Προς το περιεχόμενο

Παράξενη γραμματοσειρά στο mendeley


rearshooter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όπως θα δείτε στην εικόνα εμφανίζεται η συγκεκριμένη γραμματοσειρά...κάποια στιγμή είχε βγει και στον firefox αλλά όρισα συγκεκριμένη  και το πρόβλημα καλύφθηκε ..

έχω ορίσει διάφορες από τις ρυθμίσεις του xfce και του qt-config χωρίς αποτέλεσμα

 

https://ibb.co/cXMNwz

Επεξ/σία από rearshooter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη εδω στο debian δεν υπαρχει το mendeley σαν πακετο για να το βαλω να το δοκιμασω, εκτος αν το κατεβασω σαν σκετο binary, πως το εβαλες εσυ σε σενα?

Επισης, μου φερνει λιγο και σε σπασμενο fontconfig/freetype το πραγμα, οπως ειχα καποτε εδω με το infinality, στο μηνυμα που εχω τους 3 browsers διπλα διπλα.
https://www.insomnia.gr/forums/topic/545100-rendering-γραμματοσειρων-στο-λινουξ/

---edit
Το βρηκα σε deb και το εβαλα. Απο το dpkg -L του φαινεται οτι ειναι εφαρμογη σε qt5 αλλα static build, μιας και στο πακετο του και στο φακελο του στο /opt υπαρχουν ολες οι βιβλιοθηκες που θελει να τρεξει. Εγω απλα εβαλα το gconf2 που ζητουσα σν dependency.
Επειδη ειναι static build, μπορει να μην υπακουει τις ρυθμισεις για τις υπολοιπες qt5 εφαρμογες, οι οποιες εδω και καιρο αλλαζουν μονο απο το qt5ct.
Αυτα. Για να ξεκινησει ζηταει email και κωδικο, που προφανως δεν εχω, οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω.

 

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως έχεις κάνει εγκατάσταση το mendeley? Με deb? Αν ναι δοκίμασε να βάλεις και το generic πακέτο (που δεν θέλει και εγκατάσταση) μπας και λυθεί το πρόβλημα https://www.mendeley.com/guides/download-mendeley-desktop/linux/instructions

Στο screenshot δεν υπάρχει μόνο μία γραμματοσειρά. Είναι τουλάχιστον 3 διαφορετικές και οι 2 από αυτές είναι hand-written οπότε τρέχα γύρευε να βρεις με αυτόματο τρόπο ποιες είναι. Τουλάχιστον 1-2 sites που δοκίμασα δεν δουλεύουν

Για να πάρεις μία λίστα με τα ονόματα των γραμματοσειρών που είναι εγκατεστημένες στο σύστημά σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο: 

fc-list | cut -d ":" -f 2 | sort | uniq

Αν και μάλλον είναι καλύτερα να δοκιμάσεις να αναγνωρίσεις το font με κάποιο utility όπως το fontmatrix

Tο mendeley βέβαια, όπως είπε και ο jim_p, μπορεί να μην χρησιμοποιεί τις γραμματοσειρές του συστήματος και να έρχεται με τις δικές του. Σε αυτή την την περίπτωση, αν εγκατέστησες το deb πακέτο μπορείς να δεις τι βάζει με

dpkg-query -L /path/to/mendeley.deb

Ενώ αν το έβαλες με το generic linux package θα πρέπει να κοιτάξεις μέσα στο φάκελο που έκανες το unzip.

Επεξ/σία από pmav99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το deb το έβαλα...

dpkg-query: error: --listfiles needs a valid package name but '/home/mendeley.deb' is not: illegal package name in specifier '/home/mendeley.deb': must start with an alphanumeric character
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rearshooter είπε

/home/mendeley.deb

Σαν path μου φαινεται λαθος.Απο την αλλη το πακετο ειναι σωστο?εννοω μην ειναι τιποτα corrupted?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...