Προς το περιεχόμενο

Σημαντικό πρόβλημα ασφαλείας στις ψηφιακές ταυτότητες της Εσθονίας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Tsakalos! είπε

Προφανεις ειναι η τρικυμια που χεις στο μυαλο σου,  οχι οι γνωσεις μου περι τεχνολογιας.. 

μονος σου λες οτι η κακοδιαχειρηση, ειναι η πηγη του προβληματος. Ε λοιπον Μαντεψε.. ειμαστε στην Ελλαδα, την ΠΗΓΗ, την ΜΑΝΑ της κακοδιαχειρησης,.. φαντασου λοιπον ποσο επικυνδυνο ειναι να χεις συγκεντρωμενα τοσα στοιχεια ηλεκτρονικα, και να τα διαχειριζονται αστοιχειωτοι ανθρωποι. 

Παρε ενα προσφατο παραδειγμα: https://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/keno-asfalias-sto-seedd-ektethimeni-polites-pou-katangelloun-dimosio/

Άστο ας μην το κουράζουμε. Δεν κατέχεις πως λειτουργούνε αυτά τα συστήματα. Και δεν θα μπω στον κόπο να σου μάθω μέσα απο το insomnia. Γι'αυτό υπάρχει και το ίντερνετ. Άνοιξε το και ψάξε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, x-man είπε

Άντε να ρθουν και σε μας επιτέλους.

Αν βιαζεσαι να τσιπαριστεις υπαρχουν καλυτερες λυσεις για να δινεις στιγμα στην κυβερνηση καθε φορα που εισαι 

https://www.protothema.gr/technology/article/457014/oi-tsiparismenoi-zoun-idi-anamesa-mas/

 

Οι κουληδες ειναι τα καλυτερα σκλαβακια των νεοταξιτων , σαν τα προβατα ενα πραμα..

Επεξ/σία από 7700K
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, 7700K είπε

Αν βιαζεσαι να τσιπαριστεις υπαρχουν καλυτερες λυσεις για να δινεις στιγμα στην κυβερνηση καθε φορα που εισαι 

https://www.protothema.gr/technology/article/457014/oi-tsiparismenoi-zoun-idi-anamesa-mas/

 

Οι κουληδες ειναι τα καλυτερα σκλαβακια των νεοταξιτων , σαν τα προβατα ενα πραμα..

Δεν έχει σχέση με την νέα ηλεκτρονική ταυτότητα. 

Επεξ/σία από Stoliver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Stoliver είπε

Δεν έχει σχέση με την νέα ηλεκτρονική ταυτότητα. 

Μια χαρα δουλευουν και οι χαρτινες δεκαετιες τωρα  , δεν υπαρχει κανενας λογος αλλαγης των 

Ειναι ξεκαθαρο που στοχευουν ολες αυτες οι δηθεν αλλαγες που μας πασσαρουν για το καλο μας 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, 7700K είπε

Μια χαρα δουλευουν και οι χαρτινες δεκαετιες τωρα  , δεν υπαρχει κανενας λογος αλλαγης των 

Ειναι ξεκαθαρο που στοχευουν ολες αυτες οι δηθεν αλλαγες που μας πασσαρουν για το καλο μας 

Οι δικές μας χάρτινες δεν δουλεύουν καλά. Πρέπει να αλλαχτούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, aeljim είπε

Μια χαρά ψηφιακή θα είναι η νέα ταυτότητα και θα έχει μέσα όλα τα στοιχεία του ιδιοκτήτη. (Αρ.Ταυτότητας, ΑΦΜ, ΑΜΚΑ). Άλλη φορά πριν το παίξεις έξυπνος ενημερώσου πρώτα.


Συγχαρητήρια! Κερδίσατε το βραβείο του πιο τραγικού σχολίου στο θέμα. Και εις ανώτερα.

Ενημέρωσε μας όμως γιατί συνεχίζεις να παρακολουθείς αυτό το φόρουμ. Εγώ πιστεύω οτι είσαι εδώ απλά σαν κατάσκοπος, ενημερώνεσαι για τα καινούργια 'διαόλια΄ που κυκλοφορούν γύρω μας και ενημερώνεις τους υπόλοιπους στην εκκλησία κάθε Κυριακή

Νομίζω ότι αποκαλούνται "Βιομετρικές" και όχι ψηφιακές μιας που τα στοιχεία που θα αποθηκεύονται δεν θα είναι αυτά που γράφεις αλλά στοιχεία όπως η φωτογραφία, το ύψος, και κάποια άλλα που θα είναι fixed όπως και να έχει και αυτό για να μπορεί να γίνεται σωστότερη πιστοποίηση! Δε νομίζω ότι θα έχεις δυνατότητα να αλλάζεις τα ενσωματωμένα στοιχεία όποτε σου τη βαρέσει και λογικά θα πρέπει να βγαίνει διαφορετική ταυτότητα. Πάντως αν έχεις δίκιο τότε μιλάμε για ταξίδι στο μέλλον για εμάς τους Έλληνες που θα έχουμε για πρώτη φορά ένα έγγραφο με το οποίο θα πιστοποιούμε 1000 έγγραφα σε ένα πράγμα που θα μας λύσει και λίγο τα χέρια θαρρώ... αλλά ότι το 90% εδώ μέσα γράφει ότι του κατέβει ισχύει και δε νομίζω να διαφωνείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rafinos είπε

Νομίζω ότι αποκαλούνται "Βιομετρικές" και όχι ψηφιακές μιας που τα στοιχεία που θα αποθηκεύονται δεν θα είναι αυτά που γράφεις αλλά στοιχεία όπως η φωτογραφία, το ύψος, και κάποια άλλα που θα είναι fixed όπως και να έχει και αυτό για να μπορεί να γίνεται σωστότερη πιστοποίηση! Δε νομίζω ότι θα έχεις δυνατότητα να αλλάζεις τα ενσωματωμένα στοιχεία όποτε σου τη βαρέσει και λογικά θα πρέπει να βγαίνει διαφορετική ταυτότητα. Πάντως αν έχεις δίκιο τότε μιλάμε για ταξίδι στο μέλλον για εμάς τους Έλληνες που θα έχουμε για πρώτη φορά ένα έγγραφο με το οποίο θα πιστοποιούμε 1000 έγγραφα σε ένα πράγμα που θα μας λύσει και λίγο τα χέρια θαρρώ... αλλά ότι το 90% εδώ μέσα γράφει ότι του κατέβει ισχύει και δε νομίζω να διαφωνείς.

Η προκύρηξη που είχα διαβάσει, δεν θυμάμαι που την είχα βρει έλεγε οτι στο rfid τσιπάκι που θα έχει η ταυτότητα θα έχει τον αριθμό της ταυτότητας, το ΑΜΚΑ σίγουρα και δεν θυμάμαι αν ήταν και το ΑΦΜ. Και οτι πρόθεση ήταν οι υπηρεσίες να έχουν ένα μηχάνημα σαν τα POS που πληρώνουμε με τις κάρτες και με ένα πέρασμα να έχει οτι πληροφορίες χρειάζεται. Τα βιομετρικά στοιχεία που λες δεν θυμάμαι αν θα είναι περασμένα όλα μέσα. Ίσως δαχτυλικό αποτύπωμα. Αλλά πιστεύω όταν είναι να υλοποιηθεί γιατί όλα εδώ πάνε με ρυθμούς χελώνας θα μάθουμε και όλες τις λεπτομέριες (που φαντάζομαι αλλάζουν και συνέχεια). Δεν είμαι αισιόδοξος γιατί ζούμε και σε μαισαιωνική χώρα αρα θα έχουμε και πολλά παρατράγουδα μέχρι να γίνει πράξη. Βλέπε εκκλησία, ψεκασμένους κτλ. Ήδη απο το φόρουμ μπορείς να πάρεις μια καλή πρώτη γεύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, aeljim είπε

Η προκύρηξη που είχα διαβάσει, δεν θυμάμαι που την είχα βρει έλεγε οτι στο rfid τσιπάκι που θα έχει η ταυτότητα θα έχει τον αριθμό της ταυτότητας, το ΑΜΚΑ σίγουρα και δεν θυμάμαι αν ήταν και το ΑΦΜ. Και οτι πρόθεση ήταν οι υπηρεσίες να έχουν ένα μηχάνημα σαν τα POS που πληρώνουμε με τις κάρτες και με ένα πέρασμα να έχει οτι πληροφορίες χρειάζεται. Τα βιομετρικά στοιχεία που λες δεν θυμάμαι αν θα είναι περασμένα όλα μέσα. Ίσως δαχτυλικό αποτύπωμα. Αλλά πιστεύω όταν είναι να υλοποιηθεί γιατί όλα εδώ πάνε με ρυθμούς χελώνας θα μάθουμε και όλες τις λεπτομέριες (που φαντάζομαι αλλάζουν και συνέχεια). Δεν είμαι αισιόδοξος γιατί ζούμε και σε μαισαιωνική χώρα αρα θα έχουμε και πολλά παρατράγουδα μέχρι να γίνει πράξη. Βλέπε εκκλησία, ψεκασμένους κτλ. Ήδη απο το φόρουμ μπορείς να πάρεις μια καλή πρώτη γεύση.

ΑΦΜ , στοιχεια ταυτοτητας τα θυμομαστε απεξω εχουμε κανει απειρες συναλλαγες μεχρι τωρα  , εξηγησε μας ποια η χρησιμοτητα της καινουργιας ταυτοτητας 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7700K είπε

ΑΦΜ , στοιχεια ταυτοτητας τα θυμομαστε απεξω εχουμε κανει απειρες συναλλαγες μεχρι τωρα  , εξηγησε μας ποια η χρησιμοτητα της καινουργιας ταυτοτητας 


Σταματάω να σχολιάζω σε αυτό το θέμα γιατί θα γίνω το λιγότερο προσβλητικός. Ελπίζω να ξανά διάβασες την ερώτηση που έκανες και να κατάλαβες πόσο άστοχη είναι και πόσο ανόητη ακούγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, EmpYristis είπε

 Πεσιμισμός και κράξιμο για το κράξιμο. Απορώ οσοι κράζουν αν εχουν εικονα για την κατασταση των ID cards του πληθυσμού στις μισες εστω ευρωπαϊκές χωρες. Οι δικες μας ειναι λιγο μεγαλυτερες ή στα ιδια με τις πρόσφατες (οχι τελευταιες) γαλλικές. Φυσικά αλλες χώρες έχουν ηδη μεταβεί σε μεγεθη πιστωτικής πχ. Γερμανια, Ισραηλ. (Αμη ευρωπαικη).

Το βασικό πρόβλημα της ελληνικής ειναι οτι ειμαι σχετικά μεγάλες σε μέγεθος και ταλαιπωρούνται σε ενα νορμάλ πορτοφόλι, παρότι πλαστικοποιημένες.

Επίσης δεν εχουν τσιπ οπως οι ... Αλβανικές. Σιγά τα ωά.

Όσοι κράζουν δεν εχουν δει τις ρουμανικές ταυτότητες που ειναι σαν πλαστικοποιημένο ογκώδες χαρτόκοτουτο από κασετινα Καρέλια Φιλτρο, δεκαετιας του 90, χρωματισμενο με κηρομπογιες. Με 3 διαφορετικούς αριθμους ταυτοποίησης κι ο βασικος να εχει προθεμα κι επιθεμα διαφορετικού χρώματος.

main-qimg-92429836c562cc384a23355587323b

Η αισθηση της ταυτότητας:

Karelia_t_filtro_t_ks_20_b_greece.jpg

Οι Ιταλικές ειναι επίσης πολύ τραγικές, χειροτερες μακραν των παλαιότερων δικων μας με δακτυλικό αποτυπωμα.  Η ενσωμάτωση Αγγλικών απλά ...δεν υπάρχει. Χάρτινες, με ποιοτητα χαρτιού περιτυλιγματος από τσουρέκια Τερκενλη. Χωρίς καμία σοφιστικέ τεχνολογία κατά της παραχάραξης και διπλωνουν στα δύο, με αποτέλεσμα κατά κανόνα να ειναι σκισμενες και ξεθωριασμένες από την χρήση. Επειδη μαλιστα ανοιχτές πιάνουν πολυ χωρο, κανεις δεν τις πλαστικοποιει και ειναι σχεδον παντα σαν κουρελόχαρτα.

Picture4.png

Υπάρχουν και σε μορφή πιστωτικής αλλά ελάχιστες.

Οι γαλλικές δεν είναι αρκετά καλυτερες, οι περισσότερες ειναι παλαιού τυπου. Ωστόσο εχω δει και νεότερες τύπου πιστωτικής.

ID_card_small.jpg

Τραγικότερο έγγραφο όλων όμως είναι το Αγγλικό διπλωμα οδήγησης που αρκετοί 50+ αρνούνται να αποχωριστούν. Σχεδον μεγέθους Α4, απλό χαρτί, διπλωμένο με 10 τσακισεις ωστε να χει μεγεθος διαβατηρίου. Κατα κανονα σκισμένο και ξευτισμενο απο το δίπλωσε ξεδίπλωσε...

Οι Γερμανοί είναι οι μόνοι με κατά κανονα νεου τύπου κάρτες γιατί απλά είναι υποχρεωμένοι να τις ανανεωνουν στην δεκαετία. Στα διπλώματα ομως κυκλοφορουν αρκετοι με διπλωμα από το 60, χρώματος γκρι, σε άθλια κατάσταση.

Οι Ιταλοι κολλανε παράβολα και σφραγίδες και τις κρατανε οσο αντέξουν.

Αυτό που ειναι αδιαμφισβήτητο ειναι οτι ανεξαρτητως χώρας και μεσου εισοδηματος, Αγγλοι, Ιταλοι και Γερμανοί πολιτες κι οχι μονο δεν αλλαζουν σε νεου τύπου έγγραφα αν δεν τους υποχρεώσουν ειτε γιατί δεν τους ενδιαφέρει ειτε επειδή θελουν να γλιτώσουν το εξτρα κόστος.

Τ Συμπέρασμα που βγαίνει απο το post σου ειναι οτι και οι Γάλλοι και οι Ιταλοί και Αγγλοι και οι Γερμανοι έχουν πλεον συγχρονες ταυτότητες. Αν παει να βγάλει καποιος καινούρια θα του βγάλουν συγχρονη. Εδω αν παω να βγαλω αυριο καινουρια τι θα μου δώσουν; Προφανως και δεν έχουν αλλαξει οι παλιες στις άλλες χώρες αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aeljim είπε


Σταματάω να σχολιάζω σε αυτό το θέμα γιατί θα γίνω το λιγότερο προσβλητικός. Ελπίζω να ξανά διάβασες την ερώτηση που έκανες και να κατάλαβες πόσο άστοχη είναι και πόσο ανόητη ακούγεται.

Δεν εχεις επιχειρηματα και στριβειν δια του αρραβωνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, koeltzakoatl είπε

παράξενο: γιατί εγώ αντιμετώπισα πολλά προβλήματα σε Αίγυπτο, τυνησία, μαρόκο, ισραήλ, παλαιστίνη (και δυτική όχθη και Γάζα), και ΗΠΑ με την ταυτότητα. δεν ήξερε κανείς τι είναι αυτό.

Βασικά δεν μπαίνεις/βγαίνεις συναλάσσεσαι με ταυτότητα σε αυτές τις χώρες.

Στην Αφρικη πας, τι αναγνωριση να περιμενεις;

Σε χώρες εκτος της συνθηκης Σεγκεν θες κανονικά διαβατήριο. Εκτος Ε.Ε. επίσης. Σενγκεν και Εε δεν ταυτιζονται απαραίτητα.

Μέχρι πριν δύο χρονια ειχα παει Αγγλία με την ταυτότητα που ειχε μη λατινικό κωδικο, ξεκινουσε απο Φ κι εκδοση απο το 2001(;). Ολα ομως ηταν μεταφρασμένα στα Αγγλικά. Απλα ο τυπος αργησε 5 λεπτα κι ειπε την επομενη φορά να εχω διαβατήριο.

 

Να επισημάνω και κάτι σημαντικό. Η ελ. ταυτότητες δεν έχουν ημερομηνια ληξης εντος ελλαδας, δεν αναγράφεται. Ωστόσο για χρήση της στο εξωτερικό, η διάρκεια της είναι 15 χρονια, τουλάχιστον οι προηγούμενες τυπου Φ123456. Μάλιστα αν την αλλάξεις μετά τα 9-10 χρονια λογω παλαιοτητας πληρωνεις κατιτις λιγοτερο για την νέα. Αν δηλώσεις κλοπη/απώλεια, περισσότερα.

Επιπλέον ο αξιωματικός μου ειπε οτι απαξ και εκδοθεί, σε 1-2 μέρες έχουν τα στοιχεία της ταυτότητας οι υπολοιπες ευρωπαϊκές αρχές, για λογους ταυτοποίησης!

Επεξ/σία από EmpYristis
Ορθογραφικό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια δεν μπορω να καταλαβω της τοσες αντιδρασεις θελουμε μια καρτα που θα την δινουμε στη οποια υπηρεσια και θα μας εξυπηρετουνε που το προβλημα σε αλλες χωρες δεν ειδα να εχουνε καποιο προβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lokaki είπε

Αληθεια δεν μπορω να καταλαβω της τοσες αντιδρασεις θελουμε μια καρτα που θα την δινουμε στη οποια υπηρεσια και θα μας εξυπηρετουνε που το προβλημα σε αλλες χωρες δεν ειδα να εχουνε καποιο προβλημα 

Αντιστρεφω το ερωτημα , στην  εποχη του ebanking και ηλεκτρονικων συναλλαγων μεσω υπολογιστη ,  των χρεωστικων καρτων αναληψης την θες την ηλεκτρονικη ταυτοτητα ;

Δεν εισαι ηδη ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ;

Δεν εξυπηρετησαι σημερα με χαρτινη ταυτοτητα  απο την δημοσια υπηρεσια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα φιλε μου πηγα τα χαρτια στον δημο για τα κοινωφελη ξερεις ποσα 12 χαρτια αμκα αμα αφμ αδτ ταυτοτητα και τα λοιπα και τα λοιπακαι τα λοιπα .....αν τα ειχα σε μια ταυτοτητα καρτα δεν ετρεχα  απο εδω και απο εκιε για να κανω μια δουλεια................ ελπιζω να απαντησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...