Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να στεγανοποιησω τις ενωσεις σε παλιο, μαρμαρινο νεροχυτη, να χρησιμοποιησω σιλικονη ή καποιο αλλο υλικο που κολλαει-δενει καλυτερα;

Θυμαμαι να λενε πως το λευκο τσιμεντακι κανει καλυτερη δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, panostom είπε

για να στεγανοποιησω τις ενωσεις σε παλιο, μαρμαρινο νεροχυτη, να χρησιμοποιησω σιλικονη ή καποιο αλλο υλικο που κολλαει-δενει καλυτερα;

Θυμαμαι να λενε πως το λευκο τσιμεντακι κανει καλυτερη δουλεια

Είχα βάλει κόλα πλακιδίων ακρυλική σε παρόμοια περίπτωση. Δεν έχει περάσει πολύς καιρός, αλλά κρατάει μια χαρά ως τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ακρυλική στόκοσιλικόνη που βάφεται χρειάζεται ασταρι πριν το βάψιμο ή μπορεί να βαφτεί απευθείας? 

Συγκεκριμμενα έχω χρησιμοποιήσει την den braven 1001d και θέλω να την βάψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2022 στις 10:56 ΜΜ, paylidis είπε

Τα βγαλαμε μαζί με τον άνθρωπο. Εγώ πήγα με διαστάσεις κ σχέδιο πρακτικά τόσα πορτακια τόσο επι τόσο και τόσο βάθος συνολο

Μπορείτε να προτείνετε το μαγαζί; Είμαι σε αναζήτηση για κάτι αντίστοιχο για Αττική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, archimidis είπε

Μπορείτε να προτείνετε το μαγαζί; Είμαι σε αναζήτηση για κάτι αντίστοιχο για Αττική. 

Πάνω στη λέωφορο κυμης είναι 2-3 κοντά κοντά παρε προσφορές κ όπου βρεις τον οικονομικότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Πάνω στη λέωφορο κυμης είναι 2-3 κοντά κοντά παρε προσφορές κ όπου βρεις τον οικονομικότερο. 

Πολύ άμεση απάντηση, ευχαριστώ! Θα προσπαθήσω να το δω άμεσα. Αν υπάρχει και κάποια πρόταση για νότια προάστια ευπρόσδεκτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μένω σε περιοχή που φυσάει πάρα πολύ. Η σωλήνα του απορροφητήρα καταλήγει σε περσίδα που βρίσκεται στο πλάι του κτιρίου, σε σημείο που είναι ακάλυπτο. Είχαμε μια σταθερή περσίδα, όμως με μια δυνατή μπόρα μπήκαν νερά μέσα, οπότε ο υδραυλικός μας την άλλαξε με μια που κλείνει με τη βαρύτητα. Περίπου τις μισές ημέρες που έχει αέρα, η καινούρια περσίδα χτυπάει όλη την ώρα. Ανοίγει από τον αέρα και κλείνει απότομα με τόσο δυνατό κρότο που ακούγεται σε ολόκληρο το σπίτι. Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω για να μειώσω την ένταση των κρότων και να βελτιώσω την κατάσταση; Δεν υπάρχει πρόσβαση απ' έξω, ό,τι χρειαστεί πρέπει να γίνει από μέσα. Παρόλο που πλέον έχει αλλάξει η κλίση της σωλήνας του απορροφητήρα και είναι απίθανο να ξαναμπούν νερά, φοβάμαι να γυρίσω στην παλιά περσίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreasl είπε

Καλησπέρα, μένω σε περιοχή που φυσάει πάρα πολύ. Η σωλήνα του απορροφητήρα καταλήγει σε περσίδα που βρίσκεται στο πλάι του κτιρίου, σε σημείο που είναι ακάλυπτο. Είχαμε μια σταθερή περσίδα, όμως με μια δυνατή μπόρα μπήκαν νερά μέσα, οπότε ο υδραυλικός μας την άλλαξε με μια που κλείνει με τη βαρύτητα. Περίπου τις μισές ημέρες που έχει αέρα, η καινούρια περσίδα χτυπάει όλη την ώρα. Ανοίγει από τον αέρα και κλείνει απότομα με τόσο δυνατό κρότο που ακούγεται σε ολόκληρο το σπίτι. Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω για να μειώσω την ένταση των κρότων και να βελτιώσω την κατάσταση; Δεν υπάρχει πρόσβαση απ' έξω, ό,τι χρειαστεί πρέπει να γίνει από μέσα. Παρόλο που πλέον έχει αλλάξει η κλίση της σωλήνας του απορροφητήρα και είναι απίθανο να ξαναμπούν νερά, φοβάμαι να γυρίσω στην παλιά περσίδα.

Να βαλεις κατι σαν προστατευτικό πως να στο περιγράψω; σαν μικρό στέγαστρο γυρω γυρω, φαντάσου όπως βαζουμε πανω απο στις τέντες βεβαια σε σμίκρυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreasl είπε

Καλησπέρα, μένω σε περιοχή που φυσάει πάρα πολύ. Η σωλήνα του απορροφητήρα καταλήγει σε περσίδα που βρίσκεται στο πλάι του κτιρίου, σε σημείο που είναι ακάλυπτο. Είχαμε μια σταθερή περσίδα, όμως με μια δυνατή μπόρα μπήκαν νερά μέσα, οπότε ο υδραυλικός μας την άλλαξε με μια που κλείνει με τη βαρύτητα. Περίπου τις μισές ημέρες που έχει αέρα, η καινούρια περσίδα χτυπάει όλη την ώρα. Ανοίγει από τον αέρα και κλείνει απότομα με τόσο δυνατό κρότο που ακούγεται σε ολόκληρο το σπίτι. Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω για να μειώσω την ένταση των κρότων και να βελτιώσω την κατάσταση; Δεν υπάρχει πρόσβαση απ' έξω, ό,τι χρειαστεί πρέπει να γίνει από μέσα. Παρόλο που πλέον έχει αλλάξει η κλίση της σωλήνας του απορροφητήρα και είναι απίθανο να ξαναμπούν νερά, φοβάμαι να γυρίσω στην παλιά περσίδα.

Κάτι τέτοιο 

https://home-market.gr/product/stomio-eksaerismou-plastiko-leuko/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2022 στις 7:29 ΜΜ, Balrog είπε

@panos4tw, ρωτάς για boiler βεβιασμένης για ζεστό νερό χρήσης; Στη δικιά μου μικρή πολυκατοικία εγώ έχω το δοχείο νερού στο λεβητοστάσιο στο υπόγειο. Δίνει ζνχ μόνο σε μένα και ρεύμα παίρνει από το δικό μου διαμέρισμα. Εσύ πώς κατάφερες και το έχεις με κοινόχρηστο ρεύμα; Δε νομίζω ότι είναι εύκολο να απαντηθεί το ερώτημα. Εκτός από την τιμή κιλοβατώρας του Γ21 και την τιμή προμήθειας του πετρελαίου θέρμανσης, εξαρτάται και από την απόδοση του δικού σου συστήματος πετρελαίου. Τι ισχύ έχει ο λέβητας, ακόμη και το αν υπάρχει καμινάδα της προκοπής ή καμιά τσιμεντένια παίζει ρόλο. Εάν ανάβεις το λέβητα μόνο για αυτό, ενώ είναι διαστασιολογημένος για 5 διαμερίσματα, υποθέτω ότι θα έχεις πολύ χαμηλό συντελεστή απόδοσης. Παρ' όλα αυτά, με επιφύλαξη, θα έλεγα μάλλον το πετρέλαιο.

ΥΓ: Με την ευκαιρία, για πες μας τι έκανες τελικά με τα τηλεκοντρόλ που ρωτούσες στο θέμα την προηγούμενη φορά;

Αντιστοιχη μικρη πολυκατοικια 8 διαμερισματων ειναι και σε μενα και απ' οτι ξερω ειναι κλασσικη περιπτωση. Ενας κεντρικος καυστηρας τον οποιο μπορει να αναβει αυτονομα το καθε διαμερισμα (δεν τον χρησιμοποιει κανενας πλεον γιατι αμα τον αναψει μονος του καιει ~10ευρω την ωρα προ διετιας). Αντιστοιχα ο καυστηρας θερμαινει Boiler στο λεβητοστασιο που εξυπηρετει ολα τα διαμερισματα (τα 7 βασικα, το ενα αυτονομηθηκε με ΦΑ) με αυτονομο μετρητη ΖΝΧ σε καθε διαμερισμα. Η οικοδομη ειναι του 2003~

Πριν 2 χρονια που δοκιμασαμε το χειμωνα να ζεσταινουμε το boiler ρευμα, βγηκε μαλλον παραπλησια τιμη με το πετρελαιο αν οχι παραπανω. Φετος μαλλον κλινω προς πετρελαιο που σου επιτρεπει κιολας να πληρωνεις καθε μηνα, αντι για ρευμα που σκανε ολα μαζι και βγαινουν καποια πολυ μεγαλα ποσα~

Υ.Γ. Λολ, αν λες που εψαχνα να το αντιγραψω, απ'οτι φαινεται για να παω σε αλλο μοντελο χρειαζεται το μαστερ τηλεκοντρολ που δεν νομιζω να υπαρχει πλεον. Ετσι πλεον μπορουμε να αντιγραψουμε μονο σε συγκεκριμενο μοντελο που δινει ο Μιχος στην Αγ.Παρασκευη...δεν το εψαξα και πολυ παραπανω καθως δεν ειναι και κανα μεγαλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2022 στις 1:13 ΠΜ, dimo69 είπε

Κάτι τέτοιο φοβάμαι θα μου έκοβε πολύ τη ροή του αέρα. Άλλωστε δεν υπάρχει πρόσβαση και οι υδραυλικοί πάλευαν ώρες μέχρι να καταφέρουν να αντικαταστήσουν την περσίδα, ήταν πολύ δύσκολο. Τώρα μόνο από μέσα αν κάνουμε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, andreasl είπε

Κάτι τέτοιο φοβάμαι θα μου έκοβε πολύ τη ροή του αέρα. Άλλωστε δεν υπάρχει πρόσβαση και οι υδραυλικοί πάλευαν ώρες μέχρι να καταφέρουν να αντικαταστήσουν την περσίδα, ήταν πολύ δύσκολο. Τώρα μόνο από μέσα αν κάνουμε κάτι.

Δοκιμάσατε να κλείσετε το στόμιο του απορροφητήρα, μήπως φταίει κάποια διαφορά στην πίεση του αέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

ετοιμάζομαι να κάνω ανακαίνιση και να ρίξω εσωτερικούς τοίχους με σκοπό να ενώσω σαλόνι κουζίνα τραπεζαρία. Στα δωμάτια αυτά υπάρχει μωσαικό αλλά μετά το ρίξιμο των τοίχων θα προκύψει κενό που θα πρέπει να καλυφθεί στο πάτωμα και επίσης το σαλόνι και η τραπεζαρία δεν έχουν τοίχο ανάμεσα, έχουν το ίδιο μωσαικό πάτωμα αλλά τα δωμάτια χωρίζονται νοητά, δηλ. μια λωρίδα άσπρου μαρμάρου χωρίζει το μωσαικό ανάμεσα σε τραπεζαρία σαλόνι. 

πως θα μπορούσε να καλυφθεί η λωρίδα αυτή ώστε να είναι μετά ένα ενιαίο δωμάτιο; επίσης πως μπορεί να καλυφθεί το κενο που θα προκύψει κάτω από τους τοίχους; πρέπει να καλύψω όλο το μωσαικό με νέο πάτωμα; η θα μπορούσε να "συμπληρωθεί" μωσαικό στα σημεία αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε να "συμπληρωθεί" με μια λωρίδα άσπρου μαρμάρου όπως είναι το σαλόνι με την τραπεζαρία,στην περίπτωση που θέλεις να κρατήσεις το μωσαϊκό.

Στην περίπτωση που έχεις σκοπό να περάσεις πλακάκια ή να βάλεις Laminate , τότε απλά σκέτο τσιμέντο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. Σκεφτόμουν μήπως μπορούσε να γίνει μια μετακίνηση/παράκαμψη του κεντρικού σωλήνα θέρμανσης σε διαμέρισμα παλιάς πολυκατοικίας.

Επειδή σε εκείνο το χώρο θέλω να βάλω νεροχύτη και ντουλάπια/πλυντήριο, εξετάζω το ενδεχόμενο να κάνω παράκαμψη 70-80 εκατοστά αριστερά το κεντρικό σωλήνα. Επειδή θα μείνει ένα κενό κάπου 12 εκατοστών πίσω από τα ντουλάπια/νεροχύτη (λόγω κολώνας), μέσα σε αυτό θα μπορούσε να στρίψει ο σωλήνας αριστερά, να βγεί απο το ντουλάπι χαμηλά (κενό 30 εκατοστών μεταξύ ντουλαπιών και κουφώματος), να συνεχίσει προς τα πάνω και τέλος να επανέλθει πάνω από τα ντουλάπια για να συνεχίσει στον επόμενο όροφο (βλέπε δεύτερη εικόνα).

Ιδανικά θα ήθελα να πάει αριστερά από τη μπαλκονόπορτα, όπου και θα πήγαινε και το σώμα μέσα από το πάτωμα, αλλά μάλλον το να γίνει τομή τόσο χαμηλά δεν είναι τόσο εφικτό ενώ δημιουργεί και ρίσκο να πεταχτούν πλακάκια από θερμοκρασία ή σε περίπτωση ζημιάς έχω ξήλωμα.

Απορίες λοιπόν για κάποια πρώτα ρίσκα που είδα και φοβάμαι μην πέσω σε μάστορα που είτε είναι "αρνητής" είτε λέει ναι σε ολα ναι με ελαφρά τη καρδία για να πάρει τη δουλειά.

  1. Από όσο καταλαβαίνω, οι παλιοί σιδερένιοι σωλήνες, αν ενωθούν με χάλκινο, επιταχύνουν ραγδαία τη διάβρωση του δικτύου. Ποία είναι λοιπόν η εναλλακτική μου σε σωλήνα; Υπάρχει; Ή το ξεχνάω;
  2. Η εξωτερική μόνωση των σωλήνων, για να μην φθαρεί/καεί το ντουλάπι, τι πάχος θα έχει;
  3. Τι καταπόνηση μπορεί να φέρει στο λέβητα μια τέτοια παράκαμψη (δεν γνωρίζω ακόμα μοντέλο/πιέσεις). Το κτήριο είναι 5 ορόφων + 1 ημιόροφο.

Προφανώς αυτά τα ερωτήματα, χωρίς μελέτη, μόνο διαισθητικά απατούνται. Απλά θέλω μια πρώτη ιδέα για το πόσο ρεαλιστικό είναι το εγχείρημα. Το εκνευριστικό της υπόθεσης είναι ότι το καλοριφέρ δεν το βλέπω να χρησιμοποιείται ιδιαίτερα αλλά προφανώς δεν θέλω να φέρω προβλήματα στη περίπτωση που αλλάξει η κατάσταση.

image.png.9c074d9e17c31d61cfb4d82664efa460.pngimage.png.95014b097e1e14984e59cda559e0d192.png

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...