο που δεν αλλαζει

ειναι το μεροκαμματο....οποτε 4 ατομα οπως ειπε και ενας φιλος ποιο πανω πρεπει να πληρωθουν  και δεν σηκωνει παζαρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...