Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Ειπα να αλλαξω τη μπαταρια του νιπτηρα του μπανιου και η καινουργια ερχοταν μαζι με νεα βαλβιδα σιφωνιου τυπου click clack, σε αντιθετη με την παλια που ειχε τον κλασσικο μοχλο για να ανοιγεις κλεινεις. Το θεμα που εχω ειναι οτι τρεχει νερο απο το σημειο που βλεπεται ξεβιδωμενο στην φωτογραφια. Η μαυρη τσιμουχα ειναι πλακε (οχι κωνικη που μπαινει στις υπολοιπες συνδεσεις του σιφωνιου) και σφιγγω αρκετα δυνατα. Δοκιμασα και λιγο τεφλον αλλα τιποτα...καμια ιδεα?

 

 

Απο που χανει; Εβαλες στο σημειο που παταει το σιφωνι τσιμουχα; Ειχα βαλει 5 νηπτιρες το ιδιο ακριβως σιφωνι. Στον ενα οτι και να εκανα εσταζε. Αλλα το καλουπι ηταν μουφα δηλαδη η τρυπα δεν ηταν στρογγυλη τελειως

Εβαλα τεφλον στο σπειρωμα και λιγο σιλικόνη εκει που πατάει απο κάτω και 3 χρόνια δεν εχει σταξει τίποτα.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Το θεμα που εχω ειναι οτι τρεχει νερο απο το σημειο που βλεπεται ξεβιδωμενο στην φωτογραφια. Η μαυρη τσιμουχα ειναι πλακε

δοκίμασε 

Spoiler

image.png.e186406b51883a6a00ea1a91628ce470.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά! Έχω ένα μικρό μπάνιο γύρω στα 4τμ, στο οποίο το πλακάκι στο πάτωμα είναι παλιό και έχει χάσει τη γυαλάδα του, καθώς επίσης και οι αρμοί δεν είναι στα καλά τους (τα έχω δοκιμάσει όλα για να το καθαρίσω). 

Ειδα πως υπάρχουν αυτοκόλλητες λωρίδες pvc & lvt που λένε πως κάνουν και για μπάνιο. Μπορώ απλώς να τις πάρω και να τις κολλήσω πάνω από το πλακάκι; 

Εφοσον ναι, στα σημεία που είναι προς την ένωση με τη μπανιέρα, μπορώ να βάλω σιλικόνη αντιμουχλική πχ για να μην περάσει τπτ από κάτω; Ευχαριστώ 

υγ είμαι στο νοίκι όποτε δε θέλω επεμβατικές λύσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vins είπε

Καλημέρα παιδιά! Έχω ένα μικρό μπάνιο γύρω στα 4τμ, στο οποίο το πλακάκι στο πάτωμα είναι παλιό και έχει χάσει τη γυαλάδα του, καθώς επίσης και οι αρμοί δεν είναι στα καλά τους (τα έχω δοκιμάσει όλα για να το καθαρίσω). 

Ειδα πως υπάρχουν αυτοκόλλητες λωρίδες pvc & lvt που λένε πως κάνουν και για μπάνιο. Μπορώ απλώς να τις πάρω και να τις κολλήσω πάνω από το πλακάκι; 

Εφοσον ναι, στα σημεία που είναι προς την ένωση με τη μπανιέρα, μπορώ να βάλω σιλικόνη αντιμουχλική πχ για να μην περάσει τπτ από κάτω; Ευχαριστώ 

υγ είμαι στο νοίκι όποτε δε θέλω επεμβατικές λύσεις 

Δεν κολλαει τοποτα στους αρμους, παραμύθια.

Θα ριξεις χλωρινη στος αρμους με ενα μποκαλακι που να εχει μυτη, θα την αφησεις κανενα τεταρτο και μετα με ενα συρμα κουζινας θα τους τρίψεις, σφουγγαρίζεις και τελος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δεν κολλαει τοποτα στους αρμους, παραμύθια.

Θα ριξεις χλωρινη στος αρμους με ενα μποκαλακι που να εχει μυτη, θα την αφησεις κανενα τεταρτο και μετα με ενα συρμα κουζινας θα τους τρίψεις, σφουγγαρίζεις και τελος.

Το έκανα αυτό με τη χλωρίνη, αφου είχα κάνει με ατμοκαθαριστή, αφου είχα κάνει με σόδα και ξίδι 😂

Το άλλο που σκέφτηκα είναι να πάρω το dremel και να σκαψω λίγο τον παλιό αρμό και να ξανά βάλω αρμόστοκο (υπάρχει άραγε στόκος ή μαστιχη σε σωληνάριο αδιάβροχα;)

Αρα τα ξεχνάω τα pvc πλακάκια ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επομενη λύση ειναι αντικατασταση του ατμού, αλλα για την αφαίρεση θελει τροχό και το σπίτι θα γινει μπ@ρδλο απο την σκόνη

Αλλα γιατι τοση πρεμουρα το 90% των σπιτιών εχουν τα ίδιο πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επάνω σε βαμμένη γυψοσανιδα πλακάκια μπανιου κολλάνε ή θέλει προετοιμασία κλπ; (Σίγουρα σκοπεύω  να περάσω έναν αδιαβροχοποιητη πρωτα αλλά είναι Οκ πάνω στο βαμμένο τοίχο; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, paylidis είπε

Επάνω σε βαμμένη γυψοσανιδα πλακάκια μπανιου κολλάνε ή θέλει προετοιμασία κλπ; (Σίγουρα σκοπεύω  να περάσω έναν αδιαβροχοποιητη πρωτα αλλά είναι Οκ πάνω στο βαμμένο τοίχο; )

μίλα μαζί τους Όλο και κάτι παραπάνω θα ξέρουν

https://www.youtube.com/watch?v=50FU22AFtaQ

https://www.gypsotexniki.gr/el/συχνες-ερωτησεις/μπορείς-να-φτιάξεις-μπάνιο-με-γυψοσανίδα-id7

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα την άποψη σας για ένα θέμα που έχω με τη θέρμανση μου...έχω καυστήρα πέλλετ με λέβητα μετατροπή πετρελαίου ..το σπίτι μου είναι 100m2 κ ο καυστήρας που έχω έχει 33kw ισχύ...θεωρείται ότι επδ είναι πολύ μεγαλύτερος από ότι θα χρειαζόταν το σπίτι μου έχω κ μεγαλύτερη κατανάλωση σε καύσιμο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vins είπε

τα έχω δοκιμάσει όλα για να το καθαρίσω). 

Όταν λέτε όλα, εννοείτε και αυτό

Το είχα χρησιμοποιήσει το 2009, χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω πάλι, πριν κάτι ημέρες και θα έλεγα ότι με κάλυψε πλήρως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Όταν λέτε όλα, εννοείτε και αυτό

Το είχα χρησιμοποιήσει το 2009, χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω πάλι, πριν κάτι ημέρες και θα έλεγα ότι με κάλυψε πλήρως. 

Δυστυχώς το μπάνιο έχει μόνο ανεμιστηράκι, και τελευταία φορά που το είχα χρησιμοποιήσει αυτό στο μπαλκόνι ήταν παρα πολύ έντονο! Αλλά είχε κάνει δουλειά όντως. Δυστυχώς επειδή έχουμε μόνο ένα μπάνιο, αν το χρησιμοποιήσω και μυρίζει για αρκετές ώρες θα είναι πολύ δύσκολο… Σας ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, hp8 είπε

Έχω φτιάξει μπάνιο με ανθυγρη ολα κομπλε ως τώρα..

απλως πρέπει να διαμορφώσω ένα δεύτερο μπάνιο σε χώρο που είναι τώρα διαμορφωμένος ως δωμάτιο και ο τοίχος είναι βαμμένος. Η άλλη λύση είναι απλά να ρίξω μια ανθυγρη πάνω στην υπάρχουσα (ανθυγρη είναι και εκείνη αλλά βαμμένη) και να τελειώνω, κανένα 80αρι έξτρα είναι το κόστος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Η άλλη λύση είναι απλά να ρίξω μια ανθυγρη πάνω στην υπάρχουσα (ανθυγρη είναι και εκείνη αλλά βαμμένη) και να τελειώνω, κανένα 80αρι έξτρα είναι το κόστος 

Εννοείται πως είναι σωστή και αυτή η λύση. Λίγη προσοχή μόνο, με τις θέσεις των ορθοστατών (η απόσταση ούτως ή άλλως, εικάζω ότι θα είναι η συνήθης των 60εκ.).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, vins είπε

Καλημέρα παιδιά! Έχω ένα μικρό μπάνιο γύρω στα 4τμ, στο οποίο το πλακάκι στο πάτωμα είναι παλιό και έχει χάσει τη γυαλάδα του, καθώς επίσης και οι αρμοί δεν είναι στα καλά τους (τα έχω δοκιμάσει όλα για να το καθαρίσω). 

Ειδα πως υπάρχουν αυτοκόλλητες λωρίδες pvc & lvt που λένε πως κάνουν και για μπάνιο. Μπορώ απλώς να τις πάρω και να τις κολλήσω πάνω από το πλακάκι; 

Εφοσον ναι, στα σημεία που είναι προς την ένωση με τη μπανιέρα, μπορώ να βάλω σιλικόνη αντιμουχλική πχ για να μην περάσει τπτ από κάτω; Ευχαριστώ 

υγ είμαι στο νοίκι όποτε δε θέλω επεμβατικές λύσεις 

δοκίμασε υδροχλωρικό οξύ(ακουα φορτε), το κόκκινο μπουκάλι,90 λεπτά από το σούπερ μάρκετ 

ρίχνεις λίγο , αφρίζει, καθαρίζεις με βρεγμένο σφουγγάρι, στο τέλος άφθονο νερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...