Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μικρό ντουλαπάκι/πόρτα που το έχω για αποθηκευτικο χωρο και δεν το ανοιγω συχνά, η μυρωδιά ως συνδιασμός κλεισούρας/υγρασίας έχει αρχισει και γίνεται εντονότερη. Να πως στο βάθος έχει και κάτι σωλήνες, που δεν νομίζω είναι για το φυσικό αέριο (αν και δεν είμαι σίγουρος).

image.png.e4baa3e218f60b5834e2683deaebf4ce.png

 

Τι μπορώ να κάνω να διωξω την μυρωδιά?
Κανά καλό προϊόν να απορροφάει υγρασία?
Αν υπάρχει κάποια διαρροή αερίου, πως μπορώ να το ελέγξω?

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, ribo7 είπε

Σε μικρό ντουλαπάκι/πόρτα που το έχω για αποθηκευτικο χωρο και δεν το ανοιγω συχνά, η μυρωδιά ως συνδιασμός κλεισούρας/υγρασίας έχει αρχισει και γίνεται εντονότερη. Να πως στο βάθος έχει και κάτι σωλήνες, που δεν νομίζω είναι για το φυσικό αέριο (αν και δεν είμαι σίγουρος).

image.png.e4baa3e218f60b5834e2683deaebf4ce.png

 

Τι μπορώ να κάνω να διωξω την μυρωδιά?
Κανά καλό προϊόν να απορροφάει υγρασία?
Αν υπάρχει κάποια διαρροή αερίου, πως μπορώ να το ελέγξω?

Πού είναι αυτό το ντουλάπι και από πού έρχονται οι σωληνώσεις; Δεν βλέπω να είναι αέριο, βλέπω κάτι σαν κολεκτέρ θέρμανσης, κυκλοφορηθή, μια θερμοστατική βαλβίδα, ρυθμιστικές βάνες τέρμα δεξιά...

Τέλος πάντων για την μυρωδιά άνοιξε το ντουλάπι και αέρισέ το, και βάλε λίγη μαγειρική σόδα μέσα σε ένα δοχείο και άσε την στο ντουλάπι.

Για την υγρασία, silica gel είναι το καταλληλότερο υλικό.
https://manischemicals.com/el/-a-yles-chimikon/1097-silica-gel-χωρίς-δείκτη-διάφανη.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ribo7 είπε

Τι μπορώ να κάνω να διωξω την μυρωδιά?

είχα το ίδιο πρόβλημα σε μια αποθήκη του υπογείου που δεν είχε καθόλου αερισμό Η πόρτα είναι ξύλινη και της έκοψα ένα παραθυράκι 30 χ 30 ( η βάλε  ένα ανεμιστήρα με χρονοδιακόπτη και πρωί βράδυ για 10΄ ρίχνει αέρα μέσα )  και τέλος η μυρωδιά  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως θα μπορούσα να βγάλω κομμένη καβίλια χωμένη σε ένωση επίπλου;

Να τη καρφώσω με κάνα άλεν και να προσπαθήσω να τη τραβήξω;

Επεξ/σία από Diinekis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Πως θα μπορούσα να βγάλω κομμένη καβίλια χωμένη σε ένωση επίπλου;

Να τη καρφώσω με κάνα άλεν και να προσπαθήσω να τη τραβήξω;

Τρυπησε με τρυπανάκι με το παχος την καβίλιας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα γνώμη (πόσο κοστίζει περίπου) η αλλαγή του λάστιχου πόρτας πλυντηρίου σε πλυντήριο LG F4J5QN3W .

Αν ξέρει κάποιος να έχω ένα μπούσουλα για το κόστος.  Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosno1com είπε

Θα ήθελα γνώμη (πόσο κοστίζει περίπου) η αλλαγή του λάστιχου πόρτας πλυντηρίου σε πλυντήριο LG F4J5QN3W .

Αν ξέρει κάποιος να έχω ένα μπούσουλα για το κόστος.  Ευχαριστώ!

Απο αναζήτηση, κόστος αγοράς 26 ημιτασιον και ~48 γνήσιο. Δεν είδα αν είναι οι καλύτερες τιμές, χοντρικά για μπούσουλα που ζητάς.

Αν θες να μάθεις για μάστορα, δυστυχώς δεν έχω ιδέα, είναι δουλειά που σίγουρα θα έκανα μόνος μου.

Εξαρτάται από το μάστορα μάλλον αλλά και τι λάστιχο θα σου βάλει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Μήπως να τη "φας" με τρυπανάκι και δράπανο;

 

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Τρυπησε με τρυπανάκι με το παχος την καβίλιας

Plan b αν δεν υπάρχει εύκαιρο τρυπανάκι; 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Diinekis21 είπε

 

Plan b αν δεν υπάρχει εύκαιρο τρυπανάκι; 😅

καρφωσε/βίδωσε  μια κοντή βίδα  ,με μια πένσα πιάσε την βίδα και τράβα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nickol-us είπε

Απο αναζήτηση, κόστος αγοράς 26 ημιτασιον και ~48 γνήσιο. Δεν είδα αν είναι οι καλύτερες τιμές, χοντρικά για μπούσουλα που ζητάς.

Αν θες να μάθεις για μάστορα, δυστυχώς δεν έχω ιδέα, είναι δουλειά που σίγουρα θα έκανα μόνος μου.

Εξαρτάται από το μάστορα μάλλον αλλά και τι λάστιχο θα σου βάλει

Σ ευχαριστώ για τη βοηθεια για το λαστιχο, εψαχνα κ εγω για τις τιμές.  Απ οτι ειδα στο utube για μενα ειναι δυσκολο να το αλλαξω μονος μου γτ πρεπει να βγαλω ολη τη μπροστα μασκα και να στηρίξω καπως το πλυντηριο... 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ένα διαμέρισμα κάνεις κάποιες εσωτερικές παρεμβάσεις όπως πχ να κλείσεις ένα έξτρα δωμάτιο ή να ενώσεις δύο χώρους πρόκειται να έχεις κάποιο θέμα αν θες να το πουλήσεις μετά; Πρέπει να συμβαδίζει με το αρχικό σχέδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zio10 είπε

Αν σε ένα διαμέρισμα κάνεις κάποιες εσωτερικές παρεμβάσεις όπως πχ να κλείσεις ένα έξτρα δωμάτιο ή να ενώσεις δύο χώρους πρόκειται να έχεις κάποιο θέμα αν θες να το πουλήσεις μετά; Πρέπει να συμβαδίζει με το αρχικό σχέδιο;

Δεν ασχολείται κανείς με αυτά, κάνε ότι θέλεις, αρκεί να μην πειράξεις δοκάρια και κολώνες του σκελετού.

Επεξ/σία από Doubt
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Αν σε ένα διαμέρισμα κάνεις κάποιες εσωτερικές παρεμβάσεις όπως πχ να κλείσεις ένα έξτρα δωμάτιο ή να ενώσεις δύο χώρους πρόκειται να έχεις κάποιο θέμα αν θες να το πουλήσεις μετά; Πρέπει να συμβαδίζει με το αρχικό σχέδιο;

Καλό θα ήταν να γίνει μια κάτοψη με τις αλλαγές να την έχεις . Αλλά δε νομίζω να ασχολείται κανένα απλώς να μη αλλάξουν τα τ.μ. του διαμερίσματος 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Αν σε ένα διαμέρισμα κάνεις κάποιες εσωτερικές παρεμβάσεις όπως πχ να κλείσεις ένα έξτρα δωμάτιο ή να ενώσεις δύο χώρους πρόκειται να έχεις κάποιο θέμα αν θες να το πουλήσεις μετά; Πρέπει να συμβαδίζει με το αρχικό σχέδιο;

Ναι. 

Θα πρέπει να "βγάζει" ηλεκτρονική ταυτότητα που σημαίνει πλήρη τάυτιση σχεδίων -πραγματικότητας. Το καλό είναι ότι αυτού του τύπου οι παρεμβάσεις , αν δεν επηρεάζουν τη στατικότητα,  σχεδιάζονται ώστε η πραγματικότητα να ταυτίζεται με το σχέδιο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...