Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ανακαίνιση ηλεκτρολογικής εγκατάστασης, πέρασμα καλωδίων δικτύου, αλλαγή υπάχοντων καλωδίων και πίνακα χρειάζεται σκάψιμο στους τοίχους;

Επεξ/σία από Anubis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 27/10/2022 στις 9:00 ΠΜ, kawavn800 είπε

hyperdesmo ότι καλύτερο κυκλοφορεί. Διάβασε τις οδηγίες πολύ καλά πριν το χρησιμοποιήσεις. Πρέπει να μην εγκλωβισεις υγρασία. 

Τελικά μου σύστησαν έναν καλό τεχνίτη, ήρθε την είδε, αστάρωμα και 2 στρώσεις Hyperdesmo και ξένοιασες 20-25 χρόνια μου είπε. Συμφωνήσαμε, το έκανε και σήμερα τελείωσε... Για να δούμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Anubis13 είπε

Για ανακαίνιση ηλεκτρολογικής εγκατάστασης, πέρασμα καλωδίων δικτύου, αλλαγή υπάχοντων καλωδίων και πίνακα χρειάζεται σκάψιμο στους τοίχους;

Το πιο πιθανό είναι γιατί δύσκολα θα ταιριάζει ο νέος πίνακας. Είμαι σε αυτή τη διαδικασία αυτές τις μέρες μιας και ο παλιός πίνακας είναι 37 ετών και δεν χωράει επιτήρητη. 

Δεν ξέρω αν μπει όμως επιτοιχιος πίνακας που να καλύπτει τον παλιό αν είναι πιο εύκολο. 

Θα ρωτήσω τον ηλεκτρολόγο που θα έρθει αύριο. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, papresa είπε

Τελικά μου σύστησαν έναν καλό τεχνίτη, ήρθε την είδε, αστάρωμα και 2 στρώσεις Hyperdesmo και ξένοιασες 20-25 χρόνια μου είπε. Συμφωνήσαμε, το έκανε και σήμερα τελείωσε... Για να δούμε...

20-25 χρόνια ζωής δεν θα δεις.

Για να έχει αυτή η στεγανωτική μεμβράνη τόσα χρόνια ζωής θα έπρεπε: α) Να χρησιμοποιήσει «οπλισμό» και β) να χρησιμοποιήσει σχεδόν τη διπλάσια ποσότητα υλικού από αυτήν που ορίζεται ως «ελάχιστη συνολική κατανάλωση» (1,5-1,8 kg/m2). Αν η κατανάλωση του υλικού που χρησιμοποιήθηκε ήταν στα όρια της ελάχιστης κατανάλωσης θα πρέπει να είσαι ευχαριστημένος αν είναι χρήσιμη για 8-10 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο έμπειρο τεχνικό για λέβητα αερίου ? Ο Baxi prime μου έβγαλε κώδ. H 02-04 ( προγραμματισμός παραμέτρων, C1/C2.)

Αν γνωρίζετε στείλτε πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/11/2022 στις 3:42 ΜΜ, Anubis13 είπε

Για ανακαίνιση ηλεκτρολογικής εγκατάστασης, πέρασμα καλωδίων δικτύου, αλλαγή υπάχοντων καλωδίων και πίνακα χρειάζεται σκάψιμο στους τοίχους;

Εκανα πρόσφατα αυτή την δουλειά και τα συμπεράσματά μου ήταν τα εξής

- Η παλιά ηλεκτρολογική εγκατάσταση ήταν περασμένη σε κανάλια με κουτιά διανομής, οπότε ήταν εύλοκλη η αντικατάσταση των καλωδίων μα καινούρια

- Τα υπάρχοντα ηλεκτρολογικά (πρίζες & διακόπτες) ήταν πολύ λίγα, οπότε έγιναν σκαψίματα για να μπούν νέες πρίζες ψηλά (air condition), να δημιουργηθούν νέες πρίζες χαμηλά (για σκούπα κλπ) καθώς και προστέθηκαν επιπλέον διακόπτες. Επίσης περάστηκαν νέες ηλεκρολογικές γραμμές για το μπάνιο, εξωτερικές πρίζες στο μπαλκόνι και περάστηκαν και νέες γραμμές για τον συναγερμό.  

- Ο παλιός πίνακας ασφαλειών αντικαταστάθηκε με καινούριο και το νέο κουτί ήθελε λίγα σκαψιματάκια για να μπεί. Περάστηκαν νέες ασφάλειες, ρελέ διαφυγής κλπ κλπ 

Γενικότερα, σε ένα παλαιό σπίτι μια σωστή ανακαίνιση θέλει μπόλικες δουλειές στα ηλεκτρολογικά και αρκετά καλό σχεδιασμό 

Επεξ/σία από costas_
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, costas_ είπε

Εκανα πρόσφατα αυτή την δουλειά και τα συμπεράσματά μου ήταν τα εξής

- Η παλιά ηλεκτρολογική εγκατάσταση ήταν περασμένη σε κανάλια με κουτιά διανομής, οπότε ήταν εύλοκλη η αντικατάσταση των καλωδίων μα καινούρια

- Τα υπάρχοντα ηλεκτρολογικά (πρίζες & διακόπτες) ήταν πολύ λίγα, οπότε έγιναν σκαψίματα για να μπούν νέες πρίζες ψηλά (air condition), να δημιουργηθούν νέες πρίζες χαμηλά (για σκούπα κλπ) καθώς και προστέθηκαν επιπλέον διακόπτες. Επίσης περάστηκαν νέες ηλεκρολογικές γραμμές για το μπάνιο, εξωτερικές πρίζες στο μπαλκόνι και περάστηκαν και νέες γραμμές για τον συναγερμό.  

- Ο παλιός πίνακας ασφαλειών αντικαταστάθηκε με καινούριο και το νέο κουτί ήθελε λίγα σκαψιματάκια για να μπεί. Περάστηκαν νέες ασφάλειες, ρελέ διαφυγής κλπ κλπ 

Γενικότερα, σε ένα παλαιό σπίτι μια σωστή ανακαίνιση θέλει μπόλικες δουλειές στα ηλεκτρολογικά και αρκετά καλό σχεδιασμό 

Καλησπέρα,

Συμφωνώ ότι θέλει αρκετή μελέτη και σχεδιασμό μία ηλεκτρολογική εγκατάσταση. Έχω μερικές απορίες:

- Πόσες μέρες σου πήραν οι εργασίες;

- Πέρασες καλώδια ethernet με τις ανάλογες πρίζες;

- Χώρο είχες στα κανάλια για να περάσεις νέες γραμμές; Διότι αν δεν έχεις νομίζω θες και περισσότερα σκαψίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Anubis13 είπε

Καλησπέρα,

Συμφωνώ ότι θέλει αρκετή μελέτη και σχεδιασμό μία ηλεκτρολογική εγκατάσταση. Έχω μερικές απορίες:

- Πόσες μέρες σου πήραν οι εργασίες;

- Πέρασες καλώδια ethernet με τις ανάλογες πρίζες;

- Χώρο είχες στα κανάλια για να περάσεις νέες γραμμές; Διότι αν δεν έχεις νομίζω θες και περισσότερα σκαψίματα.

Οι εργασίες αυτές κράτησαν 3-4 μέρες, με δυο επισκέψεις του ηλεκτρολόγου. Ομως πριν, έκανα αρκετές εβδομάδες για να οριστικοποιήσω τα σχέδια της κουζίνας, τον φωτισμό και τις καταναλώσεις. Τα καλώδια ethernet  παρά το ότι το είχα στο μυαλό μου, τελικά δεν τα έβαλα. Σε όλα τα κανάλια φωτισμού & μπριζών μπαίνουν είτε 2 είτε 3 καλώδια. Μόνο για στα καλώδια της κουζίνας ήταν απαραίτητο να γίνουν πολλαπλά κανάλια αφού είχα πολλές ανεξάρτητες γραμμές (φούρνος, 3 πρίζες, ψυγείο, απορροφητήρας, φωτισμός, πλυντήριο πιάτων, γραμμή για το τηλέφωνο). Τέλος άλλαξα και την γείωση του πίνακα.

Να διευκρινίσω ότι αρκετές δουελειές τις έκανα εγώ ώστε να μην φέρνω τον ηλεκτρολόγο για απλά θέματα. Έτσι σκαψίματα, διακόπτες, ηλεκτρικές συσκευές και όλα τα φωτηστικά τα έβαλα μόνος μου

Επεξ/σία από costas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Anubis13 είπε

- Πέρασες καλώδια ethernet με τις ανάλογες πρίζες;

Θα χρειαστείς τόσο σκάψιμο και κόπο που είναι αποτρεπτικό,όπως φαντάζομαι κατάλαβε και ο φίλος @costas_  ! 

Εμένα με βοήθησε η ολική ανακατασκευή του σπιτιού ,οπότε τα πέρασα όλα στα πατώματα απ όπου πέρασαν οι σωληνώσεις του νερού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, babisa είπε

Θα χρειαστείς τόσο σκάψιμο και κόπο που είναι αποτρεπτικό,όπως φαντάζομαι κατάλαβε και ο φίλος @costas_  ! 

Εμένα με βοήθησε η ολική ανακατασκευή του σπιτιού ,οπότε τα πέρασα όλα στα πατώματα απ όπου πέρασαν οι σωληνώσεις του νερού. 

για αυτο με γυψοσανιδα/ψευδοροφη κτλ τα λυνεις αυτα τα προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisa είπε

Θα χρειαστείς τόσο σκάψιμο και κόπο που είναι αποτρεπτικό,όπως φαντάζομαι κατάλαβε και ο φίλος @costas_  ! 

Εμένα με βοήθησε η ολική ανακατασκευή του σπιτιού ,οπότε τα πέρασα όλα στα πατώματα απ όπου πέρασαν οι σωληνώσεις του νερού. 

Ξεκάθαρα αν δεν υπάρχει χώρος ναι θέλει πολύ σκάψιμο. Το θέμα είναι αν αξίζει να γίνει με ορίζοντα το μέλλον, παράλληλα με άλλες εργασίες στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Anubis13 είπε

Ξεκάθαρα αν δεν υπάρχει χώρος ναι θέλει πολύ σκάψιμο. Το θέμα είναι αν αξίζει να γίνει με ορίζοντα το μέλλον, παράλληλα με άλλες εργασίες στο σπίτι.

Τι μπορεί να προσφέρει μια καλωδίωση Ethernet στο σπίτι πχ στα επόμενα 5-10 χρόνια? Ολα πλέον λειτουργούν με WiFi, ακόμα και στα 100Mbps με ένα απλό Router, ενώ πολύ σύντομα με 5G θα πάνε περίπατο όλα τα ενσύρματα δίκτυα. 

Ετσι το είδα εγώ και στην πράξη η smart TV, 2 PCs, 2 Laptops & 1 Tablet δουλεύουν μια χαρά, χωρίς διακοπές και με καλές ταχύτητες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2022 στις 11:01 ΠΜ, zio10 είπε

Αν σε ένα διαμέρισμα κάνεις κάποιες εσωτερικές παρεμβάσεις όπως πχ να κλείσεις ένα έξτρα δωμάτιο ή να ενώσεις δύο χώρους πρόκειται να έχεις κάποιο θέμα αν θες να το πουλήσεις μετά; Πρέπει να συμβαδίζει με το αρχικό σχέδιο;

Κοίτα μη σε πάρει χαμπάρι η γριά από δίπλα και σου αλλάξει τον αδόξαστο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, costas_ είπε

Τι μπορεί να προσφέρει μια καλωδίωση Ethernet στο σπίτι πχ στα επόμενα 5-10 χρόνια? Ολα πλέον λειτουργούν με WiFi, ακόμα και στα 100Mbps με ένα απλό Router, ενώ πολύ σύντομα με 5G θα πάνε περίπατο όλα τα ενσύρματα δίκτυα. 

Ετσι το είδα εγώ και στην πράξη η smart TV, 2 PCs, 2 Laptops & 1 Tablet δουλεύουν μια χαρά, χωρίς διακοπές και με καλές ταχύτητες

Μπορει να θελει/εχει nvr για καμερες, αγοραζει καμερες με υποστηριξη poe και δεν δεσμευει πριζες ρευματος για τις καμερες και εχει πολυ καλυτερη ανταποκριση. 

Ο καθενας μας εχει διαφορετικες αναγκες. Μπορει να θελει να βαλει καλωδια ethernet γιατι πχ δεν γουσταρει ασυρματα wifi, για σταθερoτητα, γιατι μπορει να εχει 40 συσκευες και να θελει οσες περισσοτερες να τις συνδεσει με ethernet και οχι με wifi, για 1002 λογους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι όπως τα λες. Τον μόνο λόγο που θεωρώ εγώ βάσιμο είναι να μην είσαι εκτεθημένος στην εκπομπή του Router, όλα τα άλλα είναι τεχνολογικά πλέον αναβαθμισμένα και λειτουργούν μια χαρά και ασύρματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...