Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

1 λεπτό πριν, thodoris1985 είπε

είναι από το πρωτότυπο της συμβολαιογράφου με την ημερομηνία και τη σφραγίδα της και υπογραφές

όχι όμως πρωτότυπο της πολεοδομίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, Maurikycli said:

 

όχι όμως πρωτότυπο της πολεοδομίας

σωστά, όπως είπα δεν υπάρχιε φάκελος στην πολεοδομία. μου φαίνεται δύσκολο να υπάρχουν δυο σχέδια βέβαια. Τέλος πάντων, δεν είμαι ειδικός.

Γιατί το λές όμως; Στην πολεοδομία δεν το δέχονται για κάποιον λόγο;

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, "δεν προβλέπεται"

Κανονικά θα έπρεπε να είναι πολεοδομική παράβαση μη τακτοποιήσιμη με πρόστιμο διατήρησης!

Αλλά αυτά σε μία κανονική κανονικότητα!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά. 

Θέλω να επισκευάσω το ταβάνι σε μερικά σημεία του σπιτιού που έχει πιάσει μούχλα (καθαρισμός, βάψιμο κλπ). Επειδή δεν γνωρίζω πολλά επί του θέματος, τι προτείνετε για να απαλλαγώ μια και καλή από εμφάνιση μούχλας και τι υλικά να χρησιμοποιήσω για βάψιμο ή ό,τι άλλο χρειαστεί;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι δε μας δινεις καποιες λεπτομεριες:

απο πανω εχει ταρατσα ή αλλος οροφος;

περιπου χρονολογια κατασκευης;

ποσο καιρο εχει μουχλα; μηνες; χρονια; δεκαετιες;

Τις ερωτησεις αυτες θα τις κανει και ενας μαστορας για να προτεινει μεθοδο υλικα αντιμετωπισης;

ΥΓ: ΜΕ μπογια δε κανεις δουλεια. Επισης ακομα και τα καλυτερα μονωτικα υλικα να βαλεις οπως εγραψε ενας αλλος, εχουν καποια ημερομηνια αποδοσης....(αλλα μιλαμε για βαθος χρονων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

νομιζω οτι δε μας δινεις καποιες λεπτομεριες:

απο πανω εχει ταρατσα ή αλλος οροφος;

περιπου χρονολογια κατασκευης;

ποσο καιρο εχει μουχλα; μηνες; χρονια; δεκαετιες;

Τις ερωτησεις αυτες θα τις κανει και ενας μαστορας για να προτεινει μεθοδο υλικα αντιμετωπισης;

ΥΓ: ΜΕ μπογια δε κανεις δουλεια. Επισης ακομα και τα καλυτερα μονωτικα υλικα να βαλεις οπως εγραψε ενας αλλος, εχουν καποια ημερομηνια αποδοσης....(αλλα μιλαμε για βαθος χρονων).

Ναι σωστά. Από πάνω έχει ταράτσα μονωμένη με ασφαλτόπανο (μερικών χρόνων) το οποίο είναι περασμένο με υγρομονωτικό. Η μούχλα έχει εμφανιστεί το τελευταίο δίμηνο. Το σπίτι αν δεν κάνω λάθος είναι κατασκευής του 80'-85'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Gandalf_the_greek είπε

Ναι σωστά. Από πάνω έχει ταράτσα μονωμένη με ασφαλτόπανο (μερικών χρόνων) το οποίο είναι περασμένο με υγρομονωτικό. Η μούχλα έχει εμφανιστεί το τελευταίο δίμηνο. Το σπίτι αν δεν κάνω λάθος είναι κατασκευής του 80'-85'

Πρεπει να το δει καποιος που γνωριζει, μπορει να είναι η μόνωση της ταρατσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Είναι με τη σφραγίδα της πολεοδομίας τα σχέδια;

Τί εποχή βγήκε η άδεια;

Σε ποιά περιοχή;

Πειραιας 2004, πολυκατοικια, μια χαρα ειναι τα σχεδια με χωνευτα με σφραγιδες και αδειες και εγκρισεις και τα παντα.

Προφανως οι εργολαβοι/αρχιτεκτονες για θεμα κοστους ή/και διαμορφωσης - μεγιστης αξιοποιησης τετραγωνικων εβαζαν φουλ χωνευτα.

Οταν απο το 1995 και μετα τα υπνοδωματια ειναι κλουβια των 10τμ οταν μεχρι και τα τελη του '80 τα υπνοδωματια ηταν 14-15τμ για πλακα, σε 10τμ αν βαλεις και ανοιγωμενο κουφωμα συν την πορτα του δωματιου που ανοιγει προς τα μεσα, συν τις ντουλαπες που ειναι ανοιγωμενες, δεν μενει και αρκετος χωρος να βαλεις διπλο κρεβατι ή μονο/ημιδιπλο και γραφειο. Εχω πετυχει και υπνοδωματια ακομα που ειναι 9 και κατι τμ εκει οριακα χωρουσε μονο κρεβατι και γραφειο συν την ντουλαπα και εννοειται το κουφωμα χωνευτο αλλιως αν ηταν ανοιγομενο δεν θα ειχε που να ανοιξει (αφου στη μια μερια θα εσκαγε πανω στο κρεβατι και στην αλλη στο καλοριφερ-γραφειο).

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Δώστε μου καμιά ιδέα τί θα μπορούσε να φταίει, πριν ψάξω υδραυλικό, που οι του συγκεκριμένου κλάδου εδώ Θεσσαλονίκη είναι εξαιρετικά δισεύρετοι εκτός τωνάλλων.

ΣΣπίτι με ατομική θέρμανση με λέβητα αερίου. Όλα τα σώματα  των καλοριφέρ ζεσταίνουν εξαιρετικά, εκτός του τελευταίου, εκείνου που βρίσκεται ποιό μακριά απ το λέβητα, το οποίο ζεσταίνεται μεν, εμφανώς λιγότερο σε σχέση με τα υπόλοιπα δε. 

Έχει γίνει εξαέρωση στα σώματα, ρύθμιση της πίεσης κλπ κλπ. 

Τί θα μπορούσε να φταίει, να δοκιμάσω; 

Επίσης, γενική απορία. Τα καλοριφέρ, κλασικά πάνελ που  έχει το διαμέρισμα, ,  έχουν 2 βάνες, μια πάνω που εισέρχεται το νερό και μια κάτω που εξέρχεται, αν καταλαβαίνω καλά. 

Αν θέλω να ρυθμίσω τη θερμοκρασία των καλοριφέρ, κλείνω και της 2 βάνες,  ή μόνο την μια της εισόδου; Ρωτάω γτ κάπου διάβασα οτι αν ρίξω λίγο την ένταση των άλλων σωμάτων, θ ανέβει λίγο η απόδοση στο τελευταίο και θα τα εξισορροπήσω, ωστόσο έχω πραγματικά, φαίνεται προφανώς κι απ τα λεγόμενά μου, μαύρα μεσάνυχτα.

Δώστε καμια ιδέα;

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, trelaras22 είπε

Καλησπέρα.

Δώστε μου καμιά ιδέα τί θα μπορούσε να φταίει, πριν ψάξω υδραυλικό, που οι του συγκεκριμένου κλάδου εδώ Θεσσαλονίκη είναι εξαιρετικά δισεύρετοι εκτός τωνάλλων.

ΣΣπίτι με ατομική θέρμανση με λέβητα αερίου. Όλα τα σώματα  των καλοριφέρ ζεσταίνουν εξαιρετικά, εκτός του τελευταίου, εκείνου που βρίσκεται ποιό μακριά απ το λέβητα, το οποίο ζεσταίνεται μεν, εμφανώς λιγότερο σε σχέση με τα υπόλοιπα δε. 

Έχει γίνει εξαέρωση στα σώματα, ρύθμιση της πίεσης κλπ κλπ. 

Τί θα μπορούσε να φταίει, να δοκιμάσω; 

Επίσης, γενική απορία. Τα καλοριφέρ, κλασικά πάνελ που  έχει το διαμέρισμα, ,  έχουν 2 βάνες, μια πάνω που εισέρχεται το νερό και μια κάτω που εξέρχεται, αν καταλαβαίνω καλά. 

Αν θέλω να ρυθμίσω τη θερμοκρασία των καλοριφέρ, κλείνω και της 2 βάνες,  ή μόνο την μια της εισόδου; Ρωτάω γτ κάπου διάβασα οτι αν ρίξω λίγο την ένταση των άλλων σωμάτων, θ ανέβει λίγο η απόδοση στο τελευταίο και θα τα εξισορροπήσω, ωστόσο έχω πραγματικά, φαίνεται προφανώς κι απ τα λεγόμενά μου, μαύρα μεσάνυχτα.

Δώστε καμια ιδέα;

Ευχαριστώ. 

Νέα ή παλιά είναι η εγκατάσταση. Αν έχει χάλκινους σωλήνες δεν είναι περίεργο να έχει βουλώσει το τελευταίο από τα άλατα.

Επειδή το σύστημα με 2 βάνες δεν το έχω δει ποτέ δεν ξέρω τι να σου προτείνω ως προς αυτό .Εμένα στο δικό μου και των γονιών μου έχουν μία η οποία ουσιαστικά δεν αφήνει το νερό να εισέλθει στο καλοριφέρ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σταματάει την ροή στο υπόλοιπο κύκλωμα, ουσιαστικά το αποσυνδέει από αυτό. Δεν νομίζω να είναι και εσένα έτσι όπως τα λες γιατί κλείνοντας τις μόνο ζημιά θα μπορούσες να κάνεις.
Ίσως βοηθούσε μία φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, trelaras22 είπε

Καλησπέρα.

Δώστε μου καμιά ιδέα τί θα μπορούσε να φταίει, πριν ψάξω υδραυλικό, που οι του συγκεκριμένου κλάδου εδώ Θεσσαλονίκη είναι εξαιρετικά δισεύρετοι εκτός τωνάλλων.

ΣΣπίτι με ατομική θέρμανση με λέβητα αερίου. Όλα τα σώματα  των καλοριφέρ ζεσταίνουν εξαιρετικά, εκτός του τελευταίου, εκείνου που βρίσκεται ποιό μακριά απ το λέβητα, το οποίο ζεσταίνεται μεν, εμφανώς λιγότερο σε σχέση με τα υπόλοιπα δε. 

Έχει γίνει εξαέρωση στα σώματα, ρύθμιση της πίεσης κλπ κλπ. 

Τί θα μπορούσε να φταίει, να δοκιμάσω; 

Επίσης, γενική απορία. Τα καλοριφέρ, κλασικά πάνελ που  έχει το διαμέρισμα, ,  έχουν 2 βάνες, μια πάνω που εισέρχεται το νερό και μια κάτω που εξέρχεται, αν καταλαβαίνω καλά. 

Αν θέλω να ρυθμίσω τη θερμοκρασία των καλοριφέρ, κλείνω και της 2 βάνες,  ή μόνο την μια της εισόδου; Ρωτάω γτ κάπου διάβασα οτι αν ρίξω λίγο την ένταση των άλλων σωμάτων, θ ανέβει λίγο η απόδοση στο τελευταίο και θα τα εξισορροπήσω, ωστόσο έχω πραγματικά, φαίνεται προφανώς κι απ τα λεγόμενά μου, μαύρα μεσάνυχτα.

Δώστε καμια ιδέα;

Ευχαριστώ. 

Καλό θα ήταν να ελεγχθεί με θερμοκάμερα τα σώματα ώστε να έχεις μέτρο σύγκρισης . 

Κοιτάζεις το δοχείο διαστολής ειδικά εάν δε έχει μετρηθεί . Κανονικά πρέπει να αδειάσει η εγκατάσταση και μετά να μετρηθεί . Ισως είναι και τρύπιο .

Τέλος εάν είναι χρόνια η εγκατάσταση , καλό θα ήταν να γίνει χημικός καθαρισμός της εγκατάστασης και τοιποθέτηση μαγνητικού φίλτρου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή χρονιά. 

Είμαι σε φάση που μιλάω με μαραγκό για να φτιάξουμε ντουλάπια κουζίνας και εγκατάσταση συσκευών.

Ένα θέμα ειναι η σωλήνα του απορροφητήρα. Από όσο γνωρίζω, για κάθε γωνία/στροφή που κάνει η σωλήνα χάνει σε απόδοση ο απορροφητήρας. Ως εκ τουτου, δεδομένου ότι τα πάνω ντουλάπια ειναι κοντά σε ύψος του δοκαριού, του λεω ας φάει το πάνω μέρος του ντουλαπιού η σωλήνα. (βλέπε πρώτο σχέδιο)

Εκείνος λέει να περάσει από πανω απο τα ντουλάπια και μόνο στο τελείωμα να κατέβει ώστε να μην φάει όλα τα ντουλάπια (βλέπε δεύτερο σχέδιο). Επιμένει ότι δεν θα χάσει σε επιδόσεις. Εγώ καταλαβαίνω ότι δεν ειναι τόσο καλή ιδέα. 

Τι λέτε εσείς; Αξίζει για το κέρδος των 8 πόντων ντουλάπι (μέρος της σωλήνας θα ειναι εκτός του ντουλαπιου, λογικά 12ρα) να χάσω σε επιδόσεις του απορροφητήρα. Ή έχει δίκιο οτι δεν ειναι τοσο τραγικές οι απώλειες;

image.png.a5fe952a1170cc2051d621b502ef43a7.png

image.png.b5eaf188e5ad26dc651a272fa3632793.png

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Antretng είπε

Εκείνος λέει να περάσει από πανω απο τα ντουλάπια και μόνο στο τελείωμα να κατέβει ώστε να μην φάει όλα τα ντουλάπια (βλέπε δεύτερο σχέδιο). Επιμένει ότι δεν θα χάσει σε επιδόσεις. Εγώ καταλαβαίνω ότι δεν ειναι τόσο καλή ιδέα.

Άποψη μου όχι. Γωνία με κατεύθυνση προς τα κάτω ποτέ, εκτός αν πρόκειται για γωνία/έξοδο στο περιβάλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Antretng είπε

Τι λέτε εσείς; 

Οταν έκανα ολική ανακαίνιση και είχα το ίδιο θέμα,με κολόνα οχι δοκάρι,έβγαλα το σωλήνα στο δωμάτιο πίσω από τα ντουλάπια της κουζίνας και από κει έξω .

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο σε βολεύει αυτό,αλλά δεν φαίνεται τίποτα και δεν σου χαλάει την αισθητική ο ρημαδοσωληνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...