Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Haldol είπε

Λογικό. Αλλά εφόσον βάλω θερμοπρόσοψη και "πάρει" ο τοίχος π.χ. 10 εκατοστά, πως θα δουλεύω τα υπάρχοντα πατζούρια, μέχρι ν' αλλαχτούν και να μπουν τα νέα; :P

Μάλλον όπως και στην δική μου περίπτωση, δεν τα δουλεύεις. Ο αλουμηνάς όμως αν του πεις ότι θα μπει θερμοπρόσοψη ξέρει τι να προσθέσει.

Στην χειρότερη ας συνεννοηθεί και με εκείνον που θα στην περάσει, έτσι ώστε ο ένας να του πει την διαφορά που θα υπάρξει στον τοίχο, να πάρει τα μέτρα, να μιλήσει με προμηθευτές και να εκτιμήσει το χρόνο κατασκευής και εκείνος που θα σου κάνει την Θερμοπρόσοψη να έρθει λίγες μέρες πριν περαστούν έτσι ώστε να μην μείνεις πολύ καιρό χωρίς παντζούρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Spoiler
Στις 28/12/2022 στις 4:59 ΜΜ, ioanniskar είπε

Για όσους ξέρουν από ηλεκτροκόλληση

Έχει ξεκολλήσει από μία παλιά χύτρα της fissler το μεταλλικό κομμάτι που μπαίνει το χερούλι. Χωρίς αυτό το χερούλι δεν κουμπώνει το καπάκι της χύτρας. Το μεταλλικό αυτό κομμάτι ήταν κολλημένο σε 4 σημεία.

Από ένα κατάστημα με τέτοιου είδους ανταλλακτικά μου είπαν αφού έχω ηλεκτροκόλληση να το κολλήσω με inox ηλεκτρόδιο. Από την τρίτη φωτό φαίνεται ότι γύρω από το εξάρτημα που ξεκόλλησε μπαίνει ένα άλλο μεταλλικό στεφάνι πριν βιδώσει το χερούλι, οπότε δεν είναι εφικτό να κολλήσει περιμετρικά. Μήπως να του ανοίξω τρύπες και να δοκιμάσω να κολλήσω με το ηλεκτρόδιο μέσα στις τρύπες που θα κάνω; Καμία καλύτερη ιδέα; Επίσης σε τι Ampere και πολικότητα προτείνετε να δοκιμάσω; Η μηχανή είναι μία Stayer superplus 140.

image.jpeg.0c005ae07f81c59d2ae75497268ee70f.jpegimage.jpeg.d3bd5f9def459c7e720dce94988c97e3.jpegimage.jpeg.c573fbbca9af69985b2ae8fdc6c65f70.jpeg

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην τρυπήσει το εξάρτημα. Ίσως με tig. 

Πάντως ο κίνδυνος αστοχίας και μπαμ είναι μεγάλος αν είναι ο μηχανισμός ασφάλισης καπακιού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Haldol είπε

Λογικό. Αλλά εφόσον βάλω θερμοπρόσοψη και "πάρει" ο τοίχος π.χ. 10 εκατοστά, πως θα δουλεύω τα υπάρχοντα πατζούρια, μέχρι ν' αλλαχτούν και να μπουν τα νέα; :P

Καλύτερα να γίνει μια συνεννόηση με τον αλουμινά ώστε να βρεθεί τεχνική λύση και η θερμοπρόσοψη να γυρίσει και προς τα μέσα, μέχρι τον οδηγό του νέου κουφώματος ώστε να εκμηδενιστεί η θερμογέφυρα, και να μπορεί να ανοίξει και το όποιο εξωτερικό παντζούρι έχει επιλεγεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους!

έχει κανείς εμπειρία με βαλβιδες καλοριφερ; (μεμονωμένες ή συνδεδεμένες με ψηφιακό θερμοστατη)

έχω το εξής πρόβλημα: ο θερμοστατης βρίσκεται σε ζεστό σημείο του σπιτιού με αποτέλεσμα στο σαλόνι και στο υπνοδωμάτιο να έχει δύο βαθμούς χαμηλότερη θερμοκρασία. επίσης το βράδυ θα ήθελα να έχω μεγαλύτερη θερμοκρασία εκεί που κοιμάμαι παρα στο σαλόνι και στην κουζίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, john1987 είπε

καλημέρα σε όλους!

έχει κανείς εμπειρία με βαλβιδες καλοριφερ; (μεμονωμένες ή συνδεδεμένες με ψηφιακό θερμοστατη)

έχω το εξής πρόβλημα: ο θερμοστατης βρίσκεται σε ζεστό σημείο του σπιτιού με αποτέλεσμα στο σαλόνι και στο υπνοδωμάτιο να έχει δύο βαθμούς χαμηλότερη θερμοκρασία. επίσης το βράδυ θα ήθελα να έχω μεγαλύτερη θερμοκρασία εκεί που κοιμάμαι παρα στο σαλόνι και στην κουζίνα.

Παραπλησια απορια. Αν μπει θερμοστατικη κεφαλη σε καθε σωμα καλοριφερ ωστε να ρυθμιζονται διακριτα, λχ χαμηλοτερα τα δωματια το πρωι, υψηλοτερα το βραδυ και χαμηλοτερα το σαλονι, εχει καποια πραγματικη χρησιμοτητα σε αυτονομη με ωρομετρηση εναντι αν ειχα θερμιδομετρηση??? Θα εχει καποιο οφελος αλλα ειναι τετοιο που να αξιζει την αγορα Χ θερμοστατικων με 15-20 το τεμαχιο συν εγκατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Sebu είπε

Παραπλησια απορια. Αν μπει θερμοστατικη κεφαλη σε καθε σωμα καλοριφερ ωστε να ρυθμιζονται διακριτα, λχ χαμηλοτερα τα δωματια το πρωι, υψηλοτερα το βραδυ και χαμηλοτερα το σαλονι, εχει καποια πραγματικη χρησιμοτητα σε αυτονομη με ωρομετρηση εναντι αν ειχα θερμιδομετρηση??? Θα εχει καποιο οφελος αλλα ειναι τετοιο που να αξιζει την αγορα Χ θερμοστατικων με 15-20 το τεμαχιο συν εγκατασταση?

Όχι, δεν αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sebu είπε

Παραπλησια απορια. Αν μπει θερμοστατικη κεφαλη σε καθε σωμα καλοριφερ ωστε να ρυθμιζονται διακριτα, λχ χαμηλοτερα τα δωματια το πρωι, υψηλοτερα το βραδυ και χαμηλοτερα το σαλονι, εχει καποια πραγματικη χρησιμοτητα σε αυτονομη με ωρομετρηση εναντι αν ειχα θερμιδομετρηση??? Θα εχει καποιο οφελος αλλα ειναι τετοιο που να αξιζει την αγορα Χ θερμοστατικων με 15-20 το τεμαχιο συν εγκατασταση?

Σε ωρομέτρηση δε θ' αλλάξει τίποτα. Αν είχες θερμιδομέτρηση, ή μονοκατοικία (ώστε να σε απασχολεί η ουσία - ήτοι, το καύσιμο) θ' άξιζαν και πιο πολλά λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, john1987 είπε

καλημέρα σε όλους!

έχει κανείς εμπειρία με βαλβιδες καλοριφερ; (μεμονωμένες ή συνδεδεμένες με ψηφιακό θερμοστατη)

έχω το εξής πρόβλημα: ο θερμοστατης βρίσκεται σε ζεστό σημείο του σπιτιού με αποτέλεσμα στο σαλόνι και στο υπνοδωμάτιο να έχει δύο βαθμούς χαμηλότερη θερμοκρασία. επίσης το βράδυ θα ήθελα να έχω μεγαλύτερη θερμοκρασία εκεί που κοιμάμαι παρα στο σαλόνι και στην κουζίνα.

Είχα παρόμοιο πρόβλημα και το έλυσα με θερμοστατικές κεφαλές. Ρυθμίζοντας τα σώματα στους πιο ζεστούς χώρους να κόβουν όταν πιάσουν λογική θερμοκρασία, κατάφερα να ζεστάνω αρκετά τους πιο κρύους χώρους ώστε τελικά να έχω ομοιόμορφη θέρμανση (το πιο σωστό θα ήταν να αλλάξω θέση και διαστάσεις σωμάτων στα κρύα δωμάτια, αλλά αυτή είναι τάξεις μεγέθους μεγαλύτερη εργασία από την αλλαγή των κεφαλών).

Το παραπάνω το πετυχαίνεις και με τις πιο απλές κεφαλές, αλλα αν θες το βράδυ να αλλάζεις ρυθμίσεις καλύτερα να πας κατευθείαν σε smart.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και καλη χρονια.
Ξερει καποιος που μπορω να βρω καλωδιο εργαλειων που να μην τσακιζει;
Κατι τετοιο, ειναι γυαλιστερο και δεν κανει πλεξουδα οταν το χρησιμοποιεις.
 

Screenshot_3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzotzo είπε

σε ευχαριστω για την απαντηση. αυτο δεν τσακιζει ε;

Πήγαινε πάρτο από κατάστημα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού για να ξέρεις τι παίρνεις.

Οποιοδήποτε σοβαρό κατάστημα (δεν αναφέρομαι μόνο στα μεγάλα και επώνυμα) έχουν το καλώδιο που ζητάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στο σπίτι ενός θείου σε ένα ορεινό χωριό και είδα ότι στο πίσω μέρος έχει μία μεγάλη ρωγμή. Αυτή υπάρχει τουλάχιστον πέντε χρόνια μου είπε. Το σπίτι είναι του 1998.

Μπορείτε να καταλάβετε εάν είναι ανησυχητικό και πώς διορθώνετε;

1672569833114aaab.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Πήγαινε πάρτο από κατάστημα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού για να ξέρεις τι παίρνεις.

Οποιοδήποτε σοβαρό κατάστημα (δεν αναφέρομαι μόνο στα μεγάλα και επώνυμα) έχουν το καλώδιο που ζητάς

εχω παει σε τεραστια εισαγωγικη εταιρεια ηλεκτρολογικου υλικου και δεν το ειχαν. μάλλον δεν εχεις καταλαβει τι καλωδιο ψαχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fan είπε

Πήγα στο σπίτι ενός θείου σε ένα ορεινό χωριό και είδα ότι στο πίσω μέρος έχει μία μεγάλη ρωγμή. Αυτή υπάρχει τουλάχιστον πέντε χρόνια μου είπε. Το σπίτι είναι του 1998.

Μπορείτε να καταλάβετε εάν είναι ανησυχητικό και πώς διορθώνετε;

1672569833114aaab.jpg

Έχει κάνει διαστολή από σεισμό , και έχει "χωρισει" το τούβλο ή το τσιμέντο λίθο από το μπετό της πλάκας. Πόσο σοβαρό είναι δε γνωρίζω , αλλά πολλά σπίτια είναι έτσι. Ένας μηχανικός θα σου λύσει την απορία. Δε νομίζω όμως ότι υπάρχει πρόβλημα. Ανοίγεις περισσότερο τη ρωγμή και τη γεμίζεις με ειδικό τσιμεντοκονιαμα που περιέχει ίνες. Επίσης καλό είναι να μπει και ένα διαστολικο στην αποχέτευση, ακριβώς κάτω από το ταφ ,γιατί υπάρχει περίπτωση να σπάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...