Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Gino7 είπε

Καλησπέρα θα ήθελα την άποψη σας για ένα θέμα που έχω με τη θέρμανση μου...έχω καυστήρα πέλλετ με λέβητα μετατροπή πετρελαίου ..το σπίτι μου είναι 100m2 κ ο καυστήρας που έχω έχει 33kw ισχύ...θεωρείται ότι επδ είναι πολύ μεγαλύτερος από ότι θα χρειαζόταν το σπίτι μου έχω κ μεγαλύτερη κατανάλωση σε καύσιμο;;

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ναι.

Πανω σε ευχαριστώ για την απντηση σου κατρχην...μπορώ μέσα από τις ρυθμίσεις να την περιορίσω κατά κάποιο τρόπο τη χασουρα που έχω;;;κ επίσης θα μπορούσες να Μ εξηγήσεις αν γνωρίζεις φυσικά ,για ποιο λόγο έχω μεγαλύτερη κατανάλωση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Gino7 είπε

Πανω σε ευχαριστώ για την απντηση σου κατρχην...μπορώ μέσα από τις ρυθμίσεις να την περιορίσω κατά κάποιο τρόπο τη χασουρα που έχω;;;κ επίσης θα μπορούσες να Μ εξηγήσεις αν γνωρίζεις φυσικά ,για ποιο λόγο έχω μεγαλύτερη κατανάλωση;;

Γιατί ο λέβητας σου καίει περισσότερο καύσιμο για να ζεστάνει ένα μεγάλο χώρο, ενώ εσύ θες να ζεστάνεις έναν μικρό. Ναι μεν θα πιάσει γρήγορα θερμοκρασία νερών και θα κόψει, αλλά έχει πετάξει έξω αρκετή θερμότητα σε μορφή καυσαερίων που αν ήταν μικρότερος, θα πετούσε αναλογικά λιγότερο, με λιγότερες εκκινήσεις -σταματήματα του καυστήρα και επομένως λιγότερα ζεστάματα-κρυώματα.

Τώρα από ρυθμίσεις δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με καυστήρες πέλλετ του εμπορίου, θα μπορούσες αν δίνει τέτοια επιλογή το μενού να πειράξεις την τροφοδοσία ώστε να φέρνει λιγότερο καύσιμο μέσα και να το καίει σιγά σιγά, μαζί με ρύθμιση του αέρα ώστε να επιτυγχάνεις σωστή καύση με βέλτιστο λ (ναι το ίδιο λ με αυτό που έχουν τα αμάξια που χαλάνε κάθε τόσο οι αισθητήρες :)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 

Εκανα ανακαίνιση στο σπίτι και ολική στο μπάνιο. Στη θέση της παλιάς έβαλα καινούργια λεκάνη τουαλέτας. Το θέμα είναι ότι για να καθαρίσει εντελώς και να φύγουν τα (βιολογικά υλικά) (συγγνώμη) πρέπει να πατήσω το κουμπί δυο φορές η και τρεις . Αυτό είναι και χρονοβόρο αλλά και αντιοικονομικο καθώς ξοδεύω δι η και τριπλάσια ποσότητα νερού.

Υπαρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω είτε για να αυξήσω κάπως το γέμισμα του καζανακιου ή την ορμή εξόδου του νερού ώστε να περιοριστεί αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Adon1s είπε

Υπαρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω είτε για να αυξήσω κάπως το γέμισμα του καζανακιου

ρυθμίζει η ποσότητα από το φλοτέρ Προσοχή γιατί η υπερβολική ποσότητα φέρνει υπερχείλιση Είσαι σίγουρος ότι με την ανακαίνιση δεν έπεσε τίποτα μέσα ? Πριν την ανακαίνιση είχες θέμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Adon1s είπε

Υπαρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω είτε για να αυξήσω κάπως το γέμισμα του καζανακιου ή την ορμή εξόδου του νερού ώστε να περιοριστεί αυτό;

Μάρκα; Μήπως θυμάστε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει καποιος αν υπαρχει aftermarket αντίσταση ξεθαμπωματος τζαμιου που να τροφοδοτείται από 12v για χρηση σε αλλα σημεια λχ τζαμια/καθρεφτες ή μερη που θελουμε να στεγνωσουμε υγρασια επιφανειακα ή να θερμαινεται προκαταβολικα ανα καποια ωρα ωστε να παραμενει στεγνη η επιφανεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηπως γνωριζει κανεις πως βγαινουν τετοιου ειδους βασεις/πιαστρακια σε ενα μπανιο?

image.png.bece059cd6a333257274803263d36391.png

 

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mechpanos είπε

Γιατί ο λέβητας σου καίει περισσότερο καύσιμο για να ζεστάνει ένα μεγάλο χώρο, ενώ εσύ θες να ζεστάνεις έναν μικρό. Ναι μεν θα πιάσει γρήγορα θερμοκρασία νερών και θα κόψει, αλλά έχει πετάξει έξω αρκετή θερμότητα σε μορφή καυσαερίων που αν ήταν μικρότερος, θα πετούσε αναλογικά λιγότερο, με λιγότερες εκκινήσεις -σταματήματα του καυστήρα και επομένως λιγότερα ζεστάματα-κρυώματα.

Τώρα από ρυθμίσεις δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με καυστήρες πέλλετ του εμπορίου, θα μπορούσες αν δίνει τέτοια επιλογή το μενού να πειράξεις την τροφοδοσία ώστε να φέρνει λιγότερο καύσιμο μέσα και να το καίει σιγά σιγά, μαζί με ρύθμιση του αέρα ώστε να επιτυγχάνεις σωστή καύση με βέλτιστο λ (ναι το ίδιο λ με αυτό που έχουν τα αμάξια που χαλάνε κάθε τόσο οι αισθητήρες :)

Μάλιστα ...φέτος αυτό έκανα να σ πω την αλήθεια χωρίς βέβαια να γνωρίζω αυτές τις λεπτομέρειες...κατέβασα αρκετά τη τροφοδοσία καυσίμου κ ανέβασα την ένταση αέρα...έχοντας τη θερμοκρασία νερού γύρω στους 63-64 βαθμούς...βέβαια στα πολλά κρύα την ανεβάζω τη θερμοκρασία στο 67-69...νομίζω ότι με τη μείωση της τροφοδοσίας καυσίμου θα δω στο τέλος της σαιζόν διαφορά στη κατανάλωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Gino7 είπε

Μάλιστα ...φέτος αυτό έκανα να σ πω την αλήθεια χωρίς βέβαια να γνωρίζω αυτές τις λεπτομέρειες...κατέβασα αρκετά τη τροφοδοσία καυσίμου κ ανέβασα την ένταση αέρα...έχοντας τη θερμοκρασία νερού γύρω στους 63-64 βαθμούς...βέβαια στα πολλά κρύα την ανεβάζω τη θερμοκρασία στο 67-69...νομίζω ότι με τη μείωση της τροφοδοσίας καυσίμου θα δω στο τέλος της σαιζόν διαφορά στη κατανάλωση...

Τον αέρα πρέπει να τον  κόψεις, όχι να τον αυξήσεις, για να έχεις ίδια αναλογία αέρα / καυσίμου. Αλλιώς αν έχεις μεγάλη περίσσεια αέρα, ψύχεις τον λέβητα κ τα καυσαέρια σου. Πρέπει να βρεις το sweet spot 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Δεν εχει βιδες κατω/πανω το ελέγξα

image.png.ba6f447421952aba737102ca1e32dd8b.png

ρίξε λίγο ξύδι η w40 για τα άλατα Βάστα την ροζέτα και ξεβίδωσε εκεί 

με τον νιπτήρα εντάξει ?

Επεξ/σία από hp8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, hp8 είπε

image.png.ba6f447421952aba737102ca1e32dd8b.png

ρίξε λίγο ξύδι η w40 για τα άλατα Βάστα την ροζέτα και ξεβίδωσε εκεί 

με τον νιπτήρα εντάξει ?

Τελικα οντως ειχε βιδακι:)

Και ο νιπτηρας επισης μια χαρα, σημερα προλαβα να παρω και να βαλω ενα καινουργιο λαστιχακι/φλαντζα και μετα απο αρκετο σφιξιμο, πλεον δεν σταζει

 

Τι θα εκανα χωρις το insomnia>>Συμβουλες!

Επεξ/σία από panos4tw
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...