Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, hp8 είπε

με το σκεπτικό στο το 1,5 βάζουμε 10αρα ασφάλεια στο 0,5  3αρα Άρα τα 8,4 W της έξυπνης είναι 0,5 αμπερ χοντρικά Τίποτα δηλαδή

Να το δοκιμάσετε τότε και να μας ενημερώσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, troi.g είπε

Αν θέλεις να ρυθμίζεις θερμοκρασία, τότε πρέπει να βάλεις θερμοστατικες κεφαλές, αλλά αυτό προϋποθέτει ότι πρέπει να αλλάξεις τις πάνω βάνες των σωμάτων που σε ενδιαφερουν.

ενδεχομένως και κυκλοφορητή με ινβερτερ και ένα σώμα να μείνει  χωρίς κεφαλή με τον διακόπτη που έχει για να μην υπάρξουν θέματα σε περίπτωση που κλείσουν όλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

kax54638  Τι καλώδιο έχεις στο επιτραπέζιο φωτιστικό ? 0,5 η 0,75

Υφασμάτινο καλώδιο οπτικά σαν αυτό που έχουν τα περισσότερα πορτατίφ. Καταλήγει σε διπολικό φις ΟΧΙ δηλαδή σούκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, hp8 είπε

ενδεχομένως και κυκλοφορητή με ινβερτερ και ένα σώμα να μείνει  χωρίς κεφαλή με τον διακόπτη που έχει για να μην υπάρξουν θέματα σε περίπτωση που κλείσουν όλες

Σωστο σκεπτικο , αλλα απο τη στιγμη που εχει επιτοιχο λεβητα αεριου , δε χρειαζεται μιας και εχει ινβερτερ κυκλοφορητη , και ο λεβηταςκοβει θερμανση μολις "διαβασει" τη θερμοκρασια επιστροφης. Αν ηταν με κλασικο λεβητα , τοτε οντως αφηνεις τουλαχιστον ενα σωμα χωρις θερμοστατικη , για την εκτονωση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kax54638 είπε

Καλή χρονιά σε όλους. 

Ερώτηση ηλεκτρολογικής φύσης. Θέλω σε ένα επιτραπέζιο φωτιστικό με ντουι Ε14 και ένδειξη max 6w να βάλω μια smart led λάμπα Ε27 με χαρακτηριστικά 8.7w. Έχω παραγγείλει τον σχετικό ανταπτορα. Ωστόσο η ερώτηση μου είναι αν αυτό είναι επικίνδυνο. Μήπως δηλαδή η Ε27 λάμπα τραβάει περισσότερο ρεύμα από όσο αντέχει το καλώδιο και δημιουργηθεί πρόβλημα. Είναι σωστος ο συλλογισμός μου ή λέω βλακείες;

Πιο πιθανό είναι να "καεί" πρόωρα το ντουί, λόγω πλαστικού/θερμοκρασίας/θέσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους,

Σε ένα σώμα καλοριφέρ μου στάζει νερό από το σπείρωμα που είναι το βαλβιδάκι της εξαέρωσης. Αν κλείσω τον διακόπτη στην είσοδο του καλοριφέρ, θα μπορέσω να το αδειάσω λιιιιιιιγο λίιιιιιγο για να βγάλω το βαλβιδάκι και να το περάσω τεφλόν πριν το ξανατοποθετήσω? Προς το παρόν το έσφιξα ελάχιστα, όπου αυτό το ελάχιστα παραήταν εύκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, troi.g είπε

Έχεις δισωλληνιο σύστημα με εξωτερικές σωλήνες , σωστά? Να κλείνεις μόνο την πάνω Βάνα  , δεν κλείνει κύκλωμα οπότε δε ζεσταίνεται το σώμα που έχουμε επιλεξει. Με αυτό τον τρόπο δε ρυθμίζεις τη θερμοκρασία, αλλά την ποσότητα του νερού που θα περάσει. Αν θέλεις να ρυθμίζεις θερμοκρασία, τότε πρέπει να βάλεις θερμοστατικες κεφαλές, αλλά αυτό προϋποθέτει ότι πρέπει να αλλάξεις τις πάνω βάνες των σωμάτων που σε ενδιαφερουν.

Όσον αφορά το τελευταίο σώμα που δε δουλεύει, κλείσε σε όλα τα σώματα τον πάνω διακόπτη, και βάλε τον λέβητα να δουλέψει μόνο γι αυτό. Κάνε του εξαέρωση δύο τρεις φορές για καμιά ώρα. Να τσεκαρεις την πίεση νερού στο λέβητα στην περίπτωση που δεν έχει αυτόματο πληρώσεως.

Επίσης μπορείς να στραγγαλισεις λίγο τα άλλα σώματα έτσι ώστε να πάει η ποσότητα νερού που απαιτεί το σώμα.. Ιδίως αν είναι και μεγάλο θέλει ρύθμιση.. Μπορείς με θερμόμετρο επαφής να δεις τι νερό πάει στην προαγωγή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, screwman είπε

Αν κλείσω τον διακόπτη στην είσοδο του καλοριφέρ, θα μπορέσω να το αδειάσω λιιιιιιιγο λίιιιιιγο για να βγάλω το βαλβιδάκι και να το περάσω τεφλόν πριν το ξανατοποθετήσω? Προς το παρόν το έσφιξα ελάχιστα, όπου αυτό το ελάχιστα παραήταν εύκολο...

Ο διακόπτης αυτό κάνει, απομονώνει (διακόπτει) το σώμα από το κύκλωμα. Απλώς θα χρειαστεί να αδειάσετε και την ποσότητα νερού που θα υπάρχει εντός του θερμαντικού σώματος.

Μην βάλετε τεφλον (γνώμη μου). Δοκιμάστε loctite, σίγουρα πιο ακριβό αλλά πολύ πιο σίγουρο και ασφαλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα 

Έχω την εξής ερώτηση, θέλω να μπω στην διαδικασία να γκρεμίσω στο εσωτερικό του σπιτιού τον τοίχο που ενώνει κουζίνα με σαλόνι (οι διαστάσεις είναι 2.60χ3,10).

Χρειαζομαι άδεια για μια τέτοια εργασία; Οι περισσότεροι ένοικοι της πολυκατοικίας είναι γνωστοί όποτε δεν πιστεύω να τίθεται θέμα από μεριά τους με μια απλή ενημέρωση.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το γεγονός ότι το σπίτι αυτό είναι στο όνομα της γιαγιάς η οποία όμως μας έχει αφήσει και έχουμε ξεκινήσει τα της διαθήκης που το σπίτι περνάει σε εμένα και στον πατέρα μου.

Ακόμα και αν κάνω τις εργασίες χωρίς άδεια σε δεύτερο χρόνο υπάρχει περίπτωση να έχω το οποιοδήποτε θέμα με  την πολεοδομία ή οποιονδήποτε άλλο φορέα ;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, screwman είπε

Καλησπέρα σε ολους,

Σε ένα σώμα καλοριφέρ μου στάζει νερό από το σπείρωμα που είναι το βαλβιδάκι της εξαέρωσης. Αν κλείσω τον διακόπτη στην είσοδο του καλοριφέρ, θα μπορέσω να το αδειάσω λιιιιιιιγο λίιιιιιγο για να βγάλω το βαλβιδάκι και να το περάσω τεφλόν πριν το ξανατοποθετήσω? Προς το παρόν το έσφιξα ελάχιστα, όπου αυτό το ελάχιστα παραήταν εύκολο...

Εάν έχεις κολλεκτερ απομόνωσε από εκεί το συγκεκριμένο σώμα και κάνε τη εργασία σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, arianos16 είπε

Καλησπέρα στην παρέα 

Έχω την εξής ερώτηση, θέλω να μπω στην διαδικασία να γκρεμίσω στο εσωτερικό του σπιτιού τον τοίχο που ενώνει κουζίνα με σαλόνι (οι διαστάσεις είναι 2.60χ3,10).

Χρειαζομαι άδεια για μια τέτοια εργασία; Οι περισσότεροι ένοικοι της πολυκατοικίας είναι γνωστοί όποτε δεν πιστεύω να τίθεται θέμα από μεριά τους με μια απλή ενημέρωση.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το γεγονός ότι το σπίτι αυτό είναι στο όνομα της γιαγιάς η οποία όμως μας έχει αφήσει και έχουμε ξεκινήσει τα της διαθήκης που το σπίτι περνάει σε εμένα και στον πατέρα μου.

Ακόμα και αν κάνω τις εργασίες χωρίς άδεια σε δεύτερο χρόνο υπάρχει περίπτωση να έχω το οποιοδήποτε θέμα με  την πολεοδομία ή οποιονδήποτε άλλο φορέα ;

ευχαριστώ

Κοίτα στις περιπτώσεις άδεια μικρής κλίμακας εάν υπάγεται η περίπτωση σου. Όσον αφορά ταυτότητα κτιρίου λογικά θα χρειαστεί για την μεταβίβαση σε εσάς της ιδιοκτησιακά. Σε κάθε περίπτωση μιλάς με έναν πολιτικό μηχανικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, arianos16 είπε

Καλησπέρα στην παρέα 

Έχω την εξής ερώτηση, θέλω να μπω στην διαδικασία να γκρεμίσω στο εσωτερικό του σπιτιού τον τοίχο που ενώνει κουζίνα με σαλόνι (οι διαστάσεις είναι 2.60χ3,10).

Χρειαζομαι άδεια για μια τέτοια εργασία; Οι περισσότεροι ένοικοι της πολυκατοικίας είναι γνωστοί όποτε δεν πιστεύω να τίθεται θέμα από μεριά τους με μια απλή ενημέρωση.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το γεγονός ότι το σπίτι αυτό είναι στο όνομα της γιαγιάς η οποία όμως μας έχει αφήσει και έχουμε ξεκινήσει τα της διαθήκης που το σπίτι περνάει σε εμένα και στον πατέρα μου.

Ακόμα και αν κάνω τις εργασίες χωρίς άδεια σε δεύτερο χρόνο υπάρχει περίπτωση να έχω το οποιοδήποτε θέμα με  την πολεοδομία ή οποιονδήποτε άλλο φορέα ;

ευχαριστώ

Στη πολεοδομία μου είπαν ότι αν αφορα εσωτερικό του σπιτιού και δεν αφορά κάτι κοινόχρηστο ή πρόσοψη (πχ σωλήνες θέρμανσης, μετακίνηση παραθύρων, πόρτας εισόδου κλπ) δεν έχεις θέμα. 

Αδεια πιο πολύ θα βγάλεις για να έχεις κάδο περισσότερο. 

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Ο διακόπτης αυτό κάνει, απομονώνει (διακόπτει) το σώμα από το κύκλωμα. Απλώς θα χρειαστεί να αδειάσετε και την ποσότητα νερού που θα υπάρχει εντός του θερμαντικού σώματος.

Μην βάλετε τεφλον (γνώμη μου). Δοκιμάστε loctite, σίγουρα πιο ακριβό αλλά πολύ πιο σίγουρο και ασφαλές.

Loctite νήμα? ή υγρό? Τώρα έχω αυτό π.χ.

https://www.skroutz.gr/s/4504932/Loctite-55-Στεγανοποιητικό-Νήμα-Teflon-για-Σωληνώσεις-160m-505119.html

8 ώρες πριν, meletis_m είπε

Εάν έχεις κολλεκτερ απομόνωσε από εκεί το συγκεκριμένο σώμα και κάνε τη εργασία σου .

Ναι ναι, όχι. Υπάρχει κολλεκτέρ, αλλά τα βαλβιδάκια είναι αθλίας κατάστασης και ουσιαστικά είναι 3 βαλβιδάκια για 7 σώματα... ωρες ώρες με πιάνει απελπισία με τους κατασκευαστές πολυκατοικιών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, arianos16 είπε

Καλησπέρα στην παρέα 

Έχω την εξής ερώτηση, θέλω να μπω στην διαδικασία να γκρεμίσω στο εσωτερικό του σπιτιού τον τοίχο που ενώνει κουζίνα με σαλόνι (οι διαστάσεις είναι 2.60χ3,10).

Χρειαζομαι άδεια για μια τέτοια εργασία; Οι περισσότεροι ένοικοι της πολυκατοικίας είναι γνωστοί όποτε δεν πιστεύω να τίθεται θέμα από μεριά τους με μια απλή ενημέρωση.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το γεγονός ότι το σπίτι αυτό είναι στο όνομα της γιαγιάς η οποία όμως μας έχει αφήσει και έχουμε ξεκινήσει τα της διαθήκης που το σπίτι περνάει σε εμένα και στον πατέρα μου.

Ακόμα και αν κάνω τις εργασίες χωρίς άδεια σε δεύτερο χρόνο υπάρχει περίπτωση να έχω το οποιοδήποτε θέμα με  την πολεοδομία ή οποιονδήποτε άλλο φορέα ;

ευχαριστώ

Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις αρκεί να μην πειράξεις κολόνες και δοκάρια! 

Ξεκίνα όμως με την ενημέρωση των ενοίκων φίλε μου γιατί ειλικρινά,εκεί είναι το πρόβλημα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...