Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, kostasbm είπε

γίνε ποιο σαφής...

καμινάδα επιτοιχιου λέβητα εννοείς???βάλε μια φωτο

 

Καμινάδα επιτοίχιου εξωτερικού συμπύκνωσης. Βασικά το θέμα μου είναι ότι στάζουν νερά κάθε τόσο και πρέπει να έχω κουβά στο μπαλκόνι. Δεν έχει στήριγμα στο ταβάνι του μπαλκονιού και έχει μια ελαφριά κλίση προς τα κάτω όποτε τρέχει. Διαβάζω τώρα ότι μπορεί να δοθεί ελαφριά κλίση προς τα πάνω ώστε να γυρνάνε πίσω. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό. Γι αυτό σκέφτηκα την προέκταση, να βγαίνει ελάχιστα εκτός μπαλκονιού και να φεύγουν κάτω. Δεν υπάρχουν θέματα με γείτονες κλπ.

Φωτο το απόγευμα θα μπορέσω. 

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, archimidis είπε

Σε ταβάνι μικρού μπάνιου είχα φουσκώματα και ξεφλούδισμα σε κάποια σημεία (εσωτερικά ήταν σαν να έχει άσπρη σκόνη) σε διάφορα σημεία. Όχι σε όλη την επιφάνεια, αλλά σε ένα 10 %. Φαίνεται ότι παλιότερα  είχε περαστεί στόκος στα σημεία αυτά. Σίγουρα είναι 8+χρόνια μέχρι να εμφανιστεί το πρόβλημα. 

Ξύνω όπου έχει εμφανιστεί το πρόβλημα; Ή πρέπει να ξυστεί όλο το ταβάνι να φύγει το παλιό χρώμα; Έχω προσπαθήσει να ξύσω όσο μπορώ αλλά όπου το χρώμα ήταν οκ είναι πάρα πολυ δύσκολο να ξυστεί.

Τα επόμενα βήματα ποια είναι; Στοκαρισμα και τρίψιμο όπου χρειάζεται. 2 χέρια αστάρι και 2 χέρια αντιμουχλικο χρώμα για μπάνια;

Προτείνετε κάποια συγκεκριμένα υλικά; Σε χρωματοπωλεία μου πρότειναν αστάρι νερού. Στόκοι είναι όλοι ίδιοι ή υπάρχει κάτι ειδικό για υγρασία; 

ξυσε ότι βγαίνει, στοκαρε με ακρυλικό στόκο όπου χρειάζεται και οταν στεγνώσει τρίψε τον ελαφρά να γίνει λειος σαν όλη την επιφάνεια, μετά πέρασε όλο το ταβάνι ενα χέρι Αστάρι Μετάλλων λευκό και μετά 2 χέρια αντιμουχλικη μπογιά για μπάνιο - κουζίνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vins είπε

Καμινάδα επιτοίχιου εξωτερικού συμπύκνωσης. Βασικά το θέμα μου είναι ότι στάζουν νερά κάθε τόσο και πρέπει να έχω κουβά στο μπαλκόνι. Δεν έχει στήριγμα στο ταβάνι του μπαλκονιού και έχει μια ελαφριά κλίση προς τα κάτω όποτε τρέχει. Διαβάζω τώρα ότι μπορεί να δοθεί ελαφριά κλίση προς τα πάνω ώστε να γυρνάνε πίσω. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό. Γι αυτό σκέφτηκα την προέκταση, να βγαίνει ελάχιστα εκτός μπαλκονιού και να φεύγουν κάτω. Δεν υπάρχουν θέματα με γείτονες κλπ.

Φωτο το απόγευμα θα μπορέσω. 

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση!

Στις οδηγίες του λέβητά μου αναφέρει σαφώς ότι η καμινάδα πρέπει να έχει κλίση ελαφρά (μέχρι 3 μοίρες) προς το λέβητα. Δηλαδή ότι υγροποίηση να επιστρέφει πίσω και φαντάζομαι να βγαίνει από την αποχέτευση συμπυκνωμάτων. Για κάνε μια ερώτηση στον άνθρωπο που σου κάνει τη συντήριση μπα και σου έχουν κάνει κοτσάνα κατά την εγκατάσταση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, apostolossmi είπε

ξυσε ότι βγαίνει, στοκαρε με ακρυλικό στόκο όπου χρειάζεται και οταν στεγνώσει τρίψε τον ελαφρά να γίνει λειος σαν όλη την επιφάνεια, μετά πέρασε όλο το ταβάνι ενα χέρι Αστάρι Μετάλλων λευκό και μετά 2 χέρια αντιμουχλικη μπογιά για μπάνιο - κουζίνα. 

Πριν το στοκαρισμα δεν αξίζει να περάσω ακόμα ένα χέρι αστάρι να κάτσει πιο καλά ο στόκος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, archimidis είπε

Πριν το στοκαρισμα δεν αξίζει να περάσω ακόμα ένα χέρι αστάρι να κάτσει πιο καλά ο στόκος;

Οχι γιατι ο στοκος ειναι το υλικο πληρωσης για να επαναφερεις την επιφανεια/να κλεισεις τα κενα τρυπες.

Μετα θες το primer/ασταρι για να προετοιμαστει η επιφανεια να "πιασει" το χρωμα/μπογια. Το ασταρι δεν θα κανει κατι για βοηθησει το στοκο να κατσει καλυτερα, δεν ειναι αυτη η βασικη δουλεια του.

Επειδη εκανα το ιδιο το καλοκαιρι του 2019, εβαλα χρωμα πλαστικο λευκο αντιμουχλικο ωστε να μην ειναι πορωδες και τραβαει υγρασια το ταβανι μετα την επισκευη. Το συν ειναι οτι δεν ειναι πορωδες και αρα δεν τραβαει νερο/υγρασια το ταβανι ωστε να μαυρισε/μουχλιασε πιο γρηγορα και το ταβανι εχει αποκτησει μια πλαστικοποιημενη υφη. Το μειον ειναι οτι σε μπανιο με πολυ ζεστο νερο και υδρατμους το ταβανι ακριβως επειδη δεν μπορει να απορροφησει υγρασια αυτη υγροποιειται στο πλαστικοποιημενο ταβανι και μετα ψαχνει να πεσει πισω στο εδαφος σαν υδρατμος/σταλακτιτης.

Αυτο λυνεται αν σκουπισω το ταβανι με ενα microfiber μετα το μπανιο ή εχω βαλει ήδη τον αφυγραντηρα μπρος οταν μπαινω για μπανιο και ετσι δεν μαζευει καθολου υδρατμους μεχρι να τελειωσω.

Το πλεονεκτημα οτι 3+ χρονια μετα δεν εχω δει ουτε στιγμα μαυριλας/μουχλας στο ταβανι ή γωνιες αυτου στις ενωσεις με το πλακακι/τοιχο.

Κατι χανεις κατι κερδιζεις.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, lordvec είπε

Στις οδηγίες του λέβητά μου αναφέρει σαφώς ότι η καμινάδα πρέπει να έχει κλίση ελαφρά (μέχρι 3 μοίρες) προς το λέβητα. Δηλαδή ότι υγροποίηση να επιστρέφει πίσω και φαντάζομαι να βγαίνει από την αποχέτευση συμπυκνωμάτων. Για κάνε μια ερώτηση στον άνθρωπο που σου κάνει τη συντήριση μπα και σου έχουν κάνει κοτσάνα κατά την εγκατάσταση.

Αυτό έχει γίνει. Είμαι στο νοίκι και άλλαξαν λέβητα πέρσι. Θα φέρω δικό μου μάστορα τώρα να τον συντηρήσει και να δώσει τη σωστή κλίση. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

SOS

Έχω τοίχο από τσιμεντόλιθο και θέλω να βάλω βάση για ΜΕΓΑΛΗ τηλεόραση (65άρα)

Βάζω κάτι ειδικό σε ουπα κλπ;

 

Ναι, να πάρεις κάτι ειδικά βύσματα τρύπια και μια ρητίνη (χημικό αγκύριο), η οποία πάει και περνάει μέσα από τις τρύπες, στερεοποιείται και αγκυρώνει δυνατά, δεν την τραβάει τίποτα μετά έξω...γιατί οι τσιμεντόλιθοι εκτός του ότι είναι σαθροί, έχουν μεγάλες τρύπες που δεν πιάνει τίποτα. Έχουν όλες οι εταιρείες Sika, Fischer κλπ. Βάζεις το διάτρητο βύσμα, περνάς το χημικό αγκύριο, τοποθετείς την ντίζα σου, στερεοποιεί και στερεώνεις τα πάντα επάνω.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ναι, να πάρεις κάτι ειδικά βύσματα τρύπια και μια ρητίνη (χημικό αγκύριο), η οποία πάει και περνάει μέσα από τις τρύπες, στερεοποιείται και αγκυρώνει δυνατά, δεν την τραβάει τίποτα μετά έξω...γιατί οι τσιμεντόλιθοι εκτός του ότι είναι σαθροί, έχουν μεγάλες τρύπες που δεν πιάνει τίποτα. Έχουν όλες οι εταιρείες Sika, Fischer κλπ. Βάζεις το διάτρητο βύσμα, περνάς το χημικό αγκύριο, τοποθετείς την ντίζα σου, στερεοποιεί και στερεώνεις τα πάντα επάνω.

 

Σε υπερ-ευχαριστω!

Σε χρωματοπολείο θα τα βρω αυτα ο-ε-ο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Braveheart1980 είπε

Σε υπερ-ευχαριστω!

Σε χρωματοπολείο θα τα βρω αυτα ο-ε-ο;

Ενημερωμένα χρωματοπωλεία και καταστήματα δομικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/11/2022 στις 10:35 ΜΜ, archimidis είπε

Σε ταβάνι μικρού μπάνιου είχα φουσκώματα και ξεφλούδισμα σε κάποια σημεία (εσωτερικά ήταν σαν να έχει άσπρη σκόνη) σε διάφορα σημεία. Όχι σε όλη την επιφάνεια, αλλά σε ένα 10 %. Φαίνεται ότι παλιότερα  είχε περαστεί στόκος στα σημεία αυτά. Σίγουρα είναι 8+χρόνια μέχρι να εμφανιστεί το πρόβλημα. 

Ξύνω όπου έχει εμφανιστεί το πρόβλημα; Ή πρέπει να ξυστεί όλο το ταβάνι να φύγει το παλιό χρώμα; Έχω προσπαθήσει να ξύσω όσο μπορώ αλλά όπου το χρώμα ήταν οκ είναι πάρα πολυ δύσκολο να ξυστεί.

Τα επόμενα βήματα ποια είναι; Στοκαρισμα και τρίψιμο όπου χρειάζεται. 2 χέρια αστάρι και 2 χέρια αντιμουχλικο χρώμα για μπάνια;

Προτείνετε κάποια συγκεκριμένα υλικά; Σε χρωματοπωλεία μου πρότειναν αστάρι νερού. Στόκοι είναι όλοι ίδιοι ή υπάρχει κάτι ειδικό για υγρασία; 

Εγω εβαψα το ταβανι με ριπολίνη διαλυτού αφου πρωτα στοκαρισα, και αστάρωσα πριν με επισης ασταρι γενικής χρησης (διαλυτου). Μετα απο 5 χρονια και υγρασια απο όποτε κανω ζεστα μπανια το ταβανι ειναι "χαρτι" οπως την 1η μερα που το έβαψα :)  Ιδου και το αποτέλεσμα (έβαλα και ωραίο 12V LED φωτισμό, γιατι το μπάνιο καλο ειναι να εχει χαμηλή τάση και οχι 230V).

IMG_20210310_223115.resized.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, archimidis είπε

Πριν το στοκαρισμα δεν αξίζει να περάσω ακόμα ένα χέρι αστάρι να κάτσει πιο καλά ο στόκος;

κακό δεν κάνει αλλά ο ακρυλικος δεν έχει ανάγκη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Μάλλον χρειάζονται περισσότερη και καλύτερη ενημέρωση όσοι απαντούν για υποστρώματα-αστάρια. Γιατί υπάρχουν πολλά, δεν έχουν όλα τις ίδιες ακριβώς ιδιότητες και συμπεριφορές, και δεν υπάρχουν αστάρια “παντός καιρού” και επιφανείας...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipN είπε

Μάλλον χρειάζονται περισσότερη και καλύτερη ενημέρωση όσοι απαντούν για υποστρώματα-αστάρια.

θα συμφωνήσω μαζί σου γιατί κάνεις μια ανάρτηση  που δείχνει άτομο με  εξειδίκευση  Εγώ  άσχετος με τα βαψίματα και την προεργασία τους δεν είδα να  προτείνεις κάτι πέραν της άποψις  ότι οι παραπάνω γράφουν ότι νάνε Αν και δεν είναι δικό μου το πρόβλημα με την πιθανή υγρασία θα χαιρόμουν να διαβάσω  την εμπεριστατωμένη σου απάντηση σαν ειδικός απ ότι κατάλαβα από την ανάρτηση σου Αν θελήσεις εννοείται να  μοιραστείς τις γνώσεις εδώ Γιατί εμείς αυτό κάνουμε αφιλοκερδώς Θα τις διάβαζα με προσοχή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειπα να αλλαξω τη μπαταρια του νιπτηρα του μπανιου και η καινουργια ερχοταν μαζι με νεα βαλβιδα σιφωνιου τυπου click clack, σε αντιθετη με την παλια που ειχε τον κλασσικο μοχλο για να ανοιγεις κλεινεις. Το θεμα που εχω ειναι οτι τρεχει νερο απο το σημειο που βλεπεται ξεβιδωμενο στην φωτογραφια. Η μαυρη τσιμουχα ειναι πλακε (οχι κωνικη που μπαινει στις υπολοιπες συνδεσεις του σιφωνιου) και σφιγγω αρκετα δυνατα. Δοκιμασα και λιγο τεφλον αλλα τιποτα...καμια ιδεα?

 

image.png

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...