Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Είσαι λίγο οριακά. Μια 8kw αντλία μπορεί στα πολλά κρύα να σηκώσει μέχρι και 4kw φορτίο, κι αν  έχει και βοηθητικές αντιστάσεις μπορεί να φτάσει και παραπάνω, εκεί αν έχεις και κανένα φούρνο ανοιχτό πχ υπάρχει πιθανότητα να σου ρίχνει την κεντρική ασφάλεια. Γράψε για ποιο μοντέλο σκέφτεσαι, να δούμε specs.

Καταρχάς, να σε ευχαριστήσω για την απάντηση! :)

Το σπίτι θα είναι στην Καλλιθέα (Αθήνα) όπου η ελάχιστη θερμοκρασία το βράδυ δεν νομίζω να έχει πέσει ποτέ κάτω από  -2 όλο το χειμώνα. Από την άλλη, ακόμα και αν έχει καλη εξωτερική θερμοκρασία (+5 βάθμους), στην εκκίνηση δεν χρειάζεται μεγαλύτερο φορτίο;

Σκεφτόμουν αυτό  https://www.skroutz.gr/s/24130174/Midea-MHC-V9W-D2N8-Αντλία-Θερμότητας-8-6kW-Μονοφασική-60-C-Monoblock.html?from=featured&product_id=137640635 αν και δεν ξέρω μήπως με συμφέρει να πάω μέσω της ΔΕΗ για το πρόγραμμα επιβράβευση. Θα δω μετά και της ΔΕΗ (έχω την εντύπωση πως αφορά συγκεκριμένα μοντέλα και προμηθευτές).

Αν κατέφευγα στη χρήση κλιματιστικών inverter (ενα 14ρη και δύο 9ρια) θα είναι καλύτερα τα πράγματα από άποψη φορτίων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, Antretng είπε

Αν κατέφευγα στη χρήση κλιματιστικών inverter (ενα 14ρη και δύο 9ρια) θα είναι καλύτερα τα πράγματα από άποψη φορτίων;

Αν βάλεις αντλία/fan coils καινούργια το έχεις υπολογίσει το μπάτζετ; Με υπάρχοντα σώματα καλοριφέρ δεν θα έχεις ψύξη, οπότε θα χρειάζεσαι και a/c.

Με εγκατάσταση a/c μόνο, κανείς τη δουλειά σου με τα μισά λεφτά, ίσως και λιγότερα. Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά οικονομικά, για μένα δεν υπάρχει σύγκριση, ούτε απόσβεση θα γίνει ποτέ της διαφοράς αφού οι αποδόσεις είναι παραπλήσιες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν βάλεις αντλία/fan coils καινούργια το έχεις υπολογίσει το μπάτζετ; Με υπάρχοντα σώματα καλοριφέρ δεν θα έχεις ψύξη, οπότε θα χρειάζεσαι και a/c.

Ναι έχεις δίκιο, με σώματα δεν γλυτώνω τα κλιματιστικά. Αλλά για να έχω πλήρη άποψη, θέλω να δω αν κάποια από τις δύο εναλλακτικές είναι καλύτερη από άποψη απαιτήσεων φορτίου (εννοώ όταν δουλεύουν όλα τα κλιματιστικά μαζί).

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Antretng είπε

Ναι έχεις δίκιο, με σώματα δεν γλυτώνω τα κλιματιστικά.

πέραν αυτών που είπε ο Doubt ο να έχεις υπόψιν ότι  αν χαλάσει η αντλία δεν θα έχεις θέρμανση - ψύξη πουθενά Τρια κλιματιστικά δεν χαλάνε ταυτόχρονα  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μου εφτιαξαν ταβανι γυψοσανιδα και στην ακρη του τοιχου αφησαν κενο για κρυφο φωτισμο. 
Απλα μου φενεται πολυ μεγαλο το κενο που αφησαν, μπορει να μου πει συνηθως ποσο ειναι αυτη αποσταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mixos23 είπε

Καλησπερα, μου εφτιαξαν ταβανι γυψοσανιδα και στην ακρη του τοιχου αφησαν κενο για κρυφο φωτισμο. 
Απλα μου φενεται πολυ μεγαλο το κενο που αφησαν, μπορει να μου πει συνηθως ποσο ειναι αυτη αποσταση ?

Εξαρτάται το αποτέλεσμα που θες να πετύχεις, δεν είναι στάνταρ! Πόσο σου άφησαν;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως οσο χρειαζεται για να μπορεσεις να βαλεις τα χερια σου για τοποθετηση/αντικατασταση του οποιουδηποτε φωτισμου.. δεν υπαρχουν στανταρ ! 

Εσενα ποσοσ ειναι το κενο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλω υδραυλικό για την εργασία που θέλω καθώς με τα υδραυλικά αποφεύγω να ασχολούμαι πέραν των τελείως βασικών αλλά θα ήθελα την γνώμη σας. 

Μένω σε περιοχή που το νερό έχει πίεση γενικά αλλά ειδικά στο καινούριο μου σπίτι όχι. Ανεβαίνοντας στην ταράτσα διαπίστωσα ότι το δίκτυο συνδέεται με ένα μεγάλο ντεπόζιτο και από εκεί στο δίκτυο του σπιτιού. 

Η σκέψη μου είναι το κεντρικό δίκτυο ύδρευσης να συνδεθεί με ένα μειωτή πίεσης απευθείας στο δίκτυο του σπιτιού και το ντεπόζιτο να μείνει σαν ασφάλεια και να παρέχει νερό στο σπίτι όταν υπάρχει διακοπή με κάποιο τρόπο. Είναι ιδιαίτερα πολύπλοκη σαν διαδικασία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Μένω σε περιοχή που το νερό έχει πίεση γενικά αλλά ειδικά στο καινούριο μου σπίτι όχι.

2 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Η σκέψη μου είναι το κεντρικό δίκτυο ύδρευσης να συνδεθεί με ένα μειωτή πίεσης απευθείας στο δίκτυο του σπιτιού

κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά η κάτι άλλο έχεις στο μυαλό σου

2 ώρες πριν, Conan2046 είπε

και το ντεπόζιτο να μείνει σαν ασφάλεια και να παρέχει νερό στο σπίτι όταν υπάρχει διακοπή με κάποιο τρόπο. Είναι ιδιαίτερα πολύπλοκη σαν διαδικασία; 

όχι Θα μπει μια ανεπίστροφη  (μετα τον μετρητή) ένα ταφ - διακόπτες - φλοτέρ στο ντεπόζιτο κλπ Βέβαια τι ποιότητας θα είναι το νερό στο ντεπόζιτο θα δείξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!
Έχω μια μονοκατοικία με πλάκα από πάνω!
Έχει μπει στο "εξοικονομω" και είναι να βάλω πάνελ παλυουρεθανης.
Τι προτείνετε εσείς ως προς την τοποθέτηση ή το σχήμα και να το καλύπτει το πρόγραμμα φυσικά?

Λένε ότι πρέπει να έχει ύψος έως 5 εκατοστά.

Επίσης κλήση για τα νερά πως; 
Άλλοι λένε στην άκρη να σηκωθεί
Άλλοι λένε στην μέση να φεύγουν τα νερά 
Τι ιδέες έχετε δει; 
Ποια η εμπειρία σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mechpanos είπε

Εξαρτάται το αποτέλεσμα που θες να πετύχεις, δεν είναι στάνταρ! Πόσο σου άφησαν;;;

 

7 ώρες πριν, babisa είπε

Συνηθως οσο χρειαζεται για να μπορεσεις να βαλεις τα χερια σου για τοποθετηση/αντικατασταση του οποιουδηποτε φωτισμου.. δεν υπαρχουν στανταρ ! 

Εσενα ποσοσ ειναι το κενο ? 

Καλησπερα, ειναι 9-10 εκ .ισως μπερδευω εγω τον φωτισμο, ειχα στο νου μου οτι το φως θα πεφτει προς τα κατω αλλα μαλλον εναι σαν αυτη την κατασκευη ..

led_tainies_saloni-1024x536.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mixos23 είπε

 

Καλησπερα, ειναι 9-10 εκ .ισως μπερδευω εγω τον φωτισμο, ειχα στο νου μου οτι το φως θα πεφτει προς τα κατω αλλα μαλλον εναι σαν αυτη την κατασκευη ..

led_tainies_saloni-1024x536.webp

Ο έμμεσος φωτισμός επιτυγχάνει πιο ατμοσφαιρικά αποτελέσματα... καλή είναι η απόσταση, μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, hp8 είπε

κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά η κάτι άλλο έχεις στο μυαλό σου

όχι Θα μπει μια ανεπίστροφη  (μετα τον μετρητή) ένα ταφ - διακόπτες - φλοτέρ στο ντεπόζιτο κλπ Βέβαια τι ποιότητας θα είναι το νερό στο ντεπόζιτο θα δείξει

Γιατί το λες; Το δίκτυο εκεί που είμαι έχει αρκετή πιέση όπως διαπιστώνω από τον γείτονα, άρα χρειάζεται μειωτή πίεσης, Το σπίτι μου πάλι όχι και η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι φταίει ότι το νερό πηγαίνει πρώτα στο ντεπόζιτο. Προτείνεις κάτι διαφορετικό;

Για το νερό στο ντεπόζιτο έχεις ένα δίκιο αλλά ούτως ή άλλως δεν είναι πόσιμο στην περιοχή και χρησιμοποιώ φίλτρα, ποιο πολύ αν κόβεται το νερό για να μπορούμε να τραβάμε κανά καζανάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Γιατί το λες; Το δίκτυο εκεί που είμαι έχει αρκετή πιέση

εσύ γράφεις παραπάνω       

  Μένω σε περιοχή που το νερό έχει πίεση γενικά αλλά ειδικά στο καινούριο μου σπίτι όχι.

τώρα αν μιλάς για άλλο σπίτι θα πρέπει να μετρήσεις την πίεση και αν ειναι παραπάνω από  4 bar λογικά βάζεις μειωτή πίεσης 

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

αν κόβεται το νερό για να μπορούμε να τραβάμε κανά καζανάκι. 

αν είναι ξεχωριστό δίκτυο για καζανάκι  που  δεν εμπλέκεται με τις σωλήνες νερού χρήσης οκ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Γιατί το λες; Το δίκτυο εκεί που είμαι έχει αρκετή πιέση όπως διαπιστώνω από τον γείτονα, άρα χρειάζεται μειωτή πίεσης, Το σπίτι μου πάλι όχι και η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι φταίει ότι το νερό πηγαίνει πρώτα στο ντεπόζιτο. Προτείνεις κάτι διαφορετικό;

Για το νερό στο ντεπόζιτο έχεις ένα δίκιο αλλά ούτως ή άλλως δεν είναι πόσιμο στην περιοχή και χρησιμοποιώ φίλτρα, ποιο πολύ αν κόβεται το νερό για να μπορούμε να τραβάμε κανά καζανάκι. 

Aν το νερό που έχεις στο σπίτι είναι απο το τεπόζιτο φυσικό ειναι να μην έχεις την πίεση του δικτύου.Αν δεν σε φτάνει η πίεση θες πιεστικό ή να καταργήσεις το τεπόζιτο.Και αν η πίεση είναι τόση που δεν κλείνει καλά το φλοτέρ θες μειωτή πριν απο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...