Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Antretng είπε

Σκεφτόμουν μήπως μπορούσε να γίνει μια μετακίνηση/παράκαμψη του κεντρικού σωλήνα θέρμανσης σε διαμέρισμα παλιάς πολυκατοικίας.

Με την πολυκατοικία έχει γίνει συνεννόηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Doubt είπε

Με την πολυκατοικία έχει γίνει συνεννόηση;

Θα γίνει γιατί προφανώς δεν μπορεί να γίνει και διαφορετικά. 

Εχετε άποψη πάνω σε αυτά που ρώτησα;

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Doubt είπε

Έχει κανείς άποψη για τη novamix grandecol για πλακάκι σε εξωτερικό χώρο;

Βλέπω προδιαγραφή C2TE, είμαι καλυμμένος;


Αν μπορέσεις να βρεις βάλε κάποια με την προδιαγραφή S1 ή καλύτερα ακόμα, S2. Πλακάκι μην βάλεις πολύ μεγάλης διάστασης, κάτι 60Χ120 που είναι τώρα της μόδας! Λόγω συστολών - διαστολών με την ηλιοφάνεια, τις παραλαμβάνουν καλύτερα οι κόλλες που έχουν και μια ελαστικότητα και οι περισσότεροι αναλογικά αρμοί. Και σχετικά ανοικτών τόνων πλακάκι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Πλακάκι μην βάλεις πολύ μεγάλης διάστασης, κάτι 60Χ120 που είναι τώρα της μόδας!

Το πλακάκι είναι το Opus 35x35 από Leroy, είχε αγοραστεί σε προσφορά. Το είχα προτιμήσει και σε άλλη ανάλογη δουλειά προ διετίας, μια χαρά το βρήκα. Αρμός 3 χιλιοστά όπως βλέπω τα σταυρουδάκια του μάστορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Doubt είπε

Δοκιμάσατε να κλείσετε το στόμιο του απορροφητήρα, μήπως φταίει κάποια διαφορά στην πίεση του αέρα;

Δε νομίζω γιατί ο ήχος ακούγεται πάντα όταν φυσάει άνεμος σχεδόν οποιασδήποτε διεύθυνσης εκτός από βορειοδυτικός που είναι ο προσανατολισμός της περσίδας. Είπα να το δοκιμάσω, όμως ο απορροφητήρας είναι 90αρης και έχει άνοιγμα πολύ μεγάλο σε μήκος, αδύνατο να το κλείσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Το πλακάκι είναι το Opus 35x35 από Leroy, είχε αγοραστεί σε προσφορά. Το είχα προτιμήσει και σε άλλη ανάλογη δουλειά προ διετίας, μια χαρά το βρήκα. Αρμός 3 χιλιοστά όπως βλέπω τα σταυρουδάκια του μάστορα.

Εντάξει μια χαρά είσαι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Antretng είπε

Καλημέρα σε όλους. Σκεφτόμουν μήπως μπορούσε να γίνει μια μετακίνηση/παράκαμψη του κεντρικού σωλήνα θέρμανσης σε διαμέρισμα παλιάς πολυκατοικίας.

Αυτό σίγουρα δεν επιτρέπεται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας, οπότε για να είσαι σύννομος θα πρέπει να πάρεις από το 100% των ιδιοκτητών γραπτή έγκριση. Και εγώ θέλω να κάνω το ίδιο σε δικιά μου ανακαίνιση που ρίξω τοίχο και μου βγαίνε μες στη μέση, αλλά εγώ θα το κάνω αναγκαστικά στη ζούλα. Όμως σε εμάς είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν θα ξανανοίξει ποτέ η κεντρική θέρμανση και επιπλέον εγώ είμαι στον προτελευταίο όροφο οπότε επηρεάζω μόνο το γραφείο που είναι από πάνω. Οι προεκτάσεις των σωληνώσεων θα πρέπει να είναι από το ίδιο υλικό. Δεν κυκλοφορούν σιδηροσωλήνες στη διατομή που θέλεις; Μόνωση (armaflex) να βάλεις εφόσον ακουμπάει σε ντουλάπι, αλλιώς άσε απόσταση. Δεν μπορεί κανείς να σου πει υπεύθυνα πώς θα επηρεαστεί η απόδοση των από πάνω σωμάτων στη συγκεκριμένη κατακόρυφη στήλη. Πιθανόν το σώμα στον τελευταίο όροφο να μην ζεσταίνεται καλά, αφού η επέμβαση θα ισοδυναμεί με το να προστεθεί ένας ακόμη όροφος. Συνολικά το σύστημα δεν νομίζω να επιβαρυνθεί ιδιάιτερα. Εδώ γίνονται άλλα και άλλα στην εφαρμογή των μελετών θέρμανσης σε σχέση με τη θεωρία. Όλα αυτά με επιφύλαξη βέβαια, γιατί δεν είμαι πολύ σχετικός με μηχανολογικά.

Στις 18/10/2022 στις 10:57 ΠΜ, panos4tw είπε

Πριν 2 χρονια που δοκιμασαμε το χειμωνα να ζεσταινουμε το boiler ρευμα, βγηκε μαλλον παραπλησια τιμη με το πετρελαιο αν οχι παραπανω.

Κοίτα και εγώ έτσι νόμιζα αλλά ο fredd0 που είναι ειδικός μας έγραψε ότι δε συμφέρει πετρέλαιο. Προσωπικά δεν έχω ιδέα πώς δουλεύουν οι λέβητες και οι καυστήρες, αλλά εάν απαιτείται να ζεσταθεί με πετρέλαιο μια μεγάλη ποσότητα νερού στο λέβητα προκειμένου να σταλεί στη σερπαντίνα του boiler, η διαίσθησή μου μού λέει ότι αφήνουμε το νερό του λέβητα να κρυώσει και πάει στράφι. Στο μυαλό μου το έχω σαν να ανάβουμε το σύστημα που είναι διαστασιολογημένο για ολόκληρη πολυκατοικία (συν τα αχρείαστα εξτρα Kcal που βάζουν τα μαστόρια στην κατασκευή για καβάτζα) για να ζεστάνουμε νερό για ένα μόνο σώμα. Η μόνη παρηγοριά είναι ότι το "σώμα" είναι δίπλα από το λέβητα οπότε δεν έχουμε μεγάλες απώλειες.

Από την άλλη, όποιο και να είναι πιο οικονομικό μεταξύ ρέυματος και πετρελαίου, μιλάμε για μικροποσά έτσι δεν είναι; Δηλαδή στο μήνα πόσο να μαζευτεί; 20-30€; Βάλε και το ότι για να ζεστάνεις νερό με ηλεκτρική αντίσταση θέλεις πολύ περισσότερο χρόνο από ό,τι με το λέβητα, ίσως να αξίζει την διάφορα, εάν υπάρχει.

Επίσης, εγώ πληρώνω μόνος μου όλα τα έξοδα του πετρελαίου γιατί κανείς άλλος δε συμμετέχει (δηλαδή έχω το σύστημα των 80000Kcal για ένα διαμερισματάκι συν το boiler - αφού σκεφτόμουνα αν αξίζει να μπω στη διαδικασία να αλλάξω τα εξαρτήματα σε 30000Kcal ή να βάλω αυτονομο λεβητάκι αερίου στο μπαλκόνι και να τελειώνω). Στη δική σου περίπτωση όμως μήπως πρέπει να ληφθούν υπόψη και οι συντελεστές ωροχρέωσης, οι οποίοι υποθέτω ευνοούν τη χρήση πετρελαίου γιατί φορτώνεις ένα ποσοστό στους άλλους. Γενικά πολύ δύσκολο πρόβλημα, εγώ έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Balrog είπε

Οι προεκτάσεις των σωληνώσεων θα πρέπει να είναι από το ίδιο υλικό.

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Αν δηλαδή μπει πολυστρωματική σωλήνα θα έχει θέματα; Τι είδους; Γιατί διάβρωση δεν νομίζω να έχει από όσο καταλαβαίνω. 

6 ώρες πριν, Balrog είπε

η επέμβαση θα ισοδυναμεί με το να προστεθεί ένας ακόμη όροφος.

Τόσο πολύ; Ένας όροφος είναι 3 μέτρα χωρίς το πάχος του ταβανιού (δεν γνωρίζω ακριβώς πόσο είναι). Η συνολική έξτρα διαδρομή λόγω παράκαμψης θα είναι συνολικά 1,6. Επίσης, προφανώς, δεν θα μπει έξτρα σώμα που θα είχε αντίστοιχα ένας επιπλέον όροφος. Οπότε μου φαίνεται κάπως πολύ ο ένας όροφος επιβάρυνση που λες.

Παρόλα αυτά είναι όλα υπό σκέψη και υπό συζήτηση. Εναλλακτικά πάμε plan b με διαφορετική θέση της κουζίνας (δυστυχώς όχι τόσο καλό σημείο). Αν και μεταξύ μας, το τι καγκουριές μπορεί να έχει κάνει ο καθένας μες στο σπίτι του χωρίς να το γνωρίζουμε, είναι άλλη ιστορία. Και δεν αναφέρομαι μόνο στις σωληνώσεις αλλά και για τρύπες σε δοκάρια, πρόσθετα παράθυρα φωταγωγό, εξωτερικούς χώρους, τριπλάσιο μέγεθος σωμάτων θέρμανσης κλπ.

Απλά εμένα δεν μου αρέσει ούτε να κάνω καγκουριές ούτε να μου χτυπήσει πόρτα γείτονας στο μέλλον και να μου πει πχ ότι του διάβρωσε ο σωλήνας ή ότι κλάταρε το μπόιλερ εξαιτίας των εργασιών μου.

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Antretng είπε

Αν δηλαδή μπει πολυστρωματική σωλήνα θα έχει θέματα; Τι είδους; Γιατί διάβρωση δεν νομίζω να έχει από όσο καταλαβαίνω. 

Η πολυστρωματική είναι ή από αλουμίνιο με επικαλύψεις πολυμερών, ή από χαλκό, με επικαλύψεις. Του αλουμινίου δεν θα δημιουργήσει θέμα στο δίκτυο θεωρώ, αλλά πιθανόν να πάθει ηλεκτρόλυση το ίδιο το αλουμίνιο από την επαφή με τον σίδηρο και μετά από κάτι χρονάκια να αρχίσουν οι διαρροές. Το ίδιο και η ppr έχει ορειχάλκινα εξαρτήματα, μπορείς να βρεις και εξαρτήματα γαλβάνι όμως όπου θεωρώ ότι δεν θα 'χεις θέμα. Υπάρχουν βέβαια και ανόδια που κάνουν αυτή τη δουλειά, φθείρονται αυτά για να μην φθαρεί το κύκλωμα από ηλεκτροχημική διάβρωση.

 

8 ώρες πριν, Antretng είπε

Τόσο πολύ; Ένας όροφος είναι 3 μέτρα χωρίς το πάχος του ταβανιού (δεν γνωρίζω ακριβώς πόσο είναι). Η συνολική έξτρα διαδρομή λόγω παράκαμψης θα είναι συνολικά 1,6. Επίσης, προφανώς, δεν θα μπει έξτρα σώμα που θα είχε αντίστοιχα ένας επιπλέον όροφος. Οπότε μου φαίνεται κάπως πολύ ο ένας όροφος επιβάρυνση που λες.

Χμ...μήπως εννοεί σε πίεση ότι προσθέτεις έναν όροφο; Εντάξει 1.6 είναι η διαδρομή σου, αλλά δεν έχει μανομετρικό, μόνο την πτώση πίεσης λόγω απωλειών έχεις...χωρίς τα σώματα ενός ορόφου...νομίζω ότι ο κυκλοφορητής δεν θα έχει θέμα, θα το διαχειριστεί μια χαρά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούριος ηλιακός, ενω μέχρι τώρα που είχε ηλιοφάνεια, ολα καλά.

Τώρα, με την συννεφιά, πατώντας το κουμπί για να ζεστάνει, δεν ζεσταίνει 'επαρκώς'.

Έχω καλέσει ηλεκτρολόγο, αλλά αναρωτιέμαι τι μπορεί να συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Καινούριος ηλιακός, ενω μέχρι τώρα που είχε ηλιοφάνεια, ολα καλά.

Τώρα, με την συννεφιά, πατώντας το κουμπί για να ζεστάνει, δεν ζεσταίνει 'επαρκώς'.

Έχω καλέσει ηλεκτρολόγο, αλλά αναρωτιέμαι τι μπορεί να συμβαίνει.

Ανοίγεις για να ζεστάνει με αντίσταση εννοείς;

Πόσα λίτρα ο ηλιακός και πόση ώρα τον ανοίγεις;
Έχεις δει θερμοκρασία θερμοστάτη μήπως είναι ρυθμισμένο πολύ χαμηλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ανοίγεις για να ζεστάνει με αντίσταση εννοείς;

Πόσα λίτρα ο ηλιακός και πόση ώρα τον ανοίγεις;
Έχεις δει θερμοκρασία θερμοστάτη μήπως είναι ρυθμισμένο πολύ χαμηλά;

Δυστυχώς, δεν έχω ιδέα.

Ελπίζω, να είναι θέμα ρυθμίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Καινούριος ηλιακός, ενω μέχρι τώρα που είχε ηλιοφάνεια, ολα καλά.

Τώρα, με την συννεφιά, πατώντας το κουμπί για να ζεστάνει, δεν ζεσταίνει 'επαρκώς'.

Έχω καλέσει ηλεκτρολόγο, αλλά αναρωτιέμαι τι μπορεί να συμβαίνει.

Χωρητικότητα πόσο έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...