Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μήπως κάποιος έχει η δουλέψει τον παρακάτω καυστήρα ? Είναι 20ετιας   Ψάχνω τις ακίδες του Έβαλα κάτι γενικές Αλλά με τρελάνανε μέχρι να τις φέρω  (κόψιμο - γωνία - απόσταση ) στα mm που πρέπει να είναι για να λειτουργήσουν

image.jpeg.9db53e6f7ffa48e0141f81ea02aafb3e.jpeg

image.jpeg.b1d461473b74ed1126eeff6f68ea8739.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζει εδώ η ερώτηση. Ζητώ συγνώμη αν είμαι offtopic.

Θέλω να πάρω ψυγείο αλλά προβληματίζομαι λίγο με το ύψος του. Στο στο πίσω τοίχος του ψυγείου, από πάνω του θα περνάει η σωλήνα του κλιματιστικού ώστε να βγεί από το διπλανό τοίχο. Δεδομένου ότι το δοκάρι ξεκινά σε ένα ύψος 238 πόντων (ή 240 αν αφαιρέσουμε το σοβά), αν υποθέσουμε ότι η σωλήνα έχει πάχος 4-5 εκατοστών, στο καλύτερο σενάριο η σωλήνα θα βρίσκεται στους 234 πόντους από το πάτωμ.

Αναρωτιέμαι, λοιπόν, αν ένα ψυγείο ύψους 205 εκατοστών θα είναι εντάξει σε ένα τέτοιο σενάριο ή η σωλήνα που θα είναι από επάνω θα παγιδεύει το ζεστό αέρα. Αυτή τη στιγμή δεν έχει τοποθετηθεί τίποτα οπότε όλα τα σενάρια/μετρήματα είναι υποθετικά.

Υ.Γ. Το ψυγείο δεν μπορώ να το τραβήξω πιο έξω από 5-6 εκατοστά από το τοίχος.

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Antretng είπε

Δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζει εδώ η ερώτηση. Ζητώ συγνώμη αν είμαι offtopic.

Θέλω να πάρω ψυγείο αλλά προβληματίζομαι λίγο με το ύψος του. Στο στο πίσω τοίχος του ψυγείου, από πάνω του θα περνάει η σωλήνα του κλιματιστικού ώστε να βγεί από το διπλανό τοίχο. Δεδομένου ότι το δοκάρι ξεκινά σε ένα ύψος 238 πόντων (ή 240 αν αφαιρέσουμε το σοβά), αν υποθέσουμε ότι η σωλήνα έχει πάχος 4-5 εκατοστών, στο καλύτερο σενάριο η σωλήνα θα βρίσκεται στους 234 πόντους από το πάτωμ.

Αναρωτιέμαι, λοιπόν, αν ένα ψυγείο ύψους 205 εκατοστών θα είναι εντάξει σε ένα τέτοιο σενάριο ή η σωλήνα που θα είναι από επάνω θα παγιδεύει το ζεστό αέρα. Αυτή τη στιγμή δεν έχει τοποθετηθεί τίποτα οπότε όλα τα σενάρια/μετρήματα είναι υποθετικά.

Υ.Γ. Το ψυγείο δεν μπορώ να το τραβήξω πιο έξω από 5-6 εκατοστά από το τοίχος.

Στο manual του ψηγείου έχει συνήθως ελάχιστες απαιτούμενες αποστάσεις.

για ψάξε στο site του κατασκευαστή

εντελώς χοντρικά θα έλεγα ότι δε θα έχεις πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/11/2022 στις 9:39 ΜΜ, Antretng είπε

Δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζει εδώ η ερώτηση. Ζητώ συγνώμη αν είμαι offtopic.

Θέλω να πάρω ψυγείο αλλά προβληματίζομαι λίγο με το ύψος του. Στο στο πίσω τοίχος του ψυγείου, από πάνω του θα περνάει η σωλήνα του κλιματιστικού ώστε να βγεί από το διπλανό τοίχο. Δεδομένου ότι το δοκάρι ξεκινά σε ένα ύψος 238 πόντων (ή 240 αν αφαιρέσουμε το σοβά), αν υποθέσουμε ότι η σωλήνα έχει πάχος 4-5 εκατοστών, στο καλύτερο σενάριο η σωλήνα θα βρίσκεται στους 234 πόντους από το πάτωμ.

Αναρωτιέμαι, λοιπόν, αν ένα ψυγείο ύψους 205 εκατοστών θα είναι εντάξει σε ένα τέτοιο σενάριο ή η σωλήνα που θα είναι από επάνω θα παγιδεύει το ζεστό αέρα. Αυτή τη στιγμή δεν έχει τοποθετηθεί τίποτα οπότε όλα τα σενάρια/μετρήματα είναι υποθετικά.

Υ.Γ. Το ψυγείο δεν μπορώ να το τραβήξω πιο έξω από 5-6 εκατοστά από το τοίχος.

Απλά έχε υπόψη σου ότι πλέον μερικά ψυγεία ψύχονται από το πλάι και όχι από πίσω! Θα δεις ότι στο πίσω μέρος είναι κλειστά, δεν έχουν την κλασσική σχάρα δηλαδή.

 

Για κάποιο λόγο το συγχωνεύτηκε με αυτό. Άλλο θέμα τώρα

Μικρή διαρροή από ταπωμένο σωλήνα.

Σε σωλήνα κεντρικής θέρμανσης, ο οποίος είναι ταπωμένος με απλή βιδωτή μεταλική τάπα, όχι συστολή δηλαδή, υπάρχει ένα ψιλδάκρυσμα. Θέλω να το φτιάξω, αλλά αν γίνεται χωρίς να αδειάσω το καλοριφέρ της πολυκατοικίας. Είχα δοκιμάσει να ξεβιδώσω την τάπα τόσο όσο (ώστε να φανούν μια δυο σπείρες και πλέον να τρέχει έντονα αλλά φοβήθηκα περισσότερο μην την πετάξει) και προσέθεσα τεφλόν. Επίσης έσφιξα την τάπα, αλλά δεν την τεζάρισα. Βελτιώθηκε η κατάσταση, αλλά ακόμα υπάρχει ένα δάκρυ. Σκέφτομαι να ξανακάνω το ίδιο αλλά να βάλω κανάβι.

Καμιά καλύτερη ιδέα υπάρχει;

Επεξ/σία από lordvec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φώτα σας!

Όταν πέφτουν νερά στο συγκεκριμένο σημείο της μπανιέρας συνεχώς κυλάνε έξω με αποτέλεσμα να πλημμυρίζει το μπάνιο.

Με αλφάδι διαπίστωσα ότι η κλίση του πλακιδίου είναι λανθασμένα ελάχιστα προς τα έξω αλλά και η ίδια η μπανιέρα είναι 2 μοίρες προς τα έξω.

Πώς διορθωνεται; Καμιά ιδέα;

Σκέφτομαι να βάλω κάποιο είδος αρμοκάλυπτρου σαν τοιχακι να σταματάει τα νερά αλλά θα μένουν στάσιμα εκεί.

Μήπως υπάρχει κάποιο υλικό που να μοιάζει με σμάλτο η ακρυλικό να "χτίσω" όλο το σημείο (πλακάκι και μέρος μπανιέρας) και να του διαμορφώσω κλίση η οποία θα καβαλάει και το τοιχακι της μπανιέρας για να κυλάνε τα νερά μέσα;

 

EECA4870-689C-487F-8C79-0F7A0F77674F.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Με αλφάδι διαπίστωσα ότι η κλίση του πλακιδίου είναι λανθασμένα ελάχιστα προς τα έξω αλλά και η ίδια η μπανιέρα είναι 2 μοίρες προς τα έξω.

Πώς διορθωνεται; Καμιά ιδέα;

Ξήλωμα πλακάκια - ίσιωμα μπανιέρας - επανατοποθέτηση πλακάκια.  Άστο έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση:

εχω στο χωλ ένα διακόπτη διπλό, ο οποίος με τον ένα διακόπτη αναβοσβήνει το φως έξω από την πόρτα και με τον άλλο το φως στο χωλ. Ωστόσο το θέμα είναι ότι υπάρχει ακόμη ένας διακόπτης μονός που αναβοσβήνει το ίδιο φως στο χωλ. 

Θελω να αντικαταστήσω το διπλό διακόπτη γιατί έσπασε. Τι είδους διακόπτη χρειάζομαι;

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vins είπε

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση:

εχω στο χωλ ένα διακόπτη διπλό, ο οποίος με τον ένα διακόπτη αναβοσβήνει το φως έξω από την πόρτα και με τον άλλο το φως στο χωλ. Ωστόσο το θέμα είναι ότι υπάρχει ακόμη ένας διακόπτης μονός που αναβοσβήνει το ίδιο φως στο χωλ. 

Θελω να αντικαταστήσω το διπλό διακόπτη γιατί έσπασε. Τι είδους διακόπτη χρειάζομαι;

Ευχαριστω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vins said:

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση:

εχω στο χωλ ένα διακόπτη διπλό, ο οποίος με τον ένα διακόπτη αναβοσβήνει το φως έξω από την πόρτα και με τον άλλο το φως στο χωλ. Ωστόσο το θέμα είναι ότι υπάρχει ακόμη ένας διακόπτης μονός που αναβοσβήνει το ίδιο φως στο χωλ. 

Θελω να αντικαταστήσω το διπλό διακόπτη γιατί έσπασε. Τι είδους διακόπτη χρειάζομαι;

Ευχαριστω!

Λογικά έναν διπλό αλε ρετουρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vins είπε

Θελω να αντικαταστήσω το διπλό διακόπτη γιατί έσπασε. Τι είδους διακόπτη χρειάζομαι;

θα βοηθούσε μια φωτο του διακόπτη μπρος πίσω που να δείχνει και τα καλώδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...