Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σεις, καλό είναι να απαντάμε to the point. Ρώτησε ο άνθρωπος, κόστος. Ούτε αν χρειάζεται άδεια ρώτησε, ούτε τι διαδικασίες πρέπει να κάνει. Ας αφήσουμε στην άκρη τα περί αδειών γιατί αν το πιάσουμε σε κάθε ερώτηση, δεν τελειώνει, οι μισές ερωτήσεις που γίνονται εδώ θέλουν άδεια οπότε ας θεωρηθεί ότι είναι ο κανόνας.

Λοιπόν εγώ λέω 5 χιλιάρικα minimum η προσθηκούλα του μπάνιου, και βλέπουμε.

Έχουμε να κάνουμε με:
-Χτίσιμο / διαμόρφωση χωρισμάτων νέου WC από υπάρχοντες χώρους
-Εξωτερικό σοβάτισμα - βάψιμο τοίχου WC
-Ηλεκτρολογικά - πέρασμα καλωδίων
-Τοποθέτηση υδραυλικών (παροχή ζεστού κρύου σε νιπτήρα + ντουζιέρα, κρύου για καζανάκι)
-Σκαψίματα για σύνδεση αποχέτευσης
-Τοποθέτηση πλακιδίων
-Τοποθέτηση ειδών υγιεινής
-Τοποθέτηση αξεσουάρ WC
-Ηλεκτρολογικά - συνδέσεις
-Πόρτα

Εργασίες + Υλικά...

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξέρει κανείς αν προβλέπεται με νόμιμο τρόπο να φτιαχτεί ένα μικρό μπαλκόνι σε διαμέρισμα; Έχω δει κάποια με σιδηροκατασκευή που φαίνονται πρόσθετα αλλά δεν ξέρω τι ισχύει για να είσαι τυπικά εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Ξέρει κανείς αν προβλέπεται με νόμιμο τρόπο να φτιαχτεί ένα μικρό μπαλκόνι σε διαμέρισμα; Έχω δει κάποια με σιδηροκατασκευή που φαίνονται πρόσθετα αλλά δεν ξέρω τι ισχύει για να είσαι τυπικά εντάξει.

Όροφος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι (και κυρίες) για πείτε την γνώμη σας οι κατέχοντες τα ηλεκτρολογικά. Θέλω να προσθέσω σε μια απλικα/φωτιστικό τοίχου καλώδιο ώστε να μπαίνει στην πρίζα και να αναβισβηνει με διακόπτη επί του καλώδιου (σαν πορτατίφ δηλαδή αλλά κρεμασμένο στον τοίχο). Παραγγέλνω ενα καλώδιο 2Χ0.75 με διακόπτη και το συνδέω στην κλέμα της ροζετας το καφέ στο L, το μπλε στο N και την γείωση κενή; Η συνδεσμολογία του φωτιστικού είναι αυτή στην φώτο. 

 

20221116_161747_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Θέλω να προσθέσω σε μια απλικα/φωτιστικό τοίχου καλώδιο ώστε να μπαίνει στην πρίζα και να αναβισβηνει με διακόπτη επί του καλώδιου (σαν πορτατίφ δηλαδή αλλά κρεμασμένο στον τοίχο). Παραγγέλνω ενα καλώδιο 2Χ0.75 με διακόπτη

πόσα watt λάμπα ? Εννοείται λεντ 

πχ  Καλώδιο τροφοδοσίας με διακόπτη 1.80m - Kotes.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, hp8 είπε

πόσα watt λάμπα ? Εννοείται λεντ 

πχ  Καλώδιο τροφοδοσίας με διακόπτη 1.80m - Kotes.gr

Οι προδιαγραφές λένε για λαμπτήρα GU10 και μέγιστη ισχύ 35W.

Ναι. Σαν αυτό που δείχνεις εννοούσα. Επομένως προχωράω; Δεν χρειάζεται πιο χοντρό καλώδιο, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

2ος.

Μηχανικός θα σας καθοδηγήσει σωστά, αλλά πιστεύω πως είναι παράνομο, γιατί εξέχει από τον όγκο του κτιρίου που έχει αδειοδοτηθεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενα ντουλαπι κουζινας που ειναι κολλημενο στο τοιχο οπου συνορευει με αλλο διαμερισμα. Διπλα του υπαρχει η ηλεκτρική κουζινα. 

Αυτο το ντουλαπι εχει συνεχεια υγρασια. Στην αρχη σκεφτηκα διαρροή απο τον διπλα που μπορει να ισχυει αλλα ειδα απο κατω ο τοιχος ειναι στεγνος. Τραβηξα την ηλεκτρικη κουζινα που χωριζει το ντουλαπι μονο το ξυλο παχους 2 εκατοστων και ειναι στεγνος χωρίς κανενα ιχνος υγρασιας, μαυρης μουχλας. 

Εβαλα ενα υγρασιομετρο και εδειξε 70%,πραγμα που με δινει να καταλαβω οτι υπαρχει πολλη υγρασια μεσα. Αλλα δεν μπορω να εντοπισω αν ειναι απο κακο αερισμο, οτι ειναι το πιο κρυο σημείο του σπιτιού,  δεν το βλέπει ηλιος, ουτε εχει παραθυρο. Πανω στο ταβανι δεν εχω καποιο θεμα πχ απο τους υδρατμούς οταν μαγειρευω γιατι παντα ανοιγω τον απορροφητηρα. 

Σε κανενα αλλο ντουλαπι δεν εχω καποιο θεμα, ολοι οι τοιχοι ειναι στεγνοι.

Αμα κλεισω το ντουλαπι μυριζει και αναπτυσεται μουχλα. 

Το σπιτι θερμαινεται, αλλα τον διπλανο διαμερισμα οχι απ'οσο γνωριζω. Με μια επιφυλαξη το δωματιο με το οποιο συνορεύει η κουζινα, ειναι το μπανιο του.

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kax54638 είπε

Κύριοι (και κυρίες) για πείτε την γνώμη σας οι κατέχοντες τα ηλεκτρολογικά. Θέλω να προσθέσω σε μια απλικα/φωτιστικό τοίχου καλώδιο ώστε να μπαίνει στην πρίζα και να αναβισβηνει με διακόπτη επί του καλώδιου (σαν πορτατίφ δηλαδή αλλά κρεμασμένο στον τοίχο). Παραγγέλνω ενα καλώδιο 2Χ0.75 με διακόπτη και το συνδέω στην κλέμα της ροζετας το καφέ στο L, το μπλε στο N και την γείωση κενή; Η συνδεσμολογία του φωτιστικού είναι αυτή στην φώτο. 

 

20221116_161747_1.jpg

Ναι. Πρακτικά δεν παίζει ρόλο πού θα πάει το L και πού το N μεταξύ τους αφού είναι εναλασσόμενο, αλλά καλό είναι να ακολουθήσεις την υπόδειξη για να μην πάει η φάση στο σπείρωμα της λάμπας, αλλά στον "κ...λο" :)

16 ώρες πριν, zio10 είπε

2ος.

Ξέχνα το είτε σε 1ο είτε σε 2ο είτε σε ισόγειο ακόμα!!! Αν θες μπαλκόνι στο σπίτι, άλλαξε σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ναι. Πρακτικά δεν παίζει ρόλο πού θα πάει το L και πού το N μεταξύ τους αφού είναι εναλασσόμενο, αλλά καλό είναι να ακολουθήσεις την υπόδειξη για να μην πάει η φάση στο σπείρωμα της λάμπας, αλλά στον "κ...λο" :)

Thanks. Υπάρχει πρόβλημα αν αφήσω την γείωση κενή; Παντού βλέπω έτσι το κάνουν. Ή είναι καλύτερα να πάρω καλώδιο 3Χ0.75 σούκου και να συνδέσω και γείωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Thanks. Υπάρχει πρόβλημα αν αφήσω την γείωση κενή; Παντού βλέπω έτσι το κάνουν. Ή είναι καλύτερα να πάρω καλώδιο 3Χ0.75 σούκου και να συνδέσω και γείωση;

Δεν παίζει ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά αν έχεις επιλογή πάρε με γείωση, θα προστατεύσει τον χρήστη σε περίπτωση βραχυκυκλώματος. Το 99% των φωτιστικών πάντως δεν έχουν γείωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, zio10 είπε

Ξέρει κανείς αν προβλέπεται με νόμιμο τρόπο να φτιαχτεί ένα μικρό μπαλκόνι σε διαμέρισμα; Έχω δει κάποια με σιδηροκατασκευή που φαίνονται πρόσθετα αλλά δεν ξέρω τι ισχύει για να είσαι τυπικά εντάξει.

Προβλέπεται αλλά υπό προϋποθέσεις που έχουν να κάνουν με τα μεγέθη δόμησης της οικοδομής και τους όρους που ισχύουν στην περιοχή. Αυτό θέλει έλεγχο από μηχανικό ο οποίος να ξέρεις δεν μπορεί να γίνει στο πόδι (θα έχει ένα κόστος).

Από εκεί και πέρα, εφόσον επιτρέπεται, η άδεια θα πρέπει να περιέχει (λόγω αύξησης κατακόρυφων φορτίων και μικρής μετατόπισης του κέντρου μάζας) στατική μελέτη ΟΛΗΣ της οικοδομής. Σημειωτέο όταν γίνει η μελέτη μπορεί να βγάλει ότι χρειάζονται και περιορισμένες στατικές ενισχύσεις του υπάρχοντος φορέα.

Όπως βλέπεις είναι περίπλοκο (και δαπανηρό). Αν το θέλεις πολύ όμως ρώτα γνώμες (άλλων) μηχανικών.

Επεξ/σία από kronos73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Thanks. Υπάρχει πρόβλημα αν αφήσω την γείωση κενή; Παντού βλέπω έτσι το κάνουν. Ή είναι καλύτερα να πάρω καλώδιο 3Χ0.75 σούκου και να συνδέσω και γείωση;

Κι εγώ κάτι φωτιστικά που έβαλα τελευταία τα έβαλα χωρίς γείωση, δεν είχε το καλώδιο της εγκατάστασης γείωση, οπότε δε γινόταν αλλιώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ναι. Πρακτικά δεν παίζει ρόλο πού θα πάει το L και πού το N μεταξύ τους αφού είναι εναλασσόμενο, αλλά καλό είναι να ακολουθήσεις την υπόδειξη για να μην πάει η φάση στο σπείρωμα της λάμπας, αλλά στον "κ...λο" :)

Ξέχνα το είτε σε 1ο είτε σε 2ο είτε σε ισόγειο ακόμα!!! Αν θες μπαλκόνι στο σπίτι, άλλαξε σπίτι.

 

1 ώρα πριν, kronos73 είπε

Προβλέπεται αλλά υπό προϋποθέσεις που έχουν να κάνουν με τα μεγέθη δόμησης της οικοδομής και τους όρους που ισχύουν στην περιοχή. Αυτό θέλει έλεγχο από μηχανικό ο οποίος να ξέρεις δεν μπορεί να γίνει στο πόδι (θα έχει ένα κόστος).

Από εκεί και πέρα, εφόσον επιτρέπεται, η άδεια θα πρέπει να περιέχει (λόγω αύξησης κατακόρυφων φορτίων και μικρής μετατόπισης του κέντρου μάζας) στατική μελέτη ΟΛΗΣ της οικοδομής. Σημειωτέο όταν γίνει η μελέτη μπορεί να βγάλει ότι χρειάζονται και περιορισμένες στατικές ενισχύσεις του υπάρχοντος φορέα.

Όπως βλέπεις είναι περίπλοκο (και δαπανηρό). Αν το θέλεις πολύ όμως ρώτα γνώμες (άλλων) μηχανικών.

Ευχαριστώ και τους 2. Στην ουσία θέλω μια σιδηροκατασκευή για να μπει μια απλώστρα, όχι κανονικό μπαλκόνι. Αν είμαι τόσο πολύπλοκο όμως ίσως βάλω μια απλώστρα κάτω από το παράθυρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...