Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, hp8 είπε

δεν χρειάζεται να βγει η βάση Αφαιρείται και αλλάζεις και λάστιχο Αν στάζει από τον άξονα ......  1610876949_.png.b4207216157ea97c3437b08d88638958.png

Δεν είδα να έχει αυτό τον μοχλό που έχει το δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, Sebu είπε

Οποτε εκτιμω οτι αν το βαλεις να φερνει στο σωληνα του κρυου απο το θερμοσιφωνα 45 ή 40 βαθμους, ωστε να παει και στο πλυντηριο θα ειναι ισως πολυ ζεστο για κανονικη χρηση λχ σε ενα νιπτηρα απο την παροχη του κρυου.

Εκτος και αν καταλαβα κατι λαθος στη συνδεση/λογικη του κυκλωματος.

Στον σωλήνα του ζεστού, αντί να στέλνει τους 70-80 που βγάζει ο ηλιακός, θα αναμιγνύει και κρύο ώστε να στέλνει 40-45. Εννοείται ότι θα μπορείς να ρυθμίσεις περαιτέρω μίξη από το κρύο, μέσα στην κατοικία.
Η θερμοστατική που λέω θα είναι έξω, αμέσως μετά τον ηλιακό, για οικονομία στο ζεστό νερό και για να μην ταλαιπωρούνται οι σωληνώσεις. Και bonus ότι αν υπάρχει παροχή ζεστού νερού κοντά σε πλυντήρια, τους δίνουμε νερό κατευθείαν από τον ηλιακό και κάνουμε οικονομία και στο ρεύμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, infini είπε

Δεν είδα να έχει αυτό τον μοχλό που έχει το δικό σου.

δεν ειναι μοχλος ,βελακι σε αυτό που πρέπει να βιδωσεις.Κοιτα την φωτό κοιτα και το δικο σου και θα καταλάβεις τι είναι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mechpanos είπε

Στον σωλήνα του ζεστού, αντί να στέλνει τους 70-80 που βγάζει ο ηλιακός, θα αναμιγνύει και κρύο ώστε να στέλνει 40-45. Εννοείται ότι θα μπορείς να ρυθμίσεις περαιτέρω μίξη από το κρύο, μέσα στην κατοικία.
Η θερμοστατική που λέω θα είναι έξω, αμέσως μετά τον ηλιακό, για οικονομία στο ζεστό νερό και για να μην ταλαιπωρούνται οι σωληνώσεις. Και bonus ότι αν υπάρχει παροχή ζεστού νερού κοντά σε πλυντήρια, τους δίνουμε νερό κατευθείαν από τον ηλιακό και κάνουμε οικονομία και στο ρεύμα...

Ok τωρα το καταλαβα ευχαριστω. Αρα απαιτει μερεμετι/εγκατασταση κοντα στον ηλιακο καταλαβαινω, εκει απο οπου φευγει ο σωληνας του ζεστου απο τον ηλιακο αυτο θα ελεγχει και αν η θερμοκρασια ειναι πανω απο το ορισμενο ποσο (λ.χ. 45 βαθμους) θα προσθετει αυτοματα νερο απο τη σωληνα του κρυο (αρα η σωληνα του κρυου πριν καταληξει στο θερμοσιφωνα θα πρεπει να περναει και απο εκει για παροχη νερου εφοσον απαιτηθει. Ετσι καταλαβαινω οτι το νερο θα φτανει στη βρυση του ζεστου 45 βαθμους.

Δυστυχως παροχη ζεστου κοντα στο πλυντηριο δεν υπαρχει, ελαχιστοι κατασκευαστες το εβαζαν απο μονοι τους, και ελαχιστοι ειχαν την προνοια να ζητησουν. Για αυτο λενε πρωτη φορα χτιζεις, δευτερη μαθαινεις ή καπως ετσι.

Υπαρχει περιπτωση αν μπει θερμοστατικη να προκαλεσει προβλημα σε παλιο ηλιακο 17-18 ετων? Μπορει δηλαδη το μερεμετι εγκαταστασης της να γυρισει μπουμερανγκ και να βγαλει ζημια στις σωληνωσεις στην ταρατσα ή και στον ηλιακο?

8 ώρες πριν, Sebu είπε

Ευχαριστω. Θα ρωτησω το φαδερ να μαθω ποιο θερμοστατη απο τους δυο ειχαν.

Και μενα το μυαλο που σε αστοχια υλικου πηγε ή σε κακη συνδεση.

Επανερχομαι για το θερμοστατη. Ηταν ο τετραγωνος, στη μεση που μπαινει κατι στα βυσμα ειναι καμμενο/καφε/χρυσο οπως και στη δεξια βιδα σκουριασμενο, η αριστερη ειναι ασημι σαν καινουρια.

Ο ηλεκτρολογος που τον αλλαξε με το φως του ηλιου σημερα ειπε οτι δεν ειχε γινει καλη συνδεση απο το συνεργειο που εκανε τη συντηρηση περσι, βασικα την αποκαλεσε εγκληματικη και απαραδεκτη. Το ενα καλωδιο δεν ειχε βιδωθει καλα ενω στη μεση λεει που μπαινει κατι σαν βυσμα, επαφη, ασφαλεια δεν καταλαβα ακριβως γιατι δεν ημουν παρον, αυτο δεν ειχε κουμπωσει ηταν σχεδον στον αερα.

Αλλαξε θερμοστατη, τον κουμπωσε σωστα/καλα και ελπιζει να μην εχει κανει ζημια μεσα στην αντισταση.

Επισης ανεφερε οτι ενω υποτιθεται ειχαν ρυθμισει το θερμοστατη στους 60 οπως τους ειχαν ζητησει οι γονεις, επειδη τελικα το 60 δεν επαρκουσε στη μανα μου της φαινοταν "κρυο" ως νοικοκυρα και ηθελε τουλαχιστον 70, ξαναηρθε ο συντηρητης και το ρυθμισε υποτιθεται στο 70 αλλα ο ηλεκτρολογος τωρα που τον εβγαλε ενα χρονο μετα λεει οτι δειχνει 80+ και ισως λεει και αυτο να επιβαρυνε ή να επαιξε ρολο στη ζημια γιατι το 80 ειναι υπερβολικο.

Δεν ειμαι ειδικος και δεν γνωριζω, μεταφερω οτι μου ειπωθηκε αλλα εξακολουθει να μου φαινεται παραξενο να καει καινουριος θερμοστατης μεσα σε ουτε χρονο, χωρις να ειναι θεμα κακης εγκαταστασης ή ισως και κακης ρυθμισης της θερμοκρασιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, mechpanos είπε

ΥΓ. Επίσης με αυτό τον τρόπο μπορεί κανείς να επιτύχει οικονομία, συνδέοντας το ζεστό νερό κατευθείαν σε πλυντήριο ρούχων, πιάτων, εξοικονομώντας ηλεκτρική ενέργεια (το πλυντήριο θα παίρνει νερό στην θερμοκρασία που χρειάζεται και δεν θα ανάβει καθόλου τις αντιστάσεις)

About that: τα πλυντήρια πιάτων και ρούχων κάνουν τον κυρίως κύκλο πλύσης κρατώντας το ίδιο -λίγο- νερό, αφενός για εξοικονόμηση, αφετέρου γιατί το σαπούνι πέφτει μια φορα, δε γίνεται να το αδειάσουν. Οπότε θα γλιτώσεις το αρχικό ζέσταμα, αλλά μετά θα δουλεύουν κανονικά οι αντιστάσεις για να κρατήσουν το νερό στην επιθυμητή θερμοκρασία. Και στο τέλος θα κάνουν το ξέβγαλμα αναγκαστικά με ζεστό νερό, που αφενός δεν είναι πολύ καλή ιδέα, αφετέρου και αυτό το νερό χρειάστηκε ενεργεια για να ζεσταθεί, οπότε αν δεν έχεις ηλιακό ή αν βάζεις πλυντήρια και σε μέρες που χρησιμοποίησες άλλη πηγή ενέργειας για να ζεστάνεις νερό, μπορεί να ξοδεύεις και περισσότερο στο τέλος. 

Α και μην ξεχνάς ότι όταν ανοίγεις τη βρύση χρειάζεται λίγη ώρα μέχρι να έρθει το ζεστό, οπότε εκτός και αν θυμάσαι να αφήνεις το νερό να τρέχει για λίγο πριν από κάθε πλύση, το πλυντήριο θα γεμίζει με κρύο έτσι κι αλλιώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mezger είπε

About that: τα πλυντήρια πιάτων και ρούχων κάνουν τον κυρίως κύκλο πλύσης κρατώντας το ίδιο -λίγο- νερό, αφενός για εξοικονόμηση, αφετέρου γιατί το σαπούνι πέφτει μια φορα, δε γίνεται να το αδειάσουν. Οπότε θα γλιτώσεις το αρχικό ζέσταμα, αλλά μετά θα δουλεύουν κανονικά οι αντιστάσεις για να κρατήσουν το νερό στην επιθυμητή θερμοκρασία. Και στο τέλος θα κάνουν το ξέβγαλμα αναγκαστικά με ζεστό νερό, που αφενός δεν είναι πολύ καλή ιδέα, αφετέρου και αυτό το νερό χρειάστηκε ενεργεια για να ζεσταθεί, οπότε αν δεν έχεις ηλιακό ή αν βάζεις πλυντήρια και σε μέρες που χρησιμοποίησες άλλη πηγή ενέργειας για να ζεστάνεις νερό, μπορεί να ξοδεύεις και περισσότερο στο τέλος. 

Α και μην ξεχνάς ότι όταν ανοίγεις τη βρύση χρειάζεται λίγη ώρα μέχρι να έρθει το ζεστό, οπότε εκτός και αν θυμάσαι να αφήνεις το νερό να τρέχει για λίγο πριν από κάθε πλύση, το πλυντήριο θα γεμίζει με κρύο έτσι κι αλλιώς.

Χμμμ...Ναι το είπα κι εγώ ότι πρέπει να έχεις βρύση κοντά να αφήσεις να τρέξει για να φέρει ζεστό, αλλιώς παίζει το ζεστό να μην φτάσει ποτέ στο πλυντήριο, με τόσο λίγο νερό που καταναλώνουν. Αλλά αυτό για το σαπούνι κλπ δεν το ήξερα. Οπότε μόνο το αρχικό ζέσταμα γλιτώνεις, ε; Μπορεί να έχει πιο πολύ νόημα στων πιάτων που ξεβγάζει με καυτό! Ενεργειακά πάντως συμφέρει γιατί από τον ηλιακό, 300 μέρες τον χρόνο στην Ελλάδα έχουμε ζεστό νερό που φτάνει και περισσεύει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, hp8 είπε

ωραία Δείξε το σημείο που  στάζει γιατί πιθανόν να  κατάλαβα λάθος

Είναι ακριβώς μπροστά από το παξιμάδι. Αν δεις είναι λίγο φουσκωμένο, είναι η σταγόνα που είναι έτοιμη να πέσει. Η στρόφιγγα είναι τέρμα ανοιχτή για να γεμίζει το καζανάκι.

DSCI0737.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παξιμάδι είναι σφιγμένο; Γενικότερα είναι απο τα πράγματα που δεν πειράζεις γιατί μονο χειρότερα μπορεί να γίνουν.

Σε άλλη φωτό ήταν τελείως ξεβίδωτο 

DSCI0730.JPG.6e44d5150698264f6975e32e306

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παξιμάδι είναι τέρμα σφιγμένο.

Το είχα κλείσει για να μην πηγαίνει νερό στο καζανάκι και μετά το ξεβίδωσα για να δω αν αφαιρείται η στρόφιγγα.

Επεξ/σία από infini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, infini είπε

Είναι ακριβώς μπροστά από το παξιμάδι.

κοίτα για μένα με λίγο κερωμένο σπαγγο αφού λύσεις εκείνο το σημείο που σου έχω παραπάνω και βάζοντας 2-3 βόλτες γύρω από τον άξονα του διακόπτη και ξανασφίγγοντας το εξάρτημα θα έκανα δουλειά (δηλαδή θα έκανα ένα στυπιοθλίπτη - τσιμούχα) Αν το έχεις προχωράς Αν όχι πάρε ένα   ανταλλακτικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, infini είπε

Το πρόβλημα είναι οτι ο διακόπτης δεν αφαιρείται.

μια χαρά αφαιρείται Εσύ δεν το βλέπεις Καθάρισε- ξύσε τη μπογιά και το σοβά να φανεί καλά το εξάρτημα Αλλιώς κάλεσε υδραυλικό

722046874_.png.af128269eaf5bec53d3216de15321d17.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα,

Έκανα πειράματα με liquid metal σε ένα καινούριο laptop ΗP Victus και σε ένα άνοιξε-κλείσε μου έσπασε μια από τις βίδες του heatsink μέσα (χάλια ποιότητα - δεν έβαλα υπερβολική δύναμη):

heatsnik.png.acdbd7798df9ccb51b85621314fb7894.png

broken_screw.jpg.348919ae35b18c2e817cca053cef7148.jpg

Μέσα στην τρέλα μου να συνεχίσω το modding μόνος μου χτες, τελευταία ώρα με τα μαγαζιά ανοιχτά, πήγα και αγόρασα μύτες για τρύπημα μέταλλου για το οικιακό δράπανο. Θα έπρεπε o βλαξ να περιμένω να το πάω σε κάποιον με κολωνάτο. Τέλος πάντων, με τρυπάνι 1.5mm και το σπείρωμα της υποδοχής στα 2mm, κατά το τρύπημα για να αφαιρέσω τη βίδα, τρύπησα έκκεντρα και έφαγα λίγο την περίμετρο, όπως φαίνεται στο περίπου στο σχήμα (η σπασμένη βίδα αφαιρέθηκε):

hole.png.744da7a10265c92ed3ed11ca0c1a3cd0.png

Ευτυχώς δεν έφαγα κάποιο τμήμα κυκλώματος - το έλεγχα όσο προχωρούσα.

Από την πίσω πλευρά του board δεν πήρα φώτο, αλλά έχει brackets κολλημένα στην πλακέτα, με παξιμάδια ενσωματωμένα στις γωνίες για να πιάνουν οι βίδες του heatsink όπως στην παρακάτω εικόνα:

laptop_mobo_bracket.jpg.e87c0fb14b4986d03d6ff76d3bcd28c0.jpg

Tελικά στο τέλος κατάφερα να βιδώσω το heatsink στην εναπομένουσα τρύπα με μια βίδα δικής μου τροποποίησης ίδιας διαμέτρου με της αρχικής, η οποία πιάνει καλά και ρυθμίζεται και η πίεση επαφής.

Το θέμα μου είναι ότι δεν ξέρω αν θα συνεχίσει στο μέλλον να πιάνει καλά καθώς υπάρχει πιθανότητα να κάνει snap η υποδοχή η οποία έχει χάσει ένα τόξο του κύκλου.

Υπάρχει κάποια ιδέα για το πως μπορεί να γίνει αποκατάσταση της υποδοχής; Σκέφτομαι σαν ανίδεος κάτι του τύπου να κολληθεί με μέταλλο η τρύπα και να ξαναγίνουν threads.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Επεξ/σία από bebius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα με υγεία συνφορουμιτες. 
Εχω μια Nespresso δυο χρονια τώρα και δεν της έχω κάνει κάτι στα πλαίσια της συντήρησης, τουλάχιστον μια αφαλάτωση . Και λέω για αφαλάτωση διότι έχω προσέξει ότι τόσο η ταχύτητα ροής του καφέ όσο και το «πάχος» του καφέ που ρέει μέσα στο ποτήρι είναι μειωμένα.

Υπαρχει κάποιος που έχει κάνει μια Χ συντήρηση σε δικιά τ μηχανή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...