Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Ίσως κάποιο πυράντοχο σφραγιστικό

+1 πυραντοχο τσιμεντο ειναι το ιδανικό

κ υπαρχει και σιλικονη πυραντοχη αν το κενο που θα προκύψει ειναι μικρό

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα μπουρια τα καθαρίζουν σίγουρα 2 φορά το χρόνο καθώς καίνε αρκετά ξύλα. Βέβαια αυτό γινόταν τα προηγούμενα χρόνια καθώς η διαδρομή ήταν μεγάλη και με πολλές γωνιές. 

Τώρα που άνοιξα τρύπα η διαδρομή θα μειωθεί περίπου 1 μέτρο αλλά θα γλιτώσουν 2 γωνίες.

Σκέφτομαι στο σημείο που έκανα την τρύπα επειδή την πήγα πολύ οριακά και δεν έχει μεγάλο κενό γύρω γύρω, να βάλω ένα σταθερό μικρό κομμάτι. Να το μονώσω καλά τουλάχιστον από την εξωτερική πλευρά και όταν θέλουν να καθαρίζουν να τα βγάζουν όλα εκτός από σημείο του τοίχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμάζομαι για τζάκι καλοριφέρ και βλέπω ότι θέλει κιτ (για κλειστού τύπου )  επιπλέον  με τιμές από 300-1000 .Πως γίνεται τόσο μεγάλη διαφορά ενω διαβάζω ότι εχουν τα ίδια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θελουμε να μονωσουμε το ταβανι της πυλωτης που έχουμε. Το εχει προσπθησει καποιος; γνωριζει καποιος την διαδικασια; χρειαζεται περασμα με κατι μονωτικο ή μπορω να βαλω κατευθείαν μονωση πχ 50mm και να την στερεωσω με ουπα οπως κανουν στην μονωση των τοιχων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κάνανε σε μας την προηγούμενη βδομάδα για το διαμέρισμα του πρώτου ορόφου!

Απ ότι έβλεπα τις εργασίες (3ήμερες) φεύγοντας και γυρνώντας σπίτι,δεν έβαλαν κάποιο μονωτικό, κατευθείαν μόνωση,στερέωση,σοβάτισμα,βάψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, fysikos είπε

Καλησπέρα. Θελουμε να μονωσουμε το ταβανι της πυλωτης που έχουμε. Το εχει προσπθησει καποιος; γνωριζει καποιος την διαδικασια; χρειαζεται περασμα με κατι μονωτικο ή μπορω να βαλω κατευθείαν μονωση πχ 50mm και να την στερεωσω με ουπα οπως κανουν στην μονωση των τοιχων;

έχω μονωμένο το ταβάνι της πυλωτής  αλλά από κατασκευής Δηλ η μονωση κώλυσε με το μπετό Οπότε δεν έχω κάτι να σου πω Δες μια εναλλακτική  https://www.giannatou-monosi.gr/monosi-se-piloti/  η https://www.metaxiotis.gr/gr/21-θερμομόνωση/64-πυλωτές/31-μόνωση-πυλωτής.html

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fysikos είπε

Καλησπέρα. Θελουμε να μονωσουμε το ταβανι της πυλωτης που έχουμε. Το εχει προσπθησει καποιος; γνωριζει καποιος την διαδικασια; χρειαζεται περασμα με κατι μονωτικο ή μπορω να βαλω κατευθείαν μονωση πχ 50mm και να την στερεωσω με ουπα οπως κανουν στην μονωση των τοιχων;

Υδροβολή 300 bar να ανοίξουν οι πόροι του ταβανιού και/ή να φύγουν τα σαθρά και η υφιστάμενη βαφή. Κόλλα της καλύτερης δυνατής προδιαγραφής. Τοποθέτηση πολυστερίνης με βύσματα στερέωσης του κατάλληλου είδους και στην προβλεπόμενη ποσότητα. Κόλλα - πλέγμα - αστάρι πρόσφυσης- χρωμοσοβάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν η αναμονη της παροχης του νερου ,σε τουμποραμα που βρισκεται στον τοιχο, εχει μικρο πασο ,με ποιο τροπο θα μπορεσω να βαλω τις βανες οι οποιες εχουν το δικο τους μεγαλυτερο πασο χωρις να δακρυζει η να σταζει ? ... να τα τυλιξουμε με καναβι και απο πανω με τεφλον ? και βιδωμα μεχρι τερμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g10rg0s είπε

Εαν η αναμονη της παροχης του νερου ,σε τουμποραμα που βρισκεται στον τοιχο, εχει μικρο πασο ,με ποιο τροπο θα μπορεσω να βαλω τις βανες οι οποιες εχουν το δικο τους μεγαλυτερο πασο χωρις να δακρυζει η να σταζει ? ... να τα τυλιξουμε με καναβι και απο πανω με τεφλον ? και βιδωμα μεχρι τερμα ?

Δε καταλαβαινω τι εννοεις αλλα δε γινεται να ενωσεις κατευθειαν διαφορετικο σπειρωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δε καταλαβαινω τι εννοεις αλλα δε γινεται να ενωσεις κατευθειαν διαφορετικο σπειρωμα

η αναμονη ειναι θηλυκο 1/2 με κοντο πασο και τα βανακια αρσενικο 1/2 με μεγαλυτερο σπειρωμα

Επεξ/σία από g10rg0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, χρειάζομαι τα φώτα σας, κάποια στιγμή ο πατέρας μου είχε μιλήσει με κάποιον τεχνίτη για την ταράτσα ενός σπιτιού που έχουμε σε πόλη, είναι το λεγόμενο ψευτομωσαϊκό, το οποίο σε κάποια σημεία έχει φθαρεί. Του είχε πει να το τρίψουν και να περαστεί από επάνω ένα υλικό για να καλυφθούν οι τρύπες. Τελικά λίγο οι καραντίνες και οι δυσκολίες στις μετακινήσεις, λίγο τα θέματα υγείας (κατέληξε κιόλας), τώρα έμεινε σε εμένα, θα πάω αυτές τις ημέρες να δω τι θα κανώ. Το συζήτησα εδώ στο νησί με 1-2 άτομα που ασχολούνται με οικοδομές και μου είπαν καλύτερα να το περάσουμε ένα καλό αδιαβροχοποιητικό υλικό, δεν μου σύστησαν κάτι συγκεκριμένο.

Έχει κάποιος γνώσεις και εμπειρίες να μου πει ττι είναι καλύτερο να κάνω; Αν είναι το αδιαβροχοποιητικό, έχετε να μου προτείνετε κάτι; Εγώ πρώτη φορά ασχολούμαι με οικοδομικά, μέχρι τώρα ασχολούνταν ο πατέρας μου και δεν άφηνε κανέναν να αποφασίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...