Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, cecond είπε

https://www.skroutz.gr/s/10055099/Eurolamp-147-29172-Σόμπα-Χαλαζία-2000W.html?from=featured&product_id=126506075 

εγώ έχω κάτι αντίστοιχο από το 2010, μεγάλο πλεονέκτημα ζεσταίνει αμέσως.

λογικό είναι να ζεσταίνει αμέσως αφού είναι 2000 watt / 1,16 = 1725 θερμίδες την στιγμή που ένα νορμάλ μπάνιο φέρει σώμα από 750 -1000 θερμίδες

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους,

έχω αυτόνομη θέρμαση σπίτι μου, με έναν 20ετίας θερμοστάτη και ψάχνω αυτό τον καιρό την αντικατάστασή του και να το συνδυάσω με θερμοστατικές κεφαλές.
Κοιτάω τυχαία αυτή εδώ, όπου βλέπω εκτός από τις θερμοστατικές κεφαλές έχει και ένα Wireless Gateway.
Επομένως όλα αυτά πως θα επικοινωνούν; Οι θερμοστικές κεφαλές θα επικοινωνούν με το gateway και αυτό με την σειρά του με έναν σύγχρονο θερμοστάτη; Καμία σχέση αυτό που λέω και είναι κάτι άλλο;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Καλησπέρα σε όλους,

έχω αυτόνομη θέρμαση σπίτι μου, με έναν 20ετίας θερμοστάτη και ψάχνω αυτό τον καιρό την αντικατάστασή του και να το συνδυάσω με θερμοστατικές κεφαλές.
Κοιτάω τυχαία αυτή εδώ, όπου βλέπω εκτός από τις θερμοστατικές κεφαλές έχει και ένα Wireless Gateway.
Επομένως όλα αυτά πως θα επικοινωνούν; Οι θερμοστικές κεφαλές θα επικοινωνούν με το gateway και αυτό με την σειρά του με έναν σύγχρονο θερμοστάτη; Καμία σχέση αυτό που λέω και είναι κάτι άλλο;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Με το gateway θα συνδέεσαι με κάποια εφαρμογή στο κινητό να ρυθμίσεις τη λειτουργία των θερμοστατικών. Τον θερμοστάτη στην ουσία πλέον τον θες απλά για να δίνει την εντολή στον καυστήρα. Ελπίζω να έχεις θερμιδομετρητή και όχι ωρομετρητή αλλιώς όλο αυτό (με τις κεφαλές) δεν έχει και πολύ νόημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητοί καλημέρα. Έχω ένα δωμάτιο στο εξοχικό που οι τοίχοι του έχουν φτάσει μέχρι τον σοβά (μάρμαρο). Θέλω τώρα να τους βάψω οπότε σκέφτομαι απλά να τρίψω τον σοβά, να ασταρώσω και να βάψω χωρίς να σπατουλάρω. Κατά την γνώμη σας το σπατουλάρισμα είναι αναγκαίο? Ο σοβάς είναι σχετικά λείος και όχι σαγρέ όπως οι εξωτερικοί τοίχοι και δεν έχει βαθουλώματα.

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mechpanos είπε

Με το gateway θα συνδέεσαι με κάποια εφαρμογή στο κινητό να ρυθμίσεις τη λειτουργία των θερμοστατικών. Τον θερμοστάτη στην ουσία πλέον τον θες απλά για να δίνει την εντολή στον καυστήρα. Ελπίζω να έχεις θερμιδομετρητή και όχι ωρομετρητή αλλιώς όλο αυτό (με τις κεφαλές) δεν έχει και πολύ νόημα...

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!

Ναι έχω θερμιδομετρητή για αυτό θέλω να πάω προς τις θερμοστατικές κεφαλές.

Να ρωτήσω τώρα κάτι άλλο μπας και ξεμπερδευτώ γιατί δεν έχω καταλάβει πως δουλεύουν. Επομένως ας πούμε αγοράζω όλο αυτό το σετάκι και τις εγκαθιστώ και ρυθμίζω πχ στο Α δωμάτιο 20 βαθμούς και στο Β δωμάτιο 21 βαθμούς.

Θα δίνουν οι θερμοστατικές κεφαλές ή το gateway εντολή στον θερμοστάτη, ότι στο δωμάτιο Β έχουμε πέσει κάτω από τους 21 βαθμούς άνοιξε τον λέβητα; Και επειδή στο δωμάτιο Α δεν έχουμε πέσει κάτω από τους 20 βαθμούς δεν θα ανάβει το καλοριφέρ αυτό;
Δεν γίνεται όπως το περιγράφω και γίνεται με άλλη λογική;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω σωστά το λες. Δεν θα ανοίξει η βαλβίδα στο σώμα που είναι ρυθμισμένο στους 20, οπότε θα ζεσταθεί μόνο το άλλο. Επομένως θα χρειαστεί λιγότερο ζεστό νερό και κατ' επέκταση λιγότερο καύσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εντολή στον θερμοστάτη θα την δώσει επομένως το gateway ή οι κεφαλές;
Από την άλλη δεν θα "μπερδεύεται" ο θερμοστάτης όταν θα του έχω βάλει εγώ πχ 20 βαθμούς αλλά επειδή το δωμάτιο Α που έχω ρυθμισμένη την κεφαλή στους 21 και δεν έχει πιάσει ακόμα τους βαθμούς που θέλω, άρα δίνει εντολή στον θερμοστάτη να ανοίξει;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Νομίζω σωστά το λες. Δεν θα ανοίξει η βαλβίδα στο σώμα που είναι ρυθμισμένο στους 20, οπότε θα ζεσταθεί μόνο το άλλο. Επομένως θα χρειαστεί λιγότερο ζεστό νερό και κατ' επέκταση λιγότερο καύσιμο.

καλά τα λες,αλλά...

θα δουλεύει ο λέβητας να φτάσει το δωμάτιο Α στους 21 βαθμούς,στο ενδιάμεσο το δωμάτιο Β θα πέσει στους 19,ξανά ο λέβητας για το Β μόνο.. στο καπάκι το δωμάτιο Γ ή ξανά το Α κλπ

Λιγότερο ζεστό νερό για το καθένα μεν αλλά περισσότερο καύσιμο γιατί θα δουλεύει συνεχεία?

Βέβαια όλο αυτό είναι απλά ένα σκεπτικό και μένει να αποδειχτεί στην πράξη πως θα δουλεύει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Insane84 είπε

Αγαπητοί καλημέρα. Έχω ένα δωμάτιο στο εξοχικό που οι τοίχοι του έχουν φτάσει μέχρι τον σοβά (μάρμαρο). Θέλω τώρα να τους βάψω οπότε σκέφτομαι απλά να τρίψω τον σοβά, να ασταρώσω και να βάψω χωρίς να σπατουλάρω. Κατά την γνώμη σας το σπατουλάρισμα είναι αναγκαίο? Ο σοβάς είναι σχετικά λείος και όχι σαγρέ όπως οι εξωτερικοί τοίχοι και δεν έχει βαθουλώματα.

Ειναι λαθος σημερα να βαθεις χωρις σπατουλαρισμα εσωτερικούς τοιχους.

Τωρα ειναι και θεμα ποιότητας, οπως το καταλαβαίνει ο καθε ενας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Insane84 είπε

Αγαπητοί καλημέρα. Έχω ένα δωμάτιο στο εξοχικό που οι τοίχοι του έχουν φτάσει μέχρι τον σοβά (μάρμαρο). Θέλω τώρα να τους βάψω οπότε σκέφτομαι απλά να τρίψω τον σοβά, να ασταρώσω και να βάψω χωρίς να σπατουλάρω. Κατά την γνώμη σας το σπατουλάρισμα είναι αναγκαίο? Ο σοβάς είναι σχετικά λείος και όχι σαγρέ όπως οι εξωτερικοί τοίχοι και δεν έχει βαθουλώματα.

Πιο εύκολο και πιο όμορφο θα γίνει με στοκάρισμα στο σοβά όπως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ειναι λαθος σημερα να βαθεις χωρις σπατουλαρισμα εσωτερικούς τοιχους.

Τωρα ειναι και θεμα ποιότητας, οπως το καταλαβαίνει ο καθε ενας

Προσπαθώ να καταλάβω πως θα είναι η βαμμένη επιφάνεια με σπατουλάρισμα και πως χωρίς. Αν η διαφορά θα είναι μεγάλη ή αν θα πρέπει να κοιτάξεις κοντά για να το καταλάβεις. Δε με ενδιαφέρει να είναι χαρτί ο τοίχος, ας έχει και ανεπαίσθητα σπυράκια, άλλωστε πρόκειται για εξοχικό και όπως είπα θα γίνει το καλύτερο δυνατό για να γίνει όσο το δυνατόν λείο με τριβείο. Επίσης θέλω να ξέρω και τι σημαίνει πέραν του αισθητικού, δηλαδή πως θα αναπνέει ο τοίχος στη μία και στην άλλη περίπτωση, πόσο αντοχή θα έχει στην κακομεταχείριση του τοίχου. Ρωτάω όχι γιατί θεωρώ το σπατουλάρισμα περιττό, αλλά γιατί δεν νομίζω να την παλέψω να το κάνω μόνος μου και δεν θέλω να πληρώσω εργατικά για κανένα λόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον σοβά υποσχέθηκε ότι θα τον τρίψει ο μάστορας που σοβάτισε τους τοίχους. Το σπατουλάρισμα δεν θα το κάνει. Είναι οι γνωστές συμφωνίες της επαρχίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Τον σοβά υποσχέθηκε ότι θα τον τρίψει ο μάστορας που σοβάτισε τους τοίχους. Το σπατουλάρισμα δεν θα το κάνει. Είναι οι γνωστές συμφωνίες της επαρχίας...

OK τότε, κάντο όπως το σκέφτεσαι.

Έτσι κι αλλιώς αν και όποτε το μετανιώσεις, το φτιάχνεις τότε, δεν σε περιορίζει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Insane84 είπε

Αγαπητοί καλημέρα. Έχω ένα δωμάτιο στο εξοχικό που οι τοίχοι του έχουν φτάσει μέχρι τον σοβά (μάρμαρο). Θέλω τώρα να τους βάψω οπότε σκέφτομαι απλά να τρίψω τον σοβά, να ασταρώσω και να βάψω χωρίς να σπατουλάρω. Κατά την γνώμη σας το σπατουλάρισμα είναι αναγκαίο? Ο σοβάς είναι σχετικά λείος και όχι σαγρέ όπως οι εξωτερικοί τοίχοι και δεν έχει βαθουλώματα.

Μπορείς να το κάνεις και χωρίς «σπατουλάρισμα» αν ξέρεις πως γίνεται το αστάρωμα σε άβαφη πορώδη επιφάνεια δηλαδή: Ποια διάλυση του θα πρέπει να γίνει, τι ποσότητα πρέπει να δεχτεί αυτή η επιφάνεια, με τι εργαλείο θα το περάσεις και με ποια τεχνική.

47 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Προσπαθώ να καταλάβω πως θα είναι η βαμμένη επιφάνεια με σπατουλάρισμα και πως χωρίς. Αν η διαφορά θα είναι μεγάλη ή αν θα πρέπει να κοιτάξεις κοντά για να το καταλάβεις. Δε με ενδιαφέρει να είναι χαρτί ο τοίχος, ας έχει και ανεπαίσθητα σπυράκια, άλλωστε πρόκειται για εξοχικό και όπως είπα θα γίνει το καλύτερο δυνατό για να γίνει όσο το δυνατόν λείο με τριβείο. Επίσης θέλω να ξέρω και τι σημαίνει πέραν του αισθητικού, δηλαδή πως θα αναπνέει ο τοίχος στη μία και στην άλλη περίπτωση, πόσο αντοχή θα έχει στην κακομεταχείριση του τοίχου. Ρωτάω όχι γιατί θεωρώ το σπατουλάρισμα περιττό, αλλά γιατί δεν νομίζω να την παλέψω να το κάνω μόνος μου και δεν θέλω να πληρώσω εργατικά για κανένα λόγο. 

Γιατί δεν προσπαθείς να δεις στην πράξη τη διαφορά μεταξύ των δύο τεχνικών βαψίματος, και τις δικές σου ικανότητες, σε ένα μικρό τμήμα του τοίχου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...