Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, filipN said:

- Όχι, δεν είναι η μοναδική λύση, ούτε μπορεί να βοηθήσει σε όλες τις περιπτώσεις. Υπάρχουν και άλλου τύπου και τεχνολογίας μηχανήματα ανίχνευσης των πηγών τις υγρασίας.

Όπως και να έχει, μόνο ένας Μηχανικός μπορεί να ερμηνεύσει σωστά τα στοιχεία που θα δώσουν τα μηχανήματα αυτά, να προτείνει την κατάλληλη λύση και να ελέγξει αν οι εργασίες αποκατάστασης έγιναν με το σωστό τρόπο.

ανεφερα τι δουλεψε στη δικη μου περιπτωση , πριν γινει ζημια σε ενα μπανιο 2ετιας.

σιγουρα θα υπαρχουν κ αλλα μεσα, οπως επισης εχει σημασια και ποια καμερα εχει καποιος , γιατι εχει διαφορες κατηγοριες με λεπτορμερειες που κανουν τη διαφορα.

σε καθε περιπτωση η ασφαλεια κατοικιας "σωζει" σε αυτες τις περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Arwindan είπε

Συγγνώμη αν είμαι offtopic, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν το παρακάτω θα είναι οκ για ερασιτεχνική χρήση σε σπίτι όποτε χρειαστεί:

https://www.e-shop.gr/drapanokatsabido-kroystiko-mpatarias-black-decker-10mm-18v-li-ion-15ah-44-axesoyar-bcksb05-qw-p-TLS.020872?lkws_11754=636cf489-069f-3757-1abe-da0f2e15ded8

O εραστιτέχνης κατά τη ταπεινή μου γνώμη, δεν πρέπει να εξαρτάται από μπαταρία.

Τη μια φορά που θα το χρειαστείς θα πρέπει να το φορτίσεις πρώτα.

Καλύτερα πάρε ένα ηλεκτρικό 500-550w  μαζί με μια προέκταση

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arwindan είπε

Συγγνώμη αν είμαι offtopic, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν το παρακάτω θα είναι οκ για ερασιτεχνική χρήση σε σπίτι όποτε χρειαστεί:

https://www.e-shop.gr/drapanokatsabido-kroystiko-mpatarias-black-decker-10mm-18v-li-ion-15ah-44-axesoyar-bcksb05-qw-p-TLS.020872?lkws_11754=636cf489-069f-3757-1abe-da0f2e15ded8

Μια χαρά θα είναι, αν βρεις κάποια στιγμή και 2η μπαταρία για να μην είσαι δεσμευμένος μέχρι να φορτίσει η άλλη 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostakiss είπε

κανεις?

ιδιο πραγμα αντιμετωπισα κι εγω αλλα με το μπανιο.

6 υδραυλικους εφερα, κανεις δεν μπορουσε να μου πει με σιγουρια τι ηταν.

η λυση ειναι μια σε αυτες τις περιπτωσεις, Θερμοκαμερα .

στοιχιζει σαν διαδικασια , αλλα αν αρχιζαν να σκαβουν οι 6 υδραυλικοι που δεν την ειχαν , τωρα αντι για 1250(με φπα) θα μου εβγαινε ισως και ολικη το μπανιο.

ευτυχως ειχα ασφαλεια κατοικιας και τη γλυτωσα φθηνα.

 

Που ήταν το πρόβλημα τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στους φίλους insomniacs.

Αγόρασα ένα lg ψυγείο και δεν ανοίγει με τίποτα η πόρτα της ψύξης.

Η πόρτα της κατάψυξης άνοιξε κανονικά.

Εχουν κάποιο κλείδωμα;

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση:

Στο πατρικο περσι περιπου τετοια εποχη ειχε γινει συντηρηση ηλιακου θερμοσιφωνα 15ετιας και ειχε γινει καθαρισμος και αντικατασταση αντιστασης και θερμοστατη. Ο θερμοστατης για οικονομια ρυθμιστηκε απο το συνεργειο αν θυμαμαι καλα στους 60 βαθμους από 70 που ηταν ο παλιος.

Αυτες τις μερες οταν πηγαν να αναψουν το θεερμοσιφωνα απο τον πινακα δεν αναβε. Ηρθε ο ηλεκτρολογος και διαπιστωσε οτι ο θερμοστατης στο θερμοσιφωνα ειναι καμμενος και θελει αλλαγη.

Η απορια ολων και η ερωτηση μου ειναι, ειναι φυσιολογικο θερμοστατης ουτε 12 μηνων, καινουριος, πανω σε καινουρια αντισταση, ρυθμισμενος χαμηλοτερα απο τον παλιο να καει σε ουτε 12 μηνες, ενω ο μαμα αντεχε και δουλευε 15+ χρονια αψεγαδιαστα?

Μηπως ειχε κανει καποια βλακεια συνδεση το συνεργειο περσι? Τι να προσεξουν τωρα για να μην ξανασυμβει, να μην χαλασει ο θερμοσιφωνας και να μην παθουν καμια ζημια οι ιδιοι? Ο ηλεκτρολογος τους ειπε οτι ειναι τυχεροι γιατι υπηρχε κινδυνος να καταστρεψει και την αντισταση και η ζημια θα ξεπερνουσε τα 100+ ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Sebu είπε

 περσι περιπου τετοια εποχη ειχε γινει συντηρηση ηλιακου θερμοσιφωνα 15ετιας και ειχε γινει καθαρισμος και αντικατασταση αντιστασης και θερμοστατη. Ο θερμοστατης για οικονομια ρυθμιστηκε απο το συνεργειο αν θυμαμαι καλα στους 60 βαθμους από 70 που ηταν ο παλιος.

σωστά έκαναν εφ όσον σας καλύπτει η θερμοκρασία των 60 °C 

8 ώρες πριν, Sebu είπε

Η απορια ολων και η ερωτηση μου ειναι, ειναι φυσιολογικό θερμοστατης ουτε 12 μηνων, καινουριος, πανω σε καινουρια αντισταση, ρυθμισμενος χαμηλοτερα απο τον παλιο να καει σε ουτε 12 μηνες, ενω ο μαμα αντεχε και δουλευε 15+ χρονια αψεγαδιαστα?

φυσιολογικό δεν το λες Υπάρχει περίπτωση να μην έχει κάψει επαφές αλλά να πέταξε το ασφαλιστικό του για κάποιο λόγο Αυτό το πατάς και επανέρχεται

Αστοχία υλικού ? Κακή σύσφιξη καλωδίων από θερμοστάτη σε αντίσταση ?  Εγώ βάζω αυτούς τους ακροδέκτες 1557322138_.png.29ccf0a0c12f8829f36a1894242326f8.png και ροδέλες που σφίγγουν  τα παξιμάδια Αν και δεν υπάρχουν πολλοί ποιος θερμοστάτης ήταν Ο τετράγωνος 833692630_.png.7e6186783aefd97b897b466deab2dbb2.png η ο στρόγγυλος 693549439_.png.679f4693721b55d0ad17b6cd4828d754.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hp8 είπε

σωστά έκαναν εφ όσον σας καλύπτει η θερμοκρασία των 60 °C

Μωρέ και 50, και 45 καλύπτει!!! Αναλόγως του πόσοι θέλουν να το χρησιμοποιήσουν για να φτάσει η ποσότητα, με την μίξη! Εγώ τώρα θέλω να φωνάξω τον υδραυλικό μου να μου βάλει μια θερμοστατική βαλβίδα ανάμιξης, γιατί τις ζεστές ημέρες φτάνει 70-80 βαθμούς το νερό χαλαρά, και αφενός είναι επικίνδυνο για έγκαυμα, αφετέρου ταλαιπωρώ τους σωλήνες, που είναι PPR! Να παίρνει τους 70, να τους αναμιγνύει με νερό δικτύου και να στέλνει 45 στην σωλήνωση. 
ΥΓ. Επίσης με αυτό τον τρόπο μπορεί κανείς να επιτύχει οικονομία, συνδέοντας το ζεστό νερό κατευθείαν σε πλυντήριο ρούχων, πιάτων, εξοικονομώντας ηλεκτρική ενέργεια (το πλυντήριο θα παίρνει νερό στην θερμοκρασία που χρειάζεται και δεν θα ανάβει καθόλου τις αντιστάσεις)

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mechpanos είπε

ΥΓ. Επίσης με αυτό τον τρόπο μπορεί κανείς να επιτύχει οικονομία, συνδέοντας το ζεστό νερό κατευθείαν σε πλυντήριο ρούχων, πιάτων, εξοικονομώντας ηλεκτρική ενέργεια (το πλυντήριο θα παίρνει νερό στην θερμοκρασία που χρειάζεται και δεν θα ανάβει καθόλου τις αντιστάσεις)

Είχα την εντύπωση πως χρειάζονται ειδικές συσκευές με ξεχωριστή είσοδο ζεστού/κρύου νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Doubt είπε

Είχα την εντύπωση πως χρειάζονται ειδικές συσκευές με ξεχωριστή είσοδο ζεστού/κρύου νερού.

Κανονικά ναι, γιατί μπορεί να πάρουν 60 από τον ηλιακό να βάλουν και 20 κρύο και να την φτιάξουν στους 40 πχ που θέλει η πλύση. Αλλά αν τους δώσεις 40 από το ζεστό νερό (που επαρκεί για ένα ζεστό ντους, εκτός αν θέλεις να φεύγει η πέτσα μαζί!) τότε δεν χρειάζεται να το αναμίξει με κάτι άλλο...
Επομένως αν θες να κάνεις πλύση χρωματιστά στους 40 δεν ανάβει καθόλου η αντίσταση. Αν θες να κάνεις λευκά ή πολύ λερωμένα ξέρω γω στους 60, ανάβει για να το πάει από τους 40 στους 60, όχι από τους 20 στους 60 (και αν έχει 20 το δίκτυο, τώρα το χειμώνα είναι κρύο!!!)...
Το μόνο που θέλει, είναι αναλόγως το μήκος της σωλήνωσης, να αφήσεις λίγο να τρέξει μια βρύση κοντά για να φέρει ζεστό από τον ηλιακό, μέχρι την πλησιέστερη παροχή, γιατί τα πλυντήρια τραβάνε λίγο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, infini είπε

Δεν νομίζω να αφαιρείται, μόνο ξεβιδώνεται.

δεν χρειάζεται να βγει η βάση Αφαιρείται και αλλάζεις και λάστιχο Αν στάζει από τον άξονα ......  1610876949_.png.b4207216157ea97c3437b08d88638958.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, hp8 είπε

σωστά έκαναν εφ όσον σας καλύπτει η θερμοκρασία των 60 °C 

φυσιολογικό δεν το λες Υπάρχει περίπτωση να μην έχει κάψει επαφές αλλά να πέταξε το ασφαλιστικό του για κάποιο λόγο Αυτό το πατάς και επανέρχεται

Αστοχία υλικού ? Κακή σύσφιξη καλωδίων από θερμοστάτη σε αντίσταση ?  Εγώ βάζω αυτούς τους ακροδέκτες 1557322138_.png.29ccf0a0c12f8829f36a1894242326f8.png και ροδέλες που σφίγγουν  τα παξιμάδια Αν και δεν υπάρχουν πολλοί ποιος θερμοστάτης ήταν Ο τετράγωνος 833692630_.png.7e6186783aefd97b897b466deab2dbb2.png η ο στρόγγυλος 693549439_.png.679f4693721b55d0ad17b6cd4828d754.png

Ευχαριστω. Θα ρωτησω το φαδερ να μαθω ποιο θερμοστατη απο τους δυο ειχαν.

Και μενα το μυαλο που σε αστοχια υλικου πηγε ή σε κακη συνδεση.

5 ώρες πριν, mechpanos είπε

Κανονικά ναι, γιατί μπορεί να πάρουν 60 από τον ηλιακό να βάλουν και 20 κρύο και να την φτιάξουν στους 40 πχ που θέλει η πλύση. Αλλά αν τους δώσεις 40 από το ζεστό νερό (που επαρκεί για ένα ζεστό ντους, εκτός αν θέλεις να φεύγει η πέτσα μαζί!) τότε δεν χρειάζεται να το αναμίξει με κάτι άλλο...
Επομένως αν θες να κάνεις πλύση χρωματιστά στους 40 δεν ανάβει καθόλου η αντίσταση. Αν θες να κάνεις λευκά ή πολύ λερωμένα ξέρω γω στους 60, ανάβει για να το πάει από τους 40 στους 60, όχι από τους 20 στους 60 (και αν έχει 20 το δίκτυο, τώρα το χειμώνα είναι κρύο!!!)...
Το μόνο που θέλει, είναι αναλόγως το μήκος της σωλήνωσης, να αφήσεις λίγο να τρέξει μια βρύση κοντά για να φέρει ζεστό από τον ηλιακό, μέχρι την πλησιέστερη παροχή, γιατί τα πλυντήρια τραβάνε λίγο νερό.

Ειχα ενα μπλιμπλικι της Blitzwolf μεχρι που χαλασε στο μικτη της μπανιερας. Το κρυο το χειμωνα επεφτε μεχρι τους 14 βαθμους ενω σε μιξη ζεστο/κρυο για ντουζ πανω απο 36 ηταν πολυ ζεστο δεν το δεχοσουν.

Οποτε εκτιμω οτι αν το βαλεις να φερνει στο σωληνα του κρυου απο το θερμοσιφωνα 45 ή 40 βαθμους, ωστε να παει και στο πλυντηριο θα ειναι ισως πολυ ζεστο για κανονικη χρηση λχ σε ενα νιπτηρα απο την παροχη του κρυου.

Εκτος και αν καταλαβα κατι λαθος στη συνδεση/λογικη του κυκλωματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...