Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφος για γαμο - Καλοκαιρι 2019


AggTs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα, 

 

το γραφω εδω μιας και δεν υπαρχει αντιστοιχο θεμα.

Ψαχνω Φωτογραφο για το γαμο μου που προκειται να γινει το Καλοκαιρι του 2019. Οι  προφορες που εχω παρει απο φωτογραφους ειναι υπερ του δεοντος τσουχτερες.

Οποτε και ψαχνω μια καλη ομαδα φωτογραφων με καλη δουλεια και οχι τοσο υψηλο κοστος. Ακουω τις προτασεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η εμπειρία μου λέει να μην τα τσιγκουνευτείς τα λ7 του φωτογράφου/βίντεο.

Ειναι το μόνο που θα μείνει απο το γάμο, ακόμα και απο τα πιο ακριβά δώρα που θα πάρεις.

Πάρε ένα πιο φτηνό κουστούμι/νυφικό, και δώστα στον φωτογράφο τα λ7 της διαφοράς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κατσω να αναφερω μεσα στο φορουμ τιμες και υπηρεσιες. Εγω ρωτησα αν γνωριζετε καποιον φωτογραφο που να κανει καλη δουλεια και να μην χτυπαει πολυ.

ευχαριστω και παλι

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, AggTs είπε

Δεν θα κατσω να αναφερω μεσα στο φορουμ τιμες και υπηρεσιες. Εγω ρωτησα αν γνωριζετε καποιον φωτογραφο που να κανει καλη δουλεια και να μην χτυπαει πολυ.

ευχαριστω και παλι

Τι σημαίνει αυτό; Κάνει καλή δουλειά αλλά δεν χρεώνει πολλα χρήματα. Ποια είναι τα πολλά χρήματα για εσένα; 1000€; 1500€; 500€; Και το βασικότερο είναι τι θέλεις να κάνεις. Φωτογραφία, βίντεο, next-day, pre-wedding, αλμπουμ κτλ κτλ.

Όταν κάνεις μια ερώτηση πρέπει να αναφέρεις κάποια πράγματα. Αλλιώς ψάξε στο Google.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AggTs είπε

Δεν θα κατσω να αναφερω μεσα στο φορουμ τιμες και υπηρεσιες. Εγω ρωτησα αν γνωριζετε καποιον φωτογραφο που να κανει καλη δουλεια και να μην χτυπαει πολυ.

ευχαριστω και παλι

Γιατί να μην αναφέρεις δηλαδή τιμές και υπηρεσίες; θα σου φάμε την τρέχουσα προσφορά;

Προσδιόρισε το "πολύ"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι οι φωτογράφοι και οι φανοποιοί , δεν μείωσαν καθόλου τιμές από το 2010 και μετά , λόγω κρίσης. Μπορεί να έκλεισαν πάνω από τους μισούς, αλλά όσοι μένουν , διατηρούν τιμές 2009 . Σε άλλες υπηρεσίες , οι τιμές έχουν πέσει μέχρι και 80% . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AggTs είπε

Δεν θα κατσω να αναφερω μεσα στο φορουμ τιμες και υπηρεσιες. Εγω ρωτησα αν γνωριζετε καποιον φωτογραφο που να κανει καλη δουλεια και να μην χτυπαει πολυ.

ευχαριστω και παλι

To σημαντικό είναι να πεις εσύ πρώτα τι budget θεωρείς λογικό.

Επίσης ποια είναι η καλή δουλειά σύμφωνα με το δικό σου γούστο; Δηλαδή τι θα ήθελες να σου παραδώσει ο φωτογράφος με την ολοκλήρωση της δουλειάς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, zanskou είπε

To σημαντικό είναι να πεις εσύ πρώτα τι budget θεωρείς λογικό.

Επίσης ποια είναι η καλή δουλειά σύμφωνα με το δικό σου γούστο; Δηλαδή τι θα ήθελες να σου παραδώσει ο φωτογράφος με την ολοκλήρωση της δουλειάς;

Γράφω εγώ τη δική μου εμπειρία (γάμου). Ο φωτογράφος ήταν συγγενής της γυναίκας μου. 

Τράβηξε φωτογραφίες εμένα που έφευγα από το σπίτι μου, τη γυναίκα μου από το πατρικό της που έφευγε , το μυστήριο , μας έβγαλε μετά το μυστήριο μαζί στο ξενοδοχείο που είχαμε κλείσει να μείνουμε το βράδυ του γάμου και έβγαλε και τη δεξίωση του γάμου. Φωτογραφίες και βίντεο . Το 2008 αυτά, τα drones δεν ήταν ακόμη διαδεδομένα (δεν είχαμε λήψεις drones λοιπόν) . Επειδή ήταν συγγενής, δέχτηκε να μας δώσει dvd με τις φωτογραφίες (jpg ήταν όμως, δεν μας έδωσε raw, παρόλο που ήξερε ότι μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω). ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΑΡΗ ΚΑΤ' ΕΞΑΙΡΕΣΗ , ΩΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ, ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΙΠΟΤΕ ΤΥΠΩΜΕΝΟ ,  ΟΧΙ ΑΛΜΠΟΥΜ ΟΠΩΣ ΔΙΝΟΥΝ ΣΥΝΗΘΩΣ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ... 9 Χ 11 . ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΓΙΝΕ ΛΟΓΟΣ. Πήρε 1200 ευρώ αν θυμάμαι καλά (μπορεί 1300) . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα λειτουργικα εξοδα ενος φωτογραφου εχουν μεινει ιδια η εχουν αυξηθει οποτε δεν προκειται να πεσουν οι τιμες λογω κρισης μιας και χρειαζεται αρκετα συχνα νεος εξοπλισμος που δυστυχως μιλαμε για χιλιαδες ευρω.

Dr_73 Οσον αφορα την τιμη που σου εδωσε ο συγγενης σου μια χαρα τιμη ειναι μιας και το συνεργειο που σε καλυψε (φωτογραφος-βιντεο) εκανε προετοιμασιες μυστηριο δεξιωση. Οποτε αν εδωσε σωστη δουλεια δεν βρισκω καθολου παραλογη την τιμη μιας και απο εκει και περα ειχε να επεξεργαστει το υλικο οπως και να μονταριστει. Τελος οσον αφορα τα raw δεν τα παιρνει ποτε ο πελατης μιας και ειναι πνευματικη ιδιοκτησια του φωτογραφου, τα παιρνει μονο εαν εχει συμφωνηθει πιο πριν.

AggTs δεν ξερω τι απαιτησεις εχεις αλλα θα σου προτεινα να δωσεις βαση στο portfolio του καθε φωτογραφου μιας και συνηθως αυτοι που προσπαθουν να πασαρουν πακετα με αλμπουμ 1+3,  drone  και δεν ξερω και εγω τι σε πακετο συνηθως δινουν στην καλυτερη μετριο αποτελεσμα. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δεις ολοκληρωμενες δουλειες απο φωτογραφους (και οχι απλα συλλογη με 50-80 καλυτερες) και να διευκρινησεις αν θα ειναι ο ιδιος εκεινη την ημερα. Γενικα να θυμασαι οτι περισσοτερα αλμπουμ τυπωνονται και αργοτερα αλλα αν εχεις χαλια υλικο δεν σωζεται η κατασταση οτι και να κανεις.

Αυτα απο εμενα καλη τυχη ευχομαι και η ωρα η καλη!

Επεξ/σία από snik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να διευκρινησω το τι υπηρεσιες χρειαζομαι, χρειαζομαι σχεδον τα παντα.

-Pre-wedding φωτογραφιση με αν ειναι δυνατον τη δημιουργια καποιου ευχολογιου με φωτο μας και καποιου clip ή slideshow για να παιξει στο προτζεκτορα του κεντρου

-Προετοιμασια γαμπρου και νυφης. Ο καθενας να εχει απο εναν φωτογραφο και εναν οπερατερ.

-Μυστηριο με δυο φωτογραφους και δυο οπερατερ

-Δεξιωση με επιθυμητο εκ νεου 2 ατομα για φωτογραφιση και 2 οπερατερ

-Next day 

Στα παραπανω το drone ειναι προαιρετικο. Δηλαδη θα μας ενδιεφερε αλλα δεν καιγομαστε κιολας.

Και σαν υλικο θα θελαμε σιγουρα περα απο το ευχολογιο και 1+3 αλμπουμ. Οι τιμες που βρισκω εινει περιπου στα 2500€.

Βρηκα και μια ομαδα ατομων (ειχαν φωτογραφισει συγγενη μου και ειχαν μεινει υπερ-ευχαριστημενοι) που με βασει τα παραπανω ζητουσαν 1700€ αλλα εχουν κλεισει για την ημερομηνια που ηθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, snik είπε

Τα λειτουργικα εξοδα ενος φωτογραφου εχουν μεινει ιδια η εχουν αυξηθει οποτε δεν προκειται να πεσουν οι τιμες λογω κρισης μιας και χρειαζεται αρκετα συχνα νεος εξοπλισμος που δυστυχως μιλαμε για χιλιαδες ευρω.

Αυτό ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα (σταθερά λειτουργικά, αύξηση δαπανών) . Αλλά στα περισσότερα έχουν μειωθεί οι αμοιβές λόγω κρίσης. 

Για τη συμφωνία, είχαμε συμφωνήσει ότι θα μας δώσει dvd με τις φωτογραφίες, θεώρησα αυτονόητο ότι θα ήταν και τα raw ... αλλά η άλλη πλευρά προφανώς όχι . 

Αυτό που δεν μας είχε πει αλλά το ... καταλάβαμε ... ήταν ότι επειδή θα μας έδινε το dvd, ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ 2 τυπωμένα άλμπουμ που δίνουν συνήθως ΣΕ ΟΛΟΥΣ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου στο πρωτο κομματι δεν ειναι καθολου αυτονοητο να δωσει καποιος raw, αυτο ειναι η εξαιρεση αν το ζητησει ο πελατης και παλι ειναι στο χερι του καθε φωτογραφου αν θα το κανει. Το συνηθες ειναι να δωσει τα jpeg σε μεγαλη αναλυση ειτε οσοι τυπωνουν να δωσουν το υλικο με λογοτυπα μιας και καποιοι βγαζουν και απο τις εκτυπωσεις (αυτο γινεται κυριως σε πιο παλια φωτογραφεια και συνοικιακα μαγαζια).

Τωρα για τα αλμπουμ ειναι οτι ειχατε πει απο την αρχη το σωστο ειναι να υπαρχουν καπου γραμμενα απο τον φωτογραφο το τι θα παρεχει καποιος και τι θα παραλαβει ο τελικος πελατης, υποθετω οτι στην περιπτωση σου η συμφωνια εγινε λιγο στον αερα μιας και ηταν συγγενης οποτε για αυτο και το μπερδεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AggTs είπε

Για να διευκρινησω το τι υπηρεσιες χρειαζομαι, χρειαζομαι σχεδον τα παντα.

-Pre-wedding φωτογραφιση με αν ειναι δυνατον τη δημιουργια καποιου ευχολογιου με φωτο μας και καποιου clip ή slideshow για να παιξει στο προτζεκτορα του κεντρου

-Προετοιμασια γαμπρου και νυφης. Ο καθενας να εχει απο εναν φωτογραφο και εναν οπερατερ.

-Μυστηριο με δυο φωτογραφους και δυο οπερατερ

-Δεξιωση με επιθυμητο εκ νεου 2 ατομα για φωτογραφιση και 2 οπερατερ

-Next day 

Στα παραπανω το drone ειναι προαιρετικο. Δηλαδη θα μας ενδιεφερε αλλα δεν καιγομαστε κιολας.

Και σαν υλικο θα θελαμε σιγουρα περα απο το ευχολογιο και 1+3 αλμπουμ. Οι τιμες που βρισκω εινει περιπου στα 2500€.

Βρηκα και μια ομαδα ατομων (ειχαν φωτογραφισει συγγενη μου και ειχαν μεινει υπερ-ευχαριστημενοι) που με βασει τα παραπανω ζητουσαν 1700€ αλλα εχουν κλεισει για την ημερομηνια που ηθελα.

Στη θέση σου θα έψαχνα για σκηνοθέτη, όχι φωτογράφο 😊

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...