Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tzotzo είπε

εχω παει σε τεραστια εισαγωγικη εταιρεια ηλεκτρολογικου υλικου και δεν το ειχαν. μάλλον δεν εχεις καταλαβει τι καλωδιο ψαχνω.

Τυγχάνει να έχω φτιάξει προέκταση 10μετρα για προσωπική χρήση με τέτοιο καλώδιο μα μάλλον έχεις δίκιο.

Ανέμενε εναλλακτικές απαντήσεις

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, troi.g είπε

Έχει κάνει διαστολή από σεισμό , και έχει "χωρισει" το τούβλο ή το τσιμέντο λίθο από το μπετό της πλάκας. Πόσο σοβαρό είναι δε γνωρίζω , αλλά πολλά σπίτια είναι έτσι. Ένας μηχανικός θα σου λύσει την απορία. Δε νομίζω όμως ότι υπάρχει πρόβλημα. Ανοίγεις περισσότερο τη ρωγμή και τη γεμίζεις με ειδικό τσιμεντοκονιαμα που περιέχει ίνες. Επίσης καλό είναι να μπει και ένα διαστολικο στην αποχέτευση, ακριβώς κάτω από το ταφ ,γιατί υπάρχει περίπτωση να σπάσει.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μου είπε επίσης ότι το κάτω μέρος είναι μονομπλοκ και ότι όταν γκρέμισαν το παλιό σπίτι και έχτισαν το καινούριο κράτησαν το παλαιό μονομπλοκ που υπήρχε σε εκείνο το σημείο. Ούτε κατάλαβα γιατί και πως.

Βάζω ακόμη δύο φωτογραφίες μήπως γίνει πιο ξεκάθαρο.

 

1672569833100γγ.jpg

1672569833265αα.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickol-us είπε

Τυγχάνει να έχω φτιάξει προέκταση 10μετρα για προσωπική χρήση με τέτοιο καλώδιο μα μάλλον έχεις δίκιο.

Ανέμενε εναλλακτικές απαντήσεις

Τέλεια! Μπορείς να μου πεις που το πήρες γιατι οι Αφοί μάντη δεν είχαν και δεν μπορούσαν να με κατευθύνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Τέλεια! Μπορείς να μου πεις που το πήρες γιατι οι Αφοί μάντη δεν είχαν και δεν μπορούσαν να με κατευθύνουν.

https://startuptech.gr/

Από εδώ το είχα πάρει εγώ.

Στο eshop τους δε το βρίσκω να στο δείξω αλλά το είχα πάρει από εκεί και μη φανταστείς οτι μιλάμε για κανά τεράστιο μαγαζί.

Υποθέτω εφόσον το έχουν αυτοί, τα περισσότερα καταστήματα με ηλεκτρολογικό εξοπλισμό θα έχουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fan είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μου είπε επίσης ότι το κάτω μέρος είναι μονομπλοκ και ότι όταν γκρέμισαν το παλιό σπίτι και έχτισαν το καινούριο κράτησαν το παλαιό μονομπλοκ που υπήρχε σε εκείνο το σημείο. Ούτε κατάλαβα γιατί και πως.

Βάζω ακόμη δύο φωτογραφίες μήπως γίνει πιο ξεκάθαρο.

 

1672569833100γγ.jpg

1672569833265αα.jpg

Υπάρχει υπόγειο? Πάντως λογικό να κράτησαν τη βάση αφού είναι από μπετό. Διαφορετικά θα ανέβαινε πολύ το κόστος, συν ότι αν δεν έχει άδεια θα έμπλεκε περισσότερο. Απ'ότι φαίνεται ισόγειο είναι, σωστά? Οπότε δεν έχει ιδιαίτερο βάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, troi.g είπε

Υπάρχει υπόγειο? Πάντως λογικό να κράτησαν τη βάση αφού είναι από μπετό. Διαφορετικά θα ανέβαινε πολύ το κόστος, συν ότι αν δεν έχει άδεια θα έμπλεκε περισσότερο. Απ'ότι φαίνεται ισόγειο είναι, σωστά? Οπότε δεν έχει ιδιαίτερο βάρος.

σωστά, από την μπροστά μεριά είναι ισόγειο και από πάνω έχει έναν όροφο ακόμα. Υπόγειο δεν υπάρχει.

Επεξ/σία από Fan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Fan είπε

σωστά, από την μπροστά μεριά είναι ισόγειο και από πάνω έχει έναν όροφο ακόμα. Υπόγειο δεν υπάρχει.

Απ αυτή τη φωτογραφία δείχνει ότι έχει κάνει ρωγμή σε όλο το μήκος , άρα σίγουρα δεν έχει κολώνες.Για να έχει όροφο ,προφανώς τότε το σπίτι είναι προκάτ? Αν είναι έτσι, δε νομίζω ότι έχει πρόβλημα στατικότητας, αλλά και δύσκολα πιάνεται αυτή η ρωγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Απ αυτή τη φωτογραφία δείχνει ότι έχει κάνει ρωγμή σε όλο το μήκος , άρα σίγουρα δεν έχει κολώνες.Για να έχει όροφο ,προφανώς τότε το σπίτι είναι προκάτ? Αν είναι έτσι, δε νομίζω ότι έχει πρόβλημα στατικότητας, αλλά και δύσκολα πιάνεται αυτή η ρωγμή.

Δεν υπάρχει σε άλλο σημείο ρωγμή εξωτερικά, αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία είναι το συνολικό μήκος της ρωγμής. Προκάτ δεν είναι το σπίτι. Γκρεμίστηκε το παλαιό και χτίστηκε το καινούριο στο σημείο που ήταν το προηγούμενο, κρατώντας το μονομπλοκ που είχε.

Υπάρχει και μία ρωγμή, όχι τόσο βαθιά, σε ένα δωμάτιο εσωτερικά στον πάνω όροφο, λίγο κάτω από το σημείο που ακουμπάει στο ταβάνι.

Είναι και σε ορεινό χωριό και δεν είναι εύκολο να βρω μηχανικούς για να πάνε να το δούνε. Γιατί λες ότι δύσκολα πιάνεται αυτή η ρωγμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Fan είπε

Δεν υπάρχει σε άλλο σημείο ρωγμή εξωτερικά, αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία είναι το συνολικό μήκος της ρωγμής. Προκάτ δεν είναι το σπίτι. Γκρεμίστηκε το παλαιό και χτίστηκε το καινούριο στο σημείο που ήταν το προηγούμενο, κρατώντας το μονομπλοκ που είχε.

Υπάρχει και μία ρωγμή, όχι τόσο βαθιά, σε ένα δωμάτιο εσωτερικά στον πάνω όροφο, λίγο κάτω από το σημείο που ακουμπάει στο ταβάνι.

Είναι και σε ορεινό χωριό και δεν είναι εύκολο να βρω μηχανικούς για να πάνε να το δούνε. Γιατί λες ότι δύσκολα πιάνεται αυτή η ρωγμή?

Είναι δύσκολη, γιατί διαχειρίζεται μεγάλες δυνάμεις σε σεισμούς, οπότε θα ξαναδημιουργηθει. Βέβαια έχουν βγει απίστευτα υλικά όπου κάνουν θαύματα. Αν διασφαλίσεις από έμπειρο μηχανικό ότι δεν υπάρχει κανένα στατικό θέμα , τότε θα σου πρότεινα να κάνεις θερμοπροσοψη, και τη ρωγμή θα έπιανες και ώφελος θα είχες αφού είσαι ορεινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2022 στις 4:52 ΜΜ, Mpiftekis είπε

Σωστά τα λέτε αλλά αν το σπίτι έχει σχεδιαστεί για χρήση με χωνευτά, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Γιατί πολύ απλά δεν έχει πώς να ανοίξει η μπαλκονοπόρτα.

Εμείς πέρυσι που αλλάξαμε τα αλουμίνια, θέλαμε ανοιγόμενα αλλά δε γινόταν... δεν υπάρχει η κατάλληλη διαρύθμιση.

Ουδέν σπίτι σχεδιάστηκε με χωνευτά εξ'αρχής. 

Το αποφάσισε ο εργολάβος στην πορεία.

Στην καλύτερη περίπτωση σχεδιάστηκε με επάλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Maurikycli said:

Ουδέν σπίτι σχεδιάστηκε με χωνευτά εξ'αρχής. 

Το αποφάσισε ο εργολάβος στην πορεία.

Στην καλύτερη περίπτωση σχεδιάστηκε με επάλληλα.

Αυτό πως προκύπτει;

Στα δικά μου σχέδια βλέπω ότι έχει σχεδιαστεί με χωνευτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Maurikycli said:

Είναι με τη σφραγίδα της πολεοδομίας τα σχέδια;

Τί εποχή βγήκε η άδεια;

Σε ποιά περιοχή;

Από το φάκελο της συμβολαιογράφου (γιατί στην πολεοδομία έχουν καταστραφεί τα αρχεία τους !!!!!), δεκαετία 90, ευρύτερη περιοχή Αθηνών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Maurikycli said:

Μάλλον είναι από ανασύσταση φακέλου δηλαδή αποτυπώθηκε η υπάρχουσα κατάσταση καθώς τα πρωτότυπα ... δεν.

είναι από το πρωτότυπο της συμβολαιογράφου με την ημερομηνία και τη σφραγίδα της και υπογραφές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...