Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/10/2022 στις 4:08 ΜΜ, txcellas είπε

Καλησπερα! Ενα τεχνικο θεμα αν γνωριζετε. Υπαρχει τροπος το ντουι της λαμπας με καποιον μετατροπεα να βγαλει εξοδο για την κλασικη μας πριζα; Καπου διαβασα οτι δε θα υπαρχει γειωση. Αυτο δημιουργει καποιο προβλημα για μια μικρη συσκευη;

Πρακτικα κατι τετοιο ψαχνω 

f0f528fef87e89bcf452ed990aa8310d.jpg

https://www.aliexpress.com/item/4001162779434.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σε όλους,

Στη φωτογραφία που ανεβάζω φαίνονται οι σωλήνες ζεστού και κρύου του ηλιακού θερμοσίφωνα. Είναι στην ταράτσα στο σημείο που στρίβουν για να κατέβουν προς τον όροφο.

'Όπως βλέπετε είναι εκτεθειμένοι. Θέλω να φτιάξω ένα "καπάκι" για να τους σκεπάσω. Έχω σκεφτεί να πάω σε στράντζα να μου φτιάξουν κάτι με λαμαρίνα και να το βιδώσω με στριφώνια στο τσιμέντο.

Δεν έχω καθόλου σχέση με σχετικές κατασκευές. Έχετε κάποια άλλη ιδέα ή πρόταση που θα μπορούσε να με βοηθήσει;

solines.jpg.0db664caabcfb151c320e7cbec007d03.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, fair_play είπε

Καλημέρα σε όλους,

Στη φωτογραφία που ανεβάζω φαίνονται οι σωλήνες ζεστού και κρύου του ηλιακού θερμοσίφωνα. Είναι στην ταράτσα στο σημείο που στρίβουν για να κατέβουν προς τον όροφο.

'Όπως βλέπετε είναι εκτεθειμένοι. Θέλω να φτιάξω ένα "καπάκι" για να τους σκεπάσω. Έχω σκεφτεί να πάω σε στράντζα να μου φτιάξουν κάτι με λαμαρίνα και να το βιδώσω με στριφώνια στο τσιμέντο.

Δεν έχω καθόλου σχέση με σχετικές κατασκευές. Έχετε κάποια άλλη ιδέα ή πρόταση που θα μπορούσε να με βοηθήσει;

solines.jpg.0db664caabcfb151c320e7cbec007d03.jpg

Εχω παρομοιο προβλημα αλλα εμενα βγαινουν απο τη πλακα. Λογικα με στρατζα θα εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NikosKallithea @paylidis

Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν αυτό που λέτε. Αλλά εγώ το είχα παρκαρισμένο σε άλλη περιοχή από τη δική μου και δεν είχα χαρτιά μέσα από όπου θα μπορούσαν να μάθουν κάποια διεύθυνση των τηλεκοντρόλ. Τα τηλεκοντρόλ ήταν σε τσαντάκι που είχα κρύψει στο πορτ-μπαγκάζ για να μη φαίνεται. Ουδέν κακόν αμιγές καλού, εάν καταφέρω να τα βάλω όλα σε ένα με αφορμή αυτή την ιστορία. Τότε θα το παίρνω και πιο έυκολα μαζί μου. Βρήκα και στο Ali μερικά υποψήφια, όπως αυτό και αυτό. Λέω να παραγγείλω ένα από αυτά και θα ενημερώσω προσεχώς για την έκβαση του εγχειρήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεχε γιατι μερικα απο αυτα του αλι εχουν εμβέλεια 3-4 μετρα και αν, εγω πέταξα μερικά τετοια😁

Και κατέληξα σε αυτά βεβαια δεν ξερω αν ειναι συμβατά με το δικο σου σύστημα

https://a.aliexpress.com/_mrVCpkg

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Λιγο offtopic, αλλα νομιζω εχει σχεση με το θεμα

Σε boiler πολυκατοικιας που μπορει να δουλεψει ειτε με ρευμα (κλασσικο τιμολογιο ΔΕΗ κοινοχρηστων) ειτε με πετρελαιο (κεντρικος καυστηρας που δεν αναβει για οτιδηποτε αλλο αφου κανεις δεν τον χρησιμοποιει για ατομικη), ποιο λετε να ειναι πιο οικονομικο φετος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panos4tw, ρωτάς για boiler βεβιασμένης για ζεστό νερό χρήσης; Στη δικιά μου μικρή πολυκατοικία εγώ έχω το δοχείο νερού στο λεβητοστάσιο στο υπόγειο. Δίνει ζνχ μόνο σε μένα και ρεύμα παίρνει από το δικό μου διαμέρισμα. Εσύ πώς κατάφερες και το έχεις με κοινόχρηστο ρεύμα; Δε νομίζω ότι είναι εύκολο να απαντηθεί το ερώτημα. Εκτός από την τιμή κιλοβατώρας του Γ21 και την τιμή προμήθειας του πετρελαίου θέρμανσης, εξαρτάται και από την απόδοση του δικού σου συστήματος πετρελαίου. Τι ισχύ έχει ο λέβητας, ακόμη και το αν υπάρχει καμινάδα της προκοπής ή καμιά τσιμεντένια παίζει ρόλο. Εάν ανάβεις το λέβητα μόνο για αυτό, ενώ είναι διαστασιολογημένος για 5 διαμερίσματα, υποθέτω ότι θα έχεις πολύ χαμηλό συντελεστή απόδοσης. Παρ' όλα αυτά, με επιφύλαξη, θα έλεγα μάλλον το πετρέλαιο.

ΥΓ: Με την ευκαιρία, για πες μας τι έκανες τελικά με τα τηλεκοντρόλ που ρωτούσες στο θέμα την προηγούμενη φορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπανια συμφερει να αναψει λεβητας για να ζεστανει boiler, με τα δεδομενα της ελλαδας που ο μεσος λεβητας ειναι δι-τριπλασιος απο οτι χρειαζεται το ακινητο. Για συγκεκριμενη απαντηση, πρεπει να δωσεις συγκεκριμενες παραμετρους. Μεγεθος boiler (σε lt), μεγεθος καυστηρα (σε kcal), τι αντιστασεις εχει το boiler για λειτουργια ρευματος, ειναι ενα κεντρικο για ολη την πολυκατοικια, η ατομικο για το διαμερισμα σου , αν ειναι κεντρικο για ολους, το χρησιμοποιουν (και πληρωνουν την καταναλωση) ολοι? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Να πω εγώ στο μεταξύ για τη δική μου αντίστοιχη περίπτωση; Μου έχει τρυπήσει πρόσφατα το θερμοδοχείο της βεβιασμένης (πιθανότατα επειδή δεν άλλαξε κανείς εδώ και 15 χρόνια ράβδο μαγνησίου!) και το σκέφτομαι αν αξίζει να το αντικαταστήσω. Έλεγα μήπως καταργήσω το σύστημα και βάλω έναν απλό ηλιακό φυσικής ροής στην ταράτσα με την τυπική αντίσταση των 4kW. Αλλά δίσταζα να πάρω την απόφαση, θεωρώντας το πετρέλαιο πιο οικονομικό (συν ότι έχω ζνχ σε 2'-3', σχεδόν σαν να έχω ταχυθερμοσίφωνα). Το μειονέκτημα της βεβιασμένης (της δικής μου τουλάχιστον), είναι ότι δεν αποδίδει καλά με τον ήλιο. Εγώ έχω υποθέσει ότι φταίνε οι μεγάλες διαδρομές των σωληνώσεων. Τώρα το boiler είναι στο υπόγειο και η κατακόρυφη απόστασή του μέχρι τους 3 (!) συλλέκτες της ταράτσας είναι τουλάχιστον 15μ, ενώ από την έξοδο ζεστού του boiler μέχρι τα κολλεκτέρ στο σπίτι μου είναι πάνω από 10μ συν τις οδεύσεις μέσα στο σπίτι. Εδώ έχω κλείσει ακόμη και την ανακυκλοφορία το κατακαλόκαιρο για να μην έχω απώλειες, οπότε αναγκάζομαι να περιμένω κανά 5λεπτο μέχρι να έρθει το ζεστό κάθε φορά, σπαταλώντας νερό..

Το δοχείο μου είναι ένα κατακόρυφο 200lt της Ηλιοακμής (ASSOS BL-2) με έξτρα ηλεκτρική αντίσταση 4kW και ο λέβητας είναι 80000Kcal (Oscar N80). Από ό,τι βλέπω στη φωτογραφία, η ηλεκτρική αντίσταση και η σερπαντίνα του λέβητα είναι περίπου στην ίδια θέση οπότε θερμαίνονται τα ίδια 2/5 περίπου του νερού ~ 80lt. Για μια ΔΤ 30 βαθμούς Κελσίου, έχουμε Q = m c ΔΤ = 80*0.00116*30 ~ 2.8kWh. Τι να βάλουμε για τιμή κιλοβατώρας τελική μαζί με ΥΚΩ; Να πούμε γύρω στα 0.35€ ώστε να προκύψει στρογγυλό 1€; Για το πετρέλαιο δεν ξέρω να τα υπολογίζω. Τις ίδιες kWh δεν χρειαζόμαστε; Με βαθμό απόδοσης στο ναδίρ, να βάλουμε 70% ή ακόμη λιγότερο; Με τιμή 1.40€ το λίτρο έχουμε χονδρικά 1.40*2.8/(0.70*11.9) ~ 0.50€  Κάπως έτσι το έβγαλα πιο οικονομικό το πετρέλαιο :)

ASSOS BL2.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να εγκαταστήσω boiler θερμοσίφωνα στο πατάρι και να τον χρησιμοποιώ με ρεύμα μόνο όταν δεν έχει ήλιο (ηλιακός θερμ. στην ταράτσα) και για τις κρύες μέρες που παγώνει το δοχείο   .Τι λέτε ?

Το κάνω γιατί ο ηλιακός είναι στο τέρμα θεού και το βαράνε όλα τα κρύα και αέρηδες και μόλις ζεστάνω νερό τις μουντές μέρες δεν κρατάει πάνω από 3-4 ώρες .Οπότε ή θα τον αλλάξω κ θα πάω σε ηλιακό με κενό αέρος (πανάκριβος)  αλλά με απόδοση, αλλά το θέμα μου είναι το δοχείο που πάλι θα έχει απώλειες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, zaras27 είπε

Λέω να εγκαταστήσω boiler θερμοσίφωνα στο πατάρι και να τον χρησιμοποιώ με ρεύμα μόνο όταν δεν έχει ήλιο (ηλιακός θερμ. στην ταράτσα) και για τις κρύες μέρες που παγώνει το δοχείο   .Τι λέτε ?

Το κάνω γιατί ο ηλιακός είναι στο τέρμα θεού και το βαράνε όλα τα κρύα και αέρηδες και μόλις ζεστάνω νερό τις μουντές μέρες δεν κρατάει πάνω από 3-4 ώρες .Οπότε ή θα τον αλλάξω κ θα πάω σε ηλιακό με κενό αέρος (πανάκριβος)  αλλά με απόδοση, αλλά το θέμα μου είναι το δοχείο που πάλι θα έχει απώλειες ...

Αν μπει παγωμενο νερο λογικο να μη κραταει.

Ενας μικρος θερμοσιφωνας λογικα θα κανει δουλεια. Για να αλλαξεις ηλιακο δεν εχει νοημα εκτος αν ειναι πολυ παλαιος και δεν εχει καλη αποδοση. (25 χρονια πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...