Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ,

Ο κατω όροφος από εμένα , μου αναφέρει ότι έχει υγρασία .(στο σημείο κάτω από το μπάνιο μου), όπου περνάει και η αποχέτευση όμως 

το σπιτι που μένω ανακαινίστηκε προ διετίας και δεν έχω κάποια συμπτώματα η μυρωδιά . 
 

τι κινήσεις μπορώ να κάνω να εντοπισω αν υπάρχει θέμα ;

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Καλησπέρα ,

Ο κατω όροφος από εμένα , μου αναφέρει ότι έχει υγρασία .(στο σημείο κάτω από το μπάνιο μου), όπου περνάει και η αποχέτευση όμως 

το σπιτι που μένω ανακαινίστηκε προ διετίας και δεν έχω κάποια συμπτώματα η μυρωδιά . 
 

τι κινήσεις μπορώ να κάνω να εντοπισω αν υπάρχει θέμα ;

Είναι λίγο δύσκολο να μιλάμε για σύμπτωση...

Ο οικονομικός τρόπος είναι φλουοροσκεϊνη, μετά νομίζω είναι θερμοκαμερα,  σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έρθει τεχνικός (λογικά υδραυλικός)

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Για πες!!! Δεν το χω ξανακούσει, τι κάνει;;

https://www.mastoraki.gr/floyoroskeini-anixneytis-ygrasias-50g_2228.html

Θαυματουργό.

(πλάκα κάνω, πρώτη φορά το βλέπω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Για πες!!! Δεν το χω ξανακούσει, τι κάνει;;

To αραιώνεις σε νερό, παίρνει ένα φωσφοριζέ πράσινο χρώμα, το αδειάζεις στα σιφώνια, αν έχει διαρροή στον κάτω θα πρασινίσει ο τοίχος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σοβάτισμα τοίχου, έχει κανείς να προτείνει κάποιον απο τους έτοιμους σοβάδες που κυκλοφορούν; 

Αφορα σοβάτισμα πρώτα με πεταχτό και μετα στρώσιμο το δευτερο χερι.. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CONAN_ είπε

Για σοβάτισμα τοίχου, έχει κανείς να προτείνει κάποιον απο τους έτοιμους σοβάδες που κυκλοφορούν; 

Αφορα σοβάτισμα πρώτα με πεταχτό και μετα στρώσιμο το δευτερο χερι.. 

 

Έχω χρησιμοποιήσει τον ταχύπηκτο του leroy, πολλές φορές. Δεν με έχει απογοητεύσει. (για ερασιτεχνική χρήση - μερεμέτια μιλάμε πάντα)

Αν δεν απατώμαι είναι κατασκευής isomat.

https://www.leroymerlin.gr/gr/domika-ulika/oikodomika-ulika/tsimedo-sovas-koniamata/sovas-axton-se-leuko-hroma-80702115

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zaras27 είπε

Αυτή η μαυρίλα στη μπανιέρα στην ένωση με το πλακάκι πως καθαρίζει η ρημάδα κάθε φορά ?

Αφαιρείται με ξύστρα και περνάς μια νέα ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ σιλικόνη ή ριχνεις χλωρίνη την αφήνεις 1-2 ωρες και μετά ξεπλένεις.

Διάλεξε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αφαιρείται με ξύστρα και περνάς μια νέα ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ σιλικόνη ή ριχνεις χλωρίνη την αφήνεις 1-2 ωρες και μετά ξεπλένεις.

Διάλεξε 

Πρόταση για μια ΠΟΛΥ καλή σιλικόνη ?

Χλωρίνη θα κάνει κάτι ? δεν το βλέπω αν κ θα το δοκιμάσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, zaras27 είπε

Αυτή η μαυρίλα στη μπανιέρα στην ένωση με το πλακάκι πως καθαρίζει η ρημάδα κάθε φορά ?

Δοκίμασε και ξύδι, κάνει πολύ καλή δουλειά σε άλατα και μούχλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, zaras27 είπε

Πρόταση για μια ΠΟΛΥ καλή σιλικόνη ?

Χλωρίνη θα κάνει κάτι ? δεν το βλέπω αν κ θα το δοκιμάσω 

Αυτη την στιγμη δεν εχω καποια να σου προτείνω είμαι εκτος, κοιτα για σφραγιστικη αντιμουχλικη, η χλωρινη ειναι μονουλα σε αυτα, και για οπου υπαρχουν αρμοί πχ πλακάκια, κανει εξαιρετική δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@zaras27 Cif και μια παλιά οδοντόβουρτσα. Προσοχή στις επιφάνειες (μπανιέρα) που μπορεί να έχουν σμάλτο, καθώς προτείνονται υλικά που τον καταστρέφουν.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε αν θες αυτο: https://www.skroutz.gr/s/22414716/Klinex-Κατά-Της-Μούχλας-με-Ενεργό-Χλώριο-Spray-500ml.html θα το βρεις και στα πιο πολλα σουπερ μαρκετ. Δεν εχω δει αλλο προιον να καθαριζει τοσο ευκολα και ριζικα την μουχλα, χωρις τριψιμο σε 15 λεπτα εχει φυγει με την πρωτη, αντε να χρειαστει να κανεις αλλο ενα ψεκασμα σε δυσκολες περιπτωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...