Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Thresh είπε

Λογικά ναι.

Σκέψου ότι στο εξοικονομώ δεν νομίζω ότι προβλέπονται χωνευτά, δεν είναι αρκετά καλά για να τα δεχτεί το πρόγραμμα ώστε να τα επιδοτήσει.

Ενδιαφερον....αρα αν εχεις σπιτι με χωνευτα και ηθελες/θελεις να μπει στο εξοικονομω τι κανεις???

Αποκλειεις μεγαλο μερος του πληθυσμου ετσι δεδομενου κιολας οτι χωροταξικα πολλα σπιτια και να θες να πας σε ανοιγομενα δεν μπορεις.

6 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

 

Ειναι πολυ βολικα. Ουτε τρωνε χωρο ,ουτε ανεβάζεις ρολα και εχεις και σιτα. Επισης κλεινουν ευκολα απεξω αν βγεις εξω πχ μπαλκονι ενω με ανασυρομενα χλωμό.

Απλα εχουν αρνητικα. Πχ σε εμενα οσα ειναι εκτεθειμένα περναει υγρασια και φουσκώνει ο τοιχος απο βροχές κτλ. Επισης περναει αερας 

 

Αν εχεις τεντα αυτα λυνονται γιατι δεν μπαινει νερο να φουσκωσει. Επισης ειναι θεμα και του τοιχου και του κουφωματος λχ αυτα που εχω εχουν εξωτερικα ενα προσθετο χειλος αλουμινιου που κοβει το νερο και εχει εξτρα τριχακια για να κοβει επιπλεον οτι μπορει απο αερα και μαλλον μαμουνια.

Επισης τα ανοιγομενα τα εξωτερικα ανοιγουν προς τα εξω αρα οι μεντεσεδες ειναι εξω αρα πιο ευκολο να παραβιαστουν αν καποιος απεξω αρχισει να "εργαζετε" πανω στους μεντεσεδες. Που με τα χωνευτα εντος τοιχου ειναι πιο δυσκολ (οχι ακατορθωτο θελει αλλο τροπο και μαλλον παραπανω χρονο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
15 minutes ago, Sebu said:

Ενδιαφερον....αρα αν εχεις σπιτι με χωνευτα και ηθελες/θελεις να μπει στο εξοικονομω τι κανεις???

Γυρνάς σε ανοιγόμενα ή επάλληλα (ανασυρόμενα), ώστε να έχουν χαμηλότερο (καλύτερο) συντελεστή θερμοπερατότητας για να βελτιώνεται αρκετά η θερμομόνωση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sebu είπε

Ενδιαφερον....αρα αν εχεις σπιτι με χωνευτα και ηθελες/θελεις να μπει στο εξοικονομω τι κανεις???

Αποκλειεις μεγαλο μερος του πληθυσμου ετσι δεδομενου κιολας οτι χωροταξικα πολλα σπιτια και να θες να πας σε ανοιγομενα δεν μπορεις.

Αν εχεις τεντα αυτα λυνονται γιατι δεν μπαινει νερο να φουσκωσει. Επισης ειναι θεμα και του τοιχου και του κουφωματος λχ αυτα που εχω εχουν εξωτερικα ενα προσθετο χειλος αλουμινιου που κοβει το νερο και εχει εξτρα τριχακια για να κοβει επιπλεον οτι μπορει απο αερα και μαλλον μαμουνια.

Επισης τα ανοιγομενα τα εξωτερικα ανοιγουν προς τα εξω αρα οι μεντεσεδες ειναι εξω αρα πιο ευκολο να παραβιαστουν αν καποιος απεξω αρχισει να "εργαζετε" πανω στους μεντεσεδες. Που με τα χωνευτα εντος τοιχου ειναι πιο δυσκολ (οχι ακατορθωτο θελει αλλο τροπο και μαλλον παραπανω χρονο).

Ας το... χωνέψουμε ότι τα χωνευτά είναι ελληνική πατέντα και δεν εφαρμόζεται πουθενά αλλού στον κόσμο, να πάμε παρακάτω. Θερμομονωτικά μόνο προβλήματα προκαλεί ενώ αυτά περί ασφάλειας κλπ δεν ισχύουν, ένα οποιοδήποτε σοβαρό κούφωμα δεν έχει τέτοια θέματα απέναντι σε έναν τυχαίο ληστή, ενώ οποιοδήποτε κούφωμα έχει θέμα σε έναν σοβαρό και αποφασισμένο ληστή και εκεί χρειάζεσαι άλλα κατασταλτικά μέσα αντιμετώπισης.

Για το εξοικονομώ σε υφιστάμενα, ειπώθηκε η λύση. Επιπλέον κανονικά πρέπει να γίνονται και ενέργειες βελτίωσης της αεροστεγανότητας μεταξύ κάσας κουφώματος και υφιστάμενου κενού.

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω αγορασει για το σπιτι πατωμα απο αυτα που λενε ημιμασιφ.. 
Τι τιμες παιζουν για την τοποθετηση γενικα ? ηρθε ενας σημερα μου ειπε πατωμα+σοβατεπι 15€ το τμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Ας το... χωνέψουμε ότι τα χωνευτά είναι ελληνική πατέντα και δεν εφαρμόζεται πουθενά αλλού στον κόσμο, να πάμε παρακάτω. Θερμομονωτικά μόνο προβλήματα προκαλεί ενώ αυτά περί ασφάλειας κλπ δεν ισχύουν, ένα οποιοδήποτε σοβαρό κούφωμα δεν έχει τέτοια θέματα απέναντι σε έναν τυχαίο ληστή, ενώ οποιοδήποτε κούφωμα έχει θέμα σε έναν σοβαρό και αποφασισμένο ληστή και εκεί χρειάζεσαι άλλα κατασταλτικά μέσα αντιμετώπισης.

Για το εξοικονομώ σε υφιστάμενα, ειπώθηκε η λύση. Επιπλέον κανονικά πρέπει να γίνονται και ενέργειες βελτίωσης της αεροστεγανότητας μεταξύ κάσας κουφώματος και υφιστάμενου κενού.

Σωστά τα λέτε αλλά αν το σπίτι έχει σχεδιαστεί για χρήση με χωνευτά, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Γιατί πολύ απλά δεν έχει πώς να ανοίξει η μπαλκονοπόρτα.

Εμείς πέρυσι που αλλάξαμε τα αλουμίνια, θέλαμε ανοιγόμενα αλλά δε γινόταν... δεν υπάρχει η κατάλληλη διαρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιον τρόπο ένας λέβητας (κακοσυντηρημένος ίσως?) μπορεί να κάνει έκρηξη?

https://www.news247.gr/koinonia/serres-ekrixi-se-dimotiko-scholeio-plirofories-gia-nekro-paidi.9859289.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cthulhucarbide είπε

Με ποιον τρόπο ένας λέβητας (κακοσυντηρημένος ίσως?) μπορεί να κάνει έκρηξη?

https://www.news247.gr/koinonia/serres-ekrixi-se-dimotiko-scholeio-plirofories-gia-nekro-paidi.9859289.html

Ας μην σχολιάσουμε από το διαδίκτυο... το συμβάν, είναι τραγικό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ας το... χωνέψουμε ότι τα χωνευτά είναι ελληνική πατέντα και δεν εφαρμόζεται πουθενά αλλού στον κόσμο, να πάμε παρακάτω. Θερμομονωτικά μόνο προβλήματα προκαλεί ενώ αυτά περί ασφάλειας κλπ δεν ισχύουν, ένα οποιοδήποτε σοβαρό κούφωμα δεν έχει τέτοια θέματα απέναντι σε έναν τυχαίο ληστή, ενώ οποιοδήποτε κούφωμα έχει θέμα σε έναν σοβαρό και αποφασισμένο ληστή και εκεί χρειάζεσαι άλλα κατασταλτικά μέσα αντιμετώπισης.

Για το εξοικονομώ σε υφιστάμενα, ειπώθηκε η λύση. Επιπλέον κανονικά πρέπει να γίνονται και ενέργειες βελτίωσης της αεροστεγανότητας μεταξύ κάσας κουφώματος και υφιστάμενου κενού.

Για το τελευταιο πως μπορει καποιος να το καταφερει; Δεν εννοω τεχνικα αλλα να βρει το καταλληλο ατομο να το επιβάλει και να υποδειξει και το τροπο Γιατι φυσικα απο δεκαδες συνεργεια που εχω δει κανενας δεν δινει σημασια περα απο σπανιες περιπτωσεις που υπαρχει μηχανικος κτλ. 

 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Thresh είπε

Γυρνάς σε ανοιγόμενα ή επάλληλα (ανασυρόμενα), ώστε να έχουν χαμηλότερο (καλύτερο) συντελεστή θερμοπερατότητας για να βελτιώνεται αρκετά η θερμομόνωση.

Τα επαλληλα ειναι τραγικα απο αποψη θερμομονωσης. Εχει ο κουμπαρους μου τριφυλλη επαλληλη τζαμαρια σε σπιτι του 2011 και βαζει τετοιο τρελο κρυο το χειμωνα που η δικη μου διφυλλη χωνευτη του 2005 ειναι παραδεισος δεν μπαινει κιχ.

Στο σαλονι του καθεσαι στον καναπε που ειναι διπλα στην τριφυλλη επαλληλη και νιωθεις το κρυο να ερχεται. Ασε που το επαλληλο το δικο του ειναι πουπουλο σε σχεση με το διφυλλο χωνευτο δικο μου. Νομιζεις οτι θα σου μεινει στο χερι το επαλληλο.

Λχ εκεινος με επαλληλα και ανοιγομενα το σπιτι το χειμωνα μολις σταματησει η θερμανση καταληγει το βραδυ σε μεση θερμοκρασια 16-17 βαθμους κρυωνεις το νιωθεις (κατασκευη του 2011 πρωτος οροφος με πυλωτη απο κατω, εχει αλλο οροφο απο πανω). Εμενα του 2005 με συρωμενα πολυ πιο βαρια ως υλικο/φυλλο το σπιτι δεν πεφτει το βραδυ κατω απο 19,5-19 (ειμαι μεταξυ οροφων).

Ειναι δηλαδη σε νεοτερο σπιτι, με επαλληλα και ανοιγομενα και η μονη διαφορα του ειναι η πυλωτη απο κατω. Ειμαι σε 6 χρονια παλαιοτερο σπιτι με συρωμενα και η μονη διαφορα οτι εχω αλλο οροφο απο κατω.

Αρα ο τυπος/ειδος απο μονος του δεν ειναι αρκετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Sebu said:

Τα επαλληλα ειναι τραγικα απο αποψη θερμομονωσης. Εχει ο κουμπαρους μου τριφυλλη επαλληλη τζαμαρια σε σπιτι του 2011 και βαζει τετοιο τρελο κρυο το χειμωνα που η δικη μου διφυλλη χωνευτη του 2005 ειναι παραδεισος δεν μπαινει κιχ.

Αρα ο τυπος/ειδος απο μονος του δεν ειναι αρκετος.

Είναι τι "εταιρεία" και "μοντέλο" θα πάρεις, πχ οι σειρές Alumil Supreme S700 , S650 Phos είναι τούμπανες...1,1W/m²K. H διαφορά στην τιμή βέβαια σε σχέση με χωνευτά μοντέλα μέρα με νύχτα. 😛

Το θέμα είναι ότι το "ταβάνι" του χωνευτού είναι αρκετά πιο κάτω από αυτό των συρόμενων/ανασυρώμενων επάλληλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι γνώστης, αλλά θα πω δυο πράγματα.

1ον δεν ξέρουμε εγκατάσταση τύπο και χαρακτηριστικά (Ug Uw και ολικό) των κουφαμάτων και στις δυο περιπτώσεις

2ον Αυτό με την πυλωτή στον κουμπάρο σου και τον όροφο σε εσένα κάνει τεράστια διαφορά. Αν αναλογιστείς το ποσοστό ανοιγμάτων σε σχέση με τους τοίχους όπως επίσης και ότι ο όροφος από κάτω σου σε "ζεσταίνει" σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία του χειμώνα μπορείς εύκολα να εξηγήσεις τις διαφορές θερμοκρασίας που έχουν τα σπίτια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

περα απο σπανιες περιπτωσεις που υπαρχει μηχανικος κτλ.

Ακριβώς αγαπητέ... Πρέπει να γίνει αντιληπτό προς άπαντες ότι ο ρόλος του μηχανικού δεν είναι για να βγάλει την άδεια ή να ετοιμάσει τα χαρτιά και από εκεί και πέρα διακοσμητικό στοιχείο. Και να υπάρξει επιτέλους πλαίσιο πιστοποίησης και εποπτείας τεχνικών επαγγελμάτων. Όχι όποιος θέλει κάνει μια έναρξη (ή και όχι!) και το παίζει μάστορας...

Σήμερα διαπιστώσαμε πικρά τις συνέπειες της νοοτροπίας του δε βαριέσαι, αύριο θα το έχουμε ξεχάσει και θα λέμε ήταν η κακιά στιγμή...

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2022 στις 6:40 ΜΜ, Adon1s είπε

Καλησπέρα ομαδάρα

Στο σπίτι μου υπάρχουν ήδη συρόμενα κουφώματα αλουμινίου (σαλόνι και δωμάτια) ωστόσο είναι 20 ετίας και με καθόλου καλή μόνωση, με αποτέλεσμα το σπίτι να είναι κρύο. 
Προκειμένου να αποφύγω ξανά μανά γκρεμίσματα και βαψίματα , θα ήθελα να αποφύγω να βάλω τα «κλασσικά» προς τα μέσα ανοιγοκλειόμενα και να βάλω συρόμενα. Θα ήθελα να ρωτήσω κατά ποσο είναι εύκολο στην ήδη υπάρχουσα «εγκατάσταση» να μπουν καινούργια συρόμενα κουφώματα, και αν έχει κάποιος εμπειρία από την όλη διαδικασία αλλαγής.

Από τη στιγμη που και τα δύο είναι εξωτερικα συρόμενα θα ελεγα ναδεις και τη λύση παντζούρι ρολο εξωτερικό και τζάμια ανοιγόμενα φυσικα προς τα μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2022 στις 9:25 ΠΜ, mechpanos είπε

Λόγω βλάβης στον εγκέφαλο.

Οκ, πες μου εμένα να βάλω λοιπόν ανοιγμένα στο σαλόνι με άνοιγμα 2,40m...δυστυχώς δεν γίνονται όλα παντού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...