Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
16 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

ακριβως ετσι θα το κανω και εγω. Για την μεμβράνη αδιαβροχοποίησης δεν ήξερα οτι την βάζουν και στο ντους. Μονο για ταράτσες γνωρίζω οτι μπαίνει. Οπως και να εχει με τσιμέντο και απο πανω πλακάκι μεγάλο και τον κατάλληλο αρμόστοκο θα υπαρχει πρόβλημα  ;; 

Οχι. Αν και εξαρταται και τι δουλεια θα κανεις και ο πλακας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

ακριβως ετσι θα το κανω και εγω. Για την μεμβράνη αδιαβροχοποίησης δεν ήξερα οτι την βάζουν και στο ντους. Μονο για ταράτσες γνωρίζω οτι μπαίνει. Οπως και να εχει με τσιμέντο και απο πανω πλακάκι μεγάλο και τον κατάλληλο αρμόστοκο θα υπαρχει πρόβλημα  ;; 

Χωρίς μόνωση στο πάτωμα;;; Αν ναι, τότε παίζεις με τις πιθανόνητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Χωρίς μόνωση στο πάτωμα;;; Αν ναι, τότε παίζεις με τις πιθανόνητες...

Και κατι ακόμα. Η μεμβράνη αδιαβροχοποίησης μπαίνει κάτω απο το πλακάκι ή κάτω απο το τσιμέντο ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ξέρω ότι είναι πολύ σπάνιο αυτό που ψάχνω, αλλά έχει δει ποτέ κανένας σας λαστιχένια κατασκευή που να καλύπτει τις ράγες πάνω στις οποίες σύρονται τα πατζούρια μιας μπαλκονόπορτας;

Μιλάμε για πατζούρια που δεν κλείνουν ποτέ, αλλά η ράγα τους μιας χαρά με ενοχλεί στο περπάτημα.

Ευχαριστώ!

 

 

Compress_20220930_121234_4078.jpg

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, skiabox είπε

Παιδιά ξέρω ότι είναι πολύ σπάνιο αυτό που ψάχνω, αλλά έχει δει ποτέ κανένας σας λαστιχένια κατασκευή που να καλύπτει τις ράγες πάνω στις οποίες σύρονται τα πατζούρια μιας μπαλκονόπορτας;

Μιλάμε για πατζούρια που δεν κλείνουν ποτέ, αλλά η ράγα τους μιας χαρά με ενοχλεί στο περπάτημα.

Ευχαριστώ!

 

 

Compress_20220930_121234_4078.jpg

Πάρε 2-3 φθηνά χαλάκια εισόδου και κόψε τα ώστε να γεμίσεις τα κενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Τι ακριβώς κάνουν αυτά?

πριζες και διακοπτες ειναι για νεο σπιτι.

τα 3 που βλεπεις με μαυρο κοκκινο ειναι για καλωδια ηχειων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό μήνα σε όλους

το παρακάτω είναι απο καπάκι τουαλέτας (δεν γράφει τίποτα πάνω) τουαλέτας. έχει μηχανισμό soft close. 

κάτι έχει πάθει ο μηχανισμός (αριστερά) που ελέγχει το καπάκι και δεν περιστρέφεται όπως ο δεξιος όταν το ανοιγοκλείνουμε με αποτέλεσμα να μην δουλεύει σχεδόν καθόλου. (μόνο το καπάκι) τώρα που το έβγαλα είδα ότι ειχε βγε στην επιφάνεια ένα "διαφανο ζελε" (σαν γράσσο)

Έχω ψάξει μερικά video να δω μηπως φτιαχνεται όμως αρχικά έχω κολλήσει στο να ξεχωρίσω το καπάκι από το κάθισμα και να βγάλω το προβληματικό κυλινδρο..

Γνωρίζει κανείς πως βγαίνει το συγκεκριμένο? Σε video έχω δει ότι άλλες φορές βγάζουν το μεταλικό και άλλες με πίεση το αποσυνδέουν από τις άκρες. Αν και δοκιμασα δεν τα κατάφερα, και αρχικά τουλάχιστον δεν θέλω να το σπάσω κλπ

 

image.jpeg.28834d9283dec170e6e5bdfe390f8681.jpeg

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2022 στις 12:10 ΜΜ, skiabox είπε

Παιδιά ξέρω ότι είναι πολύ σπάνιο αυτό που ψάχνω, αλλά έχει δει ποτέ κανένας σας λαστιχένια κατασκευή που να καλύπτει τις ράγες πάνω στις οποίες σύρονται τα πατζούρια μιας μπαλκονόπορτας;

Μιλάμε για πατζούρια που δεν κλείνουν ποτέ, αλλά η ράγα τους μιας χαρά με ενοχλεί στο περπάτημα.

Ευχαριστώ!

 

 

Compress_20220930_121234_4078.jpg

Κοίτα για οβάλ ηλεκτρολογικά κανάλια πατώματος μήπως με λίγο πατέντα κάνεις τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2022 στις 12:10 ΜΜ, skiabox είπε

Παιδιά ξέρω ότι είναι πολύ σπάνιο αυτό που ψάχνω, αλλά έχει δει ποτέ κανένας σας λαστιχένια κατασκευή που να καλύπτει τις ράγες πάνω στις οποίες σύρονται τα πατζούρια μιας μπαλκονόπορτας;

Μιλάμε για πατζούρια που δεν κλείνουν ποτέ, αλλά η ράγα τους μιας χαρά με ενοχλεί στο περπάτημα.

Ευχαριστώ!

 

 

Compress_20220930_121234_4078.jpg

Δεν έχω δει, αλλά αν υπάρχει, θα την έχει ο Μπένος. Έχει λαστιχένια προφίλ για τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

Καλό μήνα σε όλους

το παρακάτω είναι απο καπάκι τουαλέτας (δεν γράφει τίποτα πάνω) τουαλέτας. έχει μηχανισμό soft close. 

κάτι έχει πάθει ο μηχανισμός (αριστερά) που ελέγχει το καπάκι και δεν περιστρέφεται όπως ο δεξιος όταν το ανοιγοκλείνουμε με αποτέλεσμα να μην δουλεύει σχεδόν καθόλου. (μόνο το καπάκι) τώρα που το έβγαλα είδα ότι ειχε βγε στην επιφάνεια ένα "διαφανο ζελε" (σαν γράσσο)

Έχω ψάξει μερικά video να δω μηπως φτιαχνεται όμως αρχικά έχω κολλήσει στο να ξεχωρίσω το καπάκι από το κάθισμα και να βγάλω το προβληματικό κυλινδρο..

Γνωρίζει κανείς πως βγαίνει το συγκεκριμένο? Σε video έχω δει ότι άλλες φορές βγάζουν το μεταλικό και άλλες με πίεση το αποσυνδέουν από τις άκρες. Αν και δοκιμασα δεν τα κατάφερα, και αρχικά τουλάχιστον δεν θέλω να το σπάσω κλπ

 

 

Το παρακάτω βίντεο φαίνεται να ασχολείται με αρκετά παραπλήσιο μηχανισμό και είναι αρκετά επεξηγηματικό, τι ακριβώς δεν καταφέρνεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

παρακάτω βίντεο φαίνεται να

αυτο πιστευω και εγω  ομως το υλικο του δικου μου δεν ειναι καθολου ευκαμπτο και νομιζω οτι θα σπασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...