Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ομαδάρα

Στο σπίτι μου υπάρχουν ήδη συρόμενα κουφώματα αλουμινίου (σαλόνι και δωμάτια) ωστόσο είναι 20 ετίας και με καθόλου καλή μόνωση, με αποτέλεσμα το σπίτι να είναι κρύο. 
Προκειμένου να αποφύγω ξανά μανά γκρεμίσματα και βαψίματα , θα ήθελα να αποφύγω να βάλω τα «κλασσικά» προς τα μέσα ανοιγοκλειόμενα και να βάλω συρόμενα. Θα ήθελα να ρωτήσω κατά ποσο είναι εύκολο στην ήδη υπάρχουσα «εγκατάσταση» να μπουν καινούργια συρόμενα κουφώματα, και αν έχει κάποιος εμπειρία από την όλη διαδικασία αλλαγής.

Επεξ/σία από Adon1s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Adon1s είπε

Καλησπέρα ομαδάρα

Στο σπίτι μου υπάρχουν ήδη συρόμενα κουφώματα αλουμινίου (σαλόνι και δωμάτια) ωστόσο είναι 20 ετίας και με καθόλου καλή μόνωση, με αποτέλεσμα το σπίτι να είναι κρύο. 
Προκειμένου να αποφύγω ξανά μανά γκρεμίσματα και βαψίματα , θα ήθελα να αποφύγω να βάλω τα «κλασσικά» προς τα μέσα ανοιγοκλειόμενα και να βάλω συρόμενα. Θα ήθελα να ρωτήσω κατά ποσο είναι εύκολο στην ήδη υπάρχουσα «εγκατάσταση» να μπουν καινούργια συρόμενα κουφώματα, και αν έχει κάποιος εμπειρία από την όλη διαδικασία αλλαγής.

Η απόλυτη λύση είναι ανοιγόμενα, θερμοδιακοπτόμενα, με ενεργειακά τζάμια. Τα συρόμενα που έχεις είναι χωνευτά στον τοίχο; μονό ή διπλό φύλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονό φύλλο και δεν είναι χωνευτά στον τοίχο, όταν ανοίγω πόρτα και πατζούρι, αυτά κινούνται συρτά κατά μήκος του εξωτερικού τοίχου (του μπαλκονιού). Όταν λες απόλυτη λύση, εννοείς από άποψη απόδοσης στη μόνωση πάντα;

Επεξ/σία από Adon1s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Adon1s είπε

Καλησπέρα ομαδάρα

Στο σπίτι μου υπάρχουν ήδη συρόμενα κουφώματα αλουμινίου (σαλόνι και δωμάτια) ωστόσο είναι 20 ετίας και με καθόλου καλή μόνωση, με αποτέλεσμα το σπίτι να είναι κρύο. 
Προκειμένου να αποφύγω ξανά μανά γκρεμίσματα και βαψίματα , θα ήθελα να αποφύγω να βάλω τα «κλασσικά» προς τα μέσα ανοιγοκλειόμενα και να βάλω συρόμενα. Θα ήθελα να ρωτήσω κατά ποσο είναι εύκολο στην ήδη υπάρχουσα «εγκατάσταση» να μπουν καινούργια συρόμενα κουφώματα, και αν έχει κάποιος εμπειρία από την όλη διαδικασία αλλαγής.

Το καλύτερο είναι ανοιγόμενα. Αν δεν υπάρχει ο απαραίτητος χώρος για να ανοίξουν τα φύλλα, υπάρχει η εναλλακτική να μπουν συρόμενα επάλληλα, με καλύτερα σαν στεγανότητα τα ανασυρόμενα. Από άποψη τοποθέτησης ένα μερεμέτι θα το έχει σίγουρα, τίποτα φοβερό όμως!

Χωνευτά πάντως, αποκλείονται, σε μια σύγχρονη κατασκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοουμε χωνευται αποκλειονται σε συγχρονη κατασκευη?

Οσες πολυκατοικιες εχω δει ή ζησει κατασκευης του 2005 και ενθεν στην Αττική κατα βαση εχουν χωνευτα συρωμενα κουφωματα μεσα στην τοιχοποια. Τοσο το εξω πατζουρι όσο και το τζαμι.

Εκτιμω τα ανοιγομενα τα αποφευγουν λογω χωροταξικου ιδιως στα σπιτια απο το 2005 και μετα που τα κανουν κλουβια (ιδιαιτερα τα υπνοδωματια) αν το τζαμι ανοιγει προς τα μεσα θα τρωει αρκετο χωρο που σε περιοριζει στη διαρυθμιση λχ που θα βαλεις το κρεβατι ή το γραφειο.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, Sebu said:

Τι εννοουμε χωνευται αποκλειονται σε συγχρονη κατασκευη?

Ότι πέρα από τη χειρότερη μόνωση (θερμο ή ήχο + αεροπερατότητα) που προσφέρουν, σε σύγχρονες κατασκευές που έχουν εξωτερική θερμοπρόσοψη "ακυρώνεται" κι αυτή διότι μπαίνει κρύο στο κενό ανάμεσα στα τούβλα.

 

14 minutes ago, Sebu said:

Οσες πολυκατοικιες εχω δει ή ζησει κατασκευης του 2005 και ενθεν στην Αττική κατα βαση εχουν χωνευτα συρωμενα κουφωματα μεσα στην τοιχοποια. Τοσο το εξω πατζουρι όσο και το τζαμι.

Και τώρα κλάμα για τους λογαριασμούς θέρμανσης ή ψύξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Adon1s είπε

Μονό φύλλο και δεν είναι χωνευτά στον τοίχο, όταν ανοίγω πόρτα και πατζούρι, αυτά κινούνται συρτά κατά μήκος του εξωτερικού τοίχου (του μπαλκονιού). Όταν λες απόλυτη λύση, εννοείς από άποψη απόδοσης στη μόνωση πάντα;

Μπορείς να βάλεις μόνο "τζαμιλίκι" ανοιγόμενο και παντζούρι να μείνει το υπάρχον. Οικονομική λύση και η δουλειά σου θα γίνει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Ότι πέρα από τη χειρότερη μόνωση (θερμο ή ήχο + αεροπερατότητα) που προσφέρουν, σε σύγχρονες κατασκευές που έχουν εξωτερική θερμοπρόσοψη "ακυρώνεται" κι αυτή διότι μπαίνει κρύο στο κενό ανάμεσα στα τούβλα.

 

Και τώρα κλάμα για τους λογαριασμούς θέρμανσης ή ψύξης.

Ελα ομως που ετσι φτιαχνονταν οι πολυκατοικιες τα τελευταια 20 χρονια και συνεχιζουν πολλες νεες που χτιζονται στην περιοχη μου να ειναι με χωνευτα. Προφανως λογω κοστους στην κατασκευη? Λογω "κερδους" στο χωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Sebu said:

 Προφανως λογω κοστους στην κατασκευη? Λογω "κερδους" στο χωρο?

Λογικά ναι.

Σκέψου ότι στο εξοικονομώ δεν νομίζω ότι προβλέπονται χωνευτά, δεν είναι αρκετά καλά για να τα δεχτεί το πρόγραμμα ώστε να τα επιδοτήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενα παλιο θυροτηλεφωνο το κλασσικο με το ακουστικο.

θελω να το αντικαταστησω με αυτο https://www.skroutz.gr/s/24385243/Dahua-Μόνιτορ-Θυροτηλεόρασης-Αφής-7-VTH2421FW-P.html και ενα μπουτονακι κατω https://www.skroutz.gr/s/30607084/Dahua-Μπουτονιέρα-για-Θυροτηλεόραση-με-Κάμερα-VTO2202F-P-S2.html

Εστω οτι τοποθετω το μπουτον κατω στην εισοδο, την οθονη στη θεση του παλιου θυροτηλεφωνου και τα τροφοδοτω ολα με ρευμα μεσω PoE. Με το ανοιγμα της πορτας τι γινεται;

Επεξ/σία από nikos121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Thresh είπε

Λογικά ναι.

Σκέψου ότι στο εξοικονομώ δεν νομίζω ότι προβλέπονται χωνευτά, δεν είναι αρκετά καλά για να τα δεχτεί το πρόγραμμα ώστε να τα επιδοτήσει.

 

8 ώρες πριν, Sebu είπε

Ελα ομως που ετσι φτιαχνονταν οι πολυκατοικιες τα τελευταια 20 χρονια και συνεχιζουν πολλες νεες που χτιζονται στην περιοχη μου να ειναι με χωνευτα. Προφανως λογω κοστους στην κατασκευη? Λογω "κερδους" στο χωρο?

Ειναι πολυ βολικα. Ουτε τρωνε χωρο ,ουτε ανεβάζεις ρολα και εχεις και σιτα. Επισης κλεινουν ευκολα απεξω αν βγεις εξω πχ μπαλκονι ενω με ανασυρομενα χλωμό.

Απλα εχουν αρνητικα. Πχ σε εμενα οσα ειναι εκτεθειμένα περναει υγρασια και φουσκώνει ο τοιχος απο βροχές κτλ. Επισης περναει αερας 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Λόγω βλάβης στον εγκέφαλο.

Σιγα σιγα αλλαζει αυτο. Πιστευω σε λιγες δεκαετίες θα ειναι αλλιως τα πραγματα.

Οι απλοι αλουμινάδες(και οχι μονο) με κοιτουσαν σαν UFO οταν τους ελεγα να αλλαξω τα χωνευτα καθως μου λεγαν πως ειναι τα καλύτερα. Βεβαια και τα ανοιγομενα λογω κακης τοποθετησης/κατασκευης δεν ειναι παντα καλύτερα. Στο πατρικο μου μπαινει παρα πολυ κρυο απο τα ανοιγομενα καθως εχουν κενα δε κλειναν ποτε καλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Σιγα σιγα αλλαζει αυτο. Πιστευω σε λιγες δεκαετίες θα ειναι αλλιως τα πραγματα.

Οι απλοι αλουμινάδες(και οχι μονο) με κοιτουσαν σαν UFO οταν τους ελεγα να αλλαξω τα χωνευτα καθως μου λεγαν πως ειναι τα καλύτερα. Βεβαια και τα ανοιγομενα λογω κακης τοποθετησης/κατασκευης δεν ειναι παντα καλύτερα. Στο πατρικο μου μπαινει παρα πολυ κρυο απο τα ανοιγομενα καθως εχουν κενα δε κλειναν ποτε καλα.

 

Το θέμα κακοτεχνιών είναι τελείως διαφορετικό. Δεν φταίει το κούφωμα αλλά εκείνος που το έφτιαξε.

Αν κάποιος τώρα χτίζει ή έχει την επιλογή να αλλάξει, καλύτερα να διαρυθμίσει τον χώρο του έτσι ώστε να πάει στα ανοιγόμενα.

7 ώρες πριν, nikos121 είπε

Εχω ενα παλιο θυροτηλεφωνο το κλασσικο με το ακουστικο.

θελω να το αντικαταστησω με αυτο https://www.skroutz.gr/s/24385243/Dahua-Μόνιτορ-Θυροτηλεόρασης-Αφής-7-VTH2421FW-P.html και ενα μπουτονακι κατω https://www.skroutz.gr/s/30607084/Dahua-Μπουτονιέρα-για-Θυροτηλεόραση-με-Κάμερα-VTO2202F-P-S2.html

Εστω οτι τοποθετω το μπουτον κατω στην εισοδο, την οθονη στη θεση του παλιου θυροτηλεφωνου και τα τροφοδοτω ολα με ρευμα μεσω PoE. Με το ανοιγμα της πορτας τι γινεται;

Χωρίς να είμαι εντελώς γνώστης του θέματος, έχω την εντύπωση ότι τα παλιά θυροτηλέφωνα, έχουν ένα ξεχωριστό ζεύγος καλωδίων που πάει στον κλειδαριά. Μπορείς να βάλεις ένα extra button που να κάνει αυτή την διαδικασία.

Έχω όμως την εντύπωση ότι έχει προβλέψει για την πόρτα η dahua. Για δες αυτό το video

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...