Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ψυγείο μου ξαφνικά κάνει έναν πολύ έντονο και δυνατό θόρυβο. Έχω την υποψία πως σταμάτησε να ψύχει κιόλας. Είναι ενα 18 ετών Whirlpool ARC8110, τι λέτε με αποχαιρετά και δεν το κατάλαβα ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω βαλει εδω και κανα χρονο καινουργια κουφωματα/τζαμια τα οποια ειχαν πανω κατι αυτοκολλητα του κατασκευαστη. Δυστυχως 99% η καθαριστρια που φωναξαμε πρεπει να χρησιμοποιησε καποιο σκληρο σφουγγαρακι για να τα βγαλει και εχουν κανει σχεδον ολα καποιες οχι πολυ βαθιες γρατζουνιες. Ειναι δυσκολο να τα τραβηξω φωτο με το κινητο γιατι δεν φαινονται αλλα υπο συγκεκριμενη γωνια/φωτισμο κανουν μπαμ.

Εχει δοκιμασει κανεις καποια αλοιφη για γρατζουνιες σε τζαμια η οποια να κανει δουλεια ή γενικα καποια ιδεα αν μπορω να κανω τπτ ή τα παντρευτηκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, spocky είπε

Εχω βαλει εδω και κανα χρονο καινουργια κουφωματα/τζαμια τα οποια ειχαν πανω κατι αυτοκολλητα του κατασκευαστη. Δυστυχως 99% η καθαριστρια που φωναξαμε πρεπει να χρησιμοποιησε καποιο σκληρο σφουγγαρακι για να τα βγαλει και εχουν κανει σχεδον ολα καποιες οχι πολυ βαθιες γρατζουνιες. Ειναι δυσκολο να τα τραβηξω φωτο με το κινητο γιατι δεν φαινονται αλλα υπο συγκεκριμενη γωνια/φωτισμο κανουν μπαμ.

Εχει δοκιμασει κανεις καποια αλοιφη για γρατζουνιες σε τζαμια η οποια να κανει δουλεια ή γενικα καποια ιδεα αν μπορω να κανω τπτ ή τα παντρευτηκα?

Πολυ δυσκολα να φυγουν. Αλλα με τις καθαριστριες κτλ ειναι αναμενομενο. Εμενα ρουφαγανε νερα με τη σκουπα που κανει 300€. Ευτυχως επεζησε.

Και εμενα μου εχουν καταστρεψει χιλιαδες ευρω πραγματα αλλα ετσι ειναι. Τουλαχιστον λειτουργικα δεν εχεις θεμα

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε γαμωτο και το κακο ηταν οτι δεν ημουν εκει οταν το εκανε οποτε ουτε ευθυνες δεν μπορω να ζητησω μιας και αρνηθηκε οτι εβαλε κατι αλλο απο πανι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, spocky είπε

Ναι ρε γαμωτο και το κακο ηταν οτι δεν ημουν εκει οταν το εκανε οποτε ουτε ευθυνες δεν μπορω να ζητησω μιας και αρνηθηκε οτι εβαλε κατι αλλο απο πανι...

Καλα και απο πανω να εισαι δε σημαινει πως δε θα το κανει.

Εμενα πχ ενω ημουν μπροστα γυρισε στα αλουμινια το πρασινο.. η ανεβηκε σε παγκο κουζινας γρανιτη σε κομενο κομματι που ηταν 3-4 εκατοστα παροτι ειπα να μην ανεβει. Αν εσπαγε ηταν κανα χιλιαρικο +  ζημια. 

Ομως οταν δεν εχεις χρονο η αλλη επιλογη αναγκαστηκα τα υπομενεις. Με θεωρουν περιεργο και οι δικοι για αυτα βεβαια. Ισως να εχουν δικαιο και να μην εχουν νοημα αυτα,.

Το πρασινο ειναι silicon carbide που ειναι πολυ σκληρο χαλαει τα παντα σχεδον. Σε τζαμια νομιζω με cerium oxide γινεται δουλεια αλλα ειναι πολυ δυσκολο και δεν αξιζει

 

https://www.3m.com/3M/en_US/p/d/b40065564/

Polishing marring and fine scratches out of glass surfaces is a slow and difficult process, but using our 3M™ Glass Polishing Compound can make the job a little bit easier. 

Για να λενε πως ειναι δυσκολο σκεψου ποσο δυσκολο θα ειναι για εναν χωρις εμπειρια

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι καθαρίστριες...κι εγώ ΚΑΘΕ φορά βρίσκω και από κάποια βλακεία που έχει κάνει, ή κάτι που έπρεπε να έχει καθαρίσει και δεν το έκανε και με λένε περίεργο.

Λοιπόν για τις γρατσουνιές δεν νομίζω να βρεις κάτι, γιατί δεν είναι όπως στα αυτοκίνητα που έχει το βερνίκι από επάνω, περνάς ένα γυάλισμα, τρως λίγο το βερνίκι κι έρχεται. Εδώ είναι βαφές πούδρας/ηλεκτροστατικές. Ίσως να κάνεις δοκιμή (μιας και έπιασα το car detailing μου ήρθε στο μυαλό) καμία αλοιφή για αμάξια, κερώματος ξέρω-γω, και γεμίσει λίγο η γρατσουνιά μειώνοντας το οπτικό αποτέλεσμα. Δοκιμαστικά, σε ένα μικρό σημείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αυτές οι καθαρίστριες...κι εγώ ΚΑΘΕ φορά βρίσκω και από κάποια βλακεία που έχει κάνει, ή κάτι που έπρεπε να έχει καθαρίσει και δεν το έκανε και με λένε περίεργο.

Λοιπόν για τις γρατσουνιές δεν νομίζω να βρεις κάτι, γιατί δεν είναι όπως στα αυτοκίνητα που έχει το βερνίκι από επάνω, περνάς ένα γυάλισμα, τρως λίγο το βερνίκι κι έρχεται. Εδώ είναι βαφές πούδρας/ηλεκτροστατικές. Ίσως να κάνεις δοκιμή (μιας και έπιασα το car detailing μου ήρθε στο μυαλό) καμία αλοιφή για αμάξια, κερώματος ξέρω-γω, και γεμίσει λίγο η γρατσουνιά μειώνοντας το οπτικό αποτέλεσμα. Δοκιμαστικά, σε ένα μικρό σημείο...

Μπορει να εισαι περιεργος οπως και εμενα με λενε περιεργο. Για να το λενε θα εχουν δικαιο.

Απο οτι καταλαβα στο τζαμι εχει θεμα οχι στο κουφωμα και αυτο ισως να φτιαχνει με αυτο που εβαλα πανω αλλα πολυς κοπος/χρημα για αβεβαιο αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Για να το λενε θα εχουν δικαιο.

Όχι δεν έχουν δίκιο. Απλά δεν θέλουν να παραδεχτούν ότι η καθαρίστρια που έχουν φέρει είναι ελλιπής. Και πού θα βρεις καλύτερη θα μου πεις... κάτσε κάντα μόνος σου... ρε φίλε πραγματικά άν είναι να μου κάνει ζημιές, να κάτσω να τα κάνω και καλύτερα να μην κάνει ξέρω γω την γ...μοσκόνη πάνω από τα ντουλάπια της κουζίνας, παρά να πατήσει πάνω στον πάγκο που πλήρωσα χιλιάδες €....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, spocky είπε

Εχω βαλει εδω και κανα χρονο καινουργια κουφωματα/τζαμια τα οποια ειχαν πανω κατι αυτοκολλητα του κατασκευαστη. Δυστυχως 99% η καθαριστρια που φωναξαμε πρεπει να χρησιμοποιησε καποιο σκληρο σφουγγαρακι για να τα βγαλει και εχουν κανει σχεδον ολα καποιες οχι πολυ βαθιες γρατζουνιες. Ειναι δυσκολο να τα τραβηξω φωτο με το κινητο γιατι δεν φαινονται αλλα υπο συγκεκριμενη γωνια/φωτισμο κανουν μπαμ.

Παρόλο που δεν έχω κάποια λύση για την περίπτωσή σας, σας συστήνω για την επόμενη φορά (να το διατυπώσετε τύπου "αυτό εδώ είναι μόνο για τα αλουμίνια και μόνο για να καθαρίσεις λεκέδες") αυτό. Στην περίπτωσή μου, είχαν κολλήσει με ταινία συσκευασίας (καφέ), ριζόχαρτο, για να μην υπάρχει οπτική επαφή εσωτερικού - εξωτερικού χώρου. Πρόσφατα λοιπόν, μου χρειάστηκε και έκανε θαύματα (με λίγη επιμονή ωστόσο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ΠάρηςΓ said:

Πολυ δυσκολα να φυγουν. Αλλα με τις καθαριστριες κτλ ειναι αναμενομενο. Εμενα ρουφαγανε νερα με τη σκουπα που κανει 300€. Ευτυχως επεζησε.

Και εμενα μου εχουν καταστρεψει χιλιαδες ευρω πραγματα αλλα ετσι ειναι. Τουλαχιστον λειτουργικα δεν εχεις θεμα

 

Η καθαρίστρια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

image.png.622b84eb24797d5b44e7b640198b637f.png

Υπάρχει μήπως κάτι σαν αυτό στο Spoiler με καλύτερη όμως αεροστεγανότητα; σαν τάπα, οτιδήποτε. 

Οποιοδήποτε υλικό. Θέλω να το βάλω ως είσοδο αέρα σε τοίχο στο μπαλκόνι, που θα οδηγεί στο τζάκι, αλλά να το κλείνω όποτε δεν χρησιμοποιείται το τζάκι για λόγους μόνωσης - στεγανοτητας. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.622b84eb24797d5b44e7b640198b637f.png

Υπάρχει μήπως κάτι σαν αυτό στο Spoiler με καλύτερη όμως αεροστεγανότητα; σαν τάπα, οτιδήποτε. 

Οποιοδήποτε υλικό. Θέλω να το βάλω ως είσοδο αέρα σε τοίχο στο μπαλκόνι, που θα οδηγεί στο τζάκι, αλλά να το κλείνω όποτε δεν χρησιμοποιείται το τζάκι για λόγους μόνωσης - στεγανοτητας. 

Ευχαριστώ 

Θυμίζει σχάρα σιφωνιού, τι μέγεθος;

 

https://www.skroutz.gr/s/25593694/Viospiral-Ανοξείδωτη-Σχάρα-Δαπέδου-με-Διάμετρο-120χιλ-Ασημί-15-01335.html

https://www.skroutz.gr/s/25591650/Viospiral-Ανοξείδωτη-Σχάρα-Δαπέδου-με-Μέγεθος-12x12εκ-Ασημί-15-01365.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Αλλάζω  εσωτερικές πόρτες στο σπίτι. 

Στο σαλονάκι μου, μικρό γαρ όπως και το σπίτι, έχω κι εκεί πόρτα, κλείνει και γίνεται δωμάτιο, ωστόσο δεν την χρησιμοποιούσα ποτέ την παλιά, οπότε λέω να μη βάλω καθόλου πόρτα. 

Να βάλω λέτε σκέτη μόνο την κάσα, ή να την αφεραίσω, κι αν την αφεραίσω, να σοφατίσω και να βάψω, να προσέξω κάτι άλλο; 

Μάλλον εκτός απ το πρακτικό του θέματος, είναι και θέμα γούστου υποθέτω, ωστόσο πείτε καμια γνώμη για  άνοιγμα πόρτας που σίγουρα δεν θα μπει μελλοντικά   πόρτα;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trelaras22 είπε

Καλησπέρα. Αλλάζω  εσωτερικές πόρτες στο σπίτι. 

Στο σαλονάκι μου, μικρό γαρ όπως και το σπίτι, έχω κι εκεί πόρτα, κλείνει και γίνεται δωμάτιο, ωστόσο δεν την χρησιμοποιούσα ποτέ την παλιά, οπότε λέω να μη βάλω καθόλου πόρτα. 

Να βάλω λέτε σκέτη μόνο την κάσα, ή να την αφεραίσω, κι αν την αφεραίσω, να σοφατίσω και να βάψω, να προσέξω κάτι άλλο; 

Μάλλον εκτός απ το πρακτικό του θέματος, είναι και θέμα γούστου υποθέτω, ωστόσο πείτε καμια γνώμη για  άνοιγμα πόρτας που σίγουρα δεν θα μπει μελλοντικά   πόρτα;  

Απλα ειναι μπελας χωρια που θα εχεις και στο πάτωμα κενο αν έχει μπει παραδοσιακά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...