Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, arianos16 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, αποφάσισα βέβαια να μην προχωρήσω στο γκρέμισμα μέχρι να τελειώσουμε με τα χαρτιά της διαθήκης. 

Μπράβο, το καλύτερο είναι αυτό.
 

Διαφορετικά θα είχατε πρόβλημα με το άρθρο 29, παράγραφος 2 (περίπτωση ιζ') του Ν. 4495/2017. Κάποιοι -προφανώς λόγω άγνοιας νόμου και όχι εσκεμμένα να υποθέσω - σας συμβούλεψαν να μην εκδώσετε κανενός είδους άδεια, γιατί δεν απαιτείται.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε προηγούμενο post είχα γράψει για τον λέβητα πέλλετ που έχω ο οποίος είναι μετατροπή από λέβητα πετρελαίου σε πέλλετ...κοιταγα στο καντράν κτ ρυθμίσεις εργοστασιακές (pwc 2500)k είδα ότι η θερμοκρασία καυσαερίου ήταν στους 290 βαθμούς κελσίου...δν είναι υπερβολικά ψηλά;;;παρεπιπτόντως ο καυστήρας είναι τεράστιος για τα τετραγωνικά του σπιτιού....ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις θ μπορούσα ν κάνω για τ 109τμ που είναι το σπίτι μου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Gino7 είπε

Καλησπέρα σε προηγούμενο post είχα γράψει για τον λέβητα πέλλετ που έχω ο οποίος είναι μετατροπή από λέβητα πετρελαίου σε πέλλετ...κοιταγα στο καντράν κτ ρυθμίσεις εργοστασιακές (pwc 2500)k είδα ότι η θερμοκρασία καυσαερίου ήταν στους 290 βαθμούς κελσίου...δν είναι υπερβολικά ψηλά;;;παρεπιπτόντως ο καυστήρας είναι τεράστιος για τα τετραγωνικά του σπιτιού....ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις θ μπορούσα ν κάνω για τ 109τμ που είναι το σπίτι μου;;

Θα βρεις τεχνικό που να έρθει να το ρυθμίσει . Είναι αρκετά υψηλά οι θερμοκρασία καυσαερίων .

Η καπνοδόχος του μήπως κάνει γωνίες ; 

Είναι διπλού τοιχώματος; 

Είναι σχετικά εύκολος ο πίνακας του απλώς θέλει σωστές ρυθμίσεις .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gino7 είπε

Καλησπέρα σε προηγούμενο post είχα γράψει για τον λέβητα πέλλετ που έχω ο οποίος είναι μετατροπή από λέβητα πετρελαίου σε πέλλετ...κοιταγα στο καντράν κτ ρυθμίσεις εργοστασιακές (pwc 2500)k είδα ότι η θερμοκρασία καυσαερίου ήταν στους 290 βαθμούς κελσίου...δν είναι υπερβολικά ψηλά

όντως είναι πολύ ψηλά Πάνω από 200 πετάς ενέργεια Ποιος λέβητας είναι ?  Έχεις βγάλει τους καθυστερητες που είχε όταν λειτουργούσε με πετρέλαιο ? Ο αισθητήρας πρέπει να είναι γύρω στα 20 cm από την έξοδο του λέβητα και καλο θα ήταν να μην εχει κλειστή  καμπύλη κοντά  

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, meletis_m είπε

Θα βρεις τεχνικό που να έρθει να το ρυθμίσει . Είναι αρκετά υψηλά οι θερμοκρασία καυσαερίων .

Η καπνοδόχος του μήπως κάνει γωνίες ; 

Είναι διπλού τοιχώματος; 

Είναι σχετικά εύκολος ο πίνακας του απλώς θέλει σωστές ρυθμίσεις .

 

Κάνει δύο σπσιμτα μόνο..διπλού τοιχώματος δν είναι σίγουρα...τον τεχνικό το καλό είναι το θέμα που θα βρω....ευχαριστώ για την απάντηση σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Gino7 είπε

Κάνει δύο σπσιμτα μόνο..διπλού τοιχώματος δν είναι σίγουρα...τον τεχνικό το καλό είναι το θέμα που θα βρω....ευχαριστώ για την απάντηση σου...

Περιοχή που βρίσκεσαι; 

Και επιπλέον το καθαρίζεις καλά το λέβητα πετρελαίου, καθώς εφόσον είναι μετατροπή δε είναι και σχεδιασμένος για καύση πέλλετ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν πρέπει να ελεγχθεί μια μονάδα κλιματιστικών, για να φανεί εάν υπάρχει μια πολύ πολύ μικρή διαρροή (φαίνεται πως σε βάθος χρόνου χάνεται η δυνατότητα ψύξης) πώς γίνεται ο έλεγχος ώστε να βρεθεί; Χρησιμοποιείται κάποιο ειδικό μηχάνημα;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zoranb είπε

Όταν πρέπει να ελεγχθεί μια μονάδα κλιματιστικών, για να φανεί εάν υπάρχει μια πολύ πολύ μικρή διαρροή (φαίνεται πως σε βάθος χρόνου χάνεται η δυνατότητα ψύξης) πώς γίνεται ο έλεγχος ώστε να βρεθεί; Χρησιμοποιείται κάποιο ειδικό μηχάνημα;

Λογικά φαίνεται από τα μανόμετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε ακούσει αν θα δωθούν κι άλλα κουπόνια στο πρόγραμμα Ανακυκλώνω Αλλάζω Συσκευή; Τα τελευταία που έδωσαν ήταν λίγο πριν τις γιορτές, μήπως γνωρίζει κανείς αν θα δώσουν κι άλλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, zoranb είπε

Όταν πρέπει να ελεγχθεί μια μονάδα κλιματιστικών, για να φανεί εάν υπάρχει μια πολύ πολύ μικρή διαρροή (φαίνεται πως σε βάθος χρόνου χάνεται η δυνατότητα ψύξης) πώς γίνεται ο έλεγχος ώστε να βρεθεί; Χρησιμοποιείται κάποιο ειδικό μηχάνημα;

Θελει καλα μανομετρα. Αν ειναι στις σωληνες μπορουν να πρεσαριστουν με αζωτο σε μεγαλες πιεσεις και φαινεται. Κατι τετοιο δεν ειναι DIY αλλα θελει επαγγελματια

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2022 στις 10:54 ΠΜ, panos4tw είπε

Εχω μια μεταλλικη (σιδερενια λογικα) σχαρα στο μηχανακι πανω στην οποια καθεται η μπαγκαζιερα. Μου ειχε σπασει μετα απο πτωση, την κολησσα με αργκον . Αυτο εγινε αλλες 1-2 φορες μεχρι που την τελευταια φορα η κολησση εγινε βιαστικα(απο πανω απ'το σπασιμο αντι να καθαριστει κτλπ η περιοχη) ετσι ωστε πλεον σπαει και στις λακουβες.

Ο τυπος που μου εκανες τις κολησσεις μαλλον δεν θελει να ασχοληθει (ελα αυριο και ελα μεθαυριο), καινουργια δεν υπαρχει καν ως ανταλλακτικο, μπορω να την βρω ως μεταχειρισμενη στα 120-130 αλλα πολλα δεν ειναι για μια σχαρα?

Γνωριζετε καποιον στην Αθηνα που θα ειχε ορεξη να ασχοληθει με αυτη την κολησση? Θεωρω οτι θελει σιγουρα κανα 20-30' για να γινει καλη δουλεια (+πρεπει να κοληθει με σωστη γωνια γιατι πανω απ'τη σχαρα μπαινουν πλαστικα). Ιδανικα κεντρικα ή βορεια, αλλα παω κι αλλου αν χρειαστει

Μηπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, CaptainChris είπε

Έχετε ακούσει αν θα δωθούν κι άλλα κουπόνια στο πρόγραμμα Ανακυκλώνω Αλλάζω Συσκευή; Τα τελευταία που έδωσαν ήταν λίγο πριν τις γιορτές, μήπως γνωρίζει κανείς αν θα δώσουν κι άλλα;

Εχουν πει θα δινουν οσο βρισκουν κονδυλια ή αποδεσμευονται αυτα απο οσους δεν τα αξιοποιησαν. Ηδη εχουν βγει 2 σειρες επιλαχοντων και ισως παει και τριτη.

Το ολο προγραμμα για αλλη μια φορα εμπαζε απο παντου. Γιατι επετρεπε σε ολους να κανουν αβερτα αιτησεις για συσκευες που τελικα δεν ενδιαφερονταν πραγματικα να αποκτησουν ή/και δεν ειχαν τα λεφτα να αποκτησουν.

Ετσι ομως δεσμευε κονδυλια και επιταγες προς αυτους τους ανθρωπους επι μηνες που τελικα δεν χρησιμοποιησαν καθυστεροντας ή αποτρεποντας αλλους που ειχαν λεφτα και θα ειχαν κινησει την αγορα.

Λχ εμπαινε καποιος και εκανε αιτηση για 1 ψυγειο, 1 καταψυκτη και 2 κλιματιστικα αλλα πρακτικα δεν ειχε ποτε πραγματικη διαθεση ή και χρηματα να αλλαξει ψυγειο και καταψυκτη. Πολλοι δεν ειχαν δει καν τι παιζει απο τιμες ψυγειου και καταψυκτη. Οταν τους εγκριθηκαν οι επιταγες στο πρωτο κυμα ειτε δεν ειχαν καθολου ρευστοτητα ειτε πηραν μονο κλιματιστικα δεσμευοντας τις επιταγες και τα κονδυλια για ψυγειο και καταψυκτη επι μηνες οταν θα μπορουσαν να εχουν εκταμιευθει για αλλους για κλιματισμο.

Το εργο επρεπε ειτε να ειναι διακριτο μεταξυ κλιματισμου και λοιπων συσκευων ή ακομα καλυτερα να ζητα εκ των προτερων την συνεισφορα μικρου ποσου ωστε να δεσμευεται καποιος να κανει την αγορα λχ με καθε αιτηση καταθεση 50 ευρω η οποια θα εκπιπτει απο την τελικα αξια. Πολλοι που απλα επαιζαν στις αιτησεις ή δεν ειχαν πρακτικα λεφτα θα ειχαν αποθαρρυνθει να δεσμευσουν χωρις λογο κονδυλια προς αλλους συμπολιτες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Sebu είπε

Εχουν πει θα δινουν οσο βρισκουν κονδυλια ή αποδεσμευονται αυτα απο οσους δεν τα αξιοποιησαν. Ηδη εχουν βγει 2 σειρες επιλαχοντων και ισως παει και τριτη.

Το ολο προγραμμα για αλλη μια φορα εμπαζε απο παντου. Γιατι επετρεπε σε ολους να κανουν αβερτα αιτησεις για συσκευες που τελικα δεν ενδιαφερονταν πραγματικα να αποκτησουν ή/και δεν ειχαν τα λεφτα να αποκτησουν.

Ετσι ομως δεσμευε κονδυλια και επιταγες προς αυτους τους ανθρωπους επι μηνες που τελικα δεν χρησιμοποιησαν καθυστεροντας ή αποτρεποντας αλλους που ειχαν λεφτα και θα ειχαν κινησει την αγορα.

Λχ εμπαινε καποιος και εκανε αιτηση για 1 ψυγειο, 1 καταψυκτη και 2 κλιματιστικα αλλα πρακτικα δεν ειχε ποτε πραγματικη διαθεση ή και χρηματα να αλλαξει ψυγειο και καταψυκτη. Πολλοι δεν ειχαν δει καν τι παιζει απο τιμες ψυγειου και καταψυκτη. Οταν τους εγκριθηκαν οι επιταγες στο πρωτο κυμα ειτε δεν ειχαν καθολου ρευστοτητα ειτε πηραν μονο κλιματιστικα δεσμευοντας τις επιταγες και τα κονδυλια για ψυγειο και καταψυκτη επι μηνες οταν θα μπορουσαν να εχουν εκταμιευθει για αλλους για κλιματισμο.

Το εργο επρεπε ειτε να ειναι διακριτο μεταξυ κλιματισμου και λοιπων συσκευων ή ακομα καλυτερα να ζητα εκ των προτερων την συνεισφορα μικρου ποσου ωστε να δεσμευεται καποιος να κανει την αγορα λχ με καθε αιτηση καταθεση 50 ευρω η οποια θα εκπιπτει απο την τελικα αξια. Πολλοι που απλα επαιζαν στις αιτησεις ή δεν ειχαν πρακτικα λεφτα θα ειχαν αποθαρρυνθει να δεσμευσουν χωρις λογο κονδυλια προς αλλους συμπολιτες.

Και γω περιμενω πως και πως για δύο κλιματιστικα. Εχω αποθηκεύσει μάλιστα το ενα, που αναγκάστηκα να ξυλώσω λόγω της ανακαίνισης που κάνω, και ακόμα τίποτα.

Στο τέλος θα το βαλω στο π@@@ μου και θα ησυχάσω :P

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και κλαίμε...

εγώ έχω βάλει ψυγείο και τελικά άλλαξε γνώμη η σύζυγος...και θέλει καταψύκτη. Πήγα και είδα κάτι ψυγεία εγώ και χάρηκα..άντε να την πείσεις τώρα να παραμείνουμε στην επιταγή και σε ψυγείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, meletis_m είπε

Περιοχή που βρίσκεσαι; 

Και επιπλέον το καθαρίζεις καλά το λέβητα πετρελαίου, καθώς εφόσον είναι μετατροπή δε είναι και σχεδιασμένος για καύση πέλλετ 

Κεντρική Μακεδονία.εδεσσα.ναιντον καθαρίζω γτ άμα βουλώσει με κάνει μεγάλες ταλαιπωρίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...