Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Antretng είπε

Έχω την εξής ερώτηση, θέλω να μπω στην διαδικασία να γκρεμίσω στο εσωτερικό του σπιτιού τον τοίχο που ενώνει κουζίνα με σαλόνι (οι διαστάσεις είναι 2.60χ3,10).

Χρειαζομαι άδεια για μια τέτοια εργασία; Οι περισσότεροι ένοικοι της πολυκατοικίας είναι γνωστοί όποτε δεν πιστεύω να τίθεται θέμα από μεριά τους με μια απλή ενημέρωση.

Χρειάζεστε, ναι (μικρής κλίμακας) για να είστε καλυμμένος 100% (ΕΕΔΜΚ).

 

4 ώρες πριν, screwman είπε

Loctite νήμα? ή υγρό? Τώρα έχω αυτό π.χ.

Αυτό ακριβώς (περιστροφή νήματος σύμφωνα με τη φορά όπου βιδώνει το εξάρτημα | το αναφέρω γιατί έχω δει αρκετούς να κάνουν το ανάποδο).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@^@ Είναι τότε συγχαρητήρια και σε αυτόν και σε εσάς που τονΕ κοιτούσατε να το κάνει σωστά (δεξιοστροφα).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!

Πρόσφατα άρχισε το πλυντήριο να κάνει έναν πάρα πολύ δυνατό θόρυβο κατά το τέλος του πλυσίματος. Είναι εταιρείας pitsos 7-8 χρόνων χωρίς κανένα πρόβλημα  ..ως τώρα. Ήρθε τεχνικός και είπε ότι χάλασε ο κάδος και το πρόβλημα αυτό συμβαίνει 1/1000. Έχει κανείς γνώμη πάνω σε αυτό το θέμα, διότι για επισκευή ζητά περί τα 250€ και για αγορά νέου πάμε στα 400+ κάτι που μου είναι δύσκολο αυτήν την περίοδο. 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Maurikycli είπε

^ ο υδραυλικός μου ήταν δεξιός και πάντα τύλιγε το νήμα δεξιά όπως το κοίταγε

@^@ Μια μικρή λεπτομέρεια που ξέχασα να σας αναφέρω είναι ότι οι υδραυλικοί χρησιμοποιούν ακόμα και σήμερα "καννάβι" (θεωρώντας την ως την πιο σίγουρη λύση από πλευράς εξασφάλισης στεγανότητας). Σκέφτομαι λοιπόν, μήπως ο δεξιός ο πλάμπερ δούλευε αποκλειστικά με οδοντικό νήμα τόσο καιρό (για αυτό και γελούσε με τόση χαρά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Gandalf_the_greek είπε

Καλημέρα σας!

Πρόσφατα άρχισε το πλυντήριο να κάνει έναν πάρα πολύ δυνατό θόρυβο κατά το τέλος του πλυσίματος. Είναι εταιρείας pitsos 7-8 χρόνων χωρίς κανένα πρόβλημα  ..ως τώρα. Ήρθε τεχνικός και είπε ότι χάλασε ο κάδος και το πρόβλημα αυτό συμβαίνει 1/1000. Έχει κανείς γνώμη πάνω σε αυτό το θέμα, διότι για επισκευή ζητά περί τα 250€ και για αγορά νέου πάμε στα 400+ κάτι που μου είναι δύσκολο αυτήν την περίοδο. 

Ευχαριστώ πολύ!

Καλημέρα. Δεν έχω γνώση για τιμές επισκευών, αλλά εγώ σου προτείνω αν αυτό που έχεις δεν είναι σούπερ-ντουπερ , καλύτερα με αυτά τα λεφτά να πάρεις ένα καινούργιο. Π.χ

https://www.skroutz.gr/s/27738664/Candy-CSO44-1285TE-2-S-Πλυντήριο-Ρούχων-8kg-με-Ατμό-1200-Στροφών.html

 

https://www.skroutz.gr/s/27498372/Candy-CSO-14105TBE-1-S-Πλυντήριο-Ρούχων-10kg-1400-Στροφών.html

Το μόνο μειονέκτημα είναι η ενεργειακή κλάση. Αν μπορείς να ανέβεις λίγο .

https://www.skroutz.gr/s/25282036/Candy-CS-1410TXME-1-S-Πλυντήριο-Ρούχων-10kg-1400-Στροφών.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όταν πουλάνε led λάμπες οροφής dimmable με χειριστήρια εννοούν ότι πρέπει να μπει ροοστάτης στον διακόπτη του δωματίου που ανοίγει τα φώτα ή εννοούν ότι όλη η δουλειά γίνεται από το χειριστήριο οπότε εσύ κλασικά αφήνεις τον ίδιο διακόπτη στο δωμάτιο που απλά ανοίγει και κλέινει τα φώτα;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Gandalf_the_greek είπε

Καλημέρα σας!

Πρόσφατα άρχισε το πλυντήριο να κάνει έναν πάρα πολύ δυνατό θόρυβο κατά το τέλος του πλυσίματος. Είναι εταιρείας pitsos 7-8 χρόνων χωρίς κανένα πρόβλημα  ..ως τώρα. Ήρθε τεχνικός και είπε ότι χάλασε ο κάδος και το πρόβλημα αυτό συμβαίνει 1/1000. Έχει κανείς γνώμη πάνω σε αυτό το θέμα, διότι για επισκευή ζητά περί τα 250€ και για αγορά νέου πάμε στα 400+ κάτι που μου είναι δύσκολο αυτήν την περίοδο. 

Ευχαριστώ πολύ!

Το ίδιο σύμπτωμα έχει και το δικό μου (ευτυχώς είναι στην εγγύηση ακόμα), παίζουν τα ρουλεμάν του κάδου, και σύμφωνα με τον τεχνικό δεν αλλάζονται σκέτα αλλά πάνε μαζί με τον κάδο.

Στη θέση σου θα κοιτούσα αν γινόταν να αλλαχτούν μόνο τα ρουλεμάν, αν βέβαια έχεις και εσύ το ίδιο πρόβλημα.

13 λεπτά πριν, skiabox είπε

Παιδιά όταν πουλάνε led λάμπες οροφής dimmable με χειριστήρια εννοούν ότι πρέπει να μπει ροοστάτης στον διακόπτη του δωματίου που ανοίγει τα φώτα ή εννοούν ότι όλη η δουλειά γίνεται από το χειριστήριο οπότε εσύ κλασικά αφήνεις τον ίδιο διακόπτη στο δωμάτιο που απλά ανοίγει και κλέινει τα φώτα;

Ευχαριστώ.

Εννοούν πως ο ροοστάτης είναι ενσωματωμένος στη λάμπα και όλη η δουλειά γίνεται από το χειριστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 

Εννοούν πως ο ροοστάτης είναι ενσωματωμένος στη λάμπα και όλη η δουλειά γίνεται από το χειριστήριο.

Σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση φίλε μου!

Ήσουν κατατοπιστικότατος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα , υπαρχει καποια δοκιμασμενη λυση  για "ποδαρακια" σε πλυντηριο ρουχων ? γιατι λόγω του οτι το δαπεδο ειναι μαρμαρο , μετακινειται ελαφρως κατα το στυψιμο. ειναι τελευταιας τεχνολογιας το πλυντηριο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, kostakiss είπε

καλημερα , υπαρχει καποια δοκιμασμενη λυση  για "ποδαρακια" σε πλυντηριο ρουχων ? γιατι λόγω του οτι το δαπεδο ειναι μαρμαρο , μετακινειται ελαφρως κατα το στυψιμο. ειναι τελευταιας τεχνολογιας το πλυντηριο .

Πήγαινε στη σελίδα 749. Έχουν βάλει κάποιοι.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostakiss είπε

καλημερα , υπαρχει καποια δοκιμασμενη λυση  για "ποδαρακια" σε πλυντηριο ρουχων ? γιατι λόγω του οτι το δαπεδο ειναι μαρμαρο , μετακινειται ελαφρως κατα το στυψιμο. ειναι τελευταιας τεχνολογιας το πλυντηριο .

Μηπως τα ποδαρακια που εχει ηδη το πλυντηριο δεν ειναι ρυθμισμενα σωστα και δεν παταει σταθερα και ισια στο εδαφος με αποτελεσμα με τους κραδασμους στο στυψιμο να χορευει και να μετακινειται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, αποφάσισα βέβαια να μην προχωρήσω στο γκρέμισμα μέχρι να τελειώσουμε με τα χαρτιά της διαθήκης. 
 

Επισης κάτι άλλο που θέλω να κάνω άμεσα και είμαι στα χαμένα με την αγορά είναι οι μπαλκονόπορτες. Θέλω να αλλάξω και τα 3 παράθυρα αν έχετε κάποιον τεχνίτη να προτιμάται στα δυτικα της Θεσσαλονίκης θα ήμουν ευγνώμων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...