Προς το περιεχόμενο

Windows 10 October 2018 Update: Τα 10 καλύτερα χαρακτηριστικά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παλι για ένα ακομα update δεν εχω κανενα πρόβλημα. ΤΟ μονο μου πρόβλημα είναι ότι αποφασισα να χρησιμοποιώ τον edge αλλα από ότι φαινεται δεν φτανει σε χρηστικοτητα των firefox(σπαστικα κολληματα σε Netflix youtube και zoom function ότι να ναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά από τα ίδια πάλι η MS. Καθρεπτάκια για ινδιάνους και λίγη ουσία. Νά'χουμε να κατεβάζουμε. Το μόνο παρήγορο είναι ότι υπάρχει συνεχής υποστήριξη και σίγουρα εκτός από τα καθρεπτάκια κλείνουν και πολλές τρύπες στις ενημερώσεις.

8 ώρες πριν, tsoukalasKaminia είπε

φιλε μου τι εννοεις σου εσβησε φωτογραφιες και μουσικη? απο τον (C:)  ? Τα ειχες χυμα πεταμενα στον c ?

Δηλαδή απαγορεύεται; Μήπως να φορέσουμε και τσίγγινο μπας και;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παω για φορματ και επανεγκατασταση, μιλαμε για πληρη χαος. δεν ανοιγει microsoft store, δεν κανει εγκατασταση προγραματα και δεν ανοιγει καν βασικα πραγματα με αποκορυφωση ο task manager να παραμενει "κενος"(δεν δειχνει τιποτα !) Παλι καλα που εχω ιδεα τι να κανω, σκεφτομαι κοσμο που θα πηξει ασχημα τις επομενες μερες, να εισαι καλα βρε microsoft, και μετα κοροιδευουν του λινουξαδες επειδη μαθαινουν να γραφουν εντολες, εδω αν δεν ξερεις απλα το κοιτας το λαπτοπ σαν βοδι και ευχεσαι να εχεις γνωστο που ξερει!

το μεγαλυτερο ανεκδοτο ειναι οτι μαλλον δεν ειδε το προφιλ στην αναβαθμιση και εφτιαξε αλλα 3 προφιλ και εχω αυτη την στιγμη 4 users ! 

ειλικρινα πληρη αποτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δεν υπαρχει σωτηρια. Σε καθε update κατι τρεχει. Προς το παρον το Comodo Firewall 11 δεν παιζει καλα, και επισης δεκαδες λαθη στο even log για το User Profile Service 1534 (βλεπω αρκετους να το εχουν αναφερει και δεν εχω ιδεα τι ειναι).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Τελικα δεν υπαρχει σωτηρια. Σε καθε update κατι τρεχει. Προς το παρον το Comodo Firewall 11 δεν παιζει καλα, και επισης δεκαδες λαθη στο even log για το User Profile Service 1534 (βλεπω αρκετους να το εχουν αναφερει και δεν εχω ιδεα τι ειναι).

Καταρχάς ΠΟΙΟ ΑΤΟΜΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ comodo firewall ?

LMAO

1 ώρα πριν, georgethebeast είπε

και παω για φορματ και επανεγκατασταση, μιλαμε για πληρη χαος. δεν ανοιγει microsoft store, δεν κανει εγκατασταση προγραματα και δεν ανοιγει καν βασικα πραγματα με αποκορυφωση ο task manager να παραμενει "κενος"(δεν δειχνει τιποτα !) Παλι καλα που εχω ιδεα τι να κανω, σκεφτομαι κοσμο που θα πηξει ασχημα τις επομενες μερες, να εισαι καλα βρε microsoft, και μετα κοροιδευουν του λινουξαδες επειδη μαθαινουν να γραφουν εντολες, εδω αν δεν ξερεις απλα το κοιτας το λαπτοπ σαν βοδι και ευχεσαι να εχεις γνωστο που ξερει!

το μεγαλυτερο ανεκδοτο ειναι οτι μαλλον δεν ειδε το προφιλ στην αναβαθμιση και εφτιαξε αλλα 3 προφιλ και εχω αυτη την στιγμη 4 users ! 

ειλικρινα πληρη αποτυχια.

Δεν ξέρω πως γίνεται σε κάθε update να μην έχω ούτε ένα θέμα 🤷

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tokyo είπε

Δεν ξέρω πως γίνεται σε κάθε update να μην έχω ούτε ένα θέμα 🤷

Και εγω φιλε μου πραγματικα απο την μερα που εχουν βγει τα 10 δεν ειχα κανενα θεμα.  Χτες μονο ενα μικρο με το store αλλα το εφτιαξα δεν ητανε κατι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tokyo είπε

Δεν ξέρω πως γίνεται σε κάθε update να μην έχω ούτε ένα θέμα 🤷

οπως εχω πει και πιο πριν , πρωτη φορα αντιμετωπισα τετοιο θεμα με αναβαθμιση , στα 20 χρονια που δουλευω υπολογιστες, πραγματικα προσπαθω να καταλαβω τι πηγε στραβα (μηπως εγω εκανα κατι λαθος) , αλλα πληρη απογοητευση 

1 λεπτό πριν, tsoukalasKaminia είπε

Και εγω φιλε μου πραγματικα απο την μερα που εχουν βγει τα 10 δεν ειχα κανενα θεμα.  Χτες μονο ενα μικρο με το store αλλα το εφτιαξα δεν ητανε κατι

τι εκανες με το store; εμενα δεν ανοιγει καν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2018 στις 12:03 ΜΜ, KoreanW είπε

μου αρέσει που ο κόσμος βρίσκει ουσιαστικό update το dark mode στο user interface

αλλά είναι το ίδιο dark mode στο user interface που το έβρισκαν απαίσιο στα Windows Phone/Windows Mobile

.

πώς αλλάζουν οι συνήθειες...

Αισθητικο update ειναι... δεν ειπε κανεις οτι ειναι ουσιαστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, afterhours said:

Αισθητικο update ειναι... δεν ειπε κανεις οτι ειναι ουσιαστικο

εκφράζεις προσωπική γνώμη στο ότι «δεν είπε κανείς»...

.

και επίσης δεν υπάρχει αμφιβολία ότι αλλάζουν οι συνήθειες και από εκεί που το dark mode ήταν απαίσιο, η «μαυρίλα», βαρετό κλπ κλπ, τώρα το dark mode έγινε αισθητικό, το θέλουμε και σε άλλα μέρη του ui κλπ κλπ...

αυτό είναι το θέμα και δε νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KoreanW είπε

εκφράζεις προσωπική γνώμη στο ότι «δεν είπε κανείς»...

.

και επίσης δεν υπάρχει αμφιβολία ότι αλλάζουν οι συνήθειες και από εκεί που το dark mode ήταν απαίσιο, η «μαυρίλα», βαρετό κλπ κλπ, τώρα το dark mode έγινε αισθητικό, το θέλουμε και σε άλλα μέρη του ui κλπ κλπ...

αυτό είναι το θέμα και δε νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία

Σεβαστη η γνωμη σου... εμενα προσωπικα παντα μου αρεσαν τα dark themes

Οσον αφορα το update εγω το περασα πανω απο 1803 και ολα δουλευουν κομπλε απο τα προγραμματα που δουλευω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

H build αυτή έφερε επιτέλους το fix για το ομολογουμένως-όχι-για-όλους πρόβλημα με cross-compile για κάποια platforms στο WSL (Windows Subsystem for Linux) των Windows 10, που είχε ξεκινήσει από την 1803+.

Κανένα πρόβλημα για την ώρα από μένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, afterhours said:

Σεβαστη η γνωμη σου... εμενα προσωπικα παντα μου αρεσαν τα dark themes

Οσον αφορα το update εγω το περασα πανω απο 1803 και ολα δουλευουν κομπλε απο τα προγραμματα που δουλευω

δε λέω το αντίθετο, σχολιάζω το τρολάρισμα που κάποτε ήθελε κατά «κοινή αποδοχή» απαίσιο και βαρετό το dark mode,

διότι και εμένα πάντα μου άρεσαν τα dark mode και προφανώς μου αρέσουν και τώρα, ακριβώς επειδή το γούστο δεν έχει να κάνει με τη συνήθεια 

μια και το έφερε η κουβέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2018 στις 1:47 ΠΜ, jk_bartender είπε

εσυ καλα κανεις χιουμορ αλλα απο το πρωι παλευω με το λαπτοπ επειδη εκανα την λαλακια να δω την νεα τεχνολογια της microsoft μου ειχαν πει βεβαια οτι σε 4Κ υπλογιστες δεν αξιζει αλλα ειπα σιγα ποσο χαλια να ειναι!!!και τωρα ευτυχως κρατησα ενα ειδωλο της 8.1 μετα απο φορματ και αναγκαστικα θα κανω φορματ και αφου τελειωσω θα περασω το το ειδωλο αρα καλο ξενυχτι.......

Το έφτιαξες?εντάξει η αμινγκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, spectaculator είπε

Που είναι οι fun-boys της MS να τους χαρώ! Το update τα έκανε μαντάρα! Ο task manager έχει πρόβλημα δείχνει αλλά αντ' άλλων! Για παράδειγμα, όταν μετατρέπω RAW camera files μου δείχνει CPU usage 15% (!!!) σε Core2Duo μηχάνημα, ενώ πριν έφτανε 90%. Λέτε η MS ν' αναβάθμισε τη CPU μου; Επίσης, μουσική και φωτογραφίες από το system partition (user folder) έγιναν καπνός! Θα σκότωνα έναν υπάλληλο της MS έτσι για πλάκα, κι ας ήταν απλά καθαρίστρια!

Καλά να πάθω! Το your phone και το dark mode με μάραναν!

Σιχτίρ!

 

Έχεις δίκιο. 

Πάντως μετά από χρόνια εμπειρίας με windows (από 3.10 έως 10) και linux διανομές από το 2001 και έπειτα, τα προσωπικά μου αρχεία δεν τα εμπιστεύομαι ποτέ στον αντίστοιχο ready "system user" created folder και σε κανένα λειτουργικό.

Δεν μου κάνει κόπο να τα  βάλω σε δικό μου φάκελο και κατά προτίμηση σε άλλο δίσκο (ή έστω άλλο  partition) και να μην αγχώνομαι για updates, format και κομήτες που θα χτυπήσουν το λειτουργικό.... και που και που και κανένα backup....

 

Για την ώρα όπως έχουν γράψει και οι παραπάνω δοκίμασε μήπως με κανένα εργαλείο καταφέρεις να κάνεις restore. Αλλά χλομό σε βλέπω.

2 ώρες πριν, Tokyo είπε

 

Δεν ξέρω πως γίνεται σε κάθε update να μην έχω ούτε ένα θέμα 🤷

 

Επίσης.... κανένα θέμα σε κάθε update. Δεν είσαι ο μόνος.

Επεξ/σία από Todoras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...