Προς το περιεχόμενο

Σημαντικό πρόβλημα ασφαλείας στις ψηφιακές ταυτότητες της Εσθονίας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, teri23 είπε

γνωστη με ελληνικη ταυτοτητα δεν την ανοιγαν λογαριασμο σε τραπεζα στην γερμανια γιατι δεν μπορουσαν να διαβασουν την ταυτοτητα. αυτο το κω...χαρτο πρεπει καποια στιγμη να το αλλαξουν. δεν γινεται να εισαι στην Ε.Ε και να μην εχεις τα στοιχεια της ταυτοτητας και στα αγγλικα που ειναι και η επισημη γλωσσα εξαλλου. 

 

ΊΣΩΣ θες να γράψεις λατινικούς χαρακτήρες ... 🙄

 

1 ώρα πριν, ATG είπε

Πες λοιπόν ότι σου κλέβουν την ταυτότητα. Αν ο αριθμός είναι ένας θα πρέπει να ακυρώνεται και να ενημερώνεις τους πάντες για τη νέα ταυτότητα/ΑΦΜ/ΑΜΚΑ κτλ;

σκεψου να πρέπει να ενημερώσεις για ΑΦΜ..... 

 

Αναρωτιέμαι πως το έχουν κάνει στις σκανδιναβικές χώρες. Μάλλον εκεί δεν κλέβουν ταυτότητες... 🤔

Επεξ/σία από NT1G
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εμενα παντως Αμστερνταμ την κοιταγαν καλα καλα με ενα εργαλειο σαν μεγενθυντικο φακο  οταν βγηκα απο το αεροπλανο. Εχω την φρεσκια σχετικα (απο 2010) με τους λατινικους απο εκτυπωτη.

Αν θεωρειτε χαλια τις δικες μας που να δειτε και τις Ιταλικες. Ουτε πλαστικοποιηση δεν εχουν και ειναι σαν βιβλιαρακι. Ασε που δεν βγαζεις ακρη τι λενε γιατι ειναι ολη στα Ιταλικα.

8 ώρες πριν, Istros είπε

Εδώ ακόμα κυκλοφορούμε με φωτοτυπία για άδεια κυκλοφορίας.

Πηγαινε στο Μεταφορων ή σε ενα ΚΕΠ να κανεις αντικατασταση λογω φθορας στο υπηρεσιακο αντιγραφο που εχεις (το ασπρο το χαρτι).Ειναι δωρεαν. Εδω και 2 χρονια βγαζουν τα πρασινα παλι. Δεν ειχαν για μια 3 ετια και,  εντυπα πρασινα λογω κρισης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, magicmixball είπε

Εμενα παντως Αμστερνταμ την κοιταγαν καλα καλα με ενα εργαλειο σαν μεγενθυντικο φακο  οταν βγηκα απο το αεροπλανο. Εχω την φρεσκια σχετικα (απο 2010) με τους λατινικους απο εκτυπωτη.

Αν θεωρειτε χαλια τις δικες μας που να δειτε και τις Ιταλικες. Ουτε πλαστικοποιηση δεν εχουν και ειναι σαν βιβλιαρακι. Ασε που δεν βγαζεις ακρη τι λενε γιατι ειναι ολη στα Ιταλικα.

Πηγαινε στο Μεταφορων ή σε ενα ΚΕΠ να κανεις αντικατασταση λογω φθορας στο υπηρεσιακο αντιγραφο που εχεις (το ασπρο το χαρτι).Ειναι δωρεαν. Εδω και 2 χρονια βγαζουν τα πρασινα παλι. Δεν ειχαν για μια 3 ετια και,  εντυπα πρασινα λογω κρισης.

Την κοιτούσαν γιατί μπορεί κάποιος να την πλαστογραφήσει εύκολα.Πολλοι αλλοδαποί αγοράζουν πλαστές και ταξιδεύουν στην ΕΕ,γι'αυτό και όλοι αυτοί οι έλεγχοι στα αεροδρόμια για μας τους Έλληνες.

Θα ξαναπάω.ειχα πάει επανηλλειμενως και συνέχεια μου έλεγαν πως δεν έχουν χαρτιά.Στο εξωτερικό έχουν όλοι πλαστικες κάρτες για άδειες κυκλοφορίας.Εμεις με φωτοτυπία άντε στην καλύτερη το πράσινο χαρτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ATG said:

Πες λοιπόν ότι σου κλέβουν την ταυτότητα. Αν ο αριθμός είναι ένας θα πρέπει να ακυρώνεται και να ενημερώνεις τους πάντες για τη νέα ταυτότητα/ΑΦΜ/ΑΜΚΑ κτλ;

σκεψου να πρέπει να ενημερώσεις για ΑΦΜ..... 

Γιατί τώρα τι γίνεται;
Αν χάσεις/αλλάξεις ταυτότητα ενημερώνεις όλες τις τράπεζες μόνος σου για τα νέα σου στοιχεία
και πρέπει να υποβάλεις το έντυπο Μ1 εντός 10 ημερών σε οικεία ΔΟΥ (και στο ταξις πλέον, ευλόγησον) αλλιώς τρως αυτοματοποιημένα πρόστιμο €100 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zousgr είπε

Είσαι υποχρεωμένος ν' ανανεώνεις την αστυνομική σου ταυτότητα κάθε 15 χρόνια μαξ.

Οι ταυτότητες με λατινικούς χαρακτήρες βγαίνουν απ΄το 2000.

Βρες το λάθος.

η δικια μου ταυτοτητα δεν γραφει ημερομηνια ληξης οποτε δεν ειμαι υποχρεωμενος. θα την ανανεωσω μονο αν βγαλουν πλαστικη στα προτυπα των υπολοιπων χωρων της ΕΕ. την δικια μου την εβγαλα το 2007 και ειναι ολα χειρογραφα πανω με πολλες πληροφοριες γραμμενες μονο στα ελληνικα. οποτε αυτο που λες για το 2000 ειναι ακυρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ βρήκαν να ενισχύσουν τα επιχειρήματά τους οι παππούδες που λαμβάνουν αποφάσεις σε αυτή τη χώρα και θα τρέχουμε με τους φάκελους στο χέρι για 2-3 δεκαετιες ακομη..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NT1G είπε

ΊΣΩΣ θες να γράψεις λατινικούς χαρακτήρες ... 🙄

Αναρωτιέμαι πως το έχουν κάνει στις σκανδιναβικές χώρες. Μάλλον εκεί δεν κλέβουν ταυτότητες... 🤔

οχι φιλε ξερω τι γραφω, δεν οφελει σε τιποτα να γραψεις : Onoma miteras και να το δειξεις στον ξενο. παλι θα σε ρωτησει τι σημαινει αυτο. το γραφεις στα αγγλικα : mothers name. γκεγκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, teri23 said:

η δικια μου ταυτοτητα δεν γραφει ημερομηνια ληξης οποτε δεν ειμαι υποχρεωμενος. θα την ανανεωσω μονο αν βγαλουν πλαστικη στα προτυπα των υπολοιπων χωρων της ΕΕ. την δικια μου την εβγαλα το 2007 και ειναι ολα χειρογραφα πανω με πολλες πληροφοριες γραμμενες μονο στα ελληνικα. οποτε αυτο που λες για το 2000 ειναι ακυρο. 

 

Τι είναι τα κρατικά έγγραφα (του όποιου κράτους) για να έχουν ημ/νία λήξης;

ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ ??

http://www.hellenicpolice.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=139&Itemid=132&langEN

 

Quote
Πότε πρέπει να αντικαταστήσω το δελτίο ταυτότητάς μου;
 
1. Σε περίπτωση που έχει αλλάξει οποιοδήποτε στοιχείο της ταυτότητας σας
2. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας η ιθαγένεια ή τα στοιχεία σας με λατινικούς χαρακτήρες
3. Σε περίπτωση που έχει φθαρεί
4. Όταν έχει περάσει δεκαπενταετία από την έκδοσή του
5. Σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, zousgr είπε

Τι είναι τα κρατικά έγγραφα (του όποιου κράτους) για να έχουν ημ/νία λήξης;

ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ ??

http://www.hellenicpolice.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=139&Itemid=132&langEN

ριξε μια ματια στις καρτες που εχεις τις πλαστικες να δεις τι γραφουν πανω, εμενα οι πιστωτικες, καρτες μελους, γερμανικη ταυτοτητα, διπλωμα αυτοκινητου, διπλωμα τρενου, καρτα υγειας, ολα εχουν ημερομηνια ληξης. εκτος απο την ελληνικη ταυτοτητα φυσικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, teri23 said:

ριξε μια ματια στις καρτες που εχεις τις πλαστικες να δεις τι γραφουν πανω, εμενα οι πιστωτικες, καρτες μελους, γερμανικη ταυτοτητα, διπλωμα αυτοκινητου, διπλωμα τρενου, καρτα υγειας, ολα εχουν ημερομηνια ληξης. εκτος απο την ελληνικη ταυτοτητα φυσικα

ΟΚ φίλος, δεν προσπαθώ ν'αποδείξω κάτι, ούτε να υπερασπιστώ την ελληνική ταυτοτητάρα μας

Να σου υπενθυμίσω φιλικά μόνο, πώς η άγνοια ενός νόμου δεν δικαιολογεί και την παράβαση αυτού.

Btw, έχεις δίπλωμα τρένου; 😮

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, zousgr είπε

ΟΚ φίλος, δεν προσπαθώ ν'αποδείξω κάτι, ούτε να υπερασπιστώ την ελληνική ταυτοτητάρα μας

Να σου υπενθυμίσω φιλικά μόνο, πώς η άγνοια ενός νόμου δεν δικαιολογεί και την παράβαση αυτού.

Btw, έχεις δίπλωμα τρένου; 😮

φυσικα και δεν την δικαιολογει. απλα ας πουμε οτι εχω πιο σημαντικα πραγματα να κανω απο το να παω να βγαλω νεα ταυτοτητα. οταν ληξει το 2022 απλα θα μεινω μονο με την γερμανικη. 

εχω διπλωμα τρενου, ειμαι μηχανοδηγος στο επαγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rafinos είπε

Φωστήρες... ποιος σας είπε ότι η ελληνική νέα ταυτότητα όταν θα βγει ότι θα είναι ψηφιακή; Οι ταυτότητες των Εσθονών είναι ψηφιακές γιατί μέσα στο ίδιο «έγγραφο» υπάρχουν τα πάντα και ενημερώνονται τα πάντα και πάει λέγοντας. Η ελληνική θα είναι ακριβώς σαν το δίπλωμα. Ότι σας κατέβει στο κεφάλι λέτε απλά για να το πείτε. Φτάνει με αυτή την ημιμάθεια... άκου εκεί «ψηφιακή ταυτότητα» στην Ελλάδα. Είπαμε πάμε να βγάλουμε ένα λίγο πιο νορμάλ έγγραφο... αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας. Επίσης, όλοι εσείς που φοβάστε το φακέλωμα... είστε ήδη φακελωμένοι και τα gps του κινητού σας μια χαρά δουλεύουν ακόμα και κλειστά. Κουλάρετε!

 

Μια χαρά ψηφιακή θα είναι η νέα ταυτότητα και θα έχει μέσα όλα τα στοιχεία του ιδιοκτήτη. (Αρ.Ταυτότητας, ΑΦΜ, ΑΜΚΑ). Άλλη φορά πριν το παίξεις έξυπνος ενημερώσου πρώτα.

2 ώρες πριν, Tsakalos! είπε

Αντις να σχολιαζεται το γεγονος οτι η ηλεκτρονικοποιηση μπορει δυνητικα να δημιουργησει πολλα ζητηματα, κενα ασφαλειας κτλ, και το ΠΩΣ θα λυθουν τα θεματα αυτα, καθεστε οι περισσοτεροι και σχολιζετε το οτι δεν εχουμε ηλεκτρονικοποιηθει ακομη...

αλλα απο την γενια που χεστηκε για τα προσωπικα της δεδομενα και την ιδιωτικοτητα της, τι αλλο να περιμενεις..

το μελλον εχει ηδη γραφτει και θα ειναι μελανο.. δυστηχως..


Συγχαρητήρια! Κερδίσατε το βραβείο του πιο τραγικού σχολίου στο θέμα. Και εις ανώτερα.

Ενημέρωσε μας όμως γιατί συνεχίζεις να παρακολουθείς αυτό το φόρουμ. Εγώ πιστεύω οτι είσαι εδώ απλά σαν κατάσκοπος, ενημερώνεσαι για τα καινούργια 'διαόλια΄ που κυκλοφορούν γύρω μας και ενημερώνεις τους υπόλοιπους στην εκκλησία κάθε Κυριακή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, aeljim είπε

 

Μια χαρά ψηφιακή θα είναι η νέα ταυτότητα και θα έχει μέσα όλα τα στοιχεία του ιδιοκτήτη. (Αρ.Ταυτότητας, ΑΦΜ, ΑΜΚΑ). Άλλη φορά πριν το παίξεις έξυπνος ενημερώσου πρώτα.

ΑΜΚΑ θα έχει. ΑΦΜ έχουν μόνο οι άδειες οδήγησης. 

taytotita.jpg

Επεξ/σία από Stoliver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, aeljim είπε

Μια χαρά ψηφιακή θα είναι η νέα ταυτότητα και θα έχει μέσα όλα τα στοιχεία του ιδιοκτήτη. (Αρ.Ταυτότητας, ΑΦΜ, ΑΜΚΑ). Άλλη φορά πριν το παίξεις έξυπνος ενημερώσου πρώτα.


Συγχαρητήρια! Κερδίσατε το βραβείο του πιο τραγικού σχολίου στο θέμα. Και εις ανώτερα.

Ενημέρωσε μας όμως γιατί συνεχίζεις να παρακολουθείς αυτό το φόρουμ. Εγώ πιστεύω οτι είσαι εδώ απλά σαν κατάσκοπος, ενημερώνεσαι για τα καινούργια 'διαόλια΄ που κυκλοφορούν γύρω μας και ενημερώνεις τους υπόλοιπους στην εκκλησία κάθε Κυριακή

Για να δεις ποσο γκαου ειστε καποιοι...

Ειπα εγω να μην εχουμε ταυτοτητες ηλεκτρονικες κτλ; Αναγνωση ξερεις;  Να στο κανω λιανα...  υπαρχουν ΠΟΛΑ κενα τα οποια πρεπει να λυθουν ΠΡΙΝ μεταβουμε σε ηλεκτρονικες ταυτοτητες επειδη επειτα με μια απλη διαροη ΟΛΑ ειναι στον αερα.. δεν ειναι απλα αιντε βγαλαμε ηλεκτρονικη ταυτοτητα και ολα καλα. Εφοσον ειμαστε σε  ηλεκτρονικο φορουμ θα ηταν ΠΟΛΥ γονιμο να γινονταν συζητηση για το ΠΩΣ μπορει το ηλεκτρονικο μεσο αυτο (οι ταυτοτητες δηλαδη) να ειναι οσο ασφαλες γινεται.. 

το πιασες τωρα; Αιντε πισω στο δημοτικο τωρα να μαθεις αναγνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rafinos είπε

Φωστήρες... ποιος σας είπε ότι η ελληνική νέα ταυτότητα όταν θα βγει ότι θα είναι ψηφιακή; Οι ταυτότητες των Εσθονών είναι ψηφιακές γιατί μέσα στο ίδιο «έγγραφο» υπάρχουν τα πάντα και ενημερώνονται τα πάντα και πάει λέγοντας. Η ελληνική θα είναι ακριβώς σαν το δίπλωμα. Ότι σας κατέβει στο κεφάλι λέτε απλά για να το πείτε. Φτάνει με αυτή την ημιμάθεια... άκου εκεί «ψηφιακή ταυτότητα» στην Ελλάδα. Είπαμε πάμε να βγάλουμε ένα λίγο πιο νορμάλ έγγραφο... αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας. Επίσης, όλοι εσείς που φοβάστε το φακέλωμα... είστε ήδη φακελωμένοι και τα gps του κινητού σας μια χαρά δουλεύουν ακόμα και κλειστά. Κουλάρετε!

Θα είναι ψηφιακή και η ελληνική. 

15 λεπτά πριν, Tsakalos! είπε

Για να δεις ποσο γκαου ειστε καποιοι...

Ειπα εγω να μην εχουμε ταυτοτητες ηλεκτρονικες κτλ; Αναγνωση ξερεις;  Να στο κανω λιανα...  υπαρχουν ΠΟΛΑ κενα τα οποια πρεπει να λυθουν ΠΡΙΝ μεταβουμε σε ηλεκτρονικες ταυτοτητες επειδη επειτα με μια απλη διαροη ΟΛΑ ειναι στον αερα.. δεν ειναι απλα αιντε βγαλαμε ηλεκτρονικη ταυτοτητα και ολα καλα. Εφοσον ειμαστε σε  ηλεκτρονικο φορουμ θα ηταν ΠΟΛΥ γονιμο να γινονταν συζητηση για το ΠΩΣ μπορει το ηλεκτρονικο μεσο αυτο (οι ταυτοτητες δηλαδη) να ειναι οσο ασφαλες γινεται.. 

το πιασες τωρα; Αιντε πισω στο δημοτικο τωρα να μαθεις αναγνωση.

Έτσι και αλλιώς υπάρχει βάση δεδομένων. Απλά η μορφή της ταυτότητας θα αλλάξει. (και η διαδικασία έκδοσης της)
Η ταυτότητα θα έχει τα μέτρα ασφαλείας που χρειάζεται να έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...