Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Τα φώτα σας!

Όταν πέφτουν νερά στο συγκεκριμένο σημείο της μπανιέρας συνεχώς κυλάνε έξω με αποτέλεσμα να πλημμυρίζει το μπάνιο.

Με αλφάδι διαπίστωσα ότι η κλίση του πλακιδίου είναι λανθασμένα ελάχιστα προς τα έξω αλλά και η ίδια η μπανιέρα είναι 2 μοίρες προς τα έξω.

Πώς διορθωνεται; Καμιά ιδέα;

Σκέφτομαι να βάλω κάποιο είδος αρμοκάλυπτρου σαν τοιχακι να σταματάει τα νερά αλλά θα μένουν στάσιμα εκεί.

Μήπως υπάρχει κάποιο υλικό που να μοιάζει με σμάλτο η ακρυλικό να "χτίσω" όλο το σημείο (πλακάκι και μέρος μπανιέρας) και να του διαμορφώσω κλίση η οποία θα καβαλάει και το τοιχακι της μπανιέρας για να κυλάνε τα νερά μέσα;

 

EECA4870-689C-487F-8C79-0F7A0F77674F.jpeg

 

Παρόμοιο πρόβλημα ειχα και εγω με κλίση στην μπανιέρα και εκανα την παρακατω προσθήκη με ενα ρετάλι απο πλακακι και λίγη σιλικόνη. Βέβαια εμενα η μπανιέρα ειναι ακριβώς στον τοιχο χωρίς εξτρα χωρο απο πλακάκια οπως η δικιά σου... στο δειχνω σαν ιδεα. 

 

1668888847105.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

 

Παρόμοιο πρόβλημα ειχα και εγω με κλίση στην μπανιέρα και εκανα την παρακατω προσθήκη με ενα ρετάλι απο πλακακι και λίγη σιλικόνη. Βέβαια εμενα η μπανιέρα ειναι ακριβώς στον τοιχο χωρίς εξτρα χωρο απο πλακάκια οπως η δικιά σου... στο δειχνω σαν ιδεα. 

 

1668888847105.jpg

 

Αυτό είναι λαιμητόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Είναι μαλακή η σιλικόνη , δεν είναι αρκετά δυνατή για να κοντράρει αν πέσεις επάνω στο κομμάτι.

Αν το χτυπήσεις στο πλάι ίσως να έχεις δίκιο. Αν πέσεις πάνω του κάθετα πιθανών να σε χτυπήσει και το να γλιστρήσεις στην μπανιέρα είναι αρκετά εύκολο.

Θα πρότεινα @CONAN_ να το αφαιρέσεις. Απ' ότι βλέπω η καλαισθησία δεν είναι προτεραιότητα σου, απλά άσε σκέτη την σιλικόνη ή βάλε λίγη ακόμα. Το νερό δεν θα μπορέσει να περάσει από πάνω της  και θα πέφτε στην μπανιέρα. Εκτός και αν έχει κλίση προς τον τοίχο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω μπαλκόνι διαχωριστικό με τον γείτονα. Το θέμα μου είναι ότι από το πλάι το μπαλκόνι είναι 1.4 και μπορεί να μπει κάποιο τζαμί με αμμοβολή. 

Μπροστά όμως είναι 3 μέτρα και είναι 'πρόβλημα' να βάλω κάτι αντίστοιχο.

Τι ενναλακτικες έχω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

 Θέλω να βάλω μπαλκόνι διαχωριστικό με τον γείτονα. 

δεν σε καταλαβαίνω Εκτός κι εννοείς να βαλεις διαχωριστικό στο μπαλκόνι με τον γείτονα

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

μπορεί να μπει κάποιο τζαμί με αμμοβολή

μάλλον σε τζάμι αναφέρεσαι Λίγο επικίνδυνο  ?

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Τι ενναλακτικες έχω ?

image.png.f12bb917848076deef6b66b7fa5f4720.png

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Μπροστά όμως είναι 3 μέτρα και είναι 'πρόβλημα' να βάλω κάτι αντίστοιχο.

θέλεις να βλέπεις μπροστά η όχι Μονο εσύ ξέρεις το χώρο πως είναι οπότε αυτά που γράφουμε μπορεί να μη ισχυουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

δεν σε καταλαβαίνω Εκτός κι εννοείς να βαλεις διαχωριστικό στο μπαλκόνι με τον γείτονα

μάλλον σε τζάμι αναφέρεσαι Λίγο επικίνδυνο  ?

image.png.f12bb917848076deef6b66b7fa5f4720.png

θέλεις να βλέπεις μπροστά η όχι Μονο εσύ ξέρεις το χώρο πως είναι οπότε αυτά που γράφουμε μπορεί να μη ισχυουν

Αυτό μου φαίνεται ωραίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ταβάνι μικρού μπάνιου είχα φουσκώματα και ξεφλούδισμα σε κάποια σημεία (εσωτερικά ήταν σαν να έχει άσπρη σκόνη) σε διάφορα σημεία. Όχι σε όλη την επιφάνεια, αλλά σε ένα 10 %. Φαίνεται ότι παλιότερα  είχε περαστεί στόκος στα σημεία αυτά. Σίγουρα είναι 8+χρόνια μέχρι να εμφανιστεί το πρόβλημα. 

Ξύνω όπου έχει εμφανιστεί το πρόβλημα; Ή πρέπει να ξυστεί όλο το ταβάνι να φύγει το παλιό χρώμα; Έχω προσπαθήσει να ξύσω όσο μπορώ αλλά όπου το χρώμα ήταν οκ είναι πάρα πολυ δύσκολο να ξυστεί.

Τα επόμενα βήματα ποια είναι; Στοκαρισμα και τρίψιμο όπου χρειάζεται. 2 χέρια αστάρι και 2 χέρια αντιμουχλικο χρώμα για μπάνια;

Προτείνετε κάποια συγκεκριμένα υλικά; Σε χρωματοπωλεία μου πρότειναν αστάρι νερού. Στόκοι είναι όλοι ίδιοι ή υπάρχει κάτι ειδικό για υγρασία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Θα ήθελα λίγη βοήθεια με κατασκευή γραφείου..

Θέλω να κάνω γραφείου περίπου 2.30μ και να κάθεται πάνω σε συρταριέρες (δεξιά-αριστερά) 35cm κάθε μεριά. Αυτό μας αφήνει 1.60μ στον "αέρα". Επίσης επειδή σκέφτομαι να βάλω 3x monitor stands (σαν το παρακάτω) κεντρικά με συνολικό βάρος 25kg θα ήθελα να μου πείτε τι θα μπορούσα να βάλω για ενίσχυση (δεν θέλω να προσθέσω πόδια κτλ, θα το ήθελα clean) μην μου φύγουν όλα μαζί;

Ευχαριστώ!

Spoiler

KUSZOGO.jpg

 

Επεξ/σία από jmirko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, archimidis είπε

Σε ταβάνι μικρού μπάνιου είχα φουσκώματα και ξεφλούδισμα σε κάποια σημεία (εσωτερικά ήταν σαν να έχει άσπρη σκόνη) σε διάφορα σημεία. Όχι σε όλη την επιφάνεια, αλλά σε ένα 10 %. Φαίνεται ότι παλιότερα  είχε περαστεί στόκος στα σημεία αυτά. Σίγουρα είναι 8+χρόνια μέχρι να εμφανιστεί το πρόβλημα. 

Ξύνω όπου έχει εμφανιστεί το πρόβλημα; Ή πρέπει να ξυστεί όλο το ταβάνι να φύγει το παλιό χρώμα; Έχω προσπαθήσει να ξύσω όσο μπορώ αλλά όπου το χρώμα ήταν οκ είναι πάρα πολυ δύσκολο να ξυστεί.

Τα επόμενα βήματα ποια είναι; Στοκαρισμα και τρίψιμο όπου χρειάζεται. 2 χέρια αστάρι και 2 χέρια αντιμουχλικο χρώμα για μπάνια;

Προτείνετε κάποια συγκεκριμένα υλικά; Σε χρωματοπωλεία μου πρότειναν αστάρι νερού. Στόκοι είναι όλοι ίδιοι ή υπάρχει κάτι ειδικό για υγρασία; 

Ξύνεις όπου ξύνεται, στοκάρεις τα μπαλώματα, τρίβεις, ασταρώνεις, βάφεις.

Δεν ξέρω για τα 2 χέρια αστάρι, καλύτερα διάβασε τις οδηγίες, θεωρητικά σε ήδη βαμμένη επιφάνεια, δε χρειάζεται αστάρι, μόνο εκεί που θα ξύσεις/στοκάρεις.

Για υλικά επίσης δεν έχω να σου προτείνω κάτι, ανέμενε άλλα μέλη

5 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Καλησπέρα,

Θα ήθελα λίγη βοήθεια με κατασκευή γραφείου..

Θέλω να κάνω γραφείου περίπου 2.30μ και να κάθεται πάνω σε συρταριέρες (δεξιά-αριστερά) 35cm κάθε μεριά. Αυτό μας αφήνει 1.60μ στον "αέρα". Επίσης επειδή σκέφτομαι να βάλω 3x monitor stands (σαν το παρακάτω) κεντρικά με συνολικό βάρος 25kg θα ήθελα να μου πείτε τι θα μπορούσα να βάλω για ενίσχυση (δεν θέλω να προσθέσω πόδια κτλ, θα το ήθελα clean) μην μου φύγουν όλα μαζί;

Ευχαριστώ!

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

KUSZOGO.jpg

 

Εφόσον δε θες να βάλεις κάτι απο κάτω πάρε απλά πιο χοντρό ξύλο τραπεζιού, δε νομίζω οτι 25kg είναι υπερβολή για 1,60 άνοιγμα

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Αυτό μας αφήνει 1.60μ στον "αέρα". Επίσης επειδή σκέφτομαι να βάλω 3x monitor stands (σαν το παρακάτω) κεντρικά με συνολικό βάρος 25kg θα ήθελα να μου πείτε τι θα μπορούσα να βάλω για ενίσχυση

δεν μας λες από τι υλικό θα είναι και κυρίως το πάχος του καπακιού - πάνω μέρους όπου θα σφίγγουν τα stands Πιθανόν να κάνει κοιλιά με την πάροδο του χρόνου μια 16αρα μελαμίνη Τώρα λύσεις πολλές Βάζεις χοντρό καπάκι ανεβάζεις το κόστος Βάζεις ένα επιπλέον κομμάτι απο την  κάτω μεριά του 1,60 και το βιδώνεις πάνω στο άλλο Βάζεις ένα καδρόνι 50χ50 πχ στο 1,60  και το βιδώνεις από κάτω Το ίδιο μπορείς να κάνεις και από το ίδιο υλικό κατασκευής δένοντας το με φεραμι πάνω στις συρταριερες και στην επιφάνεια του γραφείου Δες φωτο Τέλος αντί για 1,60 το κενό το κάνεις 1 μ μεταφέροντας κοντά τις συρταριερες δεν θα έχεις θέμα Απλα το πάνω μέρος θα βγαίνει έξω και βάζεις ενα  stands δεξιά αριστερά και ένα στη μέση Αν κάνεις το τελευταίο δεν θα βολεύει να καθίσουν 2 άτομα στο γραφείο 

Spoiler

image.png.d1fe671197c2dcb9ba6e0d5d9f393b81.png

 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vins είπε

Καλημέρα παιδιά, υπάρχει περίπτωση να μπορώ να επεκτείνω την καμινάδα του αερίου στο μπαλκόνι; Είναι ασφαλές; 

γίνε ποιο σαφής...

καμινάδα επιτοιχιου λέβητα εννοείς???βάλε μια φωτο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...