Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

βλεπω καποιες που ειναι θερμομονωτικες και καποιες απλες τσιμεντοπλακες (θερμομονωση εχω ωστοσο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, GeG είπε

βλεπω καποιες που ειναι θερμομονωτικες και καποιες απλες τσιμεντοπλακες (θερμομονωση εχω ωστοσο)

Για δες εδώ

https://rebuildhellas.gr/μόνωση-ανεστραμμένου-δώματος-η-αποτε/

thermomonosi-taratsas.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, GeG είπε

βλεπω καποιες που ειναι θερμομονωτικες και καποιες απλες τσιμεντοπλακες (θερμομονωση εχω ωστοσο)

Πάρε αυτές με το μονωτικό, ώστε να μην κάνεις ζημιά στη μόνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Doubt είπε

σκεφτομουν κατι τετοιο να κανω , πανω δηλαδη απο το hyperdessmo να βαλω αυτες τις πλαστικες βασεις(περιπου 40 λεπτα η μια κανει και απο κατω τους ισως βαλω και κομματι λαστιχο) και απο πανω τις πλακες πεζοδρομιου οπως της εικονας(περιπου 8-10 ευρω το τμ) απλα παει το τμ περιπου στα 60-70 κιλα επιπλεον. η μονωση που εχω ηδη ειναι περιπου στα 80 κιλα το τμ. δεν ξερω μην μαζευονται πολλα!! μακαρι να ηξερα καλυτερα και να πηγαινα σε ανεστραμμενη εξ αρχης απλα ηθελα να γλυτωσω το μεγαλο φορτιο της αλλα εκανα λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GeG είπε

σκεφτομουν κατι τετοιο να κανω , πανω δηλαδη απο το hyperdessmo να βαλω αυτες τις πλαστικες βασεις(περιπου 40 λεπτα η μια κανει και απο κατω τους ισως βαλω και κομματι λαστιχο) και απο πανω τις πλακες πεζοδρομιου οπως της εικονας(περιπου 8-10 ευρω το τμ) απλα παει το τμ περιπου στα 60-70 κιλα επιπλεον. η μονωση που εχω ηδη ειναι περιπου στα 80 κιλα το τμ. δεν ξερω μην μαζευονται πολλα!! μακαρι να ηξερα καλυτερα και να πηγαινα σε ανεστραμμενη εξ αρχης απλα ηθελα να γλυτωσω το μεγαλο φορτιο της αλλα εκανα λαθος.

Σίγουρα η δουλειά που έκανες είναι πιο σωστή, αφού δημιουργείς σωστές ρήσεις. Όσον αφορά τα κιλά, υποτίθεται ότι η πλάκα είναι για 500 κιλά το τετραγωνικό.

Αν το πρόβλημα είναι μόνο για τις γλάστρες, μπορείς να πάρεις και συνθετικά deck , και να τα βάλεις εκεί μόνο που πατάνε. Την μόνωση την πατάς κανονικότατα, απλά θα λερωθεί και θα σου φαίνεται άσχημα. Αν δε σε πειράζει αυτό τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, GeG είπε

σκεφτομουν κατι τετοιο να κανω , πανω δηλαδη απο το hyperdessmo να βαλω αυτες τις πλαστικες βασεις(περιπου 40 λεπτα η μια κανει και απο κατω τους ισως βαλω και κομματι λαστιχο) και απο πανω τις πλακες πεζοδρομιου οπως της εικονας(περιπου 8-10 ευρω το τμ) απλα παει το τμ περιπου στα 60-70 κιλα επιπλεον. η μονωση που εχω ηδη ειναι περιπου στα 80 κιλα το τμ. δεν ξερω μην μαζευονται πολλα!! μακαρι να ηξερα καλυτερα και να πηγαινα σε ανεστραμμενη εξ αρχης απλα ηθελα να γλυτωσω το μεγαλο φορτιο της αλλα εκανα λαθος.

Η ανεστραμμένη είναι μούφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Η ανεστραμμένη είναι μούφα

Θυμάμαι στο σχετικά thread των μονωσεων να λέμε για όχι τόσο καλές απόδοσης σε θερμομόνωση είναι η αλήθεια και ίσως γι αυτό να πήγα σε συμβατική, θέλω να την προστατεψω όμως τώρα και σκέφτομαι διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Η ανεστραμμένη είναι μούφα

Μη το λες αυτό, αν δεις όλα τα μεγάλα έργα , π.χ νοσοκομεία, έχουν τέτοια μόνωση. Αν η ταράτσα δε χρειάζεται να είναι βατή, τότε σαν θερμομόνωση δουλεύει καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GeG είπε

σκεφτομουν κατι τετοιο να κανω , πανω δηλαδη απο το hyperdessmo να βαλω αυτες τις πλαστικες βασεις(περιπου 40 λεπτα η μια κανει και απο κατω τους ισως βαλω και κομματι λαστιχο) και απο πανω τις πλακες πεζοδρομιου οπως της εικονας(περιπου 8-10 ευρω το τμ) απλα παει το τμ περιπου στα 60-70 κιλα επιπλεον. η μονωση που εχω ηδη ειναι περιπου στα 80 κιλα το τμ. δεν ξερω μην μαζευονται πολλα!! μακαρι να ηξερα καλυτερα και να πηγαινα σε ανεστραμμενη εξ αρχης απλα ηθελα να γλυτωσω το μεγαλο φορτιο της αλλα εκανα λαθος.

Υπαρχουν και με πλακακι που ειναι ελαφροτερες αλλα ειναι πανακριβες.

Εχω ακουσει απο τοποθετητες οτι πολλες φορες μαζευει βρυα κτλ κατω απο τις πλακες. Τωρα δε ξερω τι φταιει και αν ειναι λογο λαθος ρυσεων. Αλλες εταιριες λενε να σφραγιζεις τους αρμους και περιμετρικα να βαλεις flashing. Βεβαια ετσι δε ξερω ποσο ευκολα θα στεγνωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, troi.g είπε

Αντεστραμμένο δώμα.

Δεν θέλω να στο χαλάσω, αλλά θα το πω...
ΤΟ ΜΙΣΩ!!! 

9 ώρες πριν, GeG είπε

πανω δηλαδη απο το hyperdessmo να βαλω αυτες τις πλαστικες βασεις(περιπου 40 λεπτα η μια κανει και απο κατω τους ισως βαλω και κομματι λαστιχο) και απο πανω τις πλακες πεζοδρομιου οπως της εικονας(περιπου 8-10 ευρω το τμ) απλα παει το τμ περιπου στα 60-70 κιλα επιπλεον.

Αμ δεν ακούτε όταν σας λέμε να τα κάνετε incline και να μην ρίχνετε μπετά ρύσεων, αμ λέτε μετά ότι ανεβαίνει το βάρος το τμ. Ρώτα το μηχανικό σου σε τι στατικά φορτία έχει υπολογιστεί η πλάκα, τέτοια βάρη δεν αποτελούνε πρόβλημα. 
Κάνε αυτό με τις βάσεις, και προχώρα, μια χαρά θα είναι. Προστατεύεις και το hyperdesmo από την UV ακτινοβολία (μιας και δεν έβαλες βερνίκι).
Τις γλάστρες σου είπα να μην τις βάλεις, γιατί βγάζουνε χημικά από κάτω με τα νερά των ποτισμάτων που προκαλούν διάβρωση του μονωτικού και μετά του μπετόν. Αν θες ντε και καλά να τις βάλεις, βάλτες αλλά έχε το νου σου κάθε 4-5 χρόνια, να σηκώνεις πλάκες να ελέγχεις τι γίνεται!

1 ώρα πριν, troi.g είπε

όλα τα μεγάλα έργα , π.χ νοσοκομεία, έχουν τέτοια μόνωση

Γιατί έτσι συμφέρει τους εργολάβους και γιατί οι μελετητές είναι μπαστούνια.

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/1/2023 στις 10:25 ΠΜ, kostakiss είπε

καλημερα , υπαρχει καποια δοκιμασμενη λυση  για "ποδαρακια" σε πλυντηριο ρουχων ? γιατι λόγω του οτι το δαπεδο ειναι μαρμαρο , μετακινειται ελαφρως κατα το στυψιμο. ειναι τελευταιας τεχνολογιας το πλυντηριο .

Αν πατάει σωστα δεν θα επρεπε να μετακινειται. Είναι αλφαδιά ( το πλυντηριο οχι το μαρμαρο)? Δεν έχει δικά του ρυθμιζόμενα? Το οτι εχεις μαρμαρο δεν εχει καμια μα καμια σχεση. Και εγω μαρμαρο εχω και δεν κουνιεται χιλιοστο.

Επεξ/σία από NTC Labs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αμ δεν ακούτε όταν σας λέμε να τα κάνετε incline και να μην ρίχνετε μπετά ρύσεων, αμ λέτε μετά ότι ανεβαίνει το βάρος το τμ. Ρώτα το μηχανικό σου σε τι στατικά φορτία έχει υπολογιστεί η πλάκα, τέτοια βάρη δεν αποτελούνε πρόβλημα. 

Κάνε αυτό με τις βάσεις, και προχώρα, μια χαρά θα είναι. Προστατεύεις και το hyperdesmo από την UV ακτινοβολία (μιας και δεν έβαλες βερνίκι).
Τις γλάστρες σου είπα να μην τις βάλεις, γιατί βγάζουνε χημικά από κάτω με τα νερά των ποτισμάτων που προκαλούν διάβρωση του μονωτικού και μετά του μπετόν. Αν θες ντε και καλά να τις βάλεις, βάλτες αλλά έχε το νου σου κάθε 4-5 χρόνια, να σηκώνεις πλάκες να ελέγχεις τι γίνεται!

Τι εννοείς incline ; το σπίτι είναι κατασκευής περιπου αρχές 80'  , όταν είχα μιλήσει με τον μηχανικό πριν ρίξω την συμβατική μόνωση μου είπε, μην σε απασχολεί το βάρος, δεν είναι θέμα προχωρα. Έχει φτιαχτεί για μισο τόνο ανά τμ. Οπως και να έχει,με τις αποφασίσεις που πηρα πρεπει να συμβιβαστώ και να κάνω ότι μπορώ τώρα. Οτιδήποτε βρήκα περαν των ταρατσοπλακων κοστίζει αρκετά. Υπογιζω να δώσω λιγότερο από 1κ € για αυτό με τις πλακες , καμιά 50αρια τμ είναι νομίζω η επιφάνεια. Αλλοι 3.5 τόνοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeG είπε

Τι εννοείς incline ; το σπίτι είναι κατασκευής περιπου αρχές 80'  , όταν είχα μιλήσει με τον μηχανικό πριν ρίξω την συμβατική μόνωση μου είπε, μην σε απασχολεί το βάρος, δεν είναι θέμα προχωρα. Έχει φτιαχτεί για μισο τόνο ανά τμ. Οπως και να έχει,με τις αποφασίσεις που πηρα πρεπει να συμβιβαστώ και να κάνω ότι μπορώ τώρα. Οτιδήποτε βρήκα περαν των ταρατσοπλακων κοστίζει αρκετά. Υπογιζω να δώσω λιγότερο από 1κ € για αυτό με τις πλακες , καμιά 50αρια τμ είναι νομίζω η επιφάνεια. Αλλοι 3.5 τόνοι!

https://fibran.gr/portfolio-item/fibranxps-incline/
Έχουν και άλλες εταιρείες, αντίστοιχα. Τους στέλνεις ένα σχεδιάκι της ταράτσας, τους βάζεις προς τα πού πρέπει να φεύγουν τα νερά (πού είναι οι υδρορροές) και σου στέλνουν το μονωτικό έτοιμο κομμένο με τις κλίσεις. Οπότε δεν ρίχνεις τίποτα από μπετά, κόλλα-πλέγμα-hyperdesmo!
Στατικό θέμα δεν έχεις τώρα αφού σου είχε πει κι ο μηχανικός σου έτσι, προχωράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, troi.g είπε

Μη το λες αυτό, αν δεις όλα τα μεγάλα έργα , π.χ νοσοκομεία, έχουν τέτοια μόνωση. Αν η ταράτσα δε χρειάζεται να είναι βατή, τότε σαν θερμομόνωση δουλεύει καλύτερα.

Το λέει και ο @mechpanos 😇

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...