Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγουρα τριψιμο και καθαρισμα ολη η επιφανεια και λογικα θα περαστει ολη η ταρατσα με καποιο τυπου μονωτικο 2-3 χερια για να το "πιασει".Απο 'κει κ περα εχεις και την επιλογη εξτρα μονωσης και να μην ασχοληθεις καθολου αλλα ανεβαινουμε αρκετα στο κοστος. Στη πολυκατοικια που μενω ειχαμε περασει ενα ελαστομερες στεγανωτικο της ISOFLEX,5 χρονια τωρα που ειναι κανενα θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, g10rg0s είπε

η αναμονη ειναι θηλυκο 1/2 με κοντο πασο και τα βανακια αρσενικο 1/2 με μεγαλυτερο σπειρωμα

Δεν νομίζω πως παίζει ρόλο το σπείρωμα(μήκος) . Αν ξέρεις και σκέτο καναβι κάνει δουλειά, πιο εύκολο για ερασιτέχνη είναι το νήμα (κάτι σαν τεφλον με νήματα).

24 λεπτά πριν, papresa είπε

Καλημέρα, χρειάζομαι τα φώτα σας, κάποια στιγμή ο πατέρας μου είχε μιλήσει με κάποιον τεχνίτη για την ταράτσα ενός σπιτιού που έχουμε σε πόλη, είναι το λεγόμενο ψευτομωσαϊκό, το οποίο σε κάποια σημεία έχει φθαρεί. Του είχε πει να το τρίψουν και να περαστεί από επάνω ένα υλικό για να καλυφθούν οι τρύπες. Τελικά λίγο οι καραντίνες και οι δυσκολίες στις μετακινήσεις, λίγο τα θέματα υγείας (κατέληξε κιόλας), τώρα έμεινε σε εμένα, θα πάω αυτές τις ημέρες να δω τι θα κανώ. Το συζήτησα εδώ στο νησί με 1-2 άτομα που ασχολούνται με οικοδομές και μου είπαν καλύτερα να το περάσουμε ένα καλό αδιαβροχοποιητικό υλικό, δεν μου σύστησαν κάτι συγκεκριμένο.

Έχει κάποιος γνώσεις και εμπειρίες να μου πει ττι είναι καλύτερο να κάνω; Αν είναι το αδιαβροχοποιητικό, έχετε να μου προτείνετε κάτι; Εγώ πρώτη φορά ασχολούμαι με οικοδομικά, μέχρι τώρα ασχολούνταν ο πατέρας μου και δεν άφηνε κανέναν να αποφασίσει...

Για τη διαδικασία λίγο πολύ σου είπαν, για στεγανωση πολλοί μάστορες συστήνουν το hyperdesmo και επειδή το χρησιμοποίησα προσωπικά θα πω ότι τα αξίζει τα λεφτά του.

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, g10rg0s είπε

η αναμονη ειναι θηλυκο 1/2 με κοντο πασο και τα βανακια αρσενικο 1/2 με μεγαλυτερο σπειρωμα

Αν το προβλημα ειναι το μηκος μπορεις να το κοψεις ευκολα. Με προσοχη μη το παρακανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αν το προβλημα ειναι το μηκος μπορεις να το κοψεις ευκολα. Με προσοχη μη το παρακανεις

Καλύτερα να μη το κόψει.

Το σπείρωμα στην αρχή έχει σπάσιμο για εύκολη εισαγωγή άσε που από απειρία μπορεί να κάνει και ζημιά στο σπείρωμα.

Δεν επηρεάζει πουθενά το μήκος εκτός του αισθητικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickol-us είπε

Καλύτερα να μη το κόψει.

Το σπείρωμα στην αρχή έχει σπάσιμο για εύκολη εισαγωγή άσε που από απειρία μπορεί να κάνει και ζημιά στο σπείρωμα.

Δεν επηρεάζει πουθενά το μήκος εκτός του αισθητικού

Γενικα οι υδραυλικοι το κοβουν ομως και εγω εχω κοψει χωρις θεμα παροτι το φοβομουν μηπως δε μπαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ΠάρηςΓ είπε

Γενικα οι υδραυλικοι το κοβουν ομως και εγω εχω κοψει χωρις θεμα παροτι το φοβομουν μηπως δε μπαινει

Δεν είπα ότι δε το κόβουν, έτσι κι αλλιώς τα υδραυλικά σπειρώματα έχουν μπόσικο για το καναβι / τεφλον κτλ, το ζήτημα είναι ότι ένας άπειρος ίσως κάνει ζημιά ενώ πρακτικά δεν αλλάζει τίποτα εκτός του οπτικού/αισθητικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gatilaras είπε

Σιγουρα τριψιμο και καθαρισμα ολη η επιφανεια και λογικα θα περαστει ολη η ταρατσα με καποιο τυπου μονωτικο 2-3 χερια για να το "πιασει".Απο 'κει κ περα εχεις και την επιλογη εξτρα μονωσης και να μην ασχοληθεις καθολου αλλα ανεβαινουμε αρκετα στο κοστος. Στη πολυκατοικια που μενω ειχαμε περασει ενα ελαστομερες στεγανωτικο της ISOFLEX,5 χρονια τωρα που ειναι κανενα θεμα.

Οι ακρυλικές και πολυουρεθανικές μεμβράνες στεγάνωσης δεν είναι το «φάρμακο για όλες τις ασθένειες», ειδικά για «ασθένειες του μωσαϊκού σε ταράτσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filipN είπε

Οι ακρυλικές και πολυουρεθανικές μεμβράνες στεγάνωσης δεν είναι το «φάρμακο για όλες τις ασθένειες», ειδικά για «ασθένειες του μωσαϊκού σε ταράτσα.

Κ συμφωνων απολυτα μαζι σου απλα παρεθεσα μια εμπειρια περισσοτερο.Κατ'εμε η πιο στανταρ λυση ειναι μονωση της ταρατσας κ εχεις για χρονια το κεφαλι σου ησυχο αλλα αναλογα την ταρατσα μπορει να ξεπερναμε τα 3-3μιση χιλιαρικα συνολικο κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, g10rg0s είπε

Εαν η αναμονη της παροχης του νερου ,σε τουμποραμα που βρισκεται στον τοιχο, εχει μικρο πασο ,με ποιο τροπο θα μπορεσω να βαλω τις βανες οι οποιες εχουν το δικο τους μεγαλυτερο πασο χωρις να δακρυζει η να σταζει ? ... να τα τυλιξουμε με καναβι και απο πανω με τεφλον ? και βιδωμα μεχρι τερμα ?

εγώ θα έβαζα μια μικρή προέκταση 1/2 μέσα έξω  819780647_.png.b5b39575a6a566f893d0e5e62da33a51.png  με καναβι και κόλλα σπειρωμάτων https://www.skroutz.gr/c/2828/kataskeyastikes-kolles/f/1226671/kolla-speiromaton.html?order_by=pricevat&order_dir=asc για να έχω σταθερό σπείρωμα και πάνω στην προέκταση ότι θέλεις Και για να μην γράφουμε ότι νάνε μια φωτο δεν θα μας χάλαγε :)

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την αντικατάσταση των παλιών ξύλινων μπαλκονόπορτων/παραθύρων στο σπίτι, και βάζοντας νέα από αλουμίνιο, είναι κάτι που δέχεται επιδότηση;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, nickol-us είπε

Δεν νομίζω πως παίζει ρόλο το σπείρωμα(μήκος) . Αν ξέρεις και σκέτο καναβι κάνει δουλειά, πιο εύκολο για ερασιτέχνη είναι το νήμα (κάτι σαν τεφλον με νήματα).

Για τη διαδικασία λίγο πολύ σου είπαν, για στεγανωση πολλοί μάστορες συστήνουν το hyperdesmo και επειδή το χρησιμοποίησα προσωπικά θα πω ότι τα αξίζει τα λεφτά του.

hyperdesmo ότι καλύτερο κυκλοφορεί. Διάβασε τις οδηγίες πολύ καλά πριν το χρησιμοποιήσεις. Πρέπει να μην εγκλωβισεις υγρασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά λόγω έλλειψης χώρου, ψάχνω για ρολοκουρτίνα για καινούρια κουφώματα η οποία φυσικά να μην χρειάζεται να τρυπήσεις τίποτα, αλλά δεν θέλω και να την κρεμάσω με τα γατζάκια αυτά που έχω δει που περνάνε πίσω από το παράθυρο και πιέζουν τα ελαστικά του κουφώματος.

Εχω φάει όλο το amazon αλλα μου φαίνεται δύσκολη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω διαχωριστικό στο μπαλκόνι.

Τι μου προτείνετε?

Να απευθυνθώ σε τζαμα η αλουμινα ?

Στις 26/10/2022 στις 8:44 ΜΜ, zoranb είπε

Για την αντικατάσταση των παλιών ξύλινων μπαλκονόπορτων/παραθύρων στο σπίτι, και βάζοντας νέα από αλουμίνιο, είναι κάτι που δέχεται επιδότηση;

Εξοικονομώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Θέλω να βάλω διαχωριστικό στο μπαλκόνι.

Τι μου προτείνετε?

Να απευθυνθώ σε τζαμα η αλουμινα ?

Εξοικονομώ.

Αλουμινά ή σιδηροκατασκευές, ο τζαμας αν βαλει τζαμι έρχεται μετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Εξοικονομώ.

Τρέχει ακόμα Εξοικονομώ?

Δεν έχει σταματήσει το πρόγραμμα και ειμαστε σε αναμονη νεων κονδυλίων/προγράμματος αν ξαναβγει ποτέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...