Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Απλα ειναι μπελας χωρια που θα εχεις και στο πάτωμα κενο αν έχει μπει παραδοσιακά.

Αυτό. Θα έχεις διαφορά στο σοβατεπί. Αλλιώς όντως το πιο ωραίο αισθητικά είναι να μην έχει καθόλου κάσα, αν δεν υπάρχει οι πόρτα δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, trelaras22 said:

Καλησπέρα. Αλλάζω  εσωτερικές πόρτες στο σπίτι. 

Στο σαλονάκι μου, μικρό γαρ όπως και το σπίτι, έχω κι εκεί πόρτα, κλείνει και γίνεται δωμάτιο, ωστόσο δεν την χρησιμοποιούσα ποτέ την παλιά, οπότε λέω να μη βάλω καθόλου πόρτα. 

Να βάλω λέτε σκέτη μόνο την κάσα, ή να την αφεραίσω, κι αν την αφεραίσω, να σοφατίσω και να βάψω, να προσέξω κάτι άλλο; 

Μάλλον εκτός απ το πρακτικό του θέματος, είναι και θέμα γούστου υποθέτω, ωστόσο πείτε καμια γνώμη για  άνοιγμα πόρτας που σίγουρα δεν θα μπει μελλοντικά   πόρτα;  

Μια τέτοια περίπτωση είχα κι εγώ στην κουζίνα και δεν έβαλα καθόλου πόρτα/κάσα.

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, αν είναι με τον παλιό τρόπο θα πρέπει να βρείς τρόπο να καλύψεις την τρύπα/κενό (ή το ξύλο αν μείνει μέσα) στο δάπεδο...αν υπάρχουν ίδια πλακάκια/πάτωμα βέβαια, καλύπτεις το κενό...φτιαχνεις και το σοβατεπί και όλα καλά

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2022 στις 7:04 ΜΜ, Doubt είπε

Δεν μου κάνει με τίποτα κάτι τέτοιο. Πρέπει να είναι μικρότερο και κυρίως να μπορεί να μπει σε τοίχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία ιδέα για καθαρισμό - υδροφοβια σε διαχωριστικό τζάμι μπάνιου ; Που να μπορεί να γίνει χωρίς ειδικό εξοπλισμό και χωρίς να επηρεάζει το υλικό του τζαμιού

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_st13 είπε

Δεν μου κάνει με τίποτα κάτι τέτοιο. Πρέπει να είναι μικρότερο και κυρίως να μπορεί να μπει σε τοίχο

Στο δικό μου τζάκι έχω αυτή σε 18*18, έβαλα τη μεγαλύτερη στο link γιατί δείχνει και την σίτα της η φωτό.

https://www.e-papasideris.gr/product/2602/thermansi-klimatismos-aksesoyar-tzakioy-persida-misailidis-18x29-me-stomio-kai-rythmizomeno-diafragma-f125-[ac13]-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Δεν μου κάνει με τίποτα κάτι τέτοιο. Πρέπει να είναι μικρότερο και κυρίως να μπορεί να μπει σε τοίχο

διάλεξε όποια νομίζεις ότι σου κάνει 

https://www.inoxtherm.gr/στομια-stomia-περσιδες-persides-exaerismou-klimatismou/στομια-τζακιου-περσιδες-persides-tzakioy/persides-tzakioy-t1p-dkg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπίτι, ανακαινίστηκε πλήρως το καλοκαίρι. 

Εμφανίστηκε υγρασία στην κουζίνα αλλά και στο ισόγειο μαγαζί.

Ήρθε ο υδραυλικός και άρχισε να 'σκάβει' εδώ και εκεί.

Δεν βρήκε κάτι και τελικά η υγρασία προέρχονταν από το μπαλκόνι του γείτονα, διπλανής πολυκατοικίας που συνορεύουν.

Η απορία μου: δεν μπορούσε ο υδραυλικός να βρει με κάποιο άλλο 'τρόπο' από πού προέρχεται η υγρασία και έπρεπε να 'σκάβει' ?

Αλλά, και το άλλο: δεν ήταν 'βέβαιος' για την δουλειά που είχε κάνει ώστε να πει: παιδιά, δεν είναι από εδώ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Η απορία μου: δεν μπορούσε ο υδραυλικός να βρει με κάποιο άλλο 'τρόπο' από πού προέρχεται η υγρασία και έπρεπε να 'σκάβει' ?

Αλλά, και το άλλο: δεν ήταν 'βέβαιος' για την δουλειά που είχε κάνει ώστε να πει: παιδιά, δεν είναι από εδώ?

 γιατί δεν τον ρώτησες ? Πότε δεν είναι αργά  για να ξέρεις για την επόμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Σπίτι, ανακαινίστηκε πλήρως το καλοκαίρι. 

Εμφανίστηκε υγρασία στην κουζίνα αλλά και στο ισόγειο μαγαζί.

Ήρθε ο υδραυλικός και άρχισε να 'σκάβει' εδώ και εκεί.

Δεν βρήκε κάτι και τελικά η υγρασία προέρχονταν από το μπαλκόνι του γείτονα, διπλανής πολυκατοικίας που συνορεύουν.

Η απορία μου: δεν μπορούσε ο υδραυλικός να βρει με κάποιο άλλο 'τρόπο' από πού προέρχεται η υγρασία και έπρεπε να 'σκάβει' ?

Αλλά, και το άλλο: δεν ήταν 'βέβαιος' για την δουλειά που είχε κάνει ώστε να πει: παιδιά, δεν είναι από εδώ?

 

 

- Ήταν θέμα δικής σου επιλογής και όχι του υδραυλικού.

- Μπορούσες να επιλέξεις α) και αυτόν που θα κάνει την «έρευνα» πριν την επιδιόρθωση και β) μπορούσες επίσης να επιλέξεις μεταξύ καταστροφικών (γκρεμίσματα) και μη καταστροφικών μεθόδων για τον εντοπισμό του χώρου από όπου γινόταν μέσω της τοιχοποιίας η διάχυση της υγρασίας στο σπίτι σου .

- Στο διαδίκτυο υπάρχουν εκατοντάδες αναρτήσεις από εταιρίες και ανεξάρτητους τεχνικούς που ασχολούνται με τον εντοπισμό διαρροής νερού με μη καταστροφικές μεθόδους . Θα μπορούσες επίσης να πληροφορηθείς από αυτό και για τις πραγματικές δυνατότητες του εξοπλισμού που διαθέτουν οι παραπάνω, ώστε να επιλέξεις τον τεχνικό ή την εταιρία με τον πληρέστερο εξοπλισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Σπίτι, ανακαινίστηκε πλήρως το καλοκαίρι. 

Εμφανίστηκε υγρασία στην κουζίνα αλλά και στο ισόγειο μαγαζί.

Ήρθε ο υδραυλικός και άρχισε να 'σκάβει' εδώ και εκεί.

Δεν βρήκε κάτι και τελικά η υγρασία προέρχονταν από το μπαλκόνι του γείτονα, διπλανής πολυκατοικίας που συνορεύουν.

Η απορία μου: δεν μπορούσε ο υδραυλικός να βρει με κάποιο άλλο 'τρόπο' από πού προέρχεται η υγρασία και έπρεπε να 'σκάβει' ?

Αλλά, και το άλλο: δεν ήταν 'βέβαιος' για την δουλειά που είχε κάνει ώστε να πει: παιδιά, δεν είναι από εδώ?

 

 

Φωνάζουμε έναν έμπειρο μηχανικό πάντα που θα υποδείξει προς ποια κατεύθυνση θα κινηθούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Φωνάζουμε έναν έμπειρο μηχανικό πάντα που θα υποδείξει προς ποια κατεύθυνση θα κινηθούμε. 

Αρα, δουλειά μηχανικού και όχι υδραυλικόυ ?

1 ώρα πριν, filipN είπε

- Ήταν θέμα δικής σου επιλογής και όχι του υδραυλικού.

- Μπορούσες να επιλέξεις α) και αυτόν που θα κάνει την «έρευνα» πριν την επιδιόρθωση και β) μπορούσες επίσης να επιλέξεις μεταξύ καταστροφικών (γκρεμίσματα) και μη καταστροφικών μεθόδων για τον εντοπισμό του χώρου από όπου γινόταν μέσω της τοιχοποιίας η διάχυση της υγρασίας στο σπίτι σου .

- Στο διαδίκτυο υπάρχουν εκατοντάδες αναρτήσεις από εταιρίες και ανεξάρτητους τεχνικούς που ασχολούνται με τον εντοπισμό διαρροής νερού με μη καταστροφικές μεθόδους . Θα μπορούσες επίσης να πληροφορηθείς από αυτό και για τις πραγματικές δυνατότητες του εξοπλισμού που διαθέτουν οι παραπάνω, ώστε να επιλέξεις τον τεχνικό ή την εταιρία με τον πληρέστερο εξοπλισμό.

Συμφωνώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν ξαφνικά έχουν αρχίσει και μουγκρίζουν οι σωλήνες του νερού, τι είναι;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Όταν ξαφνικά έχουν αρχίσει και μουγκρίζουν οι σωλήνες του νερού, τι είναι;

Μεγάλη πίεση στο δίκτυο;

Just guessing, περίμενε και γνώμη κάποιου ειδήμων

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Όταν ξαφνικά έχουν αρχίσει και μουγκρίζουν οι σωλήνες του νερού, τι είναι;

Μουγκρίζουν ή όταν κλείνεις απότομα κάνουν θόρυβο . Αυτό ονομάζεται υδραυλικό πλήγμα , και καλό θα είναι να τοποθετηθεί μειωτης πίεσης στη κεντρική σου παροχή και να ρυθμιστεί αναλογως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, meletis_m είπε

Μουγκρίζουν ή όταν κλείνεις απότομα κάνουν θόρυβο . Αυτό ονομάζεται υδραυλικό πλήγμα , και καλό θα είναι να τοποθετηθεί μειωτης πίεσης στη κεντρική σου παροχή και να ρυθμιστεί αναλογως

Μουγκρίζουν και από ότι έψαξα πριν από λίγο είναι στους σωλήνες του ζεστού. Ακούγεται κάπου μέσα στους τοίχους όταν ανοίγω μια συγκεκριμένη βρύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...