Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια μεταλλικη (σιδερενια λογικα) σχαρα στο μηχανακι πανω στην οποια καθεται η μπαγκαζιερα. Μου ειχε σπασει μετα απο πτωση, την κολησσα με αργκον . Αυτο εγινε αλλες 1-2 φορες μεχρι που την τελευταια φορα η κολησση εγινε βιαστικα(απο πανω απ'το σπασιμο αντι να καθαριστει κτλπ η περιοχη) ετσι ωστε πλεον σπαει και στις λακουβες.

Ο τυπος που μου εκανες τις κολησσεις μαλλον δεν θελει να ασχοληθει (ελα αυριο και ελα μεθαυριο), καινουργια δεν υπαρχει καν ως ανταλλακτικο, μπορω να την βρω ως μεταχειρισμενη στα 120-130 αλλα πολλα δεν ειναι για μια σχαρα?

Γνωριζετε καποιον στην Αθηνα που θα ειχε ορεξη να ασχοληθει με αυτη την κολησση? Θεωρω οτι θελει σιγουρα κανα 20-30' για να γινει καλη δουλεια (+πρεπει να κοληθει με σωστη γωνια γιατι πανω απ'τη σχαρα μπαινουν πλαστικα). Ιδανικα κεντρικα ή βορεια, αλλα παω κι αλλου αν χρειαστει

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 18/12/2022 στις 11:38 ΠΜ, GREGORYMO είπε

Αρα, δουλειά μηχανικού και όχι υδραυλικόυ ?

Ο υδραυλικός θα κάνει την επισκευή, αλλά πάντα ότι έχει να κάνει με υγρασίες, κλπ, γιατί μπορεί να είναι ανερχόμενη ή από εξωτερικό παράγοντα. Ένας έμπειρος μηχανικός θα εντοπίσει αρχικά την αιτία και θα παραπέμψει στον κατάλληλο τεχνίτη για την αποκατάσταση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panos4tw είπε

Εχω μια μεταλλικη (σιδερενια λογικα) σχαρα στο μηχανακι πανω στην οποια καθεται η μπαγκαζιερα. Μου ειχε σπασει μετα απο πτωση, την κολησσα με αργκον . Αυτο εγινε αλλες 1-2 φορες μεχρι που την τελευταια φορα η κολησση εγινε βιαστικα(απο πανω απ'το σπασιμο αντι να καθαριστει κτλπ η περιοχη) ετσι ωστε πλεον σπαει και στις λακουβες.

Ο τυπος που μου εκανες τις κολησσεις μαλλον δεν θελει να ασχοληθει (ελα αυριο και ελα μεθαυριο), καινουργια δεν υπαρχει καν ως ανταλλακτικο, μπορω να την βρω ως μεταχειρισμενη στα 120-130 αλλα πολλα δεν ειναι για μια σχαρα?

Γνωριζεται καποιον στην Αθηνα που θα ειχε ορεξη να ασχοληθει με αυτη την κολησση? Θεωρω οτι θελει σιγουρα κανα 20-30' για να γινει καλη δουλεια (+πρεπει να κοληθει με σωστη γωνια γιατι πανω απ'τη σχαρα μπαινουν πλαστικα). Ιδανικα κεντρικα ή βορεια, αλλα παω κι αλλου αν χρειαστει

Το θεωρούν χαμαλικι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να ξεβιδώσω αυτή την βρύση σε μπαλκόνι η οποία έσταζε αν και κλειστή, και αντί να βγει ολόκληρη ξεβιδώθηκε μόνο το εμπρός τμήμα. Το υπόλοιπο κομμάτι μέχρι εκεί που βιδώνει στον σωλήνα, όσο και αν προσπάθησα δεν ξεβιδώνει με τίποτα. Ψέκασα με γράσσο λευκού λιθίου, wurth multi, αλλά και πάλι τίποτα. Καμιά ιδέα αν υπάρχει κάτι που θα βοηθούσε να το ξεβιδώσω;

DSCI0724.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, infini είπε

Προσπάθησα να ξεβιδώσω αυτή την βρύση σε μπαλκόνι η οποία έσταζε αν και κλειστή, και αντί να βγει ολόκληρη ξεβιδώθηκε μόνο το εμπρός τμήμα. Το υπόλοιπο κομμάτι μέχρι εκεί που βιδώνει στον σωλήνα, όσο και αν προσπάθησα δεν ξεβιδώνει με τίποτα. Ψέκασα με γράσσο λευκού λιθίου, wurth multi, αλλά και πάλι τίποτα. Καμιά ιδέα αν υπάρχει κάτι που θα βοηθούσε να το ξεβιδώσω;

DSCI0724.JPG

Δοκίμασε με κλειδί να αφαιρέσεις και το διαστολικό (προέκταση) που έχει πάνω στη γωνία να δεν μπορείς μόνο την βρύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες προέκταση σε ποιο σημείο ακριβώς; Προσπαθούσα να το ξεβιδώσω στο σημείο που έχω με κίτρινο, με αυτό το εργαλείο https://www.toolplanet.gr/index.php?route=product/product&product_id=190705&search=8603250&description=true

DSCI0724.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, infini είπε

Το υπόλοιπο κομμάτι μέχρι εκεί που βιδώνει στον σωλήνα, όσο και αν προσπάθησα δεν ξεβιδώνει με τίποτα

22 λεπτά πριν, infini είπε

image.png.3702d24df309e3e46822310a306ad6a5.pngimage.png.49c97454dace05332050655739f2b2bf.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, acomaedo είπε

Δοκίμασε με κλειδί να αφαιρέσεις και το διαστολικό (προέκταση) που έχει πάνω στη γωνία να δεν μπορείς μόνο την βρύση.

Για να το κάνει αυτό που λες, για να περιστραφεί μαζί με το κομμάτι της βρύσης που έχει μείνει πάνω, πρέπει να φάει τον μισό τοίχο 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Για να το κάνει αυτό που λες, για να περιστραφεί μαζί με το κομμάτι της βρύσης που έχει μείνει πάνω, πρέπει να φάει τον μισό τοίχο 🙄

Δεν αναφέρομαι στο τάφ, αλλά στο διαστολικό που συνδέει γωνία με βρύση. 
Δοκιμασε με δυο κλειδιά, ένα στο ένα πολυγωνο και ένα στο άλλο και εφαρμόζοντας αντίρροπες δυνάμεις δες μπας και μπορέσεις να ξεσφιξεις .

Επεξ/σία από acomaedo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2022 στις 4:20 ΜΜ, hp8 είπε

Ευχαριστώ πολύ, κάτι τέτοιο ήθελα, γιατί κλείνει κάπως, και έπειτα μπορώ με ταινία να το κλείσω εύκολα παραπάνω αν θέλω. 

8 ώρες πριν, infini είπε

Όταν λες προέκταση σε ποιο σημείο ακριβώς; Προσπαθούσα να το ξεβιδώσω στο σημείο που έχω με κίτρινο, με αυτό το εργαλείο https://www.toolplanet.gr/index.php?route=product/product&product_id=190705&search=8603250&description=true

DSCI0724.jpg

Λύσε αρχικά το πίσω εξάγωνο αν δε σου λύνει το μικρό στο κίτρινο.

Και βάλε πρώτα για καμιά ώρα αντισκωριακό ή πετρέλαιο, και μετά ζέστανε το με ότι έχεις (φλόγιστρο Mapp gas ιδανικά, αλλιώς φλόγιστρο υγραερίου, αλλιώς γκαζάκι υγραερίου, μη το φοβηθείς που θα πάρει φωτιά), και όταν το πυρωσεις καλά, λύσε το 

Με κλειδί στο εξάγωνο, και το εργαλείο που ήδη έχεις για κόντρα στο ταυ για να μη ζοριστεί. 

Τα σπρευ γρασσου κλπ δεν είναι δυεισδυτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν είμαι offtopic, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν το παρακάτω θα είναι οκ για ερασιτεχνική χρήση σε σπίτι όποτε χρειαστεί:

https://www.e-shop.gr/drapanokatsabido-kroystiko-mpatarias-black-decker-10mm-18v-li-ion-15ah-44-axesoyar-bcksb05-qw-p-TLS.020872?lkws_11754=636cf489-069f-3757-1abe-da0f2e15ded8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/12/2022 at 12:03, kostakiss said:

Καμία ιδέα για καθαρισμό - υδροφοβια σε διαχωριστικό τζάμι μπάνιου ; Που να μπορεί να γίνει χωρίς ειδικό εξοπλισμό και χωρίς να επηρεάζει το υλικό του τζαμιού

κανεις?

On 17/12/2022 at 18:24, GREGORYMO said:

Σπίτι, ανακαινίστηκε πλήρως το καλοκαίρι. 

Εμφανίστηκε υγρασία στην κουζίνα αλλά και στο ισόγειο μαγαζί.

Ήρθε ο υδραυλικός και άρχισε να 'σκάβει' εδώ και εκεί.

Δεν βρήκε κάτι και τελικά η υγρασία προέρχονταν από το μπαλκόνι του γείτονα, διπλανής πολυκατοικίας που συνορεύουν.

Η απορία μου: δεν μπορούσε ο υδραυλικός να βρει με κάποιο άλλο 'τρόπο' από πού προέρχεται η υγρασία και έπρεπε να 'σκάβει' ?

Αλλά, και το άλλο: δεν ήταν 'βέβαιος' για την δουλειά που είχε κάνει ώστε να πει: παιδιά, δεν είναι από εδώ?

 

 

ιδιο πραγμα αντιμετωπισα κι εγω αλλα με το μπανιο.

6 υδραυλικους εφερα, κανεις δεν μπορουσε να μου πει με σιγουρια τι ηταν.

η λυση ειναι μια σε αυτες τις περιπτωσεις, Θερμοκαμερα .

στοιχιζει σαν διαδικασια , αλλα αν αρχιζαν να σκαβουν οι 6 υδραυλικοι που δεν την ειχαν , τωρα αντι για 1250(με φπα) θα μου εβγαινε ισως και ολικη το μπανιο.

ευτυχως ειχα ασφαλεια κατοικιας και τη γλυτωσα φθηνα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, kostakiss είπε

κανεις?

Στις 17/12/2022 στις 6:24 ΜΜ, GREGORYMO είπε

https://nanophos.com/product/surfapore-g/

Κάτι τέτοιο ψάχνεις, αλλά δεν έχω απαντήσει γιατί δεν έχω δοκιμάσει και δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. Για άλλη δουλειά πάντως, τα προϊόντα της εταιρείας έχουν επιτυχία.
Λέει ότι δημιουργεί υπεργλιστερό φίλμ. Οπότε προσοχή μην έχεις γυαλιστερό πλακάκι, και τρως υπεργλιστερές σαβούρες μέσα στη ντουζιέρα. Επίσης δοκιμή σε μικρό σημείο δοκιμαστικά πριν, μην τυχόν και αφήσει θαμπάδα και έχεις θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakiss είπε

κανεις?

ιδιο πραγμα αντιμετωπισα κι εγω αλλα με το μπανιο.

6 υδραυλικους εφερα, κανεις δεν μπορουσε να μου πει με σιγουρια τι ηταν.

η λυση ειναι μια σε αυτες τις περιπτωσεις, Θερμοκαμερα .

στοιχιζει σαν διαδικασια , αλλα αν αρχιζαν να σκαβουν οι 6 υδραυλικοι που δεν την ειχαν , τωρα αντι για 1250(με φπα) θα μου εβγαινε ισως και ολικη το μπανιο.

ευτυχως ειχα ασφαλεια κατοικιας και τη γλυτωσα φθηνα.

 

- Όχι, δεν είναι η μοναδική λύση, ούτε μπορεί να βοηθήσει σε όλες τις περιπτώσεις. Υπάρχουν και άλλου τύπου και τεχνολογίας μηχανήματα ανίχνευσης των πηγών τις υγρασίας.

Όπως και να έχει, μόνο ένας Μηχανικός μπορεί να ερμηνεύσει σωστά τα στοιχεία που θα δώσουν τα μηχανήματα αυτά, να προτείνει την κατάλληλη λύση και να ελέγξει αν οι εργασίες αποκατάστασης έγιναν με το σωστό τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...