Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, liakjim είπε

Παίρνει επιδιόρθωση ;

εννοείται κάπως έτσι είναι μέσα  1696321498_.png.b13455c777065ae83fe7190d5f8af518.png 919718146_.png.dbd1aeb00cbadcf2e93621d21c7ce916.png    Αλλάζεις την πεντάρα κάτω  (μαύρο - κοκκινο)   μισό € Κλείνεις το νερό από κάτω Βγάζεις το χερούλι Ανοίγεις την βρύση και ξεδιδωνεις το μηχανισμό αλλάζεις το λάστιχο πεντάρα Κάπως έτσι

https://www.youtube.com/watch?v=0rfH-c7e4VM

 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, hp8 είπε

εννοείται κάπως έτσι είναι μέσα  1696321498_.png.b13455c777065ae83fe7190d5f8af518.png  Αλλάζεις την πεντάρα κάτω  (μαύρο)    μισό € Κλείνεις το νερό από κάτω Βγάζεις το χερούλι Ανοίγεις την βρύση και ξεδιδωνεις το μηχανισμό αλλάζεις το λάστιχο πεντάρα Κάπως έτσι

https://www.youtube.com/watch?v=0rfH-c7e4VM

 

Έβγαλα τη βίδα, αλλά δεν βγαίνει η πεταλούδα

IMG20221130172538.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Έβγαλα τη βίδα, αλλά δεν βγαίνει η πεταλούδα

IMG20221130172538.jpg

 

Ρίξε κανά διαλυτικό για τα άλατα και άστο λίγο να ποτίσει.

Μετά προσπάθηκε να το βγάλεις κάνοντας κινήσεις (αριστερά-δεξια, πάνω-κάτω) κατά το τράβηγμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickol-us είπε

Ρίξε κανά διαλυτικό για τα άλατα και άστο λίγο να ποτίσει.

Μετά προσπάθηκε να το βγάλεις κάνοντας κινήσεις (αριστερά-δεξια, πάνω-κάτω) κατά το τράβηγμα

Τι άλατα; Νομίζω ότι έχουν γίνει όλα ένα από τη σκουριά. Τι διαλυτικό να ρίξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι άλατα; Νομίζω ότι έχουν γίνει όλα ένα από τη σκουριά. Τι διαλυτικό να ρίξω;

Τύπου viacal εννοούσα.

Φαντάζομαι διακόπτης ζεστού-κρύου υπάρχει και είναι ήδη κλειστοί...

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έβγαλα τη βίδα, αλλά δεν βγαίνει η πεταλούδα

δοκίμασε να λύσεις την ροζέτα που περιβάλει το μηχανισμό Θα ακουμπήσει στην πεταλούδα και ίσως την μετακινήσει προς τα πανω Η βαλε 2 ισια κατσαβίδια μεταξύ πεταλούδας και ροζέτας Μοχλός να την πετάξει έξω

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hp8 είπε

δοκίμασε να λύσεις την ροζέτα που περιβάλει το μηχανισμό Θα ακουμπήσει στην πεταλούδα και ίσως την μετακινήσει προς τα πανω 

Ούτε η ροζέτα λύνει. Θα δοκιμάσω αύριο με τον κάβουρα που θα είναι ημέρα και θα έχω περιθώρια αντίδρασης με ανοιχτά μαγαζιά κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ούτε η ροζέτα λύνει. Θα δοκιμάσω αύριο με τον κάβουρα που θα είναι ημέρα και θα έχω περιθώρια αντίδρασης με ανοιχτά μαγαζιά κτλ

να βαλεις πανί η λάστιχο Μην πιάσεις απ ευθείας με τον κάβουρα την ροζέτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Ούτε η ροζέτα λύνει. Θα δοκιμάσω αύριο με τον κάβουρα που θα είναι ημέρα και θα έχω περιθώρια αντίδρασης με ανοιχτά μαγαζιά κτλ

Άσε τις βρύσες και πες μας, το ανεμόμετρο με το D1 Mini το έφτιαξες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλό μήνα!

Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας. Σκεφτόμουν σε σπίτι 85 τετραγωνικών να βάλω αντλία θερμότητας. Αν ας πούμε βάλω μια μικρή αντλία περίπου 8 kwh θα την σηκώνει μονοφασική παροχή (35A από όσο ξέρω) ή θα με ζορίσει η χρήση της; Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή έχω λίγο μπλεχτεί με το cof και δεν είμαι σίγουρος πόσο εν τέλει "τραβάει" από ρεύμα.

Αν εναλλακτικά χρησιμοποιώ 3 κλιματιστικά inverter (δύο 9ρια και ενα 14ρη) θα είναι χαμηλότερες οι απαιτήσεις;

Υπάρχει και μια σκέψη για να αναβαθμίσω τη παροχή (πχ σε ενισχυμένο μονοφασικό ή τριφασικό) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο με συμφέρει εν τέλει η αντλία αν χρειαστεί αυτό το επιπλεόν κόστος για την αναβάθμιση (σκαψίματα/καλώδιο/πιστοποίηση για ενισχυμένο ή και άλλα 2000 ΔΕΗ για τριφασικό).

Είμαι σε διαδικασία ολικής ανακαίνισης όπου ούτως ή αλλως θα άλλαζα πίνακα και κάποιες καλωδιώσεις εντός του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Antretng είπε

Καλημέρα και καλό μήνα!

Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας. Σκεφτόμουν σε σπίτι 85 τετραγωνικών να βάλω αντλία θερμότητας. Αν ας πούμε βάλω μια μικρή αντλία περίπου 8 kwh θα την σηκώνει μονοφασική παροχή (35A από όσο ξέρω) ή θα με ζορίσει η χρήση της; Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή έχω λίγο μπλεχτεί με το cof και δεν είμαι σίγουρος πόσο εν τέλει "τραβάει" από ρεύμα.

Αν εναλλακτικά χρησιμοποιώ 3 κλιματιστικά inverter (δύο 9ρια και ενα 14ρη) θα είναι χαμηλότερες οι απαιτήσεις;

Υπάρχει και μια σκέψη για να αναβαθμίσω τη παροχή (πχ σε ενισχυμένο μονοφασικό ή τριφασικό) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο με συμφέρει εν τέλει η αντλία αν χρειαστεί αυτό το επιπλεόν κόστος για την αναβάθμιση (σκαψίματα/καλώδιο/πιστοποίηση για ενισχυμένο ή και άλλα 2000 ΔΕΗ για τριφασικό).

Είμαι σε διαδικασία ολικής ανακαίνισης όπου ούτως ή αλλως θα άλλαζα πίνακα και κάποιες καλωδιώσεις εντός του σπιτιού.

Είσαι λίγο οριακά. Μια 8kw αντλία μπορεί στα πολλά κρύα να σηκώσει μέχρι και 4kw φορτίο, κι αν  έχει και βοηθητικές αντιστάσεις μπορεί να φτάσει και παραπάνω, εκεί αν έχεις και κανένα φούρνο ανοιχτό πχ υπάρχει πιθανότητα να σου ρίχνει την κεντρική ασφάλεια. Γράψε για ποιο μοντέλο σκέφτεσαι, να δούμε specs.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...