Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αντιγράφω από παλιότερες συμβουλές που δόθηκαν εδώ.

:D

Κλείσιμο τελείως την τρύπα με ξυλόκολα και οδοντογλυφίδα και όταν στεγνώσει τρύπημα εκ νέου.

Σπάσιμο την οδοντογλυφίδα σε κομμάτια και χώσιμο στην τρύπα μαζί με ξυλόκολλα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, prototypegr είπε

Σπάσιμο την οδοντογλυφίδα σε κομμάτια και χώσιμο στην τρύπα μαζί με ξυλόκολλα?

 

Ναι.. κάνεις dip τα κομμάτια στην κόλλα και με αυτά κλείνεις την τρύπα. Ότι περισσεύει το κόβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Ναι.. κάνεις dip τα κομμάτια στην κόλλα και με αυτά κλείνεις την τρύπα. Ότι περισσεύει το κόβεις.

Οκ, θα το δοκιμάσω. Έτσι κι αλλιώς δεν έχω να χάσω τίποτα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το έχω δοκιμάσει με πριονίδι (καθαρό, και όχι από μαραγκούδικο 😂 και όποιος κατάλαβε...κατάλαβε), και ξυλόκολα σε αρκετά μεγάλες τρύπες που είχαν δημιουργηθεί σε έπιπλο IKEA. Δούλεψε μια χαρά.

Οπότε αν η τρύπα που έχεις να καλύψεις είναι μικρή, τότε αυτό με την οδοντρογλυφίδα θα είσαι εντάξει

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, prototypegr είπε

Καλημέρα. Σε ντουλάπα ποιότητας ΙΚΕΑ κλπ, χάλασαν τα πάσα από τις βίδες της μίας πόρτας. Έχετε καμιά ιδέα πως να διορθωθεί? Είχα λίγο φαρδύτερες βίδες, αλλά δυστυχώς δεν κράτησαν ούτε αυτές. Αλλιώς, ως έσχατη λύση, σκέφτομαι να περάσω βίδες με παξιμάδια.

Νομίζω η καβίλια θα κάνει καλύτερη δουλειά αντί για την οδοντογλυφίδα. Σε περίπτωση που δεν δουλέψει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Νομίζω η καβίλια θα κάνει καλύτερη δουλειά αντί για την οδοντογλυφίδα. Σε περίπτωση που δεν δουλέψει

Απλώς αυτές είναι πιο φαρδιές από την οδοντογλυφίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, prototypegr είπε

Απλώς αυτές είναι πιο φαρδιές από την οδοντογλυφίδα.

Ίσως χρειαστεί να ανοίξεις λίγο την τρύπα με το τρυπάνι αλλά θεωρώ ότι αν δεν δουλέψει η πρώτη λύση με το κοκτέιλ οδοντογλυφίδας κόλλας , μπορείς να την έχεις ως plan B.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τρύπα που θα περάσει μπουρί ξυλόσομπας τι θα βάζατε για να κλείσετε το κενό γύρω-γύρω; θα βάζατε το ίδιο υλικό τόσο στην εξωτερική όσο και στην εσωτερική πλευρά του τοίχου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Μια ροζέτα δεν είναι αρκετή;

από μέσα οκ πες μια ροζέτα. από έξω θα είναι εντάξει; μην μπαίνουν έντομα ή νερό από καμία βροχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, st@kas είπε

Σε τρύπα που θα περάσει μπουρί ξυλόσομπας τι θα βάζατε για να κλείσετε το κενό γύρω-γύρω; θα βάζατε το ίδιο υλικό τόσο στην εξωτερική όσο και στην εσωτερική πλευρά του τοίχου; 

Αλουμινόχαρτο και ροζετα.Μέσα εξω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, st@kas είπε

από μέσα οκ πες μια ροζέτα. από έξω θα είναι εντάξει; μην μπαίνουν έντομα ή νερό από καμία βροχή...

Μπορεις να βαλεις αφρο αλλα μπορει να παρεις φωτια.

Εγω θα δοκιμαζα πετροβαμβακα που βαζουν και σε τζακια να στουμπωσω τη τρυπα και μετα ισως πυριμαχο τσιμεντο η σοβα.(δε νομιζω εχει τοσο τρελες θερμοκρασιες στο τελος)

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλησπέρα, θελω να κλείσω την οροφή ενός φωταγωγού ο οποίος χρησιμοποιείται ως εσωτερική αποθήκη, γιατί φέρνει κρύο μέσα στο σπίτι. Ιδανικά θα ήθελα να είναι και σχετικά θερμομονωμενο. Η διάσταση είναι περίπου 2x2,5 μέτρα. Εχετε κάποια πρόταση;
Επεξ/σία από bpel86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μπορεις να βαλεις αφρο αλλα μπορει να παρεις φωτια.

Εγω θα δοκιμαζα πετροβαμβακα που βαζουν και σε τζακια να στουμπωσω τη τρυπα και μετα ισως πυριμαχο τσιμεντο η σοβα.(δε νομιζω εχει τοσο τρελες θερμοκρασιες στο τελος)

Αφρό πιστεύω πως θα είναι επικίνδυνος και για μυρωδιές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...