Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, babisa είπε

Οταν έκανα ολική ανακαίνιση και είχα το ίδιο θέμα,με κολόνα οχι δοκάρι,έβγαλα το σωλήνα στο δωμάτιο πίσω από τα ντουλάπια της κουζίνας και από κει έξω .

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο σε βολεύει αυτό,αλλά δεν φαίνεται τίποτα και δεν σου χαλάει την αισθητική ο ρημαδοσωληνας.

Αν το κάνω αυτό πάλι προσθέτω μια γωνιά/στροφή. Αλλά είναι βέβαια μόνο μια. Στην λύση του Μαραγκού προσθέτει δύο.

37 λεπτά πριν, Doubt είπε

Άποψη μου όχι. Γωνία με κατεύθυνση προς τα κάτω ποτέ, εκτός αν πρόκειται για γωνία/έξοδο στο περιβάλλον.

Νομίζω χαλάλι το φάγωμα του ντουλαπιου. Απλά εκείνος επέμενε ότι δεν χάνει. Τώρα τι να πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Antretng είπε

Αν το κάνω αυτό πάλι προσθέτω μια γωνιά/στροφή. Αλλά είναι βέβαια μόνο μια. Στην λύση του Μαραγκού προσθέτει δύο.

Νομίζω χαλάλι το φάγωμα του ντουλαπιου. Απλά εκείνος επέμενε ότι δεν χάνει. Τώρα τι να πω. 

Χάνει. Άμα θες ανέβα μια διάμετρο και κάνε και τις γωνίες 45άρες να έρθει πιο γλυκά, και τότε δεν θα χάνεις σχεδόν καθόλου σε σχέση με την αρχική.
Αλλιώς (άλλη λύση) βρες απορροφητήρα ενεργού άνθρακα, χωρίς μπουρίδι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Antretng είπε

Αν το κάνω αυτό πάλι προσθέτω μια γωνιά/στροφή. Αλλά είναι βέβαια μόνο μια. Στην λύση του Μαραγκού προσθέτει δύο.

Δε νομιζω να εχεις προβλημα με μια γωνια ..

Πεντε χρονια τωρα και με δυο γωνιες και δουλευει ρολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, babisa είπε

Δε νομιζω να εχεις προβλημα με μια γωνια ..

Πεντε χρονια τωρα και με δυο γωνιες και δουλευει ρολοι

Δυο θα είναι για να βγω στο αριστερό εξωτερικό τοίχο. Μια για να βγω πίσω και άλλη μία για να βγω προς τα αριστερά.

Μια γωνία εχω μόνο με την εναλλακτική τη πρώτη που έγραφα στο μήνυμά μου 

17 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Χάνει. Άμα θες ανέβα μια διάμετρο και κάνε και τις γωνίες 45άρες να έρθει πιο γλυκά, και τότε δεν θα χάνεις σχεδόν καθόλου σε σχέση με την αρχική.
Αλλιώς (άλλη λύση) βρες απορροφητήρα ενεργού άνθρακα, χωρίς μπουρίδι.

Αν κατάλαβα καλά λες για 15ρα σωλήνα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με μια παραπανω εννοω.. το συνολο δυο.

Εξαρταται βεβαια στην τελικη απο την απορροφητικη ισχυ του αποροφητηρα σου.

Γνωριζεις ποσο ειναι;

Επεξ/σία από babisa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisa είπε

Με μια παραπανω εννοω.. το συνολο δυο.

Εξαρταται βεβαια στην τελικη απο την απορροφητικη ισχυ του αποροφητηρα σου.

Γνωριζεις ποσο ειναι;

Γενικα θελω να αποφυγω οσο γινεται μέγεθος/θορυβο. Τωρα με δυο που λες οντως δεν ειναι τοσο καταστροφη. Οι τρεις ειναι σιγουρα No go . Τουλαχιστον οχι με 12ρα. 

Συρταρωτο θα βαλω. Αυτοι συνηθως εχουν και περιορισμενη ισχυ.

Ηλπιζα για αυτόν εδώ https://www.skroutz.gr/s/16755533/Bosch-DFT63AC50-Συρόμενος-Απορροφητήρας-60cm-Inox.html

Εναλλακτικα αν λειπει ισχύς πάω εδώ αλλα αυτός τρώει ακόμα περισσότερο ντουλάπι https://www.skroutz.gr/s/11546290/Teka-CNL-6815-Plus-Συρόμενος-Απορροφητήρας-60cm-Inox.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε όλους. 

Ερώτηση ηλεκτρολογικής φύσης. Θέλω σε ένα επιτραπέζιο φωτιστικό με ντουι Ε14 και ένδειξη max 6w να βάλω μια smart led λάμπα Ε27 με χαρακτηριστικά 8.7w. Έχω παραγγείλει τον σχετικό ανταπτορα. Ωστόσο η ερώτηση μου είναι αν αυτό είναι επικίνδυνο. Μήπως δηλαδή η Ε27 λάμπα τραβάει περισσότερο ρεύμα από όσο αντέχει το καλώδιο και δημιουργηθεί πρόβλημα. Είναι σωστος ο συλλογισμός μου ή λέω βλακείες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Θέλω σε ένα επιτραπέζιο φωτιστικό με ντουι Ε14 και ένδειξη max 6w να βάλω μια smart led λάμπα Ε27 με χαρακτηριστικά 8.7w.

Μόνος σας έχετε απαντήσει στο ερώτημα...

Σωστός είναι, ναι. Η σταθερή παράμετρος είναι η τάση (που είναι αμετάβλητη).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Μόνος σας έχετε απαντήσει στο ερώτημα...

Σωστός είναι, ναι. Η σταθερή παράμετρος είναι η τάση (που είναι αμετάβλητη).

Ευχαριστώ. Άρα άκυρο το εγχείρημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, kax54638 είπε

Ευχαριστώ. Άρα άκυρο το εγχείρημα. 

Παρακαλώ, γνώμη μου είναι να μη το επιχειρήσετε. Πάρτε μια έξυπνη πρίζα καλύτερα.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε
1 ώρα πριν, kax54638 είπε

Θέλω σε ένα επιτραπέζιο φωτιστικό με ντουι Ε14 και ένδειξη max 6w να βάλω μια smart led λάμπα Ε27 με χαρακτηριστικά 8.7w.

Μόνος σας έχετε απαντήσει στο ερώτημα...

Σωστός είναι, ναι. Η σταθερή παράμετρος είναι η τάση (που είναι αμετάβλητη).

kax54638  Τι καλώδιο έχεις στο επιτραπέζιο φωτιστικό ? 0,5 η 0,75

 MauroPaltoudias  τα 2,7 w διαφορά δηλ 0,012272727  θα είναι θέμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, trelaras22 είπε

Καλησπέρα.

Δώστε μου καμιά ιδέα τί θα μπορούσε να φταίει, πριν ψάξω υδραυλικό, που οι του συγκεκριμένου κλάδου εδώ Θεσσαλονίκη είναι εξαιρετικά δισεύρετοι εκτός τωνάλλων.

ΣΣπίτι με ατομική θέρμανση με λέβητα αερίου. Όλα τα σώματα  των καλοριφέρ ζεσταίνουν εξαιρετικά, εκτός του τελευταίου, εκείνου που βρίσκεται ποιό μακριά απ το λέβητα, το οποίο ζεσταίνεται μεν, εμφανώς λιγότερο σε σχέση με τα υπόλοιπα δε. 

Έχει γίνει εξαέρωση στα σώματα, ρύθμιση της πίεσης κλπ κλπ. 

Τί θα μπορούσε να φταίει, να δοκιμάσω; 

Επίσης, γενική απορία. Τα καλοριφέρ, κλασικά πάνελ που  έχει το διαμέρισμα, ,  έχουν 2 βάνες, μια πάνω που εισέρχεται το νερό και μια κάτω που εξέρχεται, αν καταλαβαίνω καλά. 

Αν θέλω να ρυθμίσω τη θερμοκρασία των καλοριφέρ, κλείνω και της 2 βάνες,  ή μόνο την μια της εισόδου; Ρωτάω γτ κάπου διάβασα οτι αν ρίξω λίγο την ένταση των άλλων σωμάτων, θ ανέβει λίγο η απόδοση στο τελευταίο και θα τα εξισορροπήσω, ωστόσο έχω πραγματικά, φαίνεται προφανώς κι απ τα λεγόμενά μου, μαύρα μεσάνυχτα.

Δώστε καμια ιδέα;

Ευχαριστώ. 

Έχεις δισωλληνιο σύστημα με εξωτερικές σωλήνες , σωστά? Να κλείνεις μόνο την πάνω Βάνα  , δεν κλείνει κύκλωμα οπότε δε ζεσταίνεται το σώμα που έχουμε επιλεξει. Με αυτό τον τρόπο δε ρυθμίζεις τη θερμοκρασία, αλλά την ποσότητα του νερού που θα περάσει. Αν θέλεις να ρυθμίζεις θερμοκρασία, τότε πρέπει να βάλεις θερμοστατικες κεφαλές, αλλά αυτό προϋποθέτει ότι πρέπει να αλλάξεις τις πάνω βάνες των σωμάτων που σε ενδιαφερουν.

Όσον αφορά το τελευταίο σώμα που δε δουλεύει, κλείσε σε όλα τα σώματα τον πάνω διακόπτη, και βάλε τον λέβητα να δουλέψει μόνο γι αυτό. Κάνε του εξαέρωση δύο τρεις φορές για καμιά ώρα. Να τσεκαρεις την πίεση νερού στο λέβητα στην περίπτωση που δεν έχει αυτόματο πληρώσεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Καλή Χρονιά σε όλους !

Έχω ένα πρόβλημα με τον λέβητα πετρελαίου μάρκας Saturn στο σπίτι μου . Είναι αναμμένο μόνιμα το hot water ενώ είναι κλειστό από τους πίνακες ελέγχου στους ορόφους. Όταν πατάω το reset ανάβει κόκκινο το  misfire και δεν αλλάζει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, hp8 είπε

τα 2,7 w διαφορά δηλ 0,012272727  θα είναι θέμα ?

Θα πρότεινα να μην το δοκιμάσουμε.

(0.013 | υπάρχει και ένα συνφ=0.90)

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MauroPaltoudias είπε

Θα πρότεινα να μην το δοκιμάσουμε.

(0.013 | υπάρχει και συνφ=0.90)

με το σκεπτικό στο το 1,5 βάζουμε 10αρα ασφάλεια στο 0,5  3αρα Άρα τα 8,4 W της έξυπνης είναι 0,5 αμπερ χοντρικά Τίποτα δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...