Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Κανονικά πρέπει να βάλει ο δίπλα αφυγραντήρα και να αερίσει το σπίτι γιατί θα δει τους τοίχους του national geographic από την αποικία μύκητα που θα αναπτυχθεί!

Ο δίπλα επειδή δεν κατοικείται τα έχει όλα ανοιχτά ούτως ή άλλως εδώ και κάνα μήνα. Φαντάσου δλδ να μην τα είχε 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, hp8 είπε

 

ο κάδος που προτείνει ο thodoris1985  κάνει τον έχω για να καθαρίζω το λέβητα ,τζάκι και μποιλερ ηλιακών Όμως δεν θα σου πρότεινα να το βάλεις σε σειρά με την σκούπα του σπιτιού γιατί ο κάδος δεν φιλτράρει πλήρως και περνάνε πράγματα και στην σκούπα Αν δεν την καθαρίσεις καλά θα σου βγάλει στο σπίτι μετά διάφορα Εγώ τον κάδο τον συνδέω με μια  δεύτερη σκούπα σπιτιού  για τις δουλειές που είπα Κάτι ακόμα Βάζω μια σακούλα σκουπιδιών μεσα στον κάδο να μην λερώνεται  και να διευκολύνει στο καθάρισμα Στο πάτο βάζω κι  στεφάνι από ψιλή χαλκοσωληνα για να κάθεται η σακούλα στη θέση της

αν μπει σε σειρα , θα παραμεινει και η σακουλα της σκουπας οποτε θα φιλτραριστουν εκει εν τελει οτι βρομια ειναι , κανω λαθος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeG είπε

αν μπει σε σειρα , θα παραμεινει και η σακουλα της σκουπας οποτε θα φιλτραριστουν εκει εν τελει οτι βρομια ειναι , κανω λαθος ;

εννοείται ότι θα μπει σε σειρά και θα ξαναφιλτράρει η σακούλα της σκούπας Δοκίμασε δεν χάνεις κάτι 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vins είπε

Ευχαριστώ! Το λογαριασμό της ΔΕΗ για τον αφυγραντηρα τον στέλνω στον δίπλα που πλημμύρισε; 😂

Με κυνηγάει η άτιμη η υγρασία παντού…

Ελεγα φέτος με τις τιμές του αερίου να το έβαζα λιγότερο και να βοηθούσα με inverter αλλά μάλλον δεν το γλιτώνω λόγω πιλοτής από κάτω

Μηπως αν ειναι ινβερτερ ο αφυγραντηρας και καιει λιγο λχ 280-300 watt (20 λιτρος) συμφερει καλυτερα με το ρευμα εναντι του να καψεις καλοριφερ για να ζεσταθει/στεγνωσει η τοιχοποια? (ιδιως αν εχεις επιδοτηση για το πετρελαιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2022 στις 12:59 ΜΜ, dtzgr είπε

Έχω λύσει ένα ορειχάλκινο ρακορ τουμπόραμα φ15 σε 1/2", έχω τραβήξει και το δαχτυλίδι αρκετά πίσω στον πλαστικό σωλήνα, αλλά το τουμπόραμα δεν λέει να βγει από το ρακορ παρόλο το τράβηγμα / κούνημα. Έχει κάνει "θέση" πάνω στις εσωτερικές εσοχές του ρακορ και δεν γλυστράει για να βγει.

Καμια καλή ιδέα για το πώς θα βγει εύκολα το τουμπόραμα από το ρακόρ?

(έχω κι άλλα 3 να λύσω...)

 

Στις 9/11/2022 στις 1:22 ΜΜ, Marios2410 είπε

Με λιγο ζεσταμα θα βγει.. αλλα προσοχη ΟΧΙ πολυ για να μην ξεχειλωσει...

 

Στις 9/11/2022 στις 7:48 ΜΜ, dtzgr είπε

Δεν έχω φλόγιστρο, θα δοκιμάσω με αναπτήρα.

Με 8-10 δευτερόλεπτα ζεσταμα με αναπτήρα κατευθείαν πάνω στον πλαστικό σωλήνα και λίγο κούνημα, βγήκε σχετικά εύκολα.

Έκανα τη δουλειά μου (άλλαξα τη μόνωση)  και ξανασυνδεσα αφού πρώτα έκοψα με κόφτη χαλκοσωλήνα τους 3-4 πόντους της προηγούμενης σύνδεσης, αμέσως μετά από το ζέσταμα, και όλα καλά!

Ευχαριστώ!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, psycho_freak είπε

Καλησπέρα,  σκέφτομαι να βάλω πατώματα βινυλίου pvc, απόψεις κανείς;  Έχω φτιάξει αυτό το θέμα για να μην μπερδεύω.

Εγω θα εβαζα μου αρέσουν. Αν ημουν πλουσιος θα εβαζα ξυλο κανονικο ισως η προγιαλυσμενο και με κορυφαίο μαστορα μονο.

Γενικά δεν ειναι για παντα αλλα αν βαλεις καλη ποιότητα και δε κανεις κατι extreme θα είναι καλα για πολλα χρονια. Δε αντοχή αν δε κάνεις κατι extreme αντεχουν . Αν βάλεις φτηνα και πέφτουν νερα θα χαλασουν γρήγορα. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα μια σόμπα υγραερίου στην αποθήκη και την έβαλα σε λειτουργία. Πρώτη φορά την δοκιμάζω. Συμπεριφέρεται κάπως περίεργα. Δεν ανάβει η μεσαία πλάκα και κάνει θόρυβο. Νομίζω πως δεν θα έπρεπε να είναι έτσι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kSiS είπε

Βρήκα μια σόμπα υγραερίου στην αποθήκη και την έβαλα σε λειτουργία. Πρώτη φορά την δοκιμάζω. Συμπεριφέρεται κάπως περίεργα. Δεν ανάβει η μεσαία πλάκα και κάνει θόρυβο. Νομίζω πως δεν θα έπρεπε να είναι έτσι. 

Η λογική λέει οτι δε θα έπρεπε να το κάνει αυτό.

Όσες σόμπες έχω δει προσωπικά, η μεσαία πλάκα ανάβει πρώτα απ'ολες, είναι η σκάλα νο1 στο διακόπτη.

Αν έπαιζε θέμα με λειψό υγραέριο δε θα έπαιζαν ούτε οι άλλες δύο πλάκες.

Κάπου λογικά υπάρχει βούλωμα ή έστω αυτό συμπεραίνω εγώ.

Είχαν κάτι σαν καρφίτσες που ξεβούλωναν τα μπεκ θυμάμαι.

Ίσως να το ψάξεις λίγο ή αν έρχεται "μπουκαλάς" στο σπίτι μπορεί να ξέρει και να στο κάνει επιτόπου

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εγω θα εβαζα μου αρέσουν. Αν ημουν πλουσιος θα εβαζα ξυλο κανονικο ισως η προγιαλυσμενο και με κορυφαίο μαστορα μονο.

Γενικά δεν ειναι για παντα αλλα αν βαλεις καλη ποιότητα και δε κανεις κατι extreme θα είναι καλα για πολλα χρονια. Δε αντοχή αν δε κάνεις κατι extreme αντεχουν . Αν βάλεις φτηνα και πέφτουν νερα θα χαλασουν γρήγορα. 

 

 

Νομίζω ότι τα pvc δεν χαλάνε με τα νερά όπως τα laminate, σωστα;  έχετε να προτείνετε κάποιες μάρκες / σειρές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nickol-us είπε

Η λογική λέει οτι δε θα έπρεπε να το κάνει αυτό.

Όσες σόμπες έχω δει προσωπικά, η μεσαία πλάκα ανάβει πρώτα απ'ολες, είναι η σκάλα νο1 στο διακόπτη.

Αν έπαιζε θέμα με λειψό υγραέριο δε θα έπαιζαν ούτε οι άλλες δύο πλάκες.

Κάπου λογικά υπάρχει βούλωμα ή έστω αυτό συμπεραίνω εγώ.

Είχαν κάτι σαν καρφίτσες που ξεβούλωναν τα μπεκ θυμάμαι.

Ίσως να το ψάξεις λίγο ή αν έρχεται "μπουκαλάς" στο σπίτι μπορεί να ξέρει και να στο κάνει επιτόπου

 

Τελικά καθάρισα το μεσαίο μπεκ με μια βελόνα και άναψε και η μεσαία πλάκα. Ευχαριστώ. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους. Εχει μηπως κανει καποιος κατι τετοιο σε καποιο δωματιο του σπιτιου του? Και αν ναι ξερει που μπορω να βρω οδηγιες πως να γινει; Γιατι οσο το εχω ψαξει δεν το εχω βρει. Κατι βιντεακια που βρηκα στο youtube ειναι για αμερικανικα σπιτια που ειναι φτιαγμενα απο ξυλο και ξυψοσανιδα οποτε θεωρω δεν θα ειναι ιδια η διαδικασια.Φυλλα κοντρα πλακε ειναι για επενδυση πανω στον τοιχο. Ειναι πολυ ομορφο το αποτελεσμα και θα ηθελα να το υλοποιησω. Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

image.jpeg.e5cfa4620ff9f912037a7275a32b04d4.jpeg

enas_epaggelamtikos_horos_gematos_ebnefsi_kai_stil_grafeio_skampo_sxediastiriou_PH182899.jpg.6a44b559e14abd0cba19a4f6c576333d.jpgenas_epaggelamtikos_horos_gematos_ebnefsi_kai_stil_fotismos_PH182900.jpg.db44f558648659489aeaf5e48dcd5ebc.jpgenas_epaggelamtikos_horos_gematos_ebnefsi_kai_stil_synthesi_apothikefsis_PH182901.jpg.75cdb8693340e4907c268543cfd41455.jpgenas_epaggelamtikos_horos_gematos_ebnefsi_kai_stil_aithousa_synantiseon_PH182898.jpg.2e9fd4b07dc7c72a6502d5671605d6d3.jpg

 

Επεξ/σία από Link83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πρώτου φωνάξω ελαιοχρωματιστή λέω να κάνω μια προσπάθεια. 
Φωτο δυστυχώς δεν έχω, θα το περιγράψω όμως. 
Τοιχος βαμμένος σχετικά πρόσφατα, όπου σε ένα σημείο υπήρχε καρφί με ένα πίνακα. 
Αποφασιστηκε να φυγει ο πίνακας και έτσι βγήκε το καρφί. Όμως η μπογιά εκεί γύρω από το καρφί βγήκε και μην τα πολυλογώ, εχει ξεφλουδίσει. Έβγαζα φλούδες μπογιάς λίγο λίγο κυκλικά γιατί έβγαιναν εύκολα, μέχρι να φτάσω σε σημείο οπου το χρώμα δείχνει να είναι καλά στεγνο και σε καλή επαφή με τον σοβά (;) από κάτω. Οι φλούδες που βγήκαν να έχουν πάχος μετά βίας 0,5-1 χιλιοστό.

ερώτηση.

Η ξεφλουδισμενη περιοχή σώζεται απλώς βάφοντάς την με το ίδιο χρώμα ή θέλει πρώτα να γίνει γεμισμα του κενού με κάτι,πχ γύψο και μετά τριψιμο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...