Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, filipN είπε

Μπορείς να το κάνεις και χωρίς «σπατουλάρισμα» αν ξέρεις πως γίνεται το αστάρωμα σε άβαφη πορώδη επιφάνεια δηλαδή: Ποια διάλυση του θα πρέπει να γίνει, τι ποσότητα πρέπει να δεχτεί αυτή η επιφάνεια, με τι εργαλείο θα το περάσεις και με ποια τεχνική.

Γιατί δεν προσπαθείς να δεις στην πράξη τη διαφορά μεταξύ των δύο τεχνικών βαψίματος, και τις δικές σου ικανότητες, σε ένα μικρό τμήμα του τοίχου;

Πολύ σωστή σκέψη, σ' ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Insane84 είπε

Αγαπητοί καλημέρα. Έχω ένα δωμάτιο στο εξοχικό που οι τοίχοι του έχουν φτάσει μέχρι τον σοβά (μάρμαρο). Θέλω τώρα να τους βάψω οπότε σκέφτομαι απλά να τρίψω τον σοβά, να ασταρώσω και να βάψω χωρίς να σπατουλάρω. Κατά την γνώμη σας το σπατουλάρισμα είναι αναγκαίο? Ο σοβάς είναι σχετικά λείος και όχι σαγρέ όπως οι εξωτερικοί τοίχοι και δεν έχει βαθουλώματα.

Γίνεται αλλά με το σπατουλαρισμα θα έχει πιο λεία και πολυτελή όψη.

Λάθος δεν είναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Insane84 είπε

Προσπαθώ να καταλάβω πως θα είναι η βαμμένη επιφάνεια με σπατουλάρισμα και πως χωρίς. Αν η διαφορά θα είναι μεγάλη ή αν θα πρέπει να κοιτάξεις κοντά για να το καταλάβεις. Δε με ενδιαφέρει να είναι χαρτί ο τοίχος, ας έχει και ανεπαίσθητα σπυράκια, άλλωστε πρόκειται για εξοχικό και όπως είπα θα γίνει το καλύτερο δυνατό για να γίνει όσο το δυνατόν λείο με τριβείο. Επίσης θέλω να ξέρω και τι σημαίνει πέραν του αισθητικού, δηλαδή πως θα αναπνέει ο τοίχος στη μία και στην άλλη περίπτωση, πόσο αντοχή θα έχει στην κακομεταχείριση του τοίχου. Ρωτάω όχι γιατί θεωρώ το σπατουλάρισμα περιττό, αλλά γιατί δεν νομίζω να την παλέψω να το κάνω μόνος μου και δεν θέλω να πληρώσω εργατικά για κανένα λόγο. 

Ο σπατουλερισμενος τοίχος ουδεμίαν σχεση εχει με τον βαμμένο σοβά, ειναι μια αηδία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!

Ναι έχω θερμιδομετρητή για αυτό θέλω να πάω προς τις θερμοστατικές κεφαλές.

Να ρωτήσω τώρα κάτι άλλο μπας και ξεμπερδευτώ γιατί δεν έχω καταλάβει πως δουλεύουν. Επομένως ας πούμε αγοράζω όλο αυτό το σετάκι και τις εγκαθιστώ και ρυθμίζω πχ στο Α δωμάτιο 20 βαθμούς και στο Β δωμάτιο 21 βαθμούς.

Θα δίνουν οι θερμοστατικές κεφαλές ή το gateway εντολή στον θερμοστάτη, ότι στο δωμάτιο Β έχουμε πέσει κάτω από τους 21 βαθμούς άνοιξε τον λέβητα; Και επειδή στο δωμάτιο Α δεν έχουμε πέσει κάτω από τους 20 βαθμούς δεν θα ανάβει το καλοριφέρ αυτό;
Δεν γίνεται όπως το περιγράφω και γίνεται με άλλη λογική;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Όπως βλέπω το σετάκι που έχεις ανεβάσει, δεν περιλαμβάνει θερμοστάτη, είναι μόνο οι θερμοστατικές βαλβίδες. Βλέπω κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Όπως βλέπω το σετάκι που έχεις ανεβάσει, δεν περιλαμβάνει θερμοστάτη, είναι μόνο οι θερμοστατικές βαλβίδες. Βλέπω κάτι λάθος;

Σωστά το βλέπεις για αυτό ρωτάω και εγώ για να καταλάβω πως δουλεύει ένα τέτοιο σύστημα.

Χρειάζεται απλώς έναν έξυπνο θερμοστάτη και θα συνδεθεί ή ούτε καν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Ο σπατουλερισμενος τοίχος ουδεμίαν σχεση εχει με τον βαμμένο σοβά, ειναι μια αηδία 

Καλά διαφορά σίγουρα θα υπάρχει δεν αντιλέγω. Αν τώρα θα ναι μια αηδία όπως λες, φαντάζομαι έχει σχέση με το είδος του σοβατισματος, την τεχνική που ακολουθήθηκε και το ποσό καλά έχει τριφτει. Θα βάλω φώτο πάντως να μου πεις όταν με το καλό αποφασίσω να βάψω!

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2022 στις 12:52 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Ίσως να έχει φλάτζα με βίδες, ή κάποιο άλλο τρόπο σύνδεσης που δεν λύνεται με απλό ξεβίδωμα.

Δες αν μπορείς να ανοίξεις τα υφάσματα ώστε να δεις πιο βαθειά και να καταλάβεις πως είναι

Βιδωτό είναι.  Με βίδα περαστή μέσα στο πόδι. Νομίζω πως το πάτημα βγαίνει και φαινεται η βίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Σωστά το βλέπεις για αυτό ρωτάω και εγώ για να καταλάβω πως δουλεύει ένα τέτοιο σύστημα.

Χρειάζεται απλώς έναν έξυπνο θερμοστάτη και θα συνδεθεί ή ούτε καν;

Όχι. Θα βάλεις ένα θερμοστάτη που θα έχει τον άχαρο ρόλο, απλά να ανάβει και σβήνει την εντολή προς τον καυστήρα ή πιο συγκεκριμένα, την ηλεκτροβάνα σου. Αυτόν μπορείς να τον έχεις ρυθμισμένο στα settings της υψηλότερης θερμοστατικής, ώστε να μην κλείσει πχ στους 20, ενώ εσύ θες πχ το μπάνιο στους 21. Αφού έχεις θερμιδομέτρηση, αν έχουν κλείσει οι υπόλοιπες θερμοστατικές δεν θα σου επιβαρύνουν την κατανάλωση, ότι θερμίδες έρχονται θα πηγαίνουν στις ανοιχτές θερμοστατικές, οι οποίες θα λειτουργούν αυτόνομα. Στην ουσία φτιάχνεις αυτονομία ανά δωμάτιο. Οπότε μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε θερμοστάτη, ή ακόμα και να κρατήσεις αυτόν που έχεις τώρα. Βέβαια όλα αυτά δημιουργούν μια αναστάτωση στην εξισορρόπηση του δικτύου θέρμανσης, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Όχι. Θα βάλεις ένα θερμοστάτη που θα έχει τον άχαρο ρόλο, απλά να ανάβει και σβήνει την εντολή προς τον καυστήρα ή πιο συγκεκριμένα, την ηλεκτροβάνα σου. Αυτόν μπορείς να τον έχεις ρυθμισμένο στα settings της υψηλότερης θερμοστατικής, ώστε να μην κλείσει πχ στους 20, ενώ εσύ θες πχ το μπάνιο στους 21. Αφού έχεις θερμιδομέτρηση, αν έχουν κλείσει οι υπόλοιπες θερμοστατικές δεν θα σου επιβαρύνουν την κατανάλωση, ότι θερμίδες έρχονται θα πηγαίνουν στις ανοιχτές θερμοστατικές, οι οποίες θα λειτουργούν αυτόνομα. Στην ουσία φτιάχνεις αυτονομία ανά δωμάτιο. Οπότε μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε θερμοστάτη, ή ακόμα και να κρατήσεις αυτόν που έχεις τώρα. Βέβαια όλα αυτά δημιουργούν μια αναστάτωση στην εξισορρόπηση του δικτύου θέρμανσης, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο!!!

 

Α) Κάτσε να δούμε εάν το κατάλαβα σωστά, ο θερμοστάτης δεν παίρνει καμία εντολή από κανένα παρά μόνο από τον ίδιο του τον εαυτό όταν καταλάβει ότι έπεσε η θερμοκρασία. Όταν ανάψει λοιπόν ο λέβητας, γιατί έπεσε η θερμοκρασία χώρου που έχω εγκαταστήσει τον θερμοστάτη, τότε θα ζεσταθούν μόνο τα σώματα όπου οι θερμοστατικές λένε ότι πρέπει να ζεσταθούν. Σωστά;

Β) Και εάν έχω ορίσει στον θερμοστάτη πχ 20 βαθμούς γιατί είναι στο χολ σε εμένα και τα γύρω δωμάτια τα έχω στους 19 δεν θα σταματήσει ποτέ ο λέβητας να δουλεύει;;;

Γ)  Εμένα είναι 3ης ενέργειας και ζεσταίνει και τον Ηλιακό, αυτό σημαίνει ότι αν θα στέλνει πχ σε ένα μόνο σώμα ζεστό νερό γιατί αυτό δεν έχει πιάσει θερμοκρασία, θα συνεχίζει να στέλνει και στον Ηλιακό. Σωστά;

Δ) Τι εννοείς όσον αφορά την αναστάτωση στην εξισορρόπηση του δικτύου θέρμανσης;

Ευχαριστώ, 

Βασίλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Α) Κάτσε να δούμε εάν το κατάλαβα σωστά, ο θερμοστάτης δεν παίρνει καμία εντολή από κανένα παρά μόνο από τον ίδιο του τον εαυτό όταν καταλάβει ότι έπεσε η θερμοκρασία. Όταν ανάψει λοιπόν ο λέβητας, γιατί έπεσε η θερμοκρασία χώρου που έχω εγκαταστήσει τον θερμοστάτη, τότε θα ζεσταθούν μόνο τα σώματα όπου οι θερμοστατικές λένε ότι πρέπει να ζεσταθούν. Σωστά;

Β) Και εάν έχω ορίσει στον θερμοστάτη πχ 20 βαθμούς γιατί είναι στο χολ σε εμένα και τα γύρω δωμάτια τα έχω στους 19 δεν θα σταματήσει ποτέ ο λέβητας να δουλεύει;;;

Γ)  Εμένα είναι 3ης ενέργειας και ζεσταίνει και τον Ηλιακό, αυτό σημαίνει ότι αν θα στέλνει πχ σε ένα μόνο σώμα ζεστό νερό γιατί αυτό δεν έχει πιάσει θερμοκρασία, θα συνεχίζει να στέλνει και στον Ηλιακό. Σωστά;

Δ) Τι εννοείς όσον αφορά την αναστάτωση στην εξισορρόπηση του δικτύου θέρμανσης;

Ευχαριστώ, 

Βασίλης

Α Σωστά.

Β Θα σταματήσει όταν πιάσει το χολ 20. Προφανώς θα έχεις και τη θερμοστατική του χολ στους 20, ή δεν θα έχεις και καθόλου. Επειδή μια μικρή διαφορά στην ακρίβεια θα την έχουν, θα το δεις εσύ αυτό πώς θα το ρυθμίσεις στην πράξη.

Επίσης έστω ότι έχεις στο χολ 20 και θες στο μπάνιο 21, θα το βάλεις στους 21 ώστε να προλάβει να πάρει και το μπάνιο. Όταν κόψει το μπάνιο τελευταίο και έχουν κόψει και όλα τα άλλα, στην ουσία δεν θα έρχεται πλέον νερό στο κύκλωμα σου, οπότε ο θερμιδομετρητής σου δεν θα "γράφει"...

Γ Αν ο ηλιακός παίρνει κατευθείαν από το κύκλωμα θέρμανσης χωρίς ηλεκτροβάνα, ναι. 

Δ Υδραυλικές αναταράξεις στις συνθήκες ροής και πίεσης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στη πολυκατοικια θα περασουν οπτικη ινα: στο διαμερισμα να υποθεσω οτι ο ηλεκτρολογος/παροχος θα πρεπει να περασει νεο κυκλωμα; θα γινει οπως η παραδοσιακη (χαλκος) με τρυπα τοιχο ή καναλακι;

επισης την εγκατασταση οσοι εχουν κανει ποιος τη κανει; δικος μου ηλεκτρολογος ή παροχος;

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

στη πολυκατοικια θα περασουν οπτικη ινα: στο διαμερισμα να υποθεσω οτι ο ηλεκτρολογος/παροχος θα πρεπει να περασει νεο κυκλωμα; θα γινει οπως η παραδοσιακη (χαλκος) με τρυπα τοιχο ή καναλακι;

επισης την εγκατασταση οσοι εχουν κανει ποιος τη κανει; δικος μου ηλεκτρολογος ή παροχος;

Θα φύγει οπτική ίνα με καναλάκι από τον κατανεμητη του κλιμακοστασιου μέσα στο διαμέρισμα σου, κάνοντας μια διαμπερή τρύπα, και εν συνεχεία οδηγωντας την πάλι με καναλάκι στο σημείο που θα έχεις το ρουτερ σου. Το πως θα οδευτει η οπτική ίνα ειναι κάτι που θα σου το προτείνει το συνεργείο που θα στείλει ο παροχος, αλλά μπορείς να τους πεις και συ πως θες να γίνει. Μιλά επίσης και με τον διαχειριστή της πολυκατοικίας σου μήπως θέλει να γίνει με συγκεκριμένο πλάνο η και να είναι και αυτός παρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mechpanos είπε

Α Σωστά.

Β Θα σταματήσει όταν πιάσει το χολ 20. Προφανώς θα έχεις και τη θερμοστατική του χολ στους 20, ή δεν θα έχεις και καθόλου. Επειδή μια μικρή διαφορά στην ακρίβεια θα την έχουν, θα το δεις εσύ αυτό πώς θα το ρυθμίσεις στην πράξη.

Επίσης έστω ότι έχεις στο χολ 20 και θες στο μπάνιο 21, θα το βάλεις στους 21 ώστε να προλάβει να πάρει και το μπάνιο. Όταν κόψει το μπάνιο τελευταίο και έχουν κόψει και όλα τα άλλα, στην ουσία δεν θα έρχεται πλέον νερό στο κύκλωμα σου, οπότε ο θερμιδομετρητής σου δεν θα "γράφει"...

Γ Αν ο ηλιακός παίρνει κατευθείαν από το κύκλωμα θέρμανσης χωρίς ηλεκτροβάνα, ναι. 

Δ Υδραυλικές αναταράξεις στις συνθήκες ροής και πίεσης 

Ο θερμοστάτης του χώρου δίνει εντολή στην ηλεκτροβάνα η οποία ανοίγει , στη συνέχεια εάν υπάρχει ζεστό νερό ο Κυκλοφορητής φροντίζει να το στείλει στο διαμέρισμα,  ειδάλλως δίνει εντολή στον  Καυστήρα  και τον θέτει σε λειτουργία. Μόλις το νερό στον λέβητα αποκτήσει τη θερμοκρασία που του έχουμε ορίσει σβήνει και ο κυκλοφορητής αναλαμβάνει τα καθήκοντα του . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kawavn800 είπε

Ο θερμοστάτης του χώρου δίνει εντολή στην ηλεκτροβάνα η οποία ανοίγει , στη συνέχεια εάν υπάρχει ζεστό νερό ο Κυκλοφορητής φροντίζει να το στείλει στο διαμέρισμα,  ειδάλλως δίνει εντολή στον  Καυστήρα  και τον θέτει σε λειτουργία. Μόλις το νερό στον λέβητα αποκτήσει τη θερμοκρασία που του έχουμε ορίσει σβήνει και ο κυκλοφορητής αναλαμβάνει τα καθήκοντα του . 

Σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

στη πολυκατοικια θα περασουν οπτικη ινα: στο διαμερισμα να υποθεσω οτι ο ηλεκτρολογος/παροχος θα πρεπει να περασει νεο κυκλωμα; θα γινει οπως η παραδοσιακη (χαλκος) με τρυπα τοιχο ή καναλακι;

επισης την εγκατασταση οσοι εχουν κανει ποιος τη κανει; δικος μου ηλεκτρολογος ή παροχος;

Εφόσον έχει γίνει αίτηση , θα περαστεί από το κλιμακοστάσιο έως και το τελευταίο όροφο (θα αφήσουν αναμονες) .

Όσα σπίτια θέλουν οπτική ίνα έρχεται πιο πριν ο εργολάβος κάνει αυτοψία , εάν θες του λες εννοείται και εσύ πώς να περάσει τη οπτική ίνα , και είναι υπεύθυνος μέχρι το πριζακι να σου εγκαταστήσει τη οπτική μαζί και τη νέα πρίζα . Μετά έρχεται συνεργείο του παρόχου για περαιτέρω ενεργοποίηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...