Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι 20 ετών αλλά είναι πολύ ψηλά και δέχεται αέρα κ κρύο συνέχεια..

Επίσης, είδα ότι έχει κάτι συστήματα βεβιασμένης κυκλοφορίας τα οποία πάνε κάτω στο κλιμακοστάσιο αξίζει καλύτερα μιας και είναι προστατευμένο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, zaras27 είπε

Ειναι 20 ετών αλλά είναι πολύ ψηλά και δέχεται αέρα κ κρύο συνέχεια..

Επίσης, είδα ότι έχει κάτι συστήματα βεβιασμένης κυκλοφορίας τα οποία πάνε κάτω στο κλιμακοστάσιο αξίζει καλύτερα μιας και είναι προστατευμένο ?

Το κοστος ειναι πολυ μεγαλυτερο ισως 3-6+ φορες ενος ηλιακου και δε θα βγαλεις τα λεφτα σου ποτε. Για ομορφια κτλ ωραιο ειναι. Νομιζω για οικιακη χρηση δεν εχει καποιο κερδος.

Μονο οι σωληνες που θα περαστουν θα θελουν τρελα λεφτα καθως μπαινει μονο χαλκος η inox.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zaras27 είπε

Λέω να εγκαταστήσω boiler θερμοσίφωνα στο πατάρι και να τον χρησιμοποιώ με ρεύμα μόνο όταν δεν έχει ήλιο (ηλιακός θερμ. στην ταράτσα) και για τις κρύες μέρες που παγώνει το δοχείο   .Τι λέτε ?

Το κάνω γιατί ο ηλιακός είναι στο τέρμα θεού και το βαράνε όλα τα κρύα και αέρηδες και μόλις ζεστάνω νερό τις μουντές μέρες δεν κρατάει πάνω από 3-4 ώρες .Οπότε ή θα τον αλλάξω κ θα πάω σε ηλιακό με κενό αέρος (πανάκριβος)  αλλά με απόδοση, αλλά το θέμα μου είναι το δοχείο που πάλι θα έχει απώλειες ...

Ένας μικρός ηλεκτρικός (<60 λιτρα) θα βοηθήσει αλλά θα ταλαιπωρηθείς στο άνοιξε σβήσε ή που θα δώεις άλλα 200€ για solar kit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

Ένας μικρός ηλεκτρικός (<60 λιτρα) θα βοηθήσει αλλά θα ταλαιπωρηθείς στο άνοιξε σβήσε ή που θα δώεις άλλα 200€ για solar kit.

Τι κάνει αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zaras27 είπε

Τι κάνει αυτό ?

Είναι ένας συνδυασμός με 2 βάνες που ανοιγοκλείνουν βάσει θερμοκρασίας και όταν είναι κρύο το νερό του ηλιακού το στέλνει στον μικρό ηλεκτρικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Είναι ένας συνδυασμός με 2 βάνες που ανοιγοκλείνουν βάσει θερμοκρασίας και όταν είναι κρύο το νερό του ηλιακού το στέλνει στον μικρό ηλεκτρικό.

Ναι αλλά πρέπει όπως το λες να ειναι ο μικρός θερμοσίφωνας συνεχεια ανοικτός πράγμα το οποίο δεν γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zaras27 είπε

Ναι αλλά πρέπει όπως το λες να ειναι ο μικρός θερμοσίφωνας συνεχεια ανοικτός πράγμα το οποίο δεν γίνεται 

Αν είναι στο ρευμα συνέχεια τι πρόβλημα υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αν είναι στο ρευμα συνέχεια τι πρόβλημα υπάρχει;

Έλα ντε, αν είναι συνέχεια στο ρεύμα ο ηλιακός, θα είναι καλυτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη ίσως δεν το καταλαβα .

Αν έχω ζεστό στον ηλιακό το βλέπω από ενα θερμόμετρο που μου λέει πόσο έχω ακόμα μέσα (Ηλιοθερμο).

Οταν δεν εχω το δείχνει και άρα τον αναβω να ζεστάνει και εχω απώλεια εξωτερική . Τώρα βάζοντας το ηλεκτομποιλερ 80ltr στο πατάρι αν δω ότι ο ηλιακός δεν έχει ζεστό νερό θ ανάβω τον μικρό και δεν θα επηρεάζεται από εξωτερική θερμοκρασία .

Το κιτ αυτό διάβασα ότι το έχεις μόνιμα αναμένο ! Δηλ πόσο ρευμα θα ερθει αμα ειναι μόνιμα ? Και ρωτησα κ μου ειπαν ότι δεν ενδείκνυται για τέτοια χρήση πάρα μόνο αν έχεις αέριο κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε μανούλα μου πάρε ένα θερμοσίφωνο του κατοστάρικου, πάρε κει χάμου 2 ηλεκτροβαλβίδες μια κανονικά κλειστή μια κανονικά ανοιχτή και όταν δεν έχεις ζεστό από τον ηλιακό θα πατάς να ανοίξει το ηλεκτρικό θερμοσίφωνο και ταυτόχρονα θα ανοίγει η κανονικά κλειστή να σου δίνει ζεστό από το ηλεκτρικό, και θα κλείνει η κανονικά ανοιχτή να σου δίνει νεράκι το ηλεκτρικό. Θα μπορούσε και με τρίοδη αλλά πιο ακριβή νομίζω. Μείον ότι θα πρέπει να παίζει ανοιχτό το ηλεκτρικό όσο κάνεις μπάνιο για να κρατάει ανοιχτές τις βαλβίδες, εγώ εντάξει να πούμε, δεν αισθάνομαι και πολύ καλά με αυτό γιατί έτσι είχα ακούσει όταν ήμουνα μικρός μη με χτυπήσει το ρεύμα όταν κάνω μπάνιο, ψυχολογικό είναι δε λέει κάτι. Ρελέ και γείωση να υπάρχει :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Balrog είπε

Εγώ έχω υποθέσει ότι φταίνε οι μεγάλες διαδρομές των σωληνώσεων. Τώρα το boiler είναι στο υπόγειο και η κατακόρυφη απόστασή του μέχρι τους 3 (!) συλλέκτες της ταράτσας είναι τουλάχιστον 15μ, ενώ από την έξοδο ζεστού του boiler μέχρι τα κολλεκτέρ στο σπίτι μου είναι πάνω από 10μ συν τις οδεύσεις μέσα στο σπίτι. Εδώ έχω κλείσει ακόμη και την ανακυκλοφορία το κατακαλόκαιρο για να μην έχω απώλειες, οπότε αναγκάζομαι να περιμένω κανά 5λεπτο μέχρι να έρθει το ζεστό κάθε φορά, σπαταλώντας νερό..

κλασικο "προβλημα" με τους ηλιακους δυστυχως αλλα τι να κανεις, το κερδος ξεπερναει το κοστος. Και σε εμας λχ για να ερθει το ζεστο νερο απο την ταρατσα που ειναι ο ηλιακος μεχρι την κουζινα θελει 1-2 λεπτα να τρεχει το νερο και να χανεται, ενω πρωτα ερχεται στο μπανιο καθως ειναι η πρωτη σταση των σωληνωσεων.

Σε ενα ιδανικο/φανταστικο κοσμο θα απαιτουσε κατα την κατασκευη του σπιτιου οι σωληνωσεις που αφορουν ηλιακο να ερχονται στο μεσο του σπιτιου (λχ σαλονοτραπεζαρια) ωστε να ειναι περιπου μοιρασμενη η αποσταση μεταξυ μπανιου και κουζινας. Αλλιως ενα απο τα δυο σημεια θα ειναι τελευταιο στη ληψη ζεστου νερου. Ποιος ομως θα το σκεφτει, ποιος θα πεισει τον κατασκευαστη της πολυκατοικιας να το κανει ετσι και ποιος θα αναλαβει το κοστος? Γιατι προφανως ειναι ποιο οικονομικο οι σωληνες να φυγουν απο την ταρατσα με εξωτερικη οδευση ή μεσω της εξωτερικης τοιχοποιας και να εισερχονται σε καθε διαμερισμα απο το μπαλκονι και οχι απο το μεσο του σπιτιου.

Σκεψου δηλαδη σεναριο που η θεση του ηλιακου σου ειναι στη μεση της ταρατσας οι σωληνες πρεπει να διασχισουν τη μιση ταρατσα να φτασουν στην ακρη, πρεπει να κατεβουν μεχρι το διαμερισμα σου και μετα πρεπει να διασχισουν ολο το διαμερισμα για να φτασει σε ολες τις βρυσες.

3 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ενας μικρος θερμοσιφωνας λογικα θα κανει δουλεια. Για να αλλαξεις ηλιακο δεν εχει νοημα εκτος αν ειναι πολυ παλαιος και δεν εχει καλη αποδοση. (25 χρονια πχ)

Στα ποσα χρονια ειναι χρησιμο/δοκιμο να αλλαξουμε ενα ηλιακο, αν υποθεσουμε οτι ειναι 16-17 ετων και περασε συντηρηση περσι και πριν 3 χρονια? Αν γινεται συντηρηση του και αλλαχθουν τα υγρα και η αντισταση θεωρουμε οτι επανερχεται η αποδοση ή θα χρειαστει ετσι και αλλιως αλλαγη καποια στιγμη γιατι χαλαει το τζαμι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αλλάξω τα φιλτράκια που έχουν στην άκρη οι βρύσες. Έχω ένα αρσενικό και ένα θηλυκό και έχω απορία για να βρω το σωστό μέγεθος, το μέγεθος του το μετράμε από μέσα ή έξω από το σπείρωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Sebu είπε

Σε ενα ιδανικο/φανταστικο κοσμο θα απαιτουσε κατα την κατασκευη του σπιτιου οι σωληνωσεις που αφορουν ηλιακο να ερχονται στο μεσο του σπιτιου (λχ σαλονοτραπεζαρια) ωστε να ειναι περιπου μοιρασμενη η αποσταση μεταξυ μπανιου και κουζινας.

Στα ποσα χρονια ειναι χρησιμο/δοκιμο να αλλαξουμε ενα ηλιακο, αν υποθεσουμε οτι ειναι 16-17 ετων και περασε συντηρηση περσι και πριν 3 χρονια? Αν γινεται συντηρηση του και αλλαχθουν τα υγρα και η αντισταση θεωρουμε οτι επανερχεται η αποδοση ή θα χρειαστει ετσι και αλλιως αλλαγη καποια στιγμη γιατι χαλαει το τζαμι??

Στις μονοκατοικίες πάντως αυτό που έγραψες είναι το κριτήριο. Η μοιρασμένη απόσταση για να προκύψει το μικρότερο μήκος σωλήνα. Στις πολυκατοικίες από την άλλη, τις κεντρικές κατακόρυφες σωληνώσεις συνήθως τις περνάνε από το κλιμακοστάσιο για να μην μπαίνουν σε ξένες ιδιοκτησίες για περίπτωση επισκευής κλπ. Αυτό είναι το σωστό τουλάχιστον. Εσύ μάλλον έχεις μονοσωλήνιο. Το τζάμι δεν παθαίνει τίποτα, αν δεν τρυπήσει το δοχείο ή σπάσει καμιά σωλήνα κάτω από το τζάμι δεν υπάρχει λόγος να τον αλλάξεις. Τη ράβδο με το ανώδιο να αλλάζεις κάθε 3 χρόνια ανάλογα τη σκληρότητα του νερού και είσαι τζετ. Εγώ στο πατρικό μου έχω βάλει και ένα δοχειάκι διαστολής και ούτε σκέπασμα δεν του κάνω όταν λείπουνε το καλοκαίρι. Θελω να βάλω και 2ο δοχειάκι στο κύκλωμα.
 

5 ώρες πριν, Sebu είπε

κλασικο "προβλημα" με τους ηλιακους δυστυχως αλλα τι να κανεις, το κερδος ξεπερναει το κοστος. Και σε εμας λχ για να ερθει το ζεστο νερο απο την ταρατσα που ειναι ο ηλιακος μεχρι την κουζινα θελει 1-2 λεπτα να τρεχει το νερο και να χανεται, ενω πρωτα ερχεται στο μπανιο καθως ειναι η πρωτη σταση των σωληνωσεων.

Εμείς που έχουμε σύστημα βεβιασμένης κυκλοφορίας (δηλ. το δοχείο νερού στο υπόγειο) έχουμε δυνατότητα ανακυκλοφορίας. Ρυθμίζεις κάθε πόση ώρα θες να τρέχει το ζεστό στο κύκλωμα και όταν ανοίγεις τη βρύση δεν χρειάζεται να περιμένεις καθόλου. Αλλά αν το βάλεις κάθε μισή ώρα κρυώνει το νερό σιγά σιγά.

Το δικό μου πρόβλημα είναι η χαμηλή απόδοση του συστήματος. Οι γείτονες με κάτι ηλιακούς της πλάκας και το νερό τους ζεματάει ακόμη και την άνοιξη. Σήμερα για παράδειγμα στην Αθήνα εγώ δεν έχω καυτό νερό, οι διπλανοί μου παθαίνουν έγκαυμα. Ήθελα να 'ξερα αν είναι έτσι όλα τα συστήματα βεβιασμένης ή απλώς το δικό μου είναι κακοσχεδιασμένο.
 

10 ώρες πριν, Doubt είπε

Πολλά είναι.

Όντως έχεις δίκιο, πολύ έβαλα. Τώρα με τις επιδοτήσεις του κυμαινόμενου βγαίνει γύρω στο 0,25€, ίσως και λιγότερο αναλόγως και το ποσοστό του νυχτερινού που χρησιμοποιεί κανείς. Κατά τα άλλα δεν είδα αντιρρήσεις για τους υπολογισμούς μου από τους μηχανολόγους.. Και να φανταστείς ότι είμαι τελείως σκράπας στη φυσική! Νομίζω όμως ότι το λάθος μου είναι στο βαθμό απόδοσης που τον εκτίμησα αυθαίρετα στο 70%. Μήπως το σωστό είναι 20-30%; Μήπως πρέπει να κοιτάξω τα μπεκ τι κατανάλωση έχουνε για να υπολογιστεί ακριβέστερα ο βαθμός απόδοσης; Άλλο λάθος πρέπει να έχω κάνει που δεν έλαβα υπόψη στο σκεπτικό μου την προθέρμανση του λέβητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...