Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει στην δικια σου διαταξη του σπιτιου να παιζουν ολα καλα, σε πολλα σπιτια ομως υπαρχουν τυφλα σημεια που δε μπορει να παιξει σωστα το WiFi. Ή σε μια πυκνοκατοικημενη περιοχη δεν ειναι απιθανο να μπουκωνουν τα καναλια και να μην μπορεις να συνδεθεις πχ απο το laptop σου παρολο που οι υπολοιπες συσκευες σου συνδεονται κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως και εγώ σκεφτόμουν για πέρασμα Ethernet στις.πριζες αλλά τελικά δεν προχώρησα. Παίρνεις 1 καλο access point άντε 2 αν έχεις μεγάλο σπίτι και καθάρισες, πχ microtik. Εκτός αν έχεις 3-4 streamer μέσα στο σπίτι ταυτόχρονα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, costas_ είπε

Τι μπορεί να προσφέρει μια καλωδίωση Ethernet στο σπίτι πχ στα επόμενα 5-10 χρόνια? Ολα πλέον λειτουργούν με WiFi, ακόμα και στα 100Mbps με ένα απλό Router, ενώ πολύ σύντομα με 5G θα πάνε περίπατο όλα τα ενσύρματα δίκτυα. 

Ετσι το είδα εγώ και στην πράξη η smart TV, 2 PCs, 2 Laptops & 1 Tablet δουλεύουν μια χαρά, χωρίς διακοπές και με καλές ταχύτητες

Καταρχάς αν ασχοληθώ με την ηλεκτρική εγκατάσταση δεν θα ασχοληθώ για τα επόμενα 5-10 χρόνια. Θα βάλω κάτι που θα με πάει για τα επόμενα 30. Μπορώ να προβλέψω απόλυτα τις ανάγκες μου; Όχι αλλά μπορώ να βάλω εξοπλισμό που σήμερα φαίνεται υπερβολικός και να με εξυπηρετήσει μελλοντικά χωρίς να κάνω υπερβολές. Γενικά αν έχεις μείνει σε παλιά σπίτια θα δεις πίνακες με λιγότερες ασφάλειες και λιγότερες πρίζες διότι κανείς δεν προέβλεψε το κάτι έξτρα.

Κατα δεύτερον, στο δικό μου σπίτι και με το ρούτερ του παρόχου δεν έχω τόσο καλό wifi σε όλο το σπίτι. Ναι ξέρω την λύση, πάρε ένα/δύο deco ή πάρε ένα καλύτερο ρούτερ. Μόνο που δεν είναι όλες οι συσκευές ασύρματες, οπότε βάλε και powerline(έχω και από αυτά και εξαρτάσαι και από την ηλετρκική εγκατάσταση), ή αγόρασε μια ασύρματη κάρτα. Κοινώς γέμισε το σπίτι με έξτρα συσκευές.

5G? η κοσμοτέ στο σπίτι μου το σήμα είναι 2 γραμμές και η vodafone 3. Οπότε προς ώρας και με τα 5G router να είναι ακριβά αυτή η λύση δεν με βολεύει.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα για τις πρίζες ethernet είναι ότι αμφιβάλλω αν υπάρχουν αρκετά κανάλια για να περάσουν 3,4 καλώδια, οπότε αυτό θα απαιτήσει και το περισσότερο, σκάψιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 hours ago, costas_ said:

Τι μπορεί να προσφέρει μια καλωδίωση Ethernet στο σπίτι πχ στα επόμενα 5-10 χρόνια? Ολα πλέον λειτουργούν με WiFi, ακόμα και στα 100Mbps με ένα απλό Router, ενώ πολύ σύντομα με 5G θα πάνε περίπατο όλα τα ενσύρματα δίκτυα. 

Ετσι το είδα εγώ και στην πράξη η smart TV, 2 PCs, 2 Laptops & 1 Tablet δουλεύουν μια χαρά, χωρίς διακοπές και με καλές ταχύτητες

Εγγυημένη ταχύτητα full duplex 1/2.5/5/10Gbps με latency κάτω από 1ms.

Επίσης ακόμα κι αν θες WiFi, σε μεγάλα ή/και πολυόροφα σπίτια, πώς θα κουμπώσεις τα επιπλέον Access Points ? Με mesh ασύρματα ή με powerline? Χάλι...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την σκοπιμότητα της καλωδίωσης στο σπίτι...
1ον όλα τα κάνεις ethernet cat6. Εκεί επάνω, μπορείς να κουμπώσεις τα πάντα και να παίζουν με POE (power over ethernet).
Ενδεικτικά:
Τηλέφωνα, θυροτηλέφωνο/θυροτηλεόραση, κάμερες ασφαλείας, αισθητήρες συναγερμού, access points, κλπ. +τις θέσεις εργασίας...
Για εμένα αν γίνει γενική ανακαίνιση κατοικίας ή πρόκειται για νέα, είναι εγκληματικό να μην περαστεί 1 καλώδιο ethernet σε κάθε χώρο του σπιτιού, γιατί προκύπτουν ανάγκες που δεν τις σκέφτεσαι...Για παράδειγμα, δεν αργεί η εποχή που το 4K θα είναι στάνταρ και το 8Κ για τους πιο απαιτητικούς...Δεν θα αρκεί ένα κεντρικό wi fi να σηκώσει το bandwidth, το σήμα του δεν θα πιάνει, θα λαγκάρει...Επίσης με τόσες iot συσκευές σε όλο το σπίτι, θα χρειάζεται δυνατό wi fi παντού και στο πιο απομακρυσμένο σημείο. Θα χρειαστεί λοιπόν να μπουν έξτρα access points, και ο καλύτερος τρόπος είναι ενσύρματα...
Στην τηλεόραση, γιατί να μην καρφώσεις καλώδιο ethernet, κατευθείαν;
Το ίδιο και στο pc... Μωρέ εγώ έβαλα ethernet καλώδιο, ακόμα και στον πάγκο της κουζίνας!!! Ποτέ δεν ξέρεις!!!
 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ό,τι λέει ο @mechpanosπριν 10+ χρόνια που έκανα ανακαίνιση, έβαλα παντου cat6 ftp. πολύ σκάψιμο, αλλά δεν το έχω μετανιώσει.

Μέσα στον επόμενο μήνα θα βάλω και οπτική ίνα για να ενώσω και άλλους χώρους που είναι εκτός του σπιτιού. Όλα χρειάζονται και καλό είναι να γίνουν στην ώρα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, εντάξει όλα αυτά που λέτε, αλλά εμένα το σπίτι που ανακαίνισα είναι για ενοικίαση και όχι για δική μου χρήση, είναι σε πολυκατοικία, είναι ήδη 50 ετών και στερείται άλλων βασικών υποδομών και το ποιό σημαντικό είναι ότι έκανα μια αναβάθμιση στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση με τις μικρότερες δυνατές επεμβάσεις. Δεν ήθελα δηλαδή να σκάψω όλους τους τοίχους για να περάσω δίκτυο Local Network, ούτε δορυφορικά, ούτε UPS, ούτε ενεργειακά κανάλια, ούτε φωτοβολταικά και να ανοίξω δουλειές με φούντες που θα έστελναν το κόστος πολύ ψηλά, ούτε ήθελα High Speed connectivity για να περάσω 8Κ εικόνα κλπ.

Η αλλαγή των ηλεκτρολογικών σε ένα τόσο παλιό σπίτι έχει πολύ ποιο βασικά θέματα να αντμετωπίσει όπως είναι η κακή γείωση (σε σωλήνα νερού), η μη ύπαρξη ρελέ διαφυγής, η κάλυψη προυποθέσεων για το πιστοποιητικό, απλά λειτουργικά θέματα φωτισμού & πριζών και φυσικά το να μπεί ένας νέος πίνακας με καλύτερη διανομή γραμμών και σωστά υλικά. Μαζί ακολουθούν και ένα σωρό πράματα όπως είναι η αντικατάσταση διακοπτών, η αναβάθμιση γραμμών, η αναπροσαρμογή του φωτισμού κλπ

Αν είχα €50.000 παραπάνω budget και μερικούς μήνες για να χαλάω και για να φτιάνχω, θα έβαζα δίκτυο συναγερμού, υποδομή για φωτοβολταικά, εφεδρική γεννήτρια, Ethernet Network κλπ κλπ !   

Επεξ/σία από costas_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, costas_ είπε

το σπίτι που ανακαίνισα είναι για ενοικίαση και όχι για δική μου χρήση,...και το ποιό σημαντικό είναι ότι έκανα μια αναβάθμιση στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση με τις μικρότερες δυνατές επεμβάσεις.

Εντάξει τότε πάσο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mechpanos είπε

Όσον αφορά την σκοπιμότητα της καλωδίωσης στο σπίτι...
1ον όλα τα κάνεις ethernet cat6. Εκεί επάνω, μπορείς να κουμπώσεις τα πάντα και να παίζουν με POE (power over ethernet).
Ενδεικτικά:
Τηλέφωνα, θυροτηλέφωνο/θυροτηλεόραση, κάμερες ασφαλείας, αισθητήρες συναγερμού, access points, κλπ. +τις θέσεις εργασίας...
Για εμένα αν γίνει γενική ανακαίνιση κατοικίας ή πρόκειται για νέα, είναι εγκληματικό να μην περαστεί 1 καλώδιο ethernet σε κάθε χώρο του σπιτιού, γιατί προκύπτουν ανάγκες που δεν τις σκέφτεσαι...Για παράδειγμα, δεν αργεί η εποχή που το 4K θα είναι στάνταρ και το 8Κ για τους πιο απαιτητικούς...Δεν θα αρκεί ένα κεντρικό wi fi να σηκώσει το bandwidth, το σήμα του δεν θα πιάνει, θα λαγκάρει...Επίσης με τόσες iot συσκευές σε όλο το σπίτι, θα χρειάζεται δυνατό wi fi παντού και στο πιο απομακρυσμένο σημείο. Θα χρειαστεί λοιπόν να μπουν έξτρα access points, και ο καλύτερος τρόπος είναι ενσύρματα...
Στην τηλεόραση, γιατί να μην καρφώσεις καλώδιο ethernet, κατευθείαν;
Το ίδιο και στο pc... Μωρέ εγώ έβαλα ethernet καλώδιο, ακόμα και στον πάγκο της κουζίνας!!! Ποτέ δεν ξέρεις!!!
 

Δε το εχει καταλάβει ο κοσμος.  Σε απλο κοσμο αλλα και κοσμο που ασχολείται με πληροφορική οταν κανανε ανακαίνιση κανεις δεν ηθελε να περασει καλωδια.

Μου λέγανε πως με τα powerline ειναι πιο γρήγορα και δε θελανε να μπλεξουνε και οτι ειναι υπερβολη και πιο πολύπλοκο. Αλλοι βαλανε mesh πανάκριβα και παιζουν ετσι λέγοντας πως εχει πολυ μεγαλυτερο bandwidth. Προσωπικά δε ξερω αν χρειάζονται σε όλους.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2022 στις 2:25 ΜΜ, Anubis13 είπε

Ξεκάθαρα αν δεν υπάρχει χώρος ναι θέλει πολύ σκάψιμο. Το θέμα είναι αν αξίζει να γίνει με ορίζοντα το μέλλον, παράλληλα με άλλες εργασίες στο σπίτι.

Aν ειναι το σπιτι που θα μενεις εσυ αξιζει να περασεις παντου ethernet και πολλες πριζες. 

Εκανα και εγω στο δικο μου σπιτι ηλεκτρολογικες εργασιες πριν απο 2-3 χρονια. Περασα καλωδια ethernet μεχρι και μεσα στον πινακα και εβγαλα και πριζες παντου. Τωρα μπορει να μην τα χρειαστεις αλλα θα εχεις ετοιμη καλωδιωση να κανεις στο μελλον οτι γουσταρεις. 

Αυτη τι στιγμη στο σπιτι μου εχω συνδεδεμενες στο ιντερνετ με ethernet 16 συσκευες και αλλες 25 περιπου (εξυπνους διακοπτες) με wifi. οποια συσκευη εχει θυρα εισοδου ethernet συνδεω ethernet.

Αν το σπιτι ειναι για να το νοικιαζεις αλλαζουν τα δεδομενα

5 ώρες πριν, costas_ είπε

Ναι, εντάξει όλα αυτά που λέτε, αλλά εμένα το σπίτι που ανακαίνισα είναι για ενοικίαση και όχι για δική μου χρήση.   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω λύσει ένα ορειχάλκινο ρακορ τουμπόραμα φ15 σε 1/2", έχω τραβήξει και το δαχτυλίδι αρκετά πίσω στον πλαστικό σωλήνα, αλλά το τουμπόραμα δεν λέει να βγει από το ρακορ παρόλο το τράβηγμα / κούνημα. Έχει κάνει "θέση" πάνω στις εσωτερικές εσοχές του ρακορ και δεν γλυστράει για να βγει.

Καμια καλή ιδέα για το πώς θα βγει εύκολα το τουμπόραμα από το ρακόρ?

(έχω κι άλλα 3 να λύσω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Έχω λύσει ένα ορειχάλκινο ρακορ τουμπόραμα φ15 σε 1/2", έχω τραβήξει και το δαχτυλίδι αρκετά πίσω στον πλαστικό σωλήνα, αλλά το τουμπόραμα δεν λέει να βγει από το ρακορ παρόλο το τράβηγμα / κούνημα. Έχει κάνει "θέση" πάνω στις εσωτερικές εσοχές του ρακορ και δεν γλυστράει για να βγει.

Καμια καλή ιδέα για το πώς θα βγει εύκολα το τουμπόραμα από το ρακόρ?

(έχω κι άλλα 3 να λύσω...)

Με λιγο ζεσταμα θα βγει.. αλλα προσοχη ΟΧΙ πολυ για να μην ξεχειλωσει...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...