Προς το περιεχόμενο

Σημαντικό πρόβλημα ασφαλείας στις ψηφιακές ταυτότητες της Εσθονίας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ την άλλαξα πάντως ήταν του 2001 και την άλλαξα το 2016. Ούτε βάλτος να ήμουν 15 χρόνια μπαμ! Φρεσκαδουρα η μάπα γιατί στην παλιά ήμουν παιδάκι.

Πάντως θα έπρεπε να αναγκάζουν πολλούς να κάνουν update στην ταυτότητα τους.

Μερικοί πουλάνε ταυτότητες για να φεύγουν στη ΕΕ μετανάστες. Πιο πολύ οι τοξικομανείς την πουλάνε Έλληνες την δικιά τους. Πάνε και βγάζουν ξανά μετά με 10€. Πριν την κρίση έπιανε 300€ τώρα 100€.

Γκαραντι αυτά από πρεζακια ίσα με 30 φορές την είχε πουλήσει. Τώρα δεν είναι εν ζωή φυσικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ελλαδαρα ακομα κυκλοφορουν στην πιατσα, ταυτοτητες με κορωνες και βασιλεια, κομμενες στην ακρη που κρατανε ακομα καποιες θειες για ενθυμιο μετα τον γαμο ή εμπλουτισμενες με extra θρησκευμα, εικονιτσα παναγιτσα/χριστουλη, σταυρο διπλα στην υπογραφη με μπλανκο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zousgr είπε

Γιατί τώρα τι γίνεται;
Αν χάσεις/αλλάξεις ταυτότητα ενημερώνεις όλες τις τράπεζες μόνος σου για τα νέα σου στοιχεία
και πρέπει να υποβάλεις το έντυπο Μ1 εντός 10 ημερών σε οικεία ΔΟΥ (και στο ταξις πλέον, ευλόγησον) αλλιώς τρως αυτοματοποιημένα πρόστιμο €100 

Δεν αντιλέγω. 

Μαλλιά αν αλλάξεις το ΑΦΜ πρέπει να ενημερώσεις παράλληλα άλλους τόσους που δεν θα ενημερώνες για την ταυτότητα. 

Και μόνο πχ τηλεπικοινωνίες ενέργεια ύδρευση και κάθε άλλη εταιρία που λαμβάνεις λογαριασμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ATG said:

Δεν αντιλέγω. 

Μαλλιά αν αλλάξεις το ΑΦΜ πρέπει να ενημερώσεις παράλληλα άλλους τόσους που δεν θα ενημερώνες για την ταυτότητα. 

Και μόνο πχ τηλεπικοινωνίες ενέργεια ύδρευση και κάθε άλλη εταιρία που λαμβάνεις λογαριασμό. 

Το ΑΦΜ σε φυσικά πρόσωπα είναι μοναδικό και δεν αλλάζει.

Και να μάθει κάποιος το ΑΦΜ σου (που δεν είναι και τόσο δύσκολο) τι να το κάνει;

edit: το ίδιο και με ΑΜΚΑ

Επεξ/σία από zousgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, teri23 είπε

οχι φιλε ξερω τι γραφω, δεν οφελει σε τιποτα να γραψεις : Onoma miteras και να το δειξεις στον ξενο. παλι θα σε ρωτησει τι σημαινει αυτο. το γραφεις στα αγγλικα : mothers name. γκεγκε;

Πιθανόν, αλλά παραδόξως δεν πήραν το σημείωμα για τα αγγλικά στις ταυτότητες στην,

Γαλλία,

1909563810155278967246877626730671796310

Αναφορά σε κείμενο

All the information on the card is given in the French language only.

Στην Ισπανία,

Documento_Nacional_de_Identidad_(Spain).

 

Φινλανδία,

50a58750f69b342.jpg

 

Οπότε, αν και πολλές χώρες έχουν και αγγλικά, δεν είναι υποχρεωτικό. 🤷‍♂️

Γκεγκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Tsakalos! είπε

Για να δεις ποσο γκαου ειστε καποιοι...

Ειπα εγω να μην εχουμε ταυτοτητες ηλεκτρονικες κτλ; Αναγνωση ξερεις;  Να στο κανω λιανα...  υπαρχουν ΠΟΛΑ κενα τα οποια πρεπει να λυθουν ΠΡΙΝ μεταβουμε σε ηλεκτρονικες ταυτοτητες επειδη επειτα με μια απλη διαροη ΟΛΑ ειναι στον αερα.. δεν ειναι απλα αιντε βγαλαμε ηλεκτρονικη ταυτοτητα και ολα καλα. Εφοσον ειμαστε σε  ηλεκτρονικο φορουμ θα ηταν ΠΟΛΥ γονιμο να γινονταν συζητηση για το ΠΩΣ μπορει το ηλεκτρονικο μεσο αυτο (οι ταυτοτητες δηλαδη) να ειναι οσο ασφαλες γινεται.. 

το πιασες τωρα; Αιντε πισω στο δημοτικο τωρα να μαθεις αναγνωση.

Το τι είπες και τι άφησες να ενοηθεί φαίνεται απο το προηγούμενο σχόλιο σου. Όσο και αν πας να το παίξεις έξυπνος. Οι τεχνολογίες υπάρχουν εδώ και χρόνια και τα προβλήματα που λες δεν υπάρχουν. Άλλο κακοδιαχείριση άλλο ελλιπής τεχνολογία. Αν γίνουν όλα όπως πρέπει να γίνουν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και κανένας κίνδυνος. Τώρα να συζητήσω μαζί σου για τεχνολογίες και μεθόδους ενώ είναι προφανές οτι δεν έχεις ιδέα δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιο νόημα.

Επεξ/σία από aeljim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ATG είπε

Πες λοιπόν ότι σου κλέβουν την ταυτότητα. Αν ο αριθμός είναι ένας θα πρέπει να ακυρώνεται και να ενημερώνεις τους πάντες για τη νέα ταυτότητα/ΑΦΜ/ΑΜΚΑ κτλ;

σκεψου να πρέπει να ενημερώσεις για ΑΦΜ..... 

Δηλαδή τώρα άμα χάσεις ένα έγγραφο της εφορίας, ξαναβγάζεις ΑΦΜ;

Αν χάσεις την ταυτότητα απλά θα βγάλεις νέα ταυτότητα, πχ υπ'αριθ. 2, 3 κ.ο.κ

Ο προσωπικός σου αριθμός όμως θα ναι πάντα ΙΔΙΟΣ. Αυτό πρέπει να γίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανε αυτοι πηρανε το χαραγμα 🤠🤗

6 ώρες πριν, magicmixball είπε

Εμενα παντως Αμστερνταμ την κοιταγαν καλα καλα με ενα εργαλειο σαν μεγενθυντικο φακο  οταν βγηκα απο το αεροπλανο. Εχω την φρεσκια σχετικα (απο 2010) με τους λατινικους απο εκτυπωτη.

Αν θεωρειτε χαλια τις δικες μας που να δειτε και τις Ιταλικες. Ουτε πλαστικοποιηση δεν εχουν και ειναι σαν βιβλιαρακι. Ασε που δεν βγαζεις ακρη τι λενε γιατι ειναι ολη στα Ιταλικα.

Πηγαινε στο Μεταφορων ή σε ενα ΚΕΠ να κανεις αντικατασταση λογω φθορας στο υπηρεσιακο αντιγραφο που εχεις (το ασπρο το χαρτι).Ειναι δωρεαν. Εδω και 2 χρονια βγαζουν τα πρασινα παλι. Δεν ειχαν για μια 3 ετια και,  εντυπα πρασινα λογω κρισης.

ηρθε η αναπτυξη #proof

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, zio10 είπε

Όσα προβλήματα και να παρουσιαστούν προς τα εκεί πάμε, καλώς ή κακώς (ανάλογα πως το βλέπει κανείς). Επίσης, γιατί λέτε όλοι για τις ταυτότητές μας ότι τις κοιτάνε σαν εξωγήινοι, παλιόχαρτα κτλ; Εγώ δεν έχω δει κάτι τέτοιο σε όσες χώρες πήγα, δεν είδα να τους φαίνεται κάτι περίεργο. Μόνο εμείς έχουμε τέτοιες ταυτότητες; 

Εγώ Ρουμανία που πήγα πάντως οδικός , όταν πέρασα τα σύνορα της Βουλγαρίας με κοιτούσε σαν χαζός όταν του έδειξα την ταυτότητα και μου είπε γιατί έχω αυτό το πράγμα και όχι διαβατήριο . Η απάντηση μου ήταν φυσικά ότι είναι επίσημο έγγραφο της χώρας μου και ότι το διαβατήριο στην Ελλάδα έχει 100 ευρώ και αν έχει να μου δώσει να το βγάλω . Είναι καλή η ψηφιακή ταυτότητα αλλά χρειάζεται υποδομές .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ.... ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ....

ΕΧΩ...

Ονομα

Επιθετο

Αστυνομικη Ταυτότητα

Διαβατηριο

ΑΣΜ 

ΑΦΜ

ΑΜΚΑ

Αριθμο ΙΚΑ

Τραπεζικου Λογαριασμου

Χρεωστικης/Πιστωτικής

Και εννοείται του Video Club😂 

Και δεν θυμάμαι πόσες άλλες....

 

Νομίζω ότι πάσχω πλέον από αυτό που οι ψυχολόγοι λένε πολλαπλή προσωταυτότητα

 

 

Επεξ/σία από Todoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aeljim είπε

Το τι είπες και τι άφησες να ενοηθεί φαίνεται απο το προηγούμενο σχόλιο σου. Όσο και αν πας να το παίξεις έξυπνος. Η τεχνολογίες υπάρχουν εδώ και χρόνια και τα προβλήματα που λες δεν υπάρχουν. Άλλο κακοδιαχείριση άλλο ελλιπής τεχνολογία. Αν γίνουν όλα όπως πρέπει να γίνουν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και κανένας κίνδυνος. Τώρα να συζητήσω μαζί σου για τεχνολογίες και μεθόδους ενώ είναι προφανές οτι δεν έχεις ιδέα δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιο νόημα.

Προφανεις ειναι η τρικυμια που χεις στο μυαλο σου,  οχι οι γνωσεις μου περι τεχνολογιας.. 

μονος σου λες οτι η κακοδιαχειρηση, ειναι η πηγη του προβληματος. Ε λοιπον Μαντεψε.. ειμαστε στην Ελλαδα, την ΠΗΓΗ, την ΜΑΝΑ της κακοδιαχειρησης,.. φαντασου λοιπον ποσο επικυνδυνο ειναι να χεις συγκεντρωμενα τοσα στοιχεια ηλεκτρονικα, και να τα διαχειριζονται αστοιχειωτοι ανθρωποι. 

Παρε ενα προσφατο παραδειγμα: https://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/keno-asfalias-sto-seedd-ektethimeni-polites-pou-katangelloun-dimosio/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, X4Tz1S είπε

Εγώ Ρουμανία που πήγα πάντως οδικός , όταν πέρασα τα σύνορα της Βουλγαρίας με κοιτούσε σαν χαζός όταν του έδειξα την ταυτότητα και μου είπε γιατί έχω αυτό το πράγμα και όχι διαβατήριο . Η απάντηση μου ήταν φυσικά ότι είναι επίσημο έγγραφο της χώρας μου και ότι το διαβατήριο στην Ελλάδα έχει 100 ευρώ και αν έχει να μου δώσει να το βγάλω . Είναι καλή η ψηφιακή ταυτότητα αλλά χρειάζεται υποδομές .

Οι υποδομές υπάρχουν ήδη από το 2006... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Melven είπε

φοβάστε μη και δεν γίνει καμια ελληνικη πρωτοτυπία/γκάφα όταν με το καλό ξεφορτωθούμε και την δικιά μας χάρτινη...?

😛

Εισαι καλα? Θα ειμαστε παγκοσμια πρωτοτυπια που θα ειμαστε οι μονοι με χαρτινες ταυτοτητες που δεν θα μπορουν να υποκλεψουν τα στοιχεια μας.. εδω καλα καλα το ιδιο το κρατος δεν τα ξερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, zio10 είπε

Όσα προβλήματα και να παρουσιαστούν προς τα εκεί πάμε, καλώς ή κακώς (ανάλογα πως το βλέπει κανείς). Επίσης, γιατί λέτε όλοι για τις ταυτότητές μας ότι τις κοιτάνε σαν εξωγήινοι, παλιόχαρτα κτλ; Εγώ δεν έχω δει κάτι τέτοιο σε όσες χώρες πήγα, δεν είδα να τους φαίνεται κάτι περίεργο. Μόνο εμείς έχουμε τέτοιες ταυτότητες; 

 Πεσιμισμός και κράξιμο για το κράξιμο. Απορώ οσοι κράζουν αν εχουν εικονα για την κατασταση των ID cards του πληθυσμού στις μισες εστω ευρωπαϊκές χωρες. Οι δικες μας ειναι λιγο μεγαλυτερες ή στα ιδια με τις πρόσφατες (οχι τελευταιες) γαλλικές. Φυσικά αλλες χώρες έχουν ηδη μεταβεί σε μεγεθη πιστωτικής πχ. Γερμανια, Ισραηλ. (Αμη ευρωπαικη).

Το βασικό πρόβλημα της ελληνικής ειναι οτι ειμαι σχετικά μεγάλες σε μέγεθος και ταλαιπωρούνται σε ενα νορμάλ πορτοφόλι, παρότι πλαστικοποιημένες.

Επίσης δεν εχουν τσιπ οπως οι ... Αλβανικές. Σιγά τα ωά.

Όσοι κράζουν δεν εχουν δει τις ρουμανικές ταυτότητες που ειναι σαν πλαστικοποιημένο ογκώδες χαρτόκοτουτο από κασετινα Καρέλια Φιλτρο, δεκαετιας του 90, χρωματισμενο με κηρομπογιες. Με 3 διαφορετικούς αριθμους ταυτοποίησης κι ο βασικος να εχει προθεμα κι επιθεμα διαφορετικού χρώματος.

 

main-qimg-92429836c562cc384a23355587323b

Η αισθηση της ταυτότητας:

Karelia_t_filtro_t_ks_20_b_greece.jpg

 

Οι Ιταλικές ειναι επίσης πολύ τραγικές, χειροτερες μακραν των παλαιότερων δικων μας με δακτυλικό αποτυπωμα.  Η ενσωμάτωση Αγγλικών απλά ...δεν υπάρχει. Χάρτινες, με ποιοτητα χαρτιού περιτυλιγματος από τσουρέκια Τερκενλη. Χωρίς καμία σοφιστικέ τεχνολογία κατά της παραχάραξης και διπλωνουν στα δύο, με αποτέλεσμα κατά κανόνα να ειναι σκισμενες και ξεθωριασμένες από την χρήση. Επειδη μαλιστα ανοιχτές πιάνουν πολυ χωρο, κανεις δεν τις πλαστικοποιει και ειναι σχεδον παντα σαν κουρελόχαρτα.

Picture4.png

Υπάρχουν και σε μορφή πιστωτικής αλλά ελάχιστες.

Οι γαλλικές δεν είναι αρκετά καλυτερες, οι περισσότερες ειναι παλαιού τυπου. Ωστόσο εχω δει και νεότερες τύπου πιστωτικής.

 

ID_card_small.jpg

Τραγικότερο έγγραφο όλων όμως είναι το Αγγλικό διπλωμα οδήγησης που αρκετοί 50+ αρνούνται να αποχωριστούν. Σχεδον μεγέθους Α4, απλό χαρτί, διπλωμένο με 10 τσακισεις ωστε να χει μεγεθος διαβατηρίου. Κατα κανονα σκισμένο και ξευτισμενο απο το δίπλωσε ξεδίπλωσε...

Οι Γερμανοί είναι οι μόνοι με κατά κανονα νεου τύπου κάρτες γιατί απλά είναι υποχρεωμένοι να τις ανανεωνουν στην δεκαετία. Στα διπλώματα ομως κυκλοφορουν αρκετοι με διπλωμα από το 60, χρώματος γκρι, σε άθλια κατάσταση.

Οι Ιταλοι κολλανε παράβολα και σφραγίδες και τις κρατανε οσο αντέξουν.

Αυτό που ειναι αδιαμφισβήτητο ειναι οτι ανεξαρτητως χώρας και μεσου εισοδηματος, Αγγλοι, Ιταλοι και Γερμανοί πολιτες κι οχι μονο δεν αλλαζουν σε νεου τύπου έγγραφα αν δεν τους υποχρεώσουν ειτε γιατί δεν τους ενδιαφέρει ειτε επειδή θελουν να γλιτώσουν το εξτρα κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, EmpYristis είπε

Οι Ιταλικές ειναι επίσης πολύ τραγικές, χειροτερες μακραν των παλαιότερων δικων μας με δακτυλικό αποτυπωμα.  Η ενσωμάτωση Αγγλικών απλά ...δεν υπάρχει. Χάρτινες, με ποιοτητα χαρτιού περιτυλιγματος από τσουρέκια Τερκενλη. Χωρίς καμία σοφιστικέ τεχνολογία κατά της παραχάραξης και διπλωνουν στα δύο, με αποτέλεσμα κατά κανόνα να ειναι σκισμενες και ξεθωριασμένες από την χρήση.

Αυτό που ειναι αδιαμφισβήτητο ειναι οτι ανεξαρτητως χώρας και μεσου εισοδηματος, Αγγλοι, Ιταλοι και Γερμανοί πολιτες κι οχι μονο δεν αλλαζουν σε νεου τύπου έγγραφα αν δεν τους υποχρεώσουν ειτε γιατί δεν τους ενδιαφέρει ειτε επειδή θελουν να γλιτώσουν το εξτρα κόστος.

Οι  νέες ιταλικές ταυτότητες είναι σε μορφή κάρτας.
Οι Άγγλοι πάλι δεν έχουν ταυτότητα. 
Οι Γερμανοί έχουν σε μορφή κάρτας, ταυτότητες. 
Οι γαλλικές ταυτότητες πάλι είναι πολύ πιο "ισχυρές" (η κάρτα έχει αρκετά μέτρα ασφαλείας κατά της παραχάραξης) σε σχέση με τις ελληνικές(έχει πολύ λίγα μέτρα ασφαλείας). 

Οι ρουμάνικες έχουν λίγα μέτρα ασφαλείας και πρέπει και αυτές να αλλαχτούν... Αντιμετωπίζουν και αυτοί προβλήματα. 

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να αλλαχτούν οι ελληνικές...  

Επεξ/σία από Stoliver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...