Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, GeG είπε

Καμιά καλή μονωτική ταινία για εξωτερική χρήση; να αντέξει κάποια χρόνια από ήλιο και βροχή δηλαδή. Θέλω να τυλιξω αρμαφλεξ σε σωλήνες καλοριφέρ. Αν ξέρετε άλλον τρόπο, ευχαρίστως να τον άκουσω

Εμένα ο υδραυλικός μου, μου πέρασε λευκό σπέρ...εεεε βαφή στεγανοποιητική ήθελα να πω. Και με έβαλε στη διαδικασία κάθε τόσο να το ξαναπερνάω. Έχω ακούσει για εφαρμογή με μεμβράνη TPO αλλά δεν το έχω ψάξει, τώρα με την ευκαιρία την δική σου, θα το ψάξω εκ νέου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, GeG είπε

Καμιά καλή μονωτική ταινία για εξωτερική χρήση; να αντέξει κάποια χρόνια από ήλιο και βροχή δηλαδή. Θέλω να τυλιξω αρμαφλεξ σε σωλήνες καλοριφέρ. Αν ξέρετε άλλον τρόπο, ευχαρίστως να τον άκουσω

Μπορείς να τις καλύψεις με κατι η να περάσουν μεσα απο pvc σωληνα. Βαφεις και τη σωληνα και εισαι αρχοντας.  Η isopipe βγαζει αυτο που θες αλλα χλωμο αν θα βρεις ευκολα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, για ηλιακό θερμοσίφωνα τι πρέπει να προσέξω και ποιές είναι αξιόπιστες εταιρίες (μιας και μόλις τρύπησε ο δικός μας – μάρκας wilco – και ο υδραυλικός προτείνει αλλαγή) ?

Δεδομένα : τριπλής ενεργείας, 200 λτ.

Παρακαλώ όποια βοήθεια είναι χρήσιμη και πολύτιμη !!!

 

Μόλις ανακάλυψα το σωστό σημείο ανάρτησης !!!

Επεξ/σία από Redfield
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Redfield είπε

Καλημέρα, για ηλιακό θερμοσίφωνα τι πρέπει να προσέξω και ποιές είναι αξιόπιστες εταιρίες (μιας και μόλις τρύπησε ο δικός μας – μάρκας wilco – και ο υδραυλικός προτείνει αλλαγή) ?

Δεδομένα : τριπλής ενεργείας, 200 λτ.

Παρακαλώ όποια βοήθεια είναι χρήσιμη και πολύτιμη !!!

Δεν θα προτείνω κάτι, απλά να έχετε υπόψη πως πολύς κόσμος επιλέγει ελληνικής κατασκευής και μάλιστα από κάποια τοπική βιοτεχνία. Τέτοιο έχω κι εγώ και δεν το μετάνιωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να προσθέσω ένα μπάνιο σε ένα σπίτι που εκμισθώνω με το μικρότερο δυνατό κόστος. Μπορείτε να μου πείτε στο περιπου πόσο θα κοστίσει μαζί με τις υδραυλικές συνδέσεις και τα εργατικά; Τα χωρίσματα προφανώς θα ειναι γυψοσανίδες, το πάτωμα πλακάκια, ντουζιέρα με καμπίνα, νιπτήρας με επιπλάκι και λεκάνη τουαλέτας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fragma είπε

Θέλω να προσθέσω ένα μπάνιο σε ένα σπίτι που εκμισθώνω με το μικρότερο δυνατό κόστος. Μπορείτε να μου πείτε στο περιπου πόσο θα κοστίσει μαζί με τις υδραυλικές συνδέσεις και τα εργατικά; Τα χωρίσματα προφανώς θα ειναι γυψοσανίδες, το πάτωμα πλακάκια, ντουζιέρα με καμπίνα, νιπτήρας με επιπλάκι και λεκάνη τουαλέτας. 

δε θα σου πω κοστος αλλα θεωρητικα αν δε δηλωθει πολεοδομια ειναι παρανομο (ιδιως αν εισαι σε μεγαλη πολη προσεχε τους ρουφιανους). Απο εκει και περα το κοστος εξαρταται απο το χρονο σου: αν αγορασεις ολα αυτα που περιγραφεις θα πληρωσεις μονο τη τοποθετηση (σε οικοδομο και σε υδραυλικο). Αν οχι βρες εναν πολ μηχανικο ή εργολαβο να σου βγαλει μια αδεια οικοδομικη μικρης κλιμακας/εργασιων και να τα αναλαβει πακετο. Ακομα και μονο τα εργατικα να θες να μαθει (εικαζω απο αυτα που γραφεις) ειναι δυσκολο να γινει εκτιμηση μιας και δεν αναφερεις τμ, και γενικα το μηκος σωληνοσεων, που ειναι ηδη η παροχη νερου, απο που θα περασουν οι σωληνωσεις κτλ. Ακομα και η μπαταρια (αν ειναι παλου τυπου ή μικτη) ή το επιπλο παιζουν ρολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Redfield είπε

Καλημέρα, για ηλιακό θερμοσίφωνα τι πρέπει να προσέξω και ποιές είναι αξιόπιστες εταιρίες (μιας και μόλις τρύπησε ο δικός μας – μάρκας wilco – και ο υδραυλικός προτείνει αλλαγή) ?

Δεδομένα : τριπλής ενεργείας, 200 λτ.

Παρακαλώ όποια βοήθεια είναι χρήσιμη και πολύτιμη !!!

 

Μόλις ανακάλυψα το σωστό σημείο ανάρτησης !!!

Πέρα από τη εταιρεία , καλό θα ήταν να μπουν και τα απαραίτητα ασφαλιστικά όπως και δοχείο διαστολής ηλιακού που σε λίγα έχω δει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Πέρα από τη εταιρεία , καλό θα ήταν να μπουν και τα απαραίτητα ασφαλιστικά όπως και δοχείο διαστολής ηλιακού που σε λίγα έχω δει .

ασφαλιστικά υπήρχαν στις σωλήνες του καλοριφέρ που συνδέονται στον ηλιακό. Για δοχείο διαστολής πρώτη φορά βλέπω, υπάρχει η δυνατότητα για περισσότερες πληροφορίες ??

 

10 ώρες πριν, Doubt είπε

Δεν θα προτείνω κάτι, απλά να έχετε υπόψη πως πολύς κόσμος επιλέγει ελληνικής κατασκευής και μάλιστα από κάποια τοπική βιοτεχνία. Τέτοιο έχω κι εγώ και δεν το μετάνιωσα.

Συμφωνώ, όμως στην αττική που οι επιλογές είναι άπειρες, μια γνώμη μπορεί να βοηθήσει στον περιορισμό των επιλογών. Και βέβαια το κόστος αντικατάστασης είναι απαγορευτικό να επαναλαμβάνεται κάθε 5ετία (μιας και η ποιότητα φθίνει) . Η κάθε γνώμη είναι πολύτιμη και ευπρόσδεκτη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Redfield είπε

ασφαλιστικά υπήρχαν στις σωλήνες του καλοριφέρ που συνδέονται στον ηλιακό. Για δοχείο διαστολής πρώτη φορά βλέπω, υπάρχει η δυνατότητα για περισσότερες πληροφορίες ??

 

Συμφωνώ, όμως στην αττική που οι επιλογές είναι άπειρες, μια γνώμη μπορεί να βοηθήσει στον περιορισμό των επιλογών. Και βέβαια το κόστος αντικατάστασης είναι απαγορευτικό να επαναλαμβάνεται κάθε 5ετία (μιας και η ποιότητα φθίνει) . Η κάθε γνώμη είναι πολύτιμη και ευπρόσδεκτη !!!

Ενδεικτικά για δοχείο διαστολής δες

https://www.venman.gr/product/doxeio-diastolis-vxt-2-2/

Όπως και καλό θα ήταν να μπει πέρα από τα ασφαλιστικά και βαλβίδα αντεπιστροφής . Εάν κανείς μια αναζήτηση θα βρεις αρκετά .

Λογικά ο υδραυλικός που θα το αναλάβει γνωρίζει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Για να περάσω τσιμεντοχρωνα σε πάτωμα σε εσωτερικό χώρο, ποια η διαδικασία; 

Πέρα από καλό καθάρισμα επιφάνειας μάλλον δε χρειάζεται κάτι άλλο.

Έτσι έκανα σε αυλή(εξωτερικό χώρο), χωρίς αστάρι, με τσιμεντόχρωμα διαλύτη και 8 έτη τώρα δεν έχει πάθει το παραμικρό πέρα μιας ελαφρής αποχρωμάτισης λόγω ήλιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

δε θα σου πω κοστος αλλα θεωρητικα αν δε δηλωθει πολεοδομια ειναι παρανομο

Έχω την αίσθηση πως αν καταλήγει η αποχέτευση του νέου wc στην ίδια σωλήνωση του παλιού (αν το επιτρέψει η απόσταση/θέση) ότι δεν αποτελεί πρόβλημα.

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αλλος εγραψε "θελω να προσθεσω" ενα μπανιο. Δεν εγραψε θελω να αλλαξω. Αλλα νομιζω οτι αν αλλαξουν οι διαστασεις (δεν ειμαι πολ μηχανικος) ενος δωματιου πρεπει να δηλωθει/αδεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

ο αλλος εγραψε "θελω να προσθεσω" ενα μπανιο. Δεν εγραψε θελω να αλλαξω. Αλλα νομιζω οτι αν αλλαξουν οι διαστασεις (δεν ειμαι πολ μηχανικος) ενος δωματιου πρεπει να δηλωθει/αδεια

Μα για προσθετο μίλησα και γω. Απλα ενδεχομένως να μπορεις το νεο wc να εχει ίδια σωλήνωση με του παλιού. Δηλαδη 2 wc να μοιραζονται ίδια σωλήνωση.

Και το επισημαίνω μην τυχόν εννοούσε κάτι τετοιο.

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...