Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Adon1s είπε

Καλημέρα με υγεία συνφορουμιτες. 
Εχω μια Nespresso δυο χρονια τώρα και δεν της έχω κάνει κάτι στα πλαίσια της συντήρησης, τουλάχιστον μια αφαλάτωση . Και λέω για αφαλάτωση διότι έχω προσέξει ότι τόσο η ταχύτητα ροής του καφέ όσο και το «πάχος» του καφέ που ρέει μέσα στο ποτήρι είναι μειωμένα.

Υπαρχει κάποιος που έχει κάνει μια Χ συντήρηση σε δικιά τ μηχανή;

Ναι, να πάρεις το κιτ αφαλάτωσης και να της κάνεις. Είναι πολύ απλό και εύκολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, zio10 είπε

Υπάρχει κάτι απλό, φτηνό στυλ μεμβράνη που μπορεί να μπει στο τζάμι μιας σόμπας πέλλετ για να μειωθεί η λάμψη από τη φλόγα;

Μεμβρανη φιμε. Βαλτη απο την εξω πλευρα του τζαμιου οχι απο μεσα για να μην την λιωσει η φλογα. Κατα καιρους βαζει ρολα φιμε το Lidl. Αλλιως θα βρεις και αλλου σιγουρα ψαχνοντας. Ψεκαζεις με νερο στο τζαμι και στη μεμβρανη την τοποθετεις να κατσει, κοβεις προσεκτικα οτι περισσευει περιμετρικα και με μια πλαστικη καρτα/σπατουλιτσα σπρωχνεις τα νερα απο το κεντρο προς τα εξω. Το αφηνεις να στεγνωσει ή/και αφηνεις τη ζεστα της σομπας να το στεγνωσει.

Ερωτηση για εξαεριστικο μπανιου. Το παλιο δεν ειχε κλαπε με αποτελεσμα το κρυο και η υγρασια απο το σωληνα του εξαερισμου που βγαινει στην ταρατσα να κατεβαινε στο μπανιο.

Μπηκε καινουριο το οποιο εχει κλαπε. Το θεμα ειναι οτι  μαζευει νερο. Τι εννοω. Εχω υποψια οτι λογω του κλαπε δεν εχει πλεον που να παει ο κρυος αερας απο την ταρατσα, μενει εξω απο το κλαπε αλλα εντος του σωληνα μεχρι που πεφτει η θερμοκρασια το βραδυ, υγροποιειται και αρχιζει να τρεχει ως νερο/υγρασια απο το σωληνα στο εξαεριστικο.

Κατα βαση εχω διαπιστωσει οτι τρεχει το νερο και μπαινει απο το σημειο ενωσης του ανεμιστηρα με τη σωληνα. Ειναι Φ10 αλλα ο ανεμιστηρας ειναι 1-2 χιλιοστα μικροτερος και δεν εφαπτεται τελειως αρα απο εκεινο το 1-2 χιλιοστα το υγροποιημενο νερο επιστρεφει μεσα στον ανεμιστηρα/μπανιο (μιλαμε για ποσοτητα περιπου 1 δαχτυλο νερο σε ποτηρι σε διαστημα 10-12 ωρων).

Αν βγαλω δηλαδη το εσωτερικο καπακι του ανεμιστηρα εχει μαζεψει τοσο νερο οπου εχει γουβες και σταζει νερο απο τις βιδες που ειναι βιδωμενο το σωματα στο ταβανι και απο οπου αλλου εχει τρυπες.

Υπαρχει καποιος τροπος να αποτρεψω τον αερα να υγροποιειται στο σωληνα ή/και να επιστρεφει πισω?

Σκεφτηκα να εκανα καποια πατεντα να εβαζα κατι σε μονωτικο για αυτα τα 1-2 χιλιοστα κενου αλλα μετα φοβαμαι οτι το νερο/υγροποιηση θα ψαξει ετσι και αλλιως τροπο να κινηθει προς τα κατω και θα αρχισει να τρεχει απο το κλαπε ή θα συγκεντρωνεται πανω στο κλαπε και οταν παρει μπρος ο ανεμιστηρας και σπρωξει το κλαπε ή θα ζοριζεται απο το εξτρα βαρος να ανοιξει ή θα τρεξει ολο αυτο το νερο κατω μεσα στον ανεμιστηρα.

Αλλη ιδεα θα ηταν εξτρα κλαπε στην ταρατσα στην εισοδο της σωληνας (ειναι αντεστραμμενη κοιταει προς τα κατω) αλλα δεν ξερω αν θα καταφερνει το εξαεριστικο απο το μπανιο μερικους οροφους παρακατω να σπρωξει το κλαπε της ταρατσας να ανοιξει.

Επεξ/σία από Sebu
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονιά πολλά σε όλους..

Στο πατοσίφωνο του μπάνιου, αρκετά παλιό, στο σημείο που θα δείτε στη φωτογραφία, κανονικά υπάρχει μια ταπα που εμποδίζει τις οσμες.. Το καθάρισα,βρήκα την Τάπα στον πάτο, αλλά δεν ξέρω τι έχει γίνει και πρέπει να βρω άλλο τρόπο να το κλείσω γιατί βγάζει πολλή βρώμα.. Ιδέες;

Screenshot_20221226-141802_Gallery_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Papakitou είπε

πρέπει να βρω άλλο τρόπο να το κλείσω γιατί βγάζει πολλή βρώμα.. Ιδέες;

αν εχει σπείρωμα αυτό που βρηκες  το βιδώνεις Αλλιως βγάλε ολο το νερο απο μέσα Στεγωσετο με ενα πιστολάκι μαλιων  και βαλε σιλικονη στο καμματι και βαλτο στη θέση του Το αφήνεις να στεγνώσει και το χρησιμοποιείς Εναλλακτικα 

Τάπα  για σιφώνι δαπέδου

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Papakitou είπε

Χρονιά πολλά σε όλους..

Στο πατοσίφωνο του μπάνιου, αρκετά παλιό, στο σημείο που θα δείτε στη φωτογραφία, κανονικά υπάρχει μια ταπα που εμποδίζει τις οσμες.. Το καθάρισα,βρήκα την Τάπα στον πάτο, αλλά δεν ξέρω τι έχει γίνει και πρέπει να βρω άλλο τρόπο να το κλείσω γιατί βγάζει πολλή βρώμα.. Ιδέες;

Χρησιμοποιησε μαγειρικη σοδα κανει θαυματα με τις οσμες. Η ιδιοτητα της ειναι οτι τραβαει ολες τις οσμες καλες ή κακες. Αδειασε ενα κουτακι εκει και φροντισε να παει παντου και αστο ολη μερα/ολο το βραδυ. Το επομενο πρωι ριξε μπολικο λευκο ξυδι. Ασε να κανουν χημικη αντιδραση τα δυο τους να καθαρισουν τα παντα. Μετα ριξε μπολικο καυτο νεριο και στη συνεχεια κανε οτι προτεινε ο hp8.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, zio10 είπε

Υπάρχει κάτι απλό, φτηνό στυλ μεμβράνη που μπορεί να μπει στο τζάμι μιας σόμπας πέλλετ για να μειωθεί η λάμψη από τη φλόγα;

Δεν νομίζω να αντέχει κάτι την θερμότητα της σόμπας!

21 ώρες πριν, Sebu είπε

Μεμβρανη φιμε. Βαλτη απο την εξω πλευρα του τζαμιου οχι απο μεσα για να μην την λιωσει η φλογα. Κατα καιρους βαζει ρολα φιμε το Lidl. Αλλιως θα βρεις και αλλου σιγουρα ψαχνοντας. Ψεκαζεις με νερο στο τζαμι και στη μεμβρανη την τοποθετεις να κατσει, κοβεις προσεκτικα οτι περισσευει περιμετρικα και με μια πλαστικη καρτα/σπατουλιτσα σπρωχνεις τα νερα απο το κεντρο προς τα εξω. Το αφηνεις να στεγνωσει ή/και αφηνεις τη ζεστα της σομπας να το στεγνωσει.

Ερωτηση για εξαεριστικο μπανιου. Το παλιο δεν ειχε κλαπε με αποτελεσμα το κρυο και η υγρασια απο το σωληνα του εξαερισμου που βγαινει στην ταρατσα να κατεβαινε στο μπανιο.

Μπηκε καινουριο το οποιο εχει κλαπε. Το θεμα ειναι οτι  μαζευει νερο. Τι εννοω. Εχω υποψια οτι λογω του κλαπε δεν εχει πλεον που να παει ο κρυος αερας απο την ταρατσα, μενει εξω απο το κλαπε αλλα εντος του σωληνα μεχρι που πεφτει η θερμοκρασια το βραδυ, υγροποιειται και αρχιζει να τρεχει ως νερο/υγρασια απο το σωληνα στο εξαεριστικο.

Κατα βαση εχω διαπιστωσει οτι τρεχει το νερο και μπαινει απο το σημειο ενωσης του ανεμιστηρα με τη σωληνα. Ειναι Φ10 αλλα ο ανεμιστηρας ειναι 1-2 χιλιοστα μικροτερος και δεν εφαπτεται τελειως αρα απο εκεινο το 1-2 χιλιοστα το υγροποιημενο νερο επιστρεφει μεσα στον ανεμιστηρα/μπανιο (μιλαμε για ποσοτητα περιπου 1 δαχτυλο νερο σε ποτηρι σε διαστημα 10-12 ωρων).

Αν βγαλω δηλαδη το εσωτερικο καπακι του ανεμιστηρα εχει μαζεψει τοσο νερο οπου εχει γουβες και σταζει νερο απο τις βιδες που ειναι βιδωμενο το σωματα στο ταβανι και απο οπου αλλου εχει τρυπες.

Υπαρχει καποιος τροπος να αποτρεψω τον αερα να υγροποιειται στο σωληνα ή/και να επιστρεφει πισω?

Σκεφτηκα να εκανα καποια πατεντα να εβαζα κατι σε μονωτικο για αυτα τα 1-2 χιλιοστα κενου αλλα μετα φοβαμαι οτι το νερο/υγροποιηση θα ψαξει ετσι και αλλιως τροπο να κινηθει προς τα κατω και θα αρχισει να τρεχει απο το κλαπε ή θα συγκεντρωνεται πανω στο κλαπε και οταν παρει μπρος ο ανεμιστηρας και σπρωξει το κλαπε ή θα ζοριζεται απο το εξτρα βαρος να ανοιξει ή θα τρεξει ολο αυτο το νερο κατω μεσα στον ανεμιστηρα.

Αλλη ιδεα θα ηταν εξτρα κλαπε στην ταρατσα στην εισοδο της σωληνας (ειναι αντεστραμμενη κοιταει προς τα κατω) αλλα δεν ξερω αν θα καταφερνει το εξαεριστικο απο το μπανιο μερικους οροφους παρακατω να σπρωξει το κλαπε της ταρατσας να ανοιξει.

Βάλε ένα αυτοματισμό να παίρνει κάθε τόσο ο ανεμιστήρας να σπρώχνει τον αέρα έξω και να μην υγροποιεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hp8 είπε

αν εχει σπείρωμα αυτό που βρηκες  το βιδώνεις Αλλιως βγάλε ολο το νερο απο μέσα Στεγωσετο με ενα πιστολάκι μαλιων  και βαλε σιλικονη στο καμματι και βαλτο στη θέση του Το αφήνεις να στεγνώσει και το χρησιμοποιείς Εναλλακτικα 

Τάπα  για σιφώνι δαπέδου

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, το έπλυνα με σόδα και ξύδι εννοείται εφόσον μπήκα στη διαδικασία.

Η υποδοχή της τάπας όμως είναι κατά πολύ ξεχειλωμενη, δεν μπαίνει σε κακία περίπτωση ακόμα και με σιλικόνη.

Μάλλον θα βρω ένα φελλό να στριμώξω κάπως.

 

Αν βάλω Τάπα όπως αυτές που μου έβαλες, θα έρχεται η μυρωδιά από τη μπανιέρα μετά.. Το θέμα είναι να κάνει τη δουλειά του το πατοσίφωνο, να σιφωνιζει δηλαδή και να μην έχει οσμες από την αποχέτευση.. Είναι και παλιά η πολυκατοικία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Βάλε ένα αυτοματισμό να παίρνει κάθε τόσο ο ανεμιστήρας να σπρώχνει τον αέρα έξω και να μην υγροποιεί.

Ευχαριστω. Χθες που σκεφτηκα και εγω αυτη τη λυση και εβαλα τον ανεμιστηρα ανα 3 ωρες να δουλευει 1 ωρα και σημερα που εχει δουλεψει παλι ενα 2 ωρο συνολικα και τον ελυσα να ελεγξω δεν εχει σταλα νερο μεσα. Εχω τον ανεμιστηρα σε ξεχωριστο διακοπτη απο το φως οποτε μαλλον θα καταληξω σε καποια τετοια πατεντα αν δω οτι αυτο επαρκει, του τυπου να αφηνω τον ανεμιστηρα ανοικτο γενικα μεσα στη μερα και οχι μονο οταν κανω μπανιο. Κανονικα τον παλιο που δεν ειχε κλαπε τον ανοιγα μονο οταν εμπαινα για μπανιο και τον εκλεινα οταν εβγαινα που εβαζα μπρος τον αφυγραντηρα. Φετος για να διευκολυνω και πριν το νεο ανεμιστηρα βαζω τον αφυγραντηρα μολις μπω για να μην προλαβει να μαζεψει πολυ υγρασια.

Βεβαια και απο χθες το πρωι μεχρι σημερα δεν εχω κανει και μπανιο οποτε δεν εχει μαζεψει και υγρασια εντονη απο ζεστο νερο να δω αν γινεται απο ανερχομενη υγρασια και οχι κατερχομενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Δεν νομίζω να αντέχει κάτι την θερμότητα της σόμπας!

Βάλε ένα αυτοματισμό να παίρνει κάθε τόσο ο ανεμιστήρας να σπρώχνει τον αέρα έξω και να μην υγροποιεί.

Έχω την εντύπωση ότι η εξωτερική πλευρά του τζαμιού δεν είμαι τόσο καυτή. Σκέφτηκα να το καλύψω με αυτήν την μονωτική ταινία που βάζουν και σε σωλήνες καμινάδας, πιστεύω θα αντέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2022 στις 6:55 ΜΜ, zio10 είπε

Υπάρχει κάτι απλό, φτηνό στυλ μεμβράνη που μπορεί να μπει στο τζάμι μιας σόμπας πέλλετ για να μειωθεί η λάμψη από τη φλόγα;

θα βόλευε  ? από την εξω μεριά εννοείται

ΝΕΟΔΥΝΑΜΙΚΗ Aμμοβολη σε τζαμι 5mm - YouTube

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, zio10 είπε

Έχω την εντύπωση ότι η εξωτερική πλευρά του τζαμιού δεν είμαι τόσο καυτή. Σκέφτηκα να το καλύψω με αυτήν την μονωτική ταινία που βάζουν και σε σωλήνες καμινάδας, πιστεύω θα αντέξει.

https://www.skroutz.gr/s/18985821/Bostik-Den-Braven-Silver-Αυτοκόλλητη-Ταινία-Αλουμινίου-50mmx10m.html?product_id=131564096

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παλιό σπίτι έχουμε 2 τέτοια παράθυρα μέσα σε τοίχους. Στο 1 έχει ήδη ένα ράφι και στηρίζεται πάνω σε 2 καρφωμένα ξύλα (τοποθετημένα δεξιά αριστερά). 

Πήγα σε έναν ξυλουργό για να κόψω 2 μελαμίνες για το 2ο παράθυρο, και μου έδωσε κάτι ξύλα 3.5*6-7 εκ για στήριγμα, τα οποία είναι υπερβολικά μεγάλα. 

Με την λογική ότι θα βάλω controllers, steelbook, αντε καμία μικρή γλάστρα, δεν μπορώ να το πάω όπως στις ντουλάπες ρούχων/ράφια ποτηριών/πιάτων κτλ και να πάρω βίδες 7 εκ ώστε να βάλω κατά 3.5 εκ μέσα σε ουπα και το άλλο να προεξέχει ώστε να στηριχθεί το ράφι. Μετά να βάλω λίγη σιλικόνη για να μην γλιστράει. Δηλαδη γιατί 4 μικρές τάπες να κρατάνε τόσο βάρος, αλλά εγώ να θέλω 2 τεράστια ξύλα για στήριγμα? Ή τσιμεντοβιδες αντί για ουπα+βίδες 

 

20221223_120150.jpg

20221228_134401.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ξέρουν από ηλεκτροκόλληση

Έχει ξεκολλήσει από μία παλιά χύτρα της fissler το μεταλλικό κομμάτι που μπαίνει το χερούλι. Χωρίς αυτό το χερούλι δεν κουμπώνει το καπάκι της χύτρας. Το μεταλλικό αυτό κομμάτι ήταν κολλημένο σε 4 σημεία.

Από ένα κατάστημα με τέτοιου είδους ανταλλακτικά μου είπαν αφού έχω ηλεκτροκόλληση να το κολλήσω με inox ηλεκτρόδιο. Από την τρίτη φωτό φαίνεται ότι γύρω από το εξάρτημα που ξεκόλλησε μπαίνει ένα άλλο μεταλλικό στεφάνι πριν βιδώσει το χερούλι, οπότε δεν είναι εφικτό να κολλήσει περιμετρικά. Μήπως να του ανοίξω τρύπες και να δοκιμάσω να κολλήσω με το ηλεκτρόδιο μέσα στις τρύπες που θα κάνω; Καμία καλύτερη ιδέα; Επίσης σε τι Ampere και πολικότητα προτείνετε να δοκιμάσω; Η μηχανή είναι μία Stayer superplus 140.

image.jpeg.0c005ae07f81c59d2ae75497268ee70f.jpegimage.jpeg.d3bd5f9def459c7e720dce94988c97e3.jpegimage.jpeg.c573fbbca9af69985b2ae8fdc6c65f70.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ioanniskar είπε

Για όσους ξέρουν από ηλεκτροκόλληση

Έχει ξεκολλήσει από μία παλιά χύτρα της fissler το μεταλλικό κομμάτι που μπαίνει το χερούλι. Χωρίς αυτό το χερούλι δεν κουμπώνει το καπάκι της χύτρας. Το μεταλλικό αυτό κομμάτι ήταν κολλημένο σε 4 σημεία.

Από ένα κατάστημα με τέτοιου είδους ανταλλακτικά μου είπαν αφού έχω ηλεκτροκόλληση να το κολλήσω με inox ηλεκτρόδιο. Από την τρίτη φωτό φαίνεται ότι γύρω από το εξάρτημα που ξεκόλλησε μπαίνει ένα άλλο μεταλλικό στεφάνι πριν βιδώσει το χερούλι, οπότε δεν είναι εφικτό να κολλήσει περιμετρικά. Μήπως να του ανοίξω τρύπες και να δοκιμάσω να κολλήσω με το ηλεκτρόδιο μέσα στις τρύπες που θα κάνω; Καμία καλύτερη ιδέα; Επίσης σε τι Ampere και πολικότητα προτείνετε να δοκιμάσω; Η μηχανή είναι μία Stayer superplus 140.

image.jpeg.0c005ae07f81c59d2ae75497268ee70f.jpegimage.jpeg.d3bd5f9def459c7e720dce94988c97e3.jpegimage.jpeg.c573fbbca9af69985b2ae8fdc6c65f70.jpeg

Ξεχνα την ηλεκτροκόλληση.Ηλεκτροπόντα θέλει 

Θα κάνεις τρύπες σε χύτρα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...