Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

160 litre 

Γενικά θέλει ώρα να ζεστάνει. Πόση ώρα το αφήνεις; Αλλιώς παίζει ρόλο ο θερμοστάτης. Εμένα ήταν στους 60 παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Doubt είπε

20 λεπτά τουλάχιστον.

160 Λίτρα , με αρκετή συννεφιά που σημαίνει ότι δεν έχει ζεσταθεί καθόλου το νερό μέσα νομίζω ότι είναι μια χαρά.
Τον έχει δοκιμάσει σε ίδιες καιρικές συνθήκες και έκανε λιγότερη ώρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε διαμέρισμα ιδιόκτητο   υπάρχει θερμοσίφωνας παταριου 80 λίτρα και επειδή ξεκινήσει να αργεί να ζεστάνει το νερό . Θα ανοιχτεί για συντήρηση αρχικά. 

Γνωρίζουμε τι βολεύει ώστε να φύγει το σπιράλ ;  Τουμποραμα φ16 ή ppr σωλήνα  ως σωλήνες από τις παροχές μαζί με κεντρικό διακόπτη ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Υπάρχουν φουλ ανοξείδωτα σπιράλ, δηλαδή έχουν κανονικό ανοξείδωτο σωλήνα χωρίς τον λαστιχένιο εσωτερικό.

Δε το γνώριζα , θα το κοιτάξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω διαχωριστικό στο μπαλκόνι. Το πλάτος του μπαλκονιού είναι 1.40. Από μπροστά όμως είναι στα 3 μέτρα (βεράντα).

Να απευθυνθώ σε τζαμα (πχ αμοβολη) η σε αλουμινα ?

Μιλάω, για την σχέση κόστους οφέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Θέλω να βάλω διαχωριστικό στο μπαλκόνι. Το πλάτος του μπαλκονιού είναι 1.40. Από μπροστά όμως είναι στα 3 μέτρα (βεράντα).

Να απευθυνθώ σε τζαμα (πχ αμοβολη) η σε αλουμινα ?

Μιλάω, για την σχέση κόστους οφέλους.

Εγω απευθύνθηκα σε αλουμινα, που ήταν και σιδεράς. Δεν εβαλα τζαμι αλλα πολυκαρβονικο που ειναι ελαφρύ και δεν παθαινει τίποτα. Σε γαλακτερό χρωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να αλλάξω την μπαταρία του νιπτήρα και ψάχνω "αντικαταστάτη".

Το 1/2 που δείχνει στην παροχή σε τι αναφέρεται και πως μπορώ να δω αν ταιριάζουν οι δικές μου ;

https://www.skroutz.gr/s/25486743/Benus-1301020018-Αναμεικτική-Μπαταρία-Νιπτήρα-Ασημί.html?from=listing

Benus Αναμεικτική Μπαταρία Νιπτήρα Ασημί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Το 1/2 που δείχνει στην παροχή σε τι αναφέρεται και πως μπορώ να δω αν ταιριάζουν οι δικές μου ;

Στάνταρ είναι, 99.99% σου κάνει. Μισή ίντσα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, θελω να αντικαταστισω το μονωτικο απο τους σωληνες του λεβητα πετρελαιου οι οποιοι εχουν φθαρει και κοπει, λογικα θα πρεπει να βαλω αλλο μονωτικο το οποιο θα κοπει για να περαστει και μετα στο πως να το κλεισω δεν ξερω, ειδα το παρακατω και δεν ξερω ποια η χρηση του και αν κανει αυτο που αναφερω, καμια γνωμη για το εγχειρημα γενικα ;

https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/kukloma-parohis-nerou-/monosi/monotiki-tainia-isotape-10m-62081005

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GeG είπε

καλησπερα, θελω να αντικαταστισω το μονωτικο απο τους σωληνες του λεβητα πετρελαιου οι οποιοι εχουν φθαρει και κοπει, λογικα θα πρεπει να βαλω αλλο μονωτικο το οποιο θα κοπει για να περαστει και μετα στο πως να το κλεισω δεν ξερω, ειδα το παρακατω και δεν ξερω ποια η χρηση του και αν κανει αυτο που αναφερω, καμια γνωμη για το εγχειρημα γενικα ;

https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/kukloma-parohis-nerou-/monosi/monotiki-tainia-isotape-10m-62081005

Και εγω θελω να κανω ακριβως το ιδιο και οποια συμβουλη θα ηταν καλοδεχουμενη, προφανως το μονωτικο θα το κοψω κατα μηκος, μετα ποια ειναι η "καλυτερη" ταινια να χρησιμοποιησουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Σε ντουλάπα ποιότητας ΙΚΕΑ κλπ, χάλασαν τα πάσα από τις βίδες της μίας πόρτας. Έχετε καμιά ιδέα πως να διορθωθεί? Είχα λίγο φαρδύτερες βίδες, αλλά δυστυχώς δεν κράτησαν ούτε αυτές. Αλλιώς, ως έσχατη λύση, σκέφτομαι να περάσω βίδες με παξιμάδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Καλημέρα. Σε ντουλάπα ποιότητας ΙΚΕΑ κλπ, χάλασαν τα πάσα από τις βίδες της μίας πόρτας. Έχετε καμιά ιδέα πως να διορθωθεί? Είχα λίγο φαρδύτερες βίδες, αλλά δυστυχώς δεν κράτησαν ούτε αυτές. Αλλιώς, ως έσχατη λύση, σκέφτομαι να περάσω βίδες με παξιμάδια.

Αντιγράφω από παλιότερες συμβουλές που δόθηκαν εδώ.

:D

Κλείσιμο τελείως την τρύπα με ξυλόκολα και οδοντογλυφίδα και όταν στεγνώσει τρύπημα εκ νέου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...